Рішення від 18.10.2022 по справі 200/11870/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2022 року Справа№200/11870/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Донецької обласної державної адміністрації (місцезнаходження: 84306, Донецька область, м.Краматорськ, вул.О.Тихого, 6, код ЄДРПОУ 00022473), Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Донецької обласної державної адміністрації (місцезнаходження: 84306, Донецька область, м.Краматорськ, вул.О.Тихого, 6) про

визнання протиправним та скасування рішення прийнятого від 12 грудня 2019 за протоколом №15 про відмову у встановленні статусу потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії, і визнання безпідставною видачі відповідного посвідчення;

зобов'язання видати посвідчення “Потерпілий від радіаційного опромінення”,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що відповідачем прийнято рішення, оформлене протоколом №15 від 12 грудня 2019 про відмову у встановленні статусу потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії, а видачу посвідчення визнано безпідставною.

Вважає, що прийняте рішення є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки відповідачами при прийнятті рішення безпідставно не враховано документи, які є достатньою підставою для встановлення спірного статусу.

Від відповідача - Донецької обласної державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позивачем не надано копії акту державної комісії про нещасний випадок (радіаційну аварію), встановити під час якої саме події або аварії позивач постраждав, є неможливим. Просили відмовити в задоволенні позову. Крім того надано заяву про застосування строків позовної давності.

Від відповідача - Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Донецької обласної державної адміністрації надіноно відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що на засіданні Регіональної комісії, що відбулося 12 грудня 2019 року, розглянуто документи, надані ОСОБА_1 , та вирішено відмовити у встановленні статусу потерпілого від радіаційного опромінення, у зв'язку з тим, що у наданих документах відсутні підстави для встановлення статусу потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії (а саме: акта державної комісії про нещасний випадок (радіаційну аварію), якщо такий зв'язок установлено закладами охорони здоров'я). Визнано безпідставною видачу посвідчення. Зазначили, що оскільки на розгляд Регіональної комісії не надано копії акту державної комісії про нещасний випадок (радіаційну аварію), встановити під час якої саме події або аварії позивач постраждав, є неможливим. Просили відмовити в задоволенні позову. Також просили застосувати строки позовної давності, з посиланням на ст.122 КАС України.

Ухвалою суду від 15 вересня 2021 року поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним адміністративним позовом. Прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).

Ухвалою суду від 27 вересня 2021 року виправлено описку в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2021 року по справі № 200/11870/21-а, в третьому абзаці резолютивної частини ухвали замість "15 жовтня 2021 року" вказати "11 жовтня 2021 року".

Ухвалою суду від 11 жовтня 2021 року продовжено термін розгляду адміністративної справи № 200/11870/21-а відповідно до п.3 Розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України; відкладено розгляд справи №200/11870/21-а до 09 листопада 2021 року о 09:40 год.

Ухвалою суду від 09 листопада 2021 року розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; продовжено підготовче засідання на тридцять днів з ініціативи суду; призначено підготовче засідання на 07 грудня 2021 року о 10:40 год.

Ухвалою суду від 07 грудня 2021 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі; призначено судовий розгляд по суті на 10:15 год. 06 січня 2022року.

Ухвалою суду від 06 січня 2022 року продовжено термін розгляду адміністративної справи № 200/11870/21 відповідно до п.3 Розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України; відкладено розгляд справи №200/11870/21 до 10:30 год. 17 лютого 2022 року.

Ухвалою суду від 17 лютого 2022 року продовжено термін розгляду адміністративної справи № 200/11870/21 відповідно до п.3 Розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України; відкладено розгляд справи №200/11870/21 до 11:30 год. 15.03.2022 року.

У зв'язку з бойовими діями в Донецькій області та з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці учасників справи, судове засідання по справі не відбулось, оскільки згідно повідомлення на сайті Донецького окружного адміністративного суду справу знято з розгляду.

Ухвалою суду від 06 червня 2022 року відкладено розгляд справи.

Ухвалою суду від 22 липня 2022 року повторно зобов'язано Центральну міжвідомчу експертну комісію по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (місцезнаходження: вул.Лісова, 30, смт Пуща-Водиця, м.Київ, 04075) надати до суду відомості на підставі яких документів встановлювався причинний зв'язок для встановлення статусу потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (експертний висновок від 14 липня 1992 прку №125), та документи підтверджуючи дані факти.

Ухвалою суду від 06 вересня 2022 року залучено Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Донецької обласної державної адміністрації (місцезнаходження: 84306, Донецька область, м.Краматорськ, вул.О.Тихого, 6) в якості співвідповідача по справі; розгляд справи почато спочатку.

Законом України від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Враховуючи викладене в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.

ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 , виданого Краматорським МВ УМВС України в Донецькій області 07 листопада 2001 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Позивачу згідно довідки МСЕК №443313 встановлено третю групу інвалідності з 01.05.11 захворювання викликане іонізуючим опроміненням аналогічним пов'язаним з роботами на ЧАЕС безстроково.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_4 позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вказане посвідчення перереєстроване.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_4 , виданого 25 липня 1993 та вкладки № НОМЕР_5 від 26.04.2011 з позначкою дійсна безстроково, позивач є потерпілою від аварії на ЧАЕС.

Згідно експертного висновку №125 від 14.07.92 позивачу встановлено захворювання, які викликані іонізуючим опроміненням аналогічним пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно витягу з протоколу №15 від 12.12.2019 Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відмовлено у встановленні статусу потерпілого від радіаційного опромінення, у зв'язку з тим, що у наданих документах відсутні підстави для встановлення статусу потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії, визнано безпідставною видачу посвідчень.

До суду наданий протокол №282 від 11 січня 1990 року вимірювань потужності дози природного радіаційного гамма-фону в повітрі житлових приміщень і розрахунку променевих навантажень мешканців (з урахуванням можливого опромінення від радіоактивного джерела Сs-137, що знаходився до 29.11.1989 в міжквартирній стіні кв. АДРЕСА_2 , у тому числі щодо позивача.

У висновку вказаного проколу зазначено, що: - потужність експозиційної дози природного радіаційного гамма-фону в квартирі АДРЕСА_3 , обумовлена природними радіонуклідами будматеріалів, знаходиться в межах рівнів для повітря житлових поміщений (30 нГр/ч - 147 нГр/ч або 4,2 мкР/с - 20,4 мкР/год), коливання яких обумовлені характером будматеріалів. Співвідношення потужності експозиційної дози в повітрі житлової квартири і потужності експозиційної дози гамма-фону на відкритій місцевості відповідає даним для будівель з бетонних панелей (1,42 -1,62); - дози опромінення мешканців за рахунок природного радіаційного гамма-фону квартири АДРЕСА_3 складають 0,029-0,105 бер/рік, що відповідає природним даним про внесок гамма-випромінювання природних радіонуклідів в будматеріалах (до 0,088-0,1 бер/рік) в ефективні еквівалентні дози опромінення населення за рахунок усіх природних джерел опромінення (0,232 бер/рік); - збільшення радіаційного гамма-фону в квартирі АДРЕСА_3 за рахунок джерела 137-Сs, який перебував до 29.11.1989 в міжквартирні стіни квартири АДРЕСА_2 практично не було, оскільки в 1981 році розрахункова потужність дози склала тільки 0,1 % від рівня природного гамма-фону в квартирі. За час перебування в квартирі АДРЕСА_3 практично не отримали від джерела 137-Сs в будинку ОСОБА_2 (за рахунок перебування в квартирі АДРЕСА_4 у гостях у сім'ї Корж) менше 5 бер і складає 1,5-2,9 бер. Отримані дози не представляють радіаційної небезпеки.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Статтею 9 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон № 796-ХІ) визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

За положеннями частини першої статті 14 Закону № 796-ХІІ для встановлення пільг і компенсацій визначаються 4-ри категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Крім того, указана стаття Закону № 796-ХІІ вказує, що громадяни, які захворіли на променеву хворобу або захворювання яких пов'язане з переопроміненням внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, які сталися не з вини потерпілих, якщо такий зв'язок встановлено медичними закладами, належать до категорій, зазначених у частині третій цієї статті.

Пунктом 3 Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 1992 р. № 674 (далі - Порядок № 674), визначено, що громадяни із числа тих, які постраждали від радіаційного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, що сталися не з вини потерпілих, відносяться, зокрема: до категорії 1 - особи, які стали особами з інвалідністю, захворіли на променеву хворобу внаслідок будь-якої радіаційної аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, які сталися не з вини потерпілих, що визначено актом за формою НI (у разі коли захворювання пов'язано з виробничою або професійною діяльністю) або актом державної комісії про нещасний випадок (радіаційну аварію), якщо такий зв'язок встановлено медичними закладами.

Наведене свідчить про те, що позивач віднесений до категорії громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Пунктом 5 Порядку № 674 передбачено, що особам, зазначеним у пункті 3 цього Порядку, видаються посвідчення потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії на підставі висновку міжвідомчої експертної ради про причинний зв'язок інвалідності чи захворювання з відповідною аварією, порушеннями правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною тощо, а особам з інвалідністю - й на підставі відповідної довідки медично-соціальної експертної комісії.

Видача посвідчень указаним у цьому Порядку особам провадиться Радою Міністрів Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій за місцем проживання (пункт 6 Порядку № 674).

Пунктом 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551 (далі - Порядок № 551) передбачено, що особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи” (категорія 1) серії Б синього кольору.

Особам з інвалідністю, віднесеним до категорії 1, з числа хворих на променеву хворобу внаслідок будь-якої радіаційної аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, що визначено актом за формою Н-1 (якщо захворювання пов'язано з виробничою або професійною діяльністю) або актом державної комісії про нещасний випадок (радіаційну аварію), якщо такий зв'язок установлено закладами охорони здоров'я, видаються посвідчення “Потерпілий від радіаційного опромінення” (категорія 1) серії Я синього кольору.

Особам з інвалідністю видаються посвідчення категорії 1 із зазначенням групи інвалідності та строку, на який установлено інвалідність.

У разі установлення групи інвалідності довічно на правій внутрішній стороні посвідчення робиться запис “Безстроково”.

Отже наведена норма вказує на випадки, згідно яких особа може отримати відповідні пільги встановлені для осіб, як постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, порушенням правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушенням правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, які сталися не з вини потерпілих.

Судом було встановлено, що ушкодження здоров'я позивача пов'язано з впливом небезпечних радіаційних факторів внаслідок порушення не з його вини правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною та правил зберігання радіоактивних речовин, зокрема джерела Cs-137, що знаходився до 29.11.1989 року в міжквартирній стіні будинку 7 по вул. Гв. Кантемирівців у м. Краматорську. Вищевказане підтверджується висновком Центральної міжвідомчої експертної ради на засіданні № 125 від 14.07.1992 року.

Саме цей висновок став підставою для видачі позивачу 25 липня 1993 року посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 серії НОМЕР_4 , яке є підставою для отримання встановлених пільг і переваг.

Суд вважає що, оскільки позивач отримав посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, ним було пред'явлено до уповноваженого органу всі необхідні документи, що підтверджують ушкодження здоров'я позивача та впливу небезпечних радіаційних факторів. Позивач не може нести відповідальність за подальше знищення таких документів або втрату до них доступу, та як внаслідок бути позбавленим права отримання встановлених законодавством пільг.

Крім того, суд бере до уваги положення частини першої статті 6 КАС України, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Одним із суттєвих елементів принципу верховенства права є принцип юридичної визначеності.

Суд зазначає, що позивачу вже було надано статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 1), він користувався відповідними пільгами, установленими законодавством України та розраховував на стабільність і передбачуваність свого статусу.

При цьому, суд зазначає, що зразок виданого позивачу посвідчення від 25 липня 1993, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 року № 501 “Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” було дозволено тимчасово до виготовлення нових посвідчень використовувати для видачі громадянам уже виготовлені бланки посвідчень за зразками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 р. № 501 501-92-п "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (ЗП України, 1992 р., N 10, ст. 245).

Постановою № 501 не було передбачено зразка посвідчення “Потерпілий від радіаційного опромінення”.

Пунктом 5 указаного Порядку було встановлено, що особам, зазначеним у пункті 3 цього Порядку, видаються посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи відповідної категорії на підставі висновку міжвідомчої експертної ради про причинний зв'язок інвалідності чи захворювання з відповідною аварією, порушеннями правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною тощо, а інвалідам - й на підставі відповідної довідки медично-соціальної експертної комісії.

Отже, видача позивачу посвідчення як особі, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи відповідної категорії не вказує на безпідставність видачі такого посвідчення, а лише підтверджує реалізацію права позивача на встановлення йому відповідного статусу в умовах відсутності окремого зразка посвідчення для таких осіб (“Потерпілий від радіаційного опромінення”).

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551 “Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян” затверджено нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.

Пунктом 11 Порядку № 551 передбачено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.

Таким чином, суд дійшов висновку, оскільки експертним висновок №125 від 14.07.1992 позивачу встановлено захворювання, які викликані іонізуючим опроміненням аналогічним пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС це є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.

Щодо клопотання відповідача про застосування строків позовної давності, з посиланням на ст.122 КАС України, суд зазначає, що ухвалою суду від 15 вересня 2021 року поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Позивачем сплачений судовий збір за подання позову у розмірі 908 грн.

Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, стягненню на користь позивача підлягає 908 грн. понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно до задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132-139, 143, 241-246, 250, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Донецької обласної державної адміністрації (місцезнаходження: 84306, Донецька область, м.Краматорськ, вул.О.Тихого, 6, код ЄДРПОУ 00022473), Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Донецької обласної державної адміністрації (місцезнаходження: 84306, Донецька область, м.Краматорськ, вул.О.Тихого, 6) про визнання протиправним та скасування рішення прийнятого від 12 грудня 2019 за протоколом №15 про відмову у встановленні статусу потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії, і визнання безпідставною видачі відповідного посвідчення; зобов'язання видати посвідчення “Потерпілий від радіаційного опромінення” - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Донецької обласної державної адміністрації (місцезнаходження: 84306, Донецька область, м.Краматорськ, вул.О.Тихого, 6), наведеного в протоколі від 12 грудня 2019 року за № 15, про відмову у встановленні ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) статусу потерпілого від радіаційного опромінення відповідної категорії і визнання безпідставною видачі відповідного посвідчення.

Зобов'язати Донецьку обласну державну адміністрацію (місцезнаходження: 84306, Донецька область, м.Краматорськ, вул.О.Тихого, 6, код ЄДРПОУ 00022473) видати ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) посвідчення “Потерпілий від радіаційного опромінення” (категорія 1).

Стягнути на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Донецької обласної державної адміністрації (місцезнаходження: 84306, Донецька область, м.Краматорськ, вул.О.Тихого, 6, код ЄДРПОУ 00022473) суму судових витрат у розмірі 908грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.О. Аканов