Рішення від 13.10.2022 по справі 912/805/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2022 рокуСправа № 912/805/22

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Бестаченко О.Л., за участю секретаря судового засідання Колісник Т.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/805/22

за позовом: Кропивницької міської ради, вул. В.Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІБР ЛТД", вул. Вокзальна, 20, корп. 1, кв. 161, м. Кропивницький, 25002,

про внесення змін до договору оренди землі,

представники:

від позивача - Татарко Д.А., виписка з ЄДР;

від відповідача - Мельніченко В.А., ордер від 22.08.22 ВА № 1037790.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Кропивницької міської ради, яка містить вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІБР ЛТД" про внесення змін до Договору оренди землі від 28.12.2007 року №679, а саме:

- друге речення розділу 2. Об'єкт оренди Договору оренди від 28 грудня 2007 року №679 викласти в наступні редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок від 23.02.2022 року № 8394/295-22 становить - 7 432 011,59 грн.";

- абзац 1 розділу 4. Орендна плата Договору оренди землі від 28 грудня 2007 року №679 викласти в наступні редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки 7 432 011 грн. 59 коп.: 222 960 грн. 35 коп. на рік, що складає 18580 грн. 03 коп. на місяць., починаючи з дня набрання судовим рішенням законної сили", з покладенням на відповідача судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що згідно рішення міської ради від 12.07.2018 №1750 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області" відбулась зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у зв'язку з чим міська рада звернулась до суду з вимогою про внесення змін до договору оренди.

Ухвалою від 04.07.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/805/22 за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 02.08.2022 на 10:00 год; встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.

21.07.2022 до господарського суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Фібр ЛТД" надійшов відзив, в якому відповідач зазначає про те, що досудового врегулювання спору, передбаченого нормами Господарського процесуального кодексу України, стороною позивача не здійснювалось, що є порушенням процедури внесення змін до договору оренди землі, передбаченої чинним законодавством. Окрім того, на думку відповідача, відсутні підстави, визначені ч. 2 ст. 652 Цивільного кодексу України, для внесення змін до договору оренди землі. Враховуючи викладені обставини, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фібр ЛТД" просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог Кропивницької міської ради про внесення змін до договору оренди землі в повному обсязі.

27.07.2022 до господарського суду від Кропивницької міської ради надійшла відповідь на відзив від 27.07.2022 №б/н, в якій позивач зазначає про те, що існують підстави для внесення змін до договору оренди землі та просить суд задовольнити позовні вимоги.

02.08.2022 до господарського суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Фібр ЛТД" надійшла заява (клопотання) від 01.08.2022 № б/н про відкладення розгляду справи №912/805/22.

02.08.2022 суд відкрив підготовче засідання.

Протокольною ухвалою від 02.08.2022 на підставі ст. 183 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оголосив перерву в підготовчому засіданні по розгляду справи № 912/805/22 до 22.08.2022 на 10:00 год.

22.08.2022 до господарського суду від представника відповідача надійшло клопотання від 22.08.2022 №б/н про зупинення провадження у справі № 912/805/22 до винесення та набрання рішенням суду законної сили у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фібр ЛТД" до Кропивницької міської ради про внесення змін до Договору оренди землі від 28.12.2007 року № 679.

В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначає, що 18.08.2022 Товариством з обмеженою відповідальністю "Фібр ЛТД" подано до Господарського суду Кіровоградської області позовну заяву з вимогами до Кропивницької міської ради про внесення змін до Договору оренди землі від 28.12.2007 року № 679. На даний час ухвала про відкриття провадження по справі ще не постановлена. В той час, вирішення даної справи № 912/805/22 не можливе до остаточного вирішення справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фібр ЛТД" до Кропивницької міської ради про внесення змін до Договору оренди землі від 28.12.2007 року № 679, адже від змісту рішення по вказаній справі буде залежати вирішення даної справи.

22.08.2022 суд продовжив підготовче засідання.

Протокольною ухвалою від 22.08.2022 господарський суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача від 22.08.2022 №б/н про зупинення провадження у справі № 912/805/22, оскільки відповідачем не доведено об'єктивну неможливість вирішення даного спору без результатів вирішення іншої справи. Крім того, провадження за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фібр ЛТД" до Кропивницької міської ради про внесення змін до Договору оренди землі від 28.12.2007 року № 679, поданою до Господарського суду Кіровоградської області 18.08.2022, станом на 10:00 год 22.08.2022 не відкрито.

Ухвалою від 22.08.2022 господарський продовжив строк підготовчого провадження у справі № 912/805/22 на 30 днів; закрив підготовче провадження у справі № 912/805/22 та призначив справу № 912/805/22 до розгляду по суті на 14.09.2022 на 11:00 год.

14.09.2022 суд відкрив судове засідання.

Протокольною ухвалою від 14.09.2022 оголошено перерву в судовому засіданні до 05.10.2022 на 11:00 год.

05.10.2022 до суду надійшла заява представника відповідача від 05.10.2022 про перенесення розгляду справу на іншу дату, в зв'язку із зайнятістю представника відповідача в іншому судовому засіданні в Кропивницькому апеляційному суді.

05.10.2022 господарський суд продовжив розгляд справи.

Протокольною ухвалою від 05.10.2022 оголошено перерву в судовому засіданні до 13.10.2022 на 12:00 год.

13.10.2022 господарський суд продовжив розгляд справи.

В судовому засіданні 13.10.2022 брали участь уповноважені представники сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступні обставини, які є предметом доказування у справі.

28.12.2007 між Кіровоградською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ФІБР ЛТД" (Орендар) укладено Договір оренди землі №679 (а.с. 7-10), який зареєстрований у Кіровоградській регіональній філії державного підприємства Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 27.03.2008 за №040838700003 (далі - Договір).

Згідно розділу 1 Договору Орендодавець на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 08 грудня 2005 року №1590 "Про регулювання земельних відносин" надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення автомобільної стоянки, яка знаходиться по просп. Перемоги в місті Кіровограді. Земельна ділянка виділена в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку.

Відповідно розділу 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3977 га (в тому числі по угіддях: 0,3977 га землі транспорту). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки державного земельного кадастру про грошову оцінку земельної ділянки від 14.09.2007 №2198 становить: 591 327,12 грн.

Розділом 3 Договору передбачено, що Договір укладено на двадцять п'ять років, починаючи з дати після його державної реєстрації.

Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 739,16 грн на місяць згідно розрахунку, що додається до цього договору, починаючи з дня державної реєстрації договору оренди землі. Періодичність внесення орендної плати - щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. На кожен наступний рік орендна плата переглядається протягом січня-лютого такого року у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (розділ 4 Договору).

Згідно розділу 5 Договору земельна ділянка передається в оренду для несільськогосподарського призначення. Цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у семиденний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі (розділ 6 Договору).

У розділі 10 Договору передбачено обов'язок орендаря своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір вирішується у судовому порядку (розділ 13 Договору).

Договір підписано сторонами та скріплено печатками.

Крім того, 03.09.2012 між сторонами укладено додаткову угоду № 51 до Договору (державна реєстрація від 28.12.2007 №679), якою абзац 1 розділу 4 "Орендна плата" Основного договору викладено в наступній редакції: "Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки: 4 329,76 грн на місяць згідно розрахунку, що додається до додаткової угоди" (а.с. 13, 14).

Рішенням Кіровоградської міської ради від 27.11.2017 № 1236 "Про перейменування" вирішено: "у зв'язку з перейменуванням міста Кіровограда Кіровоградської області на місто Кропивницький Кіровоградська міська рада (код ЄДРПОУ 26241020) є Міською радою міста Кропивницького, а виконавчий комітет Кіровоградської міської ради (код ЄДРПОУ 04055251) є виконавчим комітетом Міської ради міста Кропивницького".

04.12.2020 Міською радою міста Кропивницького прийнято рішення № 3 "Про перейменування", яким вирішено перейменувати Міську раду міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 26241020) на Кропивницьку міську раду, а виконавчий комітет Міської ради міста Кропивницького (код ЄДРПОУ 04055251) на виконавчий комітет Кропивницької міської ради.

12.07.2018 Міською радою міста Кропивницького прийнято рішення № 1750 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області", яким вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кропивницького Кіровоградської області, яка була виконана командитним товариством науково-впроваджувальною фірмою "Нові технології". Рішення оприлюднено у "Вечірній газеті" 13.07.2018 (а.с. 19).

За інформацією відділу у Кропивницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області нормативно-грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 7 432 011,59 грн, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 23.02.2022 №8394/295-22 (а.с. 20).

Кропивницькою міською радою, з метою приведення договірних відносин у відповідність до чинного законодавства України та їх врегулювання у позасудовому порядку, на адресу відповідача направлено пропозицію від 30.05.2022 №1922/52-13-22 про внесення змін до договору (а.с. 21-22).

Відповідач відповідь на зазначену пропозицію не надав, додаткову угоду не уклав, у зв'язку із чим, позивач звернувся до суду з даним позовом про внесення змін до Договору.

При вирішенні даного спору господарський суд враховує наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі, який, за змістом статті 13 цього Закону є договором, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно із ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Предметом спору є вимоги про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Правовими підставами позову зазначено ст. 30 Закону України "Про оренду землі", статті 632, 651 Цивільного кодексу України.

Частиною 1 ст. 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, є однією із істотних умов договору.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі").

За змістом пункту 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до пункту 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Отже, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а відтак зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, визначеної сторонами у договорі оренди землі.

Окрім того, в розділі 4 Договору сторони встановили, що орендна плата переглядається у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Правові засади проведення оцінки земель визначено Законом України "Про оцінку земель".

За наведеним Законом нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами (ст. 1 Закону України "Про оцінку земель").

Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель").

За результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт (ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель").

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель").

Технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч. 1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (ч. 3 ст. 23 Закону).

Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п. 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України (ч. 4 ст. 23 Закону).

Пункт 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України передбачає, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

У ст. 144 Конституції України і ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

За змістом ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно із ч. 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

На підставі вищевикладеного в сукупності та враховуючи зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно рішення Кропивницької міської ради від 12.07.2018 №1750, яке є чинним, відповідність наданого позивачем розрахунку розміру орендної плати новій нормативній грошовій оцінці (мінімальний річний розмір орендної плати за використання земельної ділянки площею 0,3977 га в межах населеного пункту повинен становити 222 960,35 грн, або 18 580,03 грн в місяць (7 432 011,59 грн х 3% = 222 960,35 грн (на рік); 222 960,35:12 = 18 580,03 грн (на місяць)), суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо наявності підстав для внесення змін до Договору згідно наданої позивачем пропозиції.

Щодо заперечень відповідача проти заявлених вимог з підстав не дотримання позивачем досудового врегулювання спору, зміна умов договору відбувається не за взаємною згодою сторін та збільшення орендної плати є економічно невигідною, господарський суд зазначає наступне.

Згідно положень ст. 288 Податкового кодексу України та ст. 15, 21 Закону України "Про оренду землі" нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Відповідна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України №3-34гс13 (справа №5009/3430/12) від 03.12.2013, №3-481гс15 (справа №922/3871/14) від 07.10.2015, №3-476гс15 (справа №922/583/14) від 02.03.2016, №6-325цс16 від 18.05.2016, постановах Верховного Суду від 13.06.2019 у справі №910/11764/17, №908/4582/15 від 20.11.2018, від 27.01.2021 у справі №924/725/18.

Частиною 2 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, враховуючи зазначені положення чинного законодавства, зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди, договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно з ч. 2, 4 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Правила, передбачені ч. 2, 4 ст. 188 Господарського кодексу України, є матеріально-правовими, а не процесуальними. Процедура, передбачена ними, не відноситься до випадків обов'язкового досудового врегулювання спору в розумінні ч. 3 ст. 124 Конституції України та не спричиняє наслідків у вигляді повернення позовної заяви відповідно до приписів п. 6 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

Тому те, що позивач не скористався відповідною процедурою позасудового врегулювання, не позбавляє його права реалізувати своє суб'єктивне право на зміну умов договору та вирішити існуючий конфлікт у суді в силу прямої вказівки, що міститься у ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2019 у справі №914/2649/17 (провадження № 12-216гс18) та постанові Верховного Суду від 16.01.2020 у справі №904/1912/19, від 04.02.2020 у справі №922/378/19, від 13.01.2022 у справі №922/194/21.

У даній справі позивач не довів надіслання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди (оскільки матеріали даної справи не містять доказів направлення чи отримання нарочно відповідачем пропозиції позивача про внесення змін до договору від 30.05.2022 №1922/52-13-22), а тому фактично обрав інший спосіб правового захисту - звернувся з позовом про зміну умов договору до суду.

В свою чергу, незгода відповідача на збільшення розміру орендної плати за земельну ділянку у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки, що за його твердженням є економічно невигідним для нього, та відмова від внесення змін до договору порушує співвідношення майнових інтересів сторін, позбавляє позивача того, на що він розраховував при укладенні спірного договору - отримання орендної плати за землю, у визначеному Договором розмірі (з врахуванням можливого її перегляду у відповідності до розділу 4 Договору).

Таким чином, вищевикладеним спростовуються заперечення відповідача.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010 року у справі "Серявін та інші проти України" суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.94 року серія A, №303-A, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), №37801/97, п. 36, від 01.07.2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див.рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" (Hirvisaari v. Finland), №49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).

З огляду на встановлені обставини, всі інші доводи та міркування сторін не мають вирішального впливу на результат вирішення спору, тому з урахуванням принципу процесуальної економії не потребують детальної відповіді суду.

Згідно ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).

За приписами ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Отже, на підставі повного, всебічного, об'єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів та встановивши усі обставини справи, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги Кропивницької міської ради підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Внесення змін до Договору оренди землі від 28 грудня 2007 року № 679, укладеного між Кіровоградською міською радою (Кропивницькою міською радою) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ФІБР ЛТД", а саме:

- друге речення розділу 2. Об'єкт оренди Договору оренди від 28 грудня 2007 року №679 викласти в наступні редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок від 23.02.2022 року №8394/295-22 становить - 7 432 011,59 грн.";

- абзац 1 розділу 4. Орендна плата Договору оренди землі від 28 грудня 2007 року №679 викласти в наступні редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі та розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки 7 432 011 грн 59 коп.: 222 960 грн 35 коп. на рік, що складає 18 580 грн 03 коп. на місяць, починаючи з дня набрання судовим рішенням законної сили".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ФІБР ЛТД" (вул. Вокзальна, 20, корп. 1, кв. 161, м. Кропивницький, 25002; код ЄДРПОУ: 22211743) на користь Кропивницької міської ради (вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, 25022; код ЄДРПОУ: 26241020) судовий збір в сумі 2 481,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень можна за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Копії рішення надіслати Кропивницькій міській раді (на електронну пошту: kmvk@krmr.gov.ua); Товариству з обмеженою відповідальністю "ФІБР ЛТД" (на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1).

Повне рішення складено 17.10.2022.

Суддя О.Л. Бестаченко