про відмову у роз'ясненні судового рішення
17 жовтня 2022 року ЛуцькСправа № 140/16083/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року, яке набрало законної сили 01 липня 2021 року, позов у цій справі задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 13 травня 2020 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).
Для примусового виконання рішення суду в зобов'язальній його частині 15 липня 2022 року судом було видано виконавчий лист №8156/2022.
11 жовтня 2022 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року. Заявник просила роз'яснити рішення суду в частині виконання зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, а саме шляхом зазначення про те, що нарахування та виплата підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам відповідно до статті 39 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має здійснюватися до зміни законодавчого регулювання відповідних правовідносин без обмеження в часовому проміжку.
Відповідно до частини третьої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця.
Оскільки рішення Волинського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у цій справі було ухвалено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та відсутня об'єктивна необхідність у розгляді питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця, тому розгляд заяви про роз'яснення судового рішення здійснений у тому ж порядку, в якому було ухвалено вказане судове рішення, тобто в порядку письмового провадження, у десятиденний строк з дня її надходження.
Заява про роз'яснення судового рішення задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Відповідно до частин першої, другої статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2019 року у справі №9901/430/19, які полягають у такому.
Необхідність роз'яснення судового рішення може бути зумовлена його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, або для тих осіб, що будуть здійснювати його виконання. Тобто це стосується випадків, коли судом не дотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час його виконання.
Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні його змісту. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко збігаються з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування, і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.
Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суті рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Крім того, роз'яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповіді на нові або невирішені вимоги, він лише пояснює положення постановленого ним рішенням, які нечітко сформульовані або є незрозумілими для заінтересованих осіб.
Суд звертає увагу, що у позовній заяві позивачем була заявлена позовна вимога про зобов'язання провести нарахування та виплату їй підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік), та вказана позовна вимога була вирішена по суті рішенням суду від 31 травня 2021 року у цій справі.
Позивач не заявляла позовних вимог про зобов'язання провести нарахування та виплату підвищення до пенсії саме до зміни законодавчого регулювання відповідних правовідносин без обмеження в часовому проміжку та суд відповідно таких вимог не вирішував.
Тобто, питання, на яке позивач бажає отримати роз'яснення у порядку статті 254 КАС України, поставлене у такому аспекті, що вимагає від суду давати відповіді на нові вимоги, що чинним законодавством не передбачено.
Звертаючись із заявою про роз'яснення судового рішення, позивач ОСОБА_1 зазначила, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області судове рішення виконало лише до набрання ним законної сили, покликаючись на відсутність кінцевої дати виконання у самому рішенні. При цьому позивач фактично не просить роз'яснити судове рішення, а визначає, як суд повинен таке роз'яснення сформулювати.
Однак суд зазначає, що механізм, визначений статтею 254 КАС України, не може використовуватися для встановлення додаткових обставин справи. При цьому суд не може підміняти та виконувати повноваження та функції інших органів.
Роз'яснюючи рішення, суд не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення. Під роз'ясненням рішення необхідно розуміти лише зміну форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше, не даючи відповідь на нові або на невирішені вимоги.
Слід наголосити, що суд при вирішенні спору по суті у рішенні від 31 травня 2021 року у цій справі встановив дату, з якої зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити позивачу нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії, та не встановлював кінцеву дату, до якої таке підвищення, що має регулярний характер, має виплачуватися.
Рішення суду від 31 травня 2021 року у цій справі (яким вирішені заявлені позовні вимоги у редакції, викладеній у позовній заяві) є зрозумілим, його текст труднощів для розуміння не викликає, суть його ясна та недвозначна, а вимоги заяви позивача про роз'яснення зазначеного рішення зводяться фактично до викладення резолютивної частини у формі, яка передбачає можливість нарахування та виплати підвищення до пенсії в іншому порядку, ніж це передбачено у резолютивній частині вказаного рішення. Втім, наведені питання не були предметом розгляду цієї справи.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що підстави, з яких заявник просить роз'яснити судове рішення та питання, на яке хоче отримати роз'яснення, не відповідають нормам статті 254 КАС України, а надання правових порад щодо дій учасників справи після ухвалення судового рішення не відповідає меті роз'яснення та у межах процедури роз'яснення судового рішення є неможливим.
Таким чином, відсутні правові підстави для задоволення заяви про роз'яснення судового рішення.
Керуючись статтями 248, 254, 256 КАС України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк