Постанова від 17.08.2006 по справі 1/213-06-5198А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"17" серпня 2006 р.

Справа № 1/213-06-5198A

за позовом прокурора Ренійського району Одеської області в інтересах держави в особі, якою є Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до відповідача: ЗАТ «Аква»

про стягнення 23 572,20 грн.

Суддя Гарник Л.Л.

Секретар судового засідання Рябошапка О.М.

Представники:

Рожкова Ю.О. -прокурор відділу;

від позивача: Кіндяк Н.В., на підставі довіреності;

від відповідача: Меламед І.С., на підставі довіреності.

Суть спору: прокурор Ренійського району Одеської області звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі, якою є Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів з позовом про стягнення з відповідача - ЗАТ «Аква», 23 572,20 грн., в тому числі 23 292,69 грн. адміністративно-господарських санкцій за недодержання нормативу робочих місць для інвалідів, 279,51 грн. пені за порушення строків оплати санкцій.

Згідно ухвали господарського суду від 03.07.2006р. термін розгляду справи продовжувався до 13.09.2006р.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Відповідач позовні вимоги не визнає з підстав, викладених у запереченнях проти позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив:

Згідно поданого до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік ЗАТ «Аква» передбачило 260 робочих місць для штатних працівників, в тому числі 10 робочих місць для штатних працівників інвалідів, створених відповідно 4-відсотковому нормативу, на яких фактично працювало 8 осіб.

Згідно змісту заявлених позовних вимог прокурор Ренійського району Одеської області ставить питання про стягнення в судовому порядку з ЗАТ «Аква» на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 23 292,69 грн. адміністративно-господарських санкцій за недодержання нормативу робочих місць для інвалідів та 279,51 грн. пені за порушення строків оплати зазначених санкцій.

Позов обґрунтовується тим, що відповідач всупереч вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», згідно якої для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної кількості працюючих, не створив три робочі місця для працевлаштування інвалідів і у цьому зв'язку відповідно до ст. 20 названого закону повинен сплатити адміністративно-господарські санкції за нестворені робочі місця згідно представленого розрахунку.

Розглянувши викладені позивачем доводи, господарський суд дійшов висновку про те, що позов слід визнати необґрунтованим з наступних підстав.

Стаття 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-ХІІ встановлює для підприємств (об'єднань), установ і організацій нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів. Частиною першою статті 18 названого Закону передбачено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцевими радами, громадськими організаціями інвалідів.

Робоче місце інваліда, згідно з п. 1 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 р. N 314, зі змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 р. N 19, - це окреме робоче місце, або ділянка виробничої площі на підприємстві (об'єднанні), в установі та організації, незалежно від форм власності та господарювання, де створено необхідні умови для праці інваліда. Робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда (п. 3); підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів і включають їх до колективного договору (п. 5).

Таким чином, створеним робочим місцем є те, яке введено в дію шляхом працевлаштування інваліда. Закон зобов'язує відповідача, відповідно до 4-відсоткового нормативу, створити робочі місця для праці інвалідів, зазначити їх у колективному договорі і інформувати центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів, а органи працевлаштування - підібрати робоче місце і працевлаштувати інваліда.

Згідно наявного в матеріалах справи листа Ренійського районного центру зайнятості від 18.05.2006р. № 285 ЗАТ «Аква» протягом 2005 року надавало центру звітність за встановленою формою.

Отже, фактичні обставини справи свідчать про те, що позивач викладені вимоги законодавства виконав та згідно представленого звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік передбачив 10 робочих місць для штатних працівників інвалідів, створених відповідно 4-відсотковому нормативу. Із них фактично працювало 8 осіб.

Проте при вирішенні спору господарський суд виходить з тієї обставини, що обов'язок відповідача створити робочі місця для інвалідів згідно чинного законодавства не супроводжується його обов'язком їх працевлаштувати. Здійснення відповідних дій віднесено до компетенції відповідних державних органів в силу положень ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», якою встановлено, що працевлаштування інвалідів здійснюється органами Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту України, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів.

Згідно положень статті 19 Конституції України ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

За таких обставин господарський суд доходить висновку про те, що позивачем не доведено існування правових підстав для задоволення позовних вимог й стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів, оскільки наявні матеріали справи не містять фактичних даних, виходячи з яких можна встановити наявність обставин, що на них посилається відповідач. За недоведеністю неправомірності дій і відсутністю вини відповідач не може відповідати за наслідки, які настали для позивача в результаті бездіяльності інших осіб.

Аналіз положень чинного законодавства, матеріалів справи і викладене вище позбавляє господарський суд підстав для задоволення позовних вимог про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 23 292,69 грн. у зв'язку з їх недоведеністю.

Враховуючи ту обставину, що позивачем не доведено наявність законних підстав для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій, позовні вимоги про стягнення пені в сумі 279,51 грн. задоволенню не підлягають, оскільки згідно п. 2 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передумовою нарахування пені є порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.

Керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. У позові відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.85 ГПК України.

Рішення підписане 21.08.2006р.

Суддя Гарник Л.Л.