Справа № 401/2470/22
Провадження № 3/401/697/22
14 жовтня 2022 року Суддя Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області Волошина Н.Л., перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Відділення поліції №1 (м. Світловодськ) Олександрійського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 325125 від 13 жовтня 2022 року, ОСОБА_1 22 вересня 2022 року за адресою: АДРЕСА_1 вчинив відносно колишньої дружини ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме виражався брутальною лайкою та погрожував фізичною розправою, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи вважаю, що вони підлягають поверненню до Відділення поліції №1 (м. Світловодськ) Олександрійського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області для належного оформлення, з огляду на таке.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Всупереч вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 325125 від 13 жовтня 2022 року відсутні відомості про час скоєння правопорушення, що має істотне значення для розгляду справи.
В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 вчинив психологічне насильство по відношенню до ОСОБА_2 , проте у відомостях про потерпілих осіб не зазначене місце проживання потерпілої особи.
Частина 2 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з зазначених порушень.
Натомість, фабула протоколу про адміністративне правопорушення та матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП не містять ознак повторності, а саме не містять інформації що ОСОБА_1 протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, зазначених в ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, як і немає доказів на підтвердження його притягнення до відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Тому кваліфікація працівниками поліції дій ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП не підтверджена матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року, визнано правильною практику суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Зважаючи на викладене, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Відділення поліції №1 (м. Світловодськ) Олександрійського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 278, 280 КУпАП, суддя, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП повернути до Відділення поліції №1 (м. Світловодськ) Олександрійського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Світловодського міськрайонного суду
Кіровоградської області Н.Л. Волошина