Постанова від 19.10.2022 по справі 380/5810/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/5810/22 пров. № А/857/10343/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Мікули О.І., Пліша М.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 червня 2022 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газовидобувна група» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-

суддя в 1-й інстанції - Сподарик Н.І.

час ухвалення рішення - 21.06.2022 року, 10:27 год.,

місце ухвалення рішення - м.Львів,

дата складання повного тексту рішення - 23.06.2022 року,

ВСТАНОВИВ:

ТзОВ «Газовидобувна група» звернулася в суд з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними і скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21 червня 2022 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано припис Державної служби геології та надр України від 10.09.2021 №260 виданий товариству з обмеженою відповідальністю “Газовидобувна група”. Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби геології та надр України від 16.11.2021 №863 в частині зупинення товариству з обмеженою відповідальністю “Газовидобувна група” спеціального дозволу на користування надрами №4963 від 29.12.2018. Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби геології та надр України від 09.12.2021 №951 в частині надання товариству з обмеженою відповідальністю “Газовидобувна група” термінів на усунення порушень законодавства про надра. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову про задоволення позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що Державною службою геології та надр України на підставі наказу від 09.08.2021 №584 “Про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у вересні 2021 року” проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) ТзОВ “Газовидобувна група”. Держгеонадрами за результатами проведеної перевірки, було складено акт від 10.09.2021 №260 та припис від 10.09.2021, відповідно до яких було виявлено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме ч. 1 ст. 37 Кодексу України про надра, абз. 2 частини другої статті 20 Закону України “Про нафту і газ” № розділів 7-9 ГСТУ 41-00032626-00-016-2000. Приписом зобов'язано у строк до 10.10.2021 усунути зазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України матеріали, які підтверджують факт усунення вказаних порушень. У зв'язку із не усуненням вказаних порушень наказом Державної служби геології та надр України від 16.11.2021 №863 “Про поновлення дії, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів” зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами з 30.11.2021 у зв'язку із не усуненням порушень. Наказом Державної служби геології та надр України від 09.12.2021 №951 надано термін на усунення порушень до 01.02.2022. Вважають, що Держгеонадра України діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Учасники справи в судове засідання не з'явилися, належним чином повідомлялися про час і місце апеляційного розгляду справи, і оскільки їхня явка в суді апеляційної інстанції не є обов'язковою, апеляційний розгляд справи проведено у їхній відсутності в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Газовидобувна група” зареєстроване у встановленому законодавством порядку, як юридична особа, за адресою: 79024, м. Львів, вул. Промислова, 25, код ЄДРПОУ 42069384.

29.12.2018 Державною службою геології та надр України видано ТзОВ “Газовидобувна група” спеціальний дозвіл на користування надрами №4963 на підставі наказу від 27.12.2018 №521 на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) з метою проведення геологічного вивчення, пошуку і розвідки вуглеводнів, у разі відкриття родовища - дослідно-промислова розробка, геолого-економічна оцінка і затвердження запасів ДКЗ України, промислова розробка.

29.12.2018 між Державною службою геології та надр України, в особі заступника директора Департаменту-начальника відділу з надання надр у користування Департаменту дозвільної та міжнародної діяльності Тимошенко І.В. (Держгеонадра) та ТзОВ “Газовидобувна група” (Надрокристувач) укладено угоду №4963 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), відповідно до п. 1.1 якої, Держгеонадра надає надрокористувачу право тимчасового користування ділянкою надр з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу, а надрокористувач зобов'язується виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених дозволом, цією угодою та нормами діючого законодавства.

Відповідно до п. 3.1 угоди, умови користування надрами, види, обсяги, джерело фінансування та строки виконання надрокористувачем робіт з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) газ природний, конденсат, нафта протягом строку дії дозволу визначаються в програмі робіт з геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ). Яка підписується сторонами, є додатком 2 та невід'ємною частиною цієї Угоди.

Додатком №1 до вказаної угоди є Характеристика ділянки надр, яка розташована на території Долинського району Івано-Франківської області України.

Програмою робіт з геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням газу природного, нафти (промислова розробка родовищ) Тисівської площі визначено види робіт та витрат, обсяги робіт, джерело фінансування та строк проведення робіт (дод. № 2 до угоди) (а.с. 31).

Строк проведення робіт, зокрема, робіт з комплексної переінтерпретації геолого-геофізичної інформації з метою уточнення структурно-тектонічної будови площі - 1 кв. 2020 року - 1 квартал 2022 року.

Відповідно до п.3.6.5 Протоколу №4607 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 29.11.2018, Тисівська площа, позивач зобов'язаний за результатами геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки протягом 3 років опрацювати та подати до ДКЗ на державну експертизу матеріали детальної геолого-економічної оцінки запасів вуглеводнів виявлених покладів Тисівської газоносної площі.

Переліком об'єктів робіт та досліджень з геологічного вивчення надр на 2019-2022 роки форми №3-га, передбачено у терміни з 3-го кварталу 2019 по 1 квартал 2022 провести детальну геолого-економічну оцінки запасів корисних копалин вуглеводнів Тисівської площі Івано-Франківської області.

На підставі наказу Державної служби геології та надр України від 09.08.2021 №584 “Про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у вересні 2021 року”, відповідно переліку до вказаного наказу, направлення на проведення перевірки, заступником директора Департаменту- начальником відділу контролю за геологічним вивченням та використанням надр Департаменту державного геологічного контролю М.С. Бурлуцького, за участю директора ТзОВ “Газовидобувна група” О.І. Горак, провідного геолога ДО “Західний геологічний центр І.М. Старосельського 10.09.2021 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) ТзОВ “Газовидобувна група”.

Під час проведення позапланового заходу відповідача було встановлено порушення Кодексу України про надра, Закону України “Про нафту і газ”, Правил безпеки в нафтогазодобувній промисловості України.

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТзОВ “Газовидобувна група” складено акт від 10.09.2021 №260, де зафіксовано наступні порушення:

- надрокористувачем не своєчасно зареєстрована форма 3-гр (У-19-285/1 від 19.07.2019). Між тим, відповідно до вимог пункту 7 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2018 №4963, зазначена форма 3-гр повинна була би зареєстрована протягом одного місяця після отримання спеціального дозволу на користування надрами;

- пунктом 3.6.5 рекомендацій протоколу ДКЗ України від 29.11.2018 №4607, які є пунктом 1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2018 №4963, передбачено “за результатами геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки протягом 3 років опрацювати та подати до ДКЗ на державну експертизу матеріали детальної геолого-економічної оцінки запасів вуглеводнів виявлених покладів Тисівського газоносної площі”. Крім того, формою 3-гр (державний реєстраційний номер У-19-285/1 від 19.07.2019) у терміни з 3-го кварталу 2019 року по 1-й квартал 2022 року передбачено проведення робіт з детальної геолого-економічної оцінки запасів вуглеводнів Тисівської площі. Проте, перелік робіт та стан їх виконання на момент проведення перевірки, не дозволяє своєчасно здійснити детальну геолого-економічну оцінку запасів вуглеводнів Тисівської площі у терміни, що передбачені рекомендаціями ДКЗ України (протокол від 29.11.2019 №4607) та формою 3-гр (У-19-285/1 від 19.07.2019). Між тим, і в висновках та рекомендаціях звіту “Про виконання тематичних робіт з перегляду, аналізу та узагальненню, переінтерпретації сейсмічних матеріалів минулих років, визначення їх інформативності і подальших геофізичних робіт щодо напрямків пошуків ВВ на Тисівській площі” (ЗУГРЕ ДГП “Укргеофізика”, м. Львів, 2020р.) зазначається, що “рідка сітка відроблених профілів і невисока якість сейсмічних матеріалів не дозволили детально уточнити геологічну будову площі, зокрема, майже не вивчене південно-західне крило структури, її зчленування з південно-східними і північно-західними елементами”.

10.09.2021 Департаментом державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України винесено припис №260, яким зобов'язано ТзОВ “Газовидобувна група” у строк до 10.10.2021 усунути порушенням вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України матеріали, які підтверджують факт усунення вказаних порушень.

Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України №863 від 16.11.2021 “Про поновлення дії, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів”, з 30.11.2021 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №4963 від 29.12.2018 виданого ТзОВ “Газовидобувна компанія” на підставі підп. 1,3 п. 21; абз. 2 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про нафту і газ”.

Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України №951 від 09.12.2021 “Про поновлення дії, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів”, позивачу надано термін до 01.02.2022 на усунення порушень, а саме порушень ст. 24, 37 Кодексу України про надра, ст. 20 Закону України “Про нафту і газ”, абз. 3 ст. 11 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.

Відповідно до ч.1 ст.19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Відповідно до частини першої статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Згідно зі статею 15 Кодексу України про надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку.

Частина 1 статті 19 Кодексу України про надра встановлює, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу

Статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.

Зі змісту частини другої статті 24 Кодексу України про надра (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) вбачається, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 60 Кодексу України про надра встановлено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно з положеннями частини першої статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за № 1174.

Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства.

Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначається Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі іменується Закон України №877-V). Дія якого поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, та не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного контролю, митного контролю на кордоні, державного експортного контролю, контролю за дотриманням бюджетного законодавства, банківського нагляду, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення (стаття 2).

Статтею 1 Закону України №877-Vвстановлено, що державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до положень статті 7 Закону України №877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає відповідний наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, і предмет перевірки, та на підставі якого оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, що підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. Перед початком перевірки суб'єкта господарювання посадові особи, які проводять перевірку, пред'являють керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надають суб'єкту господарювання копію направлення на перевірку, а також інформують цих осіб про мету перевірки.

Положеннями частини 6 статті 7 Закону України №877-V встановлено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (ч.7).

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що Держгеонадра уповноважене здійснювати державний геологічний контроль суб'єктів господарювання у формі планових та позапланових перевірок, які проводяться з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Результати яких оформлюються у формі акта, а у разі необхідності вжиття інших заходів у вигляді припису, розпорядження, іншого розпорядчого документа щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Такий висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 10.07.2018 у справі №815/3305/17 (№К/9901/49827/18).

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року за № 615.

Пунктом 21 Порядку №615 встановлено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Міндовкілля, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

2) виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;

3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища;

4) наявності підстав, передбачених Законом України “Про санкції”;

5) невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи;

6) відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин.

Дія дозволу також може бути зупинена органом з питань надання дозволу за поданням Міндовкілля за зверненням до Міндовкілля Держекоінспекції та/або її територіальних органів щодо невиконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля та/або висновків державної екологічної експертизи, відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля та/або висновку державної екологічної експертизи діяльності з видобування корисних копалин.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню надзвичайної ситуації або усуненням її наслідків. Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

У разі визнання за рішенням суду, що набрало законної сили, незаконним (безпідставним) зупинення дії та/або анулювання дозволу строк дії дозволу та відповідно строк користування надрами продовжується органом з питань надання дозволу на строк такого зупинення та/або анулювання.

Згідно з пунктом 22 Порядку право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України “Про нафту і газ” та “;Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що однією з підстав зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Так, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що при вирішенні даної адміністративної справи ключовим є питання наявності порушень вимог чинного законодавства, що встановлені в акті від 10.09.2021 №260.

Саме у зв'язку із встановленим актом порушеннями відповідачем прийнято спірні припис та накази.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Кодексу України про надра, геологічне вивчення надр здійснюється з метою одержання даних про геологічну будову надр, процеси, які відбуваються в них, виявлення і оцінки корисних копалин, вивчення закономірностей їх формування і розміщення, з'ясування гірничо-технічних та інших умов розробки родовищ корисних копалин і використання надр для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України “Про нафту і газ”, додатковий перелік прав та обов'язків власника спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами визначається угодою про умови користування нафтогазоносними надрами.

Відповідач стверджує, що позивачем порушено п.3.6.5 рекомендацій протоколу ДКЗ України від 29.11.2019 №4607, а саме пункт 1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2018 №4963, яким передбачено, що за результатами геологічного вивчення та дослідно-промислової розробки протягом 3 років необхідно опрацювати та подати до ДКЗ на державну експертизу матеріали детальної геолого-економічної оцінки запасів вуглеводнів виявлених покладів Тисівської газоносної площі. Крім цього, формою 3-гр у терміни до 3-го кв. 2019 по 1-й квартал 2022 передбачено проведення робіт з детальної геолого-економічної оцінки запасів вуглеводнів Тисівської площі.

Як зазначалось вище, відповідно до ч. 1 ст. 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані виконувати вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Зокрема, 29.12.2018 між Державною службою геології та надр Україн та ТзОВ “Газовидобувна група” (Надрокристувач) укладено угоду №4963 про умови користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).

Відповідно до додатку №2 вказаної угоди, програмою робіт з геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням газу природного, нафти (промислова розробка родовищ) Тисівської площі, передбачено, що роботи з комплексної переінтерпретації геолого-геофізичної інформації з метою уточнення структурно-тектонічної будови площі повинні бути виконанні ТзОВ “Газовидобувна група” у період з 1 кварталу 2020 року по 1 квартал 2022 року.

Вказане також передбачено протоколом №4607 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 29.11.2018 Тисівська площа та переліком об'єктів та досліджень з геологічного вивчення надр на 2019-2022 роки форми №3-гр, зареєстрованого 19.07.2019.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що позапланова перевірка позивача була проведена 10.09.2021, тобто до закінчення строку встановленого для виконання вказаних робіт позивачем, визначеного угодою про умови користування надрами від 29.12.2018 №4963, протоколом №4607 від 29.11.2018, переліком об'єктів та досліджень з геологічного вивчення надр на 2019-2022 роки форми №3-гр, зареєстрованого 19.07.2019, а саме такі роботи повинні бути виконані у строк до кінця 1 кварталу 2022 року.

Вказане у своїй сукупності з доводами позивача, наданими та дослідженими судом доказами є свідченням недоведеності висновків суб'єкта владних повноважень, зроблених у акті перевірки від 10.09.2021.

За зазначених обставин у Держгеонадр не було законодавчих підстав для винесення припису.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що оскаржуваний припис №260 від 10.09.2021 є передчасним, а тому підлягає скасуванню.

З огляду на вказане, суд першої інстанції дійшов вірного переконання, що контролюючий орган при постановленні оскаржених наказів діяв необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно, без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, як цього вимагає частина друга статті 2 КАС України.

Оскільки оскаржувані наказ Державної служби геології та надр України від 16.11.2021 №863 в частині зупинення товариству з обмеженою відповідальністю “Газовидобувна група”; спеціального дозволу на користування надрами №4963 від 29.12.2018 та наказ від 09.12.2021 №951 в частині надання товариству з обмеженою відповідальністю “Газовидобувна група” термінів на усунення порушень законодавства про надра, прийняті на підставі припису №260 від 10.09.2021, суд приходить до переконання, що такі також є протиправними та підлягають скасуванню, як похідні.

Оскільки скасування наказу №863 від 16.11.2021 тягне за собою поновлення дії спеціального дозволу №4963 від 29.12.2018, позовні вимоги про зобов'язання Державної служби геології на надр України прийняти рішення про поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами №4963 від 29.12.2018 виданого товариству з обмеженою відповідальністю “Газовидобувна група” задоволенню не підлягають.

Така вимога є похідною від визнання протиправними та скасування оскаржуваних наказів, а тому дія, яку просить поновити позивач, виконується автоматично після скасування вказаних наказів.

Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.

Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 червня 2022 року у справі № 380/5810/22 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді О. І. Мікула

М. А. Пліш

Повне судове рішення складено 19 жовтня 2022 року.