Справа № 362/5441/21 Головуючий у 1 інстанції: Марчук О.Л.
Провадження № 22-ц/824/8138/2022 Доповідач: Шебуєва В.А.
05 жовтня 2022 року м. Київ
Київський апеляційний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача Шебуєвої В.А.,
суддів Рейнарт І.М., Журби С.О.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 24 травня 2022 року в справі за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів,-
В жовтні 2021 року АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів. Зазначило, що відповідачка є споживачем послуг з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , де відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Посилаючись на порушення ОСОБА_2 Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільчих систем, що полягають у несанкціонованому відборі природного газу поза обліком лічильника, АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» просило стягнути з відповідачки збитки за безпідставно спожитий природний газ, який не було обліковано і вартість супутніх робіт на загальну суму 25 921,34 грн.
Рішенням Васильківського міськрайонного суду Київської області від 24 травня 2022 року позов АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» грошові кошти в сумі 20 706,50 грн. та 2 270,00 грн. у відшкодування судових витрат. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати вказане рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз». Посилається на порушення норм матеріального і процесуального права. Зазначає, що вона не мала наміру і не втручалася в роботу лічильника, на час виникнення спірних правовідносин їй було 73 роки. До зупинки 14 лютого 2020 року лічильник пропрацював вже 19 років і 10 місяців. Саме вона звернулася до АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» із заявою про зупинку лічильника. Пломбу з відтиском таври держповірника з лічильника зняв працівник газової контори під час його демонтажу 21 лютого 2020 року, на її запитання він повідомив, що пломба була зірвана. Що стосується обірваного повідка на вузлику, то він за 19 років прогнив. У п.1.2. акту експертизи лічильника зазначено, що не працює відліковий механізм, водночас зазначено, що відліковий механізм пошкоджень не має. Вважає, що до зівання пломби з відтиском таври держповірника мають відношення саме представники АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» з метою можливості вимагати від неї неправомірної вимоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 369 ЦПК України справа призначена до розгляду судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи за наявними в матеріалах справи документами.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість ухваленого рішення, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» є оператором газорозподільної системи, що на підставі ліцензії АГ № 507469 від 01.09.2015 здійснює господарську діяльність з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
21.02.2020 року представниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» під час виконання робіт з планової перевірки лічильників газу за адресою: АДРЕСА_1 , власник - ОСОБА_1 , було виявлено порушення п. 1.3. Кодексу ГРС у вигляді несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ). Факт фіксації виявленого порушення підтверджується актом про порушення № 1329 від 21.02.2020 (а.с. 8-9).
21.02.2021 року представниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» у споживача проведено роботи по розблокуванню та демонтажу лічильника газу з метою направлення для проведення експертизи, про що свідчить складені акт демонтажу лічильника газу для проведення експертизи та протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на позачергову чи експертну повірку, з повідомленням відповідачки про час та місце її проведення. Взамін демонтованого лічильника газу встановлено лічильник обмінного фонду АТ «Київоблгаз», про що складено акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, акт про усунення порушення від 21.02.2020 року і протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу, які були підписані відповідачкою як споживачем (а.с. 10, 12, 13).
31.03.2020 року комісією за участю представників лабораторії з повірки ПЛГ АТ «Київоблгаз» і ДП «Київоблстандартметрологія» проведено експертизу лічильника газу ВІЗАР G 6, заводський № 0078911, дата виготовлення 2000 рік, що належить ОСОБА_1 , що підтверджується відповідним актом № 1580е експертизи лічильника газу, який також вручено і підписано відповідачем як споживачем. Відповідно до акта експертизою встановлено наступне: відсутня пломба з відтиском тавра держповірника в місці пломбування корпусу відлікового механізму; не працює відліковий механізм; є можливість споживання газу без обліку; обірваний поводок на вузлу зв'язку. Висновок комісії: виявлено втручання.
31.03.2020 року представником ДП «Київоблстандартметрологія» також було складено довідку про непридатність зазначеного лічильника газу відповідача (а.с. 14).
19.08.2020 року відбулось засідання комісії з розгляду акту про порушення № 1329 від 21.02.2020 року, на якому була присутня відповідачка. Комісія вирішила задовольнити акт про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, у зв'язку з підтвердженням факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та розрахувати спожитий газ за граничними об'ємами споживання природного газу з 07.11.2019 року до 21.02.2020 року, що підтверджується відповідним протоколом № 538 від 19.08.2020 року (а.с. 21-22).
Також 19.08.2020 року комісією АТ «Київоблгаз» складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за вказаний період часу. Відповідно до акту-розрахунку від 19.08.2020 року з приводу несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ у період часу з 07.11.2019 року по 21.02.2020 року нараховано суму завданих АТ «Київоблгаз» збитків в розмірі 15 491,66 грн., що підтверджується відповідним документом (а.с. 23).
З'ясувавши обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз», стягнення з ОСОБА_1 на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» грошові кошти в сумі 20 706,50 грн.
Колегія суддів не вбачає підстав для скасування такого рішення суду першої інстанції.
Відповідно до частини першої статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Згідно з частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичних та інших ресурсів через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
У статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" зазначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Між сторонами у справі склалися правовідносини, які регулюються Кодексом газорозподільних систем, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс ГРС), Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619 (далі - Положення).
Положення пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС визначають види порушень споживача внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, до яких зокрема належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу I Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Пунктом 1 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення у споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (п. 2 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС).
Згідно із п. 5 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС до акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Відповідно до п. 8 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Відповідно до п. 10 гл. 5 розділу XI Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Вказані документи складені у відповідності до підпункту 1 п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС, яким визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до п. 8 гл. 9 розділу X Кодексу ГРС, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Як вбачається з матеріалів справи, під час виконання робіт з перевірки лічильника газу за адресою: АДРЕСА_1 , власником якою є ОСОБА_1 , 21.02.2020 року працівниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» було виявлено порушення п. 1.3. Кодексу ГРС у вигляді несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ), про що складено Акт про порушення № 1329. 21.02.2021 року було складений акт демонтажу лічильника газу для проведення експертизи та Протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на позачергову чи експертну повірку. 31.03.2020 року проведено експертизу лічильника газу, за наслідком якої складено акт, в якому встановлено наявність ознак втручання в роботу лічильника та зазначено, що в місці пломбування корпусу відлікового механізму відсутня пломба з відтиском тавра держповірника, не працює відліковий механізм, є можливість споживання газу без обліку, обірваний поводок на вузлу зв'язку. Згідно протоколу № 538 засідання з розгляду актів про порушення вимог Кодексу від 19.08.2020 року комісією було прийнято рішення про задоволення вказаного акту. Також комісією АТ «Київоблгаз» складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за вказаний період часу, в якому зазначено, що розмір збитків, завданих порушенням споживача, становить 15 491,66 грн., вартість проведення експертизи становить 5214,84 грн.
З матеріалів справи убачається, що акт про порушення № 1329 від 21.02.2020 і акт про усунення порушення від 21.02.2020 року були підписані ОСОБА_1 без зауважень та заперечень. В акті про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 21 лютого 2020 року ОСОБА_1 зазначила, щоб експертизу проводили за її відсутності. ОСОБА_1 також не було спростовувала розрахунку збитків, який наведений в акті-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості та вартості експертизи .
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов законного та обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» про стягнення із ОСОБА_1 грошових коштів в сумі 20 706,50 грн.
Колегія суддів відхиляє посилання апелянта ОСОБА_1 на те, що вона не втручалася в роботу лічильника, оскільки такі посилання не відповідають матеріалам справи.
Обставини, на які посилаласяОСОБА_1 , зокрема, на те що на час зупинки лічильника їй було 73 роки, а лічильник пропрацював вже майже 20 років, не спростовують висновків щодо наявності ознак втручання в роботу лічильника.
Колегія суддів відхиляє доводи ОСОБА_1 , що пломбу з відтиском таври держповірника зняв саме працівник газової контори під час його демонтажу лічильника, а повідок на вузлику за час експлуатації лічильника згнив сам по собі. Такі доводи відповідачки не підтверджуються належними та допустимим доказами. ОСОБА_2 не надала суду першої інстанції доказів на спростування висновків експертизи лічильника газу, в якому встановлено наявність ознак втручання.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін
Керуючись ст. ст. 367, 374, 375, 382 ЦПК України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Васильківського міськрайонного суду Київської області від 24 травня 2022 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Шебуєва В.А.
Судді Рейнарт І.М.
Журба С.О.