Постанова від 18.10.2022 по справі 380/5707/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/5707/22 пров. № А/857/10207/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р. Й.,

суддів Гуляка В. В.,

Ільчишин Н. В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року (прийняте у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у м. Львові суддею Хомою О. П.) в справі № 380/5707/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі також - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) щодо відмови йому у виплаті з 01.07.2021 щомісячної доплати в сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 та зобов'язати відповідача здійснити з 01.07.2021 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсії, відповідно до постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 та здійснити нарахування та виплату одним платежем;

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні індексації пенсії з 01.03.2022 відповідно до Закону України № 4668 від 15.02.2022 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу з урахуванням індексації пенсії з 01.03.2022 відповідно до Закону України № 4668 від 15.02.2022 та здійснити нарахування та виплату одним платежем.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що він отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років. При цьому, йому передбачена доплата до пенсії у розмірі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Проте, вказана доплата йому здійснена не була. Зазначає, що з 2008 року розмір його пенсії не перераховувався (не переглядався), а тому положення п. 3 Постанови № 713 до нього не застосовуються. Також зазначає, що в порушення Закону України № 4668 йому не здійснено індексацію пенсії з 01.03.2022.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із зазначеним рішенням, його оскаржило ОСОБА_1 , який вважає, що оскаржуване рішення прийняте з істотним порушенням норм права, тому просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позов. Вимоги апеляційної скарги загалом обгрунтовує тими ж доводами, що й в позовній заяві. Звертає увагу на те, що при перерахунку його пенсії її розмір зменшився, тому йому виплачувався розмір раніше призначеної пенсії. Вважає, що з 01.07.2021 щомісячна доплата в сумі 2000 грн повинна здійснюватися до суми пенсії, яка продовжувала йому виплачуватися, а також з урахуванням індексації пенсії з 01.03.2022.

Позивачем заявлено клопотання про розгляд справи за участю сторін, в якому зазначено, що існують обставини справи, які необхідно з'ясувати та всебічно дослідити у судовому засіданні. При цьому ним не зазначено конкретно, що підлягає з'ясуванню.

Розглянувши це клопотання суд апеляційної інстанції вважає, що воно не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно частини другої статті 311 КАС України якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції підставно з урахуванням положень статті 12 КАС України відніс вказану справу, до категорії справ незначної складності у зв'язку з чим рішення ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження)

Враховуючи обставини цієї справи, а також те, що апеляційна скарга подана на рішення, перегляд якого можливий за наявними у справі матеріалами на підставі наявних у ній доказів, колегія суддів суду апеляційної інстанції не вбачає підстав для проведення розгляду апеляційної скарги за участю учасників справи у відкритому судовому засіданні, а відтак дійшла висновку про необхідність розгляду апеляційної скарги у порядку письмового провадження.

Враховуючи викладене, клопотання позивача про розгляд справи за участі сторін задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у зв'язку з розглядом справи у письмовому провадженні фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд апеляційної інстанції відповідно до статті 308 КАС України переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області з вересня 2001 року та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Після проведеного перерахунку пенсії позивача на підставі рішення суду від 22.11.2019 основний розмір пенсії позивача становив 15 896 грн 27 коп. (86 % від відповідних сум грошового забезпечення), з урахуванням обмеження максимальним розміром пенсії та доплати до попереднього розміру у сумі 4075 грн 50 коп., розмір пенсії склав 14 815 грн 50 коп.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 Львівським військовим комісаріатом у березні 2018 року видано довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 , відповідно до якої грошове забезпечення останнього складається з:

- посадового окладу - 3950 грн;

- окладу за військовим званням 1480 грн;

- надбавки за вислугу років 2715 грн.

Всього: 8145 грн.

Після проведеного відповідачем 01.05.2018 перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки від березня 2018 р. основний розмір пенсії позивача зменшився з 15 896 грн 27 коп. до 5701 грн 50 коп., у зв'язку з чим відповідачем здійснено доплату у розмірі 9114 грн 09 коп., а загальний розмір пенсії становив 14 815 грн 59 коп.

Позивач 27.01.2022 звернувся із запитом до ГУ ПФУ у Львівській області про надання інформації щодо перерахунку пенсії з 01.07.2021, з урахуванням доплати, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Проте відповіді ГУ ПФУ у Львівській області позивач не отримав, тому 09.03.2022 повторно звернувся із запитом до ГУ ПФУ у Львівській області щодо не здійснення індексації його пенсії.

Відповідач листом від 14.03.2022 № 630/5203-05 надав відповідь, з якої видно, що з 01.03.2022 розмір пенсії позивачу відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ підвищено на коефіцієнт збільшення 1,14. Оскільки позивачу здійснюється доплата до попереднього розміру пенсії, то в результаті проведеного перерахунку пенсії загальний розмір пенсійної виплати не змінився.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що дії та рішення відповідача, які є предметом оскарження, відповідають визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах, оскільки відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлений законом, добросовісно та розсудливо, з урахуванням всіх обставин справи, тому позовні вимоги в цілому є безпідставними і не підлягають до задоволення.

Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів апеляційного суду, відповідають нормам матеріального та процесуального права, фактичним обставинам справи і є правильними з огляду на таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Так, приписами статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Норма статті 43 наведеного Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Враховуючи наведене, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

14.07.2021 з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Відповідно до пункту 1 цієї постанови з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим вказаного пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому вказаного пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим зазначеного пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим вказаного пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Крім того, пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» визначено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення (у розмірі 1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Як встановлено судом та не оспорюється сторонами у справі, ОСОБА_1 підпадає під дію абзацу першого пункту 1 Постанови № 713.

Згідно матеріалів справи відповідачем 01.07.2021 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, відповідно до якого пенсія позивача становила 14 815 грн 59 коп. та складалася з:

- основного розміру пенсії 70 % грошового забезпечення - 5701 грн 50 коп.;

- щомісячної доплати відповідно до ПКМУ № 713 - 2000 грн (від суми ОСНП 5701,50);

- доплати до попереднього розміру пенсії відповідно до ПКМУ № 103 7114 грн 09 коп. (а.с. 83).

З наведеного видно, що оскільки розмір пенсії позивача відповідно до розміру його грошового забезпечення зменшився після проведеного перерахунку 01.05.2018 до 5701 грн 50 коп., відповідачем встановлено ОСОБА_1 доплату до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 та доплату до попередньо встановленого розміру пенсії 7114 грн 09 к.

Зменшення суми доплати до попереднього основного розміру пенсії є наслідком підвищення загального розміру пенсії позивача після її перерахунку.

При цьому згідно пункту 1 Постанови № 713, право на отримання щомісячної доплати в сумі 2 000 грн пов'язується саме з основним розміром пенсії, визначеним за результатами проведення перерахунку, без врахування доплат, що і було здійснено відповідачем.

Таким чином, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 01.07.2021 враховані всі передбачені Законом надбавки та здійснені необхідні доплати.

Крім того, відповідачем 01.03.2022 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі уточнення початкового строку виплати пенсії з урахуванням індексації, відповідно до якого пенсія позивача становила 14 815 грн 59 коп. та складалася з:

- основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення 5701 грн 50 коп.;

- індексації 798 грн 21 коп. (5701,5*0,140);

- щомісячної доплати відповідно до ПКМУ № 713 2 000 грн (від суми ОСНП 5701,50);

- доплата до попереднього розміру пенсії відповідно до ПКМУ № 103 6 315 грн 88 коп. (а. с. 84).

З наведеного видно, що скільки до часу проведення індексації пенсії позивачу виплачувалась доплата до попереднього розміру пенсії, про що зазначено вище, тому розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 не змінився, проте зменшилась сума доплати до попереднього розміру пенсії (7114 грн 09 коп. - 798 грн 21 коп.= 6315 грн 88 коп.).

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що наявними в матеріалах справи перерахунками підтверджено, що відповідачем виконано вимоги Постанови № 713 та перераховано пенсію позивача з урахуванням щомісячної доплати 2000 грн, а також проведено індексацію його пенсії. А розмір пенсії позивача не змінився, позаяк відповідачем виплачувалися надбавки до пенсії для збереження пенсії позивача на попередньому рівні.

При цьому колегія суддів не приймає до уваги доводи ОСОБА_1 про те, що щомісячна доплата в сумі 2000 грн та індексація повинні здійснюватися до суми пенсії, яка продовжувала йому виплачуватися, оскільки доплата до старого основного розміру пенсії відіграє виключно компенсаційну функцію, метою якої є недопущення виплати пенсії у розмірі нижчому, ніж той, який виплачувався раніше.

Решта доводів апеляційної скарги на законність рішення не впливають, а відтак не потребують додаткового дослідження та спростування.

За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, та погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог.

Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням викладеного, рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2022 року в адміністративній справі № 380/5707/22 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Р. Й. Коваль

судді В. В. Гуляк

Н. В. Ільчишин