Рішення від 03.10.2022 по справі 401/2976/21

Справа № 401/2976/21 ;

Провадження № 2/401/217/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2022 року м. Світловодськ

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області, в складі:

головуючий суддя Макарова Ю.І.,

секретар Горбатюк К.А.,

з участю:

представник позивача Бреус Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Світловодську цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору: Фермерське господарство «Корида», Головне управління Держгеокадастру в Кіровоградській області, Кропивницька філія ДП «Черкаський науково-дослідницький та проектний інститут землеустрою», про визнання права власності на земельну ділянку,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Світловодського міськрайонного суду із позовною заявою про визнання за нею права власності на земельну ділянку № НОМЕР_1 згідно схеми поділу колишнього КСП «Придніпровське» Подорожненської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3525287600:02:000:0602, площею 3, 9363 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Світловодського міськрайонного суду від 11 жовтня 2018 року за позивачем визнано право на земельну частку (пай) у розмірі 5, 95 умовних кадастрових гектар із земель колишнього КСП «Придніпровське» Подорожненської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, яке набрало законної сили 13 листопада 2018 року. Рішенням сесії Великоадрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області від 22 листопада 2019 року № 527 позивачу надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у розмірі 5, 95 умовних кадастрових гектарах для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель колективної власності колишнього КСП «Придніпровське» ділянка № НОМЕР_1 на території Великоандрусівської ОТГ Світловодського району Кіровоградської області. На замовлення позивача Кропивницькою філією ДП «Черкаський науково-дослідницький та проектний інститут землеустрою» 16 січня 2021 року виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки № НОМЕР_1 в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області та зареєстрована в Державному земельному кадастрі за №3525287600:02:000:0602 площею 3, 9363 га. 20 січня 2021 року представник позивача звернувся до Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) із кадастровим номером 3525287600:02:000:0602 площею 3, 9363 га. Позивачем отримано відповідь Великоандрусівського сільського голови від 22 березня 2021 року щодо відсутності підстав для задоволення вищезазначеної заяви, оскільки рішенням Подорожненської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області від 18 липня 2001 року № 157 земельні ділянки (паї) передані у приватну власність громадянам та те, що відсутність ділянок у Державному земельному кадастрі не є підставою у припиненні права власності на землю. Разом з тим, на звернення представника позивача отримано інформацію від відділу у Світловодському районі ГУ Держгеокадастру в Кіровоградській області щодо відсутності відомостей про реєстрацію права власності на земельну ділянку № НОМЕР_1 згідно схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП «Придніпровське» Подорожненської сільської ради Світловодського району. У зв'язку з чим, позивач вирішили звернутися до суду за захистом своїх майнових прав. (а.с. 2-6)

Ухвалою суду від 17 вересня 2021 року відкрито загальне позовне провадження за вищевказаною позовною заявою, справу призначено до підготовчого розгляду на 21 жовтня 2021 року, яке було відкладено за клопотанням представника відповідача.

Ухвалою суду від 30 червня 2022 року закрито підготовче провадження у даній справі, судовий розгляд призначено на 29 липня 2022 року, який було відкладено за клопотання представника позивача.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві. Зазначив, що рішення (бездіяльність) Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області щодо відмови у затвердженні технічної документації із землеустрою про встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) із кадастровим номером 3525287600:02:000:0602 площею 3, 9363 га, позивачем не оскаржувалось.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, встановив фактичні обставини та відповідні ним правовідносини.

Рішенням Світловодського міськрайонного суду від 11 жовтня 2018 року за позивачем ОСОБА_1 визнано право на земельну частку (пай) у розмірі 5, 95 умовних кадастрових гектарів колишнього КСП «Придніпровське» Подорожненської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області. (а.с. 10-11)

Рішенням сесії Великоандрусівської сільської ради від 22 листопада 2019 року № 527 надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Великоандрусівської ОТГ Світловодського району Кіровоградської області. (а.с. 12)

На замовлення позивача Кропивницькою філією ДП «Черкаський науково-дослідницький та проектний інститут землеустрою» розроблено технічну документацію. (а.с. 13, 14-34)

18 січня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до голови Великоандрусівської сільської ради Світловодського району із заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. (а.с. 35)

22 березня 2021 року Великоандрусівським сільським головою надано відповідь на вищезазначену заяву позивача про відсутність підстав для задоволення заяви. Відповідь обґрунтована тим, що відповідно до рішення Подорожненської сільської ради від 18 липня 2001 року № 157, земельні ділянки (паї) передані у приватну власність громадянам, відсутність ділянок у Державному земельному кадастрі не є підставою для припинення права приватної власності на землю. (а.с. 36)

Сільським головою Великоандрусівської сільської ради на запит представника позивача на надано інформацію про відсутність в сільській раді обліку не витребуваних земельних часток (паїв) на території колишньої Подорожненської сільської ради, із земель колективної власності колишнього КСП «Придніпровське». (а.с. 41)

Відповідно до інформації відділу у Світловодському районі ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від 24.05.2021, земельні ділянки згідно схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) та організації території КСП «Придніпровське» Подорожненської сільської ради № 106 та № 109 перебувають в оренді як не витребувані частки (паї) відповідно до договору оренди землі, зареєстрованого Подорожненською сільською радою за № 65 від 11.07.2016 року. Земельні ділянки були передані в оренду на підставі розпорядження голови Світловодської районної державної адміністрації № 234-р від 02.07.2016. (а.с. 45, 46-57)

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відомості щодо реєстрації речових прав, прав власності на нерухоме майно - земельну ділянку з кадастровим номером 3525287600:02:000:0602, відсутні. (а.с. 57)

Норми права, які застосовує суд та мотиви їх застосування.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Стаття 118 ЗК України регламентує порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, згідно якої громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

До клопотання додається розроблена відповідно до Закону України "Про землеустрій" технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.

У випадку, визначеному частиною першою цієї статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) приймає рішення про її затвердження та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.

Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про розроблення проекту землеустрою щодо приватизації цих земель до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту землеустрою щодо приватизації земель.

Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту землеустрою щодо приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об'єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або з дня повідомлення особою, зацікавленою в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, про замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку, передбаченому цією частиною, відобразити на картографічній основі Державного земельного кадастру орієнтовне місце розташування земельної ділянки, зазначити дату та номер відповідного рішення, а також майбутнє цільове призначення земельної ділянки. Зазначена інформація оприлюднюється на безоплатній основі на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень.

Відповідно до п. 8 ч.4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

Згідно із пунктом тридцять четвертим статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Тобто, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, з регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесією.

Частинами першою і другою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

На підставі наведеного вище суд дійшов висновку, що рішення про надання земельної ділянки у власність приймають органи, визначені в статтях 116, 118 ЗК. Надання земельної ділянки або відмова у її наданні здійснюється виключно органами, визначеними у статті 118 ЗК. Рішення, дію або бездіяльність цих органів щодо надання земельних ділянок може бути оскаржено до суду.

Тобто приписами чинного законодавства встановлено, що розгляд клопотання заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматися у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади.

Отримання особою дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного вирішення питання про її передання у власність чи у користування.

З огляду на викладене, враховуючи, що підставою для передачі земельної ділянки у власність є затвердження відповідним органом місцевого самоврядування або виконавчої влади проекту землеустрою щодо відведення та передачу у власність відповідної земельної ділянки, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи відсутність підстав для задоволення позовних вимог, судовий збір суд відносить за рахунок позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 118, 122, 152 ЗК України, ст. 392, 393 ЦК України, ст.ст. 258, 264, 265 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору: Фермерське господарство «Корида», Головне управління Держгеокадастру в Кіровоградській області, Кропивницька філія ДП «Черкаський науково-дослідницький та проектний інститут землеустрою», про визнання права власності на земельну ділянку - залишити без задоволення.

Судові витрати віднести за рахунок позивача.

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 273 ЦПК України.

Рішення може бути оскаржено до Кропивницького апеляційного суду в порядку ст. 355 ЦПК України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторони.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт : НОМЕР_2 , виданий 21.08.2019 органом 3531, РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Великоандрусівська сільська рада Світловодського району Кіровоградської області, ЄДРПОУ 04364294, юридична адреса: 27520, Кіровоградська область, Світловодський район, село Велика Вндрусівка, вул.. Центральна, 43.

Треті особи:

Фермерське господарство «Корида», ЄДРПОУ 36696510, юридична адреса: 27522, Кіровоградська область, Світловодський район, село Подорожнє, вул.. Яблунева, 2/1.

Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, ЄДРПОУ 39767636, юридична адреса: 25030, м.Кропивницький, вул.. Академіка Корольова, 26.

Кропивницька філія Державного підприємства «Черкаський науково-дослідницький та проектний інститут землеустрою», ЄДРПОУ 43642495, юридична адреса: 25030, м.Кропивницький, вул.. Академіка Корольова, 26.

Повний текст рішення складено 12 жовтня 2022 року.

Суддя Світловодського міськрайонного суду

Кіровоградської області Ю.І.Макарова

"03" жовтня 2022 р.