Справа № 522/13773/22
Провадження № 2-а/522/368/22
14 жовтня 2022 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючої - судді Ковтун Ю.І.,
за участі секретарів Лахматової С.В., Сребняк І.А.,
представника позивача Саркісяна А.Р.,
відповідача ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ),
представника відповідача - адвоката Счастлівцевої Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 , ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,
14.10.2022 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37811384, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Преображенська, 44) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (тимчасове місце перебування: ( АДРЕСА_1 ), в якому просить: затримати громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 13.04.2023 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Відповідно до вимог п.3 ч.2 статті 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.
Позовна заява обґрунтована тим, що 20.04.2022 працівниками ГУ ДМС в Одеській області було виявлено та запрошено до підрозділу за адресою: АДРЕСА_2 , особу, який назвався громадянином Республіки Молдова ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . Перевіркою було встановлено, що відповідач порушив правила перебування іноземців в Україні - проживав без документів на право проживання в Україні. Громадянин Республіки Молдова ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснив, що прибув до України у 2002 році, нелегально, має свідоцтво про народження Української ССР серії та номеру НОМЕР_1 та дублікат військового квитка серії та номеру НОМЕР_2 , виданий військовим комісаріатом Придністровської Молдавської Республіки від 08.02.2013. ГУ ДМС в Одеській області встановлено, що відповідач на території України знаходиться незаконно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування немає. 20.04.2022 відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП. Також 20.04.2022 ГУ ДМС в Одеській області було прийняте рішення № 176 про примусове повернення в країну походження відповідача та зобов'язано його покинути територію України у термін до 18.05.2022. Рішення від 20.04.2022 № 176 відповідач не оскаржував, проте у встановлений термін самостійно територію України не залишив та є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання такого рішення.
13.10.2022 ОСОБА_4 повторно виявлений співробітниками ГУ ДМС в Одеській області. 13.10.2022 відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП. Посилаючись на те, що відповідач після перетину державного кордону України, в подальшому проживав на території України нелегально, вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУаАП, зазначені обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, у зв'язку з чим звернулися до суду з вказаним позовом.
Ухвалою суду від 14.10.2022 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позов та просив його задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач приймав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції суду проти задоволення позову заперечив. Суду пояснив, що перетнув кордон України нелегально в літку 2002 року. Прибув на територію України до родичів, так к в Одесі проживали його батьки. Також зазначив, що намагався виконати рішення міграційного органу про примусове повернення № 176, однак прикордонні служби його не пропустили з підстав відсутності необхідних документів для виїзду за кордон. Про вказані обставини ним було повідомлено співробітників міграційного органу, про що було подано відповідну заяву. Копію такої заяви, з відміткою про отримання вказаним органом було також надано при затриманні 13.10.2022. Крім того вказав, що строк затримання у 6 місяців є досить тривалим.
Представник відповідача - адвокат Счастлівцева Л.В. в судовому засіданні підтримала пояснення відповідача. Також зазначила, що відповідач не мав умисного бажання не виконувати рішення міграційного органу, на території України має дружину та неофіційну роботу. Також вказала, що відповідач намагається впорядкувати документи та, з урахуванням зазначених обставин, вважає строк затримання у 6 місяців необґрунтовано тривалим.
Протокольною ухвалою від 14.10.2022 судом було зобов'язано представника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області надати інформацію щодо звернення відповідача до міграційного органу із заявою про неможливість виконання рішення про примусове повернення № 176, однак вимоги ухвали суду представником позивача не виконано, про причини невиконання суду не повідомлено.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що 20.04.2022 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками ГУ ДМС в Одеській області було виявлено та запрошено до підрозділу за адресою: АДРЕСА_2 , особу, який назвався громадянином Республіки Молдова ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В результаті проведеної перевірки відібраних пояснень у відповідача було встановлено, що громадянин Республіки Молдова ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушив правила перебування іноземців в Україні - проживав без документів на право проживання в Україні. Відповідач пояснив, що прибув до України у 2002 році, нелегально, має свідоцтво про народження Української ССР серії та номеру НОМЕР_1 та дублікат військового квитка серії та номеру НОМЕР_2 , виданий військовим комісаріатом Придністровської Молдавської Республіки від 08.02.2013.
За вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні - проживання без документів на право проживання в Україні, співробітниками ГУ ДМС в Одеській області 20.04.2022 відносно відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 007969.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 20.04.2022 серії ПН МОД № 008035 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 гривень.
Штраф у розмірі 1700,00 гривень відповідачем було сплачено 03.05.2022, що підтверджується відповідною квитанцією № 0.0.2533494669.1.
20.04.2022 ГУ ДМС в Одеській області було прийняте рішення № 176 про примусове повернення до країни походження або до третьої країни іноземця або особи без громадянства ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язано його покинути територію України у термін до 18.05.2022.
Згідно розписки від 20.04.2022 відповідач зобов'язався покинули територію України не пізніше 18.05.2022.
У визначений термін відповідач територію України не покинув.
13.10.2022 ОСОБА_4 повторно виявлений співробітниками ГУ ДМС в Одеській області.
Постановою ГУ ДМС України в Одеській області від 13.10.2022 ПН МОД № 009089 ОСОБА_1 на підставі протоколу про адміністративне правопорушення ПР МОД № 009006 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 гривень.
13 жовтня 2022 року громадянин Республіки Молдова ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , затриманий в порядку статті 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що складено відповідний протокол № МОД000182.
Враховуючи, що відповідач своїми діями порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, 13 жовтня 2022 року ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про поміщення громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 у Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України для ідентифікації та забезпечення примусового видворення.
Судом установлено, що 14.10.2022 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулося до Приморського районного суду м. Одеси з позовом про примусове видворення громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України (далі - Закон).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Згідно ч. 3 ст. 9 Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
На підставі частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства визначені ст. 289 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Згідно ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Як безпосередньо випливає із змісту наведеної норми Закону, затримання іноземця можливе, зокрема, з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України. Отже, затримання іноземця може мати місце або з метою ідентифікації, або з метою забезпечення видворення за межі території України, або з обома складовими цієї мети.
Судом установлено та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, що відповідач допустив порушення вимог міграційного законодавства України, станом на час розгляду справи в суді відповідач перебуває на території України незаконно, документів щодо ідентифікації особи (паспорту) ним не надано, постійного місця проживання, законного джерела існування та власності в Україні немає, будь-яких дій для легалізації факту свого перебування на території України не вчиняв.
На теперішній час у Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області відсутня інформація для встановлення особи відповідача, яка забезпечить ідентифікацію та документування.
Наведені обставини у розрізі викладених вище мотивів та з урахуванням положень п. 1 ч. 1 ст. 289 КАС України дають підстави для висновку про наявність обставин для задоволення позовних вимог про затримання громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
Крім того суд враховує, що відповідно до положень ч.11 ст. 289 Кодексу строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
У частині вимог щодо негайного виконання рішення суду, суд враховує, що ст. 371 КАС України передбачено перелік судових рішень, які виконуються негайно. Між тим, положеннями даної статті не передбачено негайне виконання рішення суду про затримання іноземця.
Керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 289 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 , ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України- задовольнити.
Затримати громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 13.04.2023 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Ю.І. Ковтун