14 жовтня 2022 р. Справа № 120/5694/22
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши у м. Вінниці в письмовому провадженні клопотання представника відповідача про заміну неналежного відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, у зменшеному розмірі, та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що з 2021 року позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни IIІ групи та має право на встановлені законом пільги, зокрема отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". 27.02.2020 Конституційний Суд України прийняв рішення за № 3-р/2020, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Позивач вважає, що виплата допомоги за 2022 рік здійснена відповідачем у зменшеному розмірі, а тому за захистом своїх прав та інтересів звертається до суду.
Ухвалою суду від 27.07.2022 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
11.08.2022 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов заперечує та просить відмовити у його задоволенні. Водночас серед іншого відповідач звертає увагу на те, що у 2022 році Департамент соціальної політики Вінницької міської ради не здійснював позивачу виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, що підтверджується листом Департаменту від 02.08.2022 за № 08/00/008/138370.
Ухвалою суду від 15.08.2022 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з підстав її невідповідності вимогам ч. 4 ст. 161 КАС України. Так, судом встановлено, що на підтвердження наведених у позовній заяві обставин, до позовної заяви не додано доказів, які б свідчили про те, що саме Департамент соціальної політики Вінницької міської ради здійснив нарахування та виплати позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи. Тому позивачу надано строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
22.09.2022 до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, до якої позивач додав клопотання про заміну неналежного відповідача. Так, позивач просить суд замінити первісного відповідача Департамент соціальної політики Вінницької міської ради належним відповідачем - відповідним територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання позивача.
Ухвалою суду від 27.09.2022 клопотання позивача про заміну неналежного відповідача задоволено та замінено первісного відповідача Департамент соціальної політики Вінницької міської ради на належного відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Цією ж ухвалою встановлено заміненому відповідачеві 15-денний строк з дня вручення (отримання) ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
13.10.2022 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов заперечує та просить відмовити у його задоволенні.
Одночасно з відзивом відповідач заявив клопотання про заміну неналежного відповідача у справі, а саме Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на Департамент соціальної політики Вінницької міської ради.
Клопотання обґрунтовується тим, що 07.05.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за № 540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"", якою затверджено Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань. Водночас згідно з цією постановою територіальні органи Пенсійного фонду України лише включають суми грошової допомоги в розмірі, який визначений Постановою № 540, до відомості (списку) на виплату пенсій за червень 2022 року після надходження коштів від Міністерства соціальної політики України.
За приписами пункту 9 Порядку № 540 суми невиплаченої станом на 1 серпня поточного року грошової допомоги, що надійшли до Пенсійного фонду України від уповноважених банків та АТ "Укрпошта", повертаються Пенсійним фондом України на рахунок Мінсоцполітики, відкритий у Казначействі.
Відтак, на думку представника відповідача, органом, який уповноважений здійснювати виплату разової грошової допомоги, є місцевий орган соціального захисту населення за місцем проживання отримувача. Тобто належним відповідачем у цій справі має бути Департамент соціальної політики Вінницької міської ради.
Вирішуючи вказане клопотання, суд керується такими мотивами.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Статтею 46 КАС України передбачено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до пп. 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 540 "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"" установлено, що виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною", для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - бюджетні кошти) визначає Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 (далі - Порядок № 540).
Пунктами 2 та 3 Порядку № 540 передбачено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., - Пенсійний фонд України.
За змістом пункту 5 Порядку № 540 бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються:
- Пенсійному фонду України - відповідно до поданої ним заявки щодо сум грошової допомоги, що включені у відомості (списки) на виплату пенсій за червень 2022 р., на підставі інформації, що обробляється в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах), та витрат на оплату послуг, пов'язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання;
- регіональним органам соціального захисту населення - відповідно до поданої ними інформації щодо сум грошової допомоги, сформованої на підставі інформації місцевих органів соціального захисту населення та центрів по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, для проведення виплат особам, зазначеним у абзаці першому підпункту 2 пункту 3 цього Порядку, за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Кошти для виплати грошової допомоги та оплати послуг, пов'язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги територіальними органами Пенсійного фонду України, перераховуються Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ "Ощадбанк".
Отже, за змістом вищенаведених норм Міністерство соціальної політики перераховує кошти на відповідні цілі Пенсійному фонду України та регіональним органам соціального захисту населення, які, в свою чергу, розподіляють їх між територіальними органами Пенсійного фонду України та районними органами соціального захисту населення, які і здійснюють нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня особам, передбаченим у Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у встановлених Постановою № 540 розмірах. При цьому територіальні органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату такої допомоги для осіб, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 року.
Відтак, на думку суду, у правовідносинах щодо виплати спірної грошової допомоги за 2022 рік відповідачем має бути той орган, який здійснив виплату допомоги. А відповідно до положень Порядку № 540 таким органом щодо пенсіонерів є відповідне територіальне управління Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що разова грошова допомога до 5 травня за 2022 рік була виплачена позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яке, відповідно, вважається належним відповідачем у справі.
Крім того, на думку суду, відсутні правові підстави для залучення Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради як співвідповідача у справі, зважаючи на те, що Департамент немає безпосереднього відношення до виплати позивачу спірної грошової допомоги за 2022 рік, зокрема не здійснював виплату позивачу такої допомоги та не отримував необхідних для цього коштів.
Керуючись ст.ст. 44, 48, 248, 256, 262, 294 КАС України суд,
Залишити без задоволення клопотання представника відповідача про заміну неналежного відповідача в адміністративній справі № 120/5694/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Ухвала складена та підписана суддею 14.10.2022.
Суддя Сало Павло Ігорович