Постанова від 06.10.2022 по справі 160/27131/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2022 року м. Дніпросправа № 160/27131/21

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),

суддів: Білак С.В., Шальєвої В.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2022 ( суддя першої інстанції Савченко А.В.) в адміністративній справі №160/27131/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, в якій позивач просить:

визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради, оформлену листом від 08.12.2021 року №6/15-126, щодо встановлення йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення встановленого зразка;

зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради встановити йому статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни, встановленого законодавством зразка.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 22.04.2019 р. по 19.08.2020 р. він проходив військову службу у Збройних силах України, військовій частині № НОМЕР_1 . Під час виконання робіт на території військової частини, в результаті падіння дерева ним отримано: відкриту черепно-мозкову травму, перелом С1 хребця, лінійний перелом потиличної кістки зліва, забій головного мозку, закриту травму грудної клітини, забій м'яких тканин верхньої третини лівого передпліччя, множинні садна лівої кисті, садна обличчя, волосистої частини голови. Позивач звернувся з заявою до відповідача, в якій просив встановити йому статус інваліда війни. Листом Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради від 08.12.2021 року позивачу повідомлено про відсутність підстав у наданні йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни у зв'язку з тим, що травма не пов'язана з перебуванням на фронті з посиланням на роз'яснення Міністерства Ветеранів України. Позивач не погоджується з відповідачем, оскільки вважає, що травму він отримав при виконанні обов'язків військової служби, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК. Обставини та докази надані ним, свідчать про те, що інвалідність настала внаслідок травми, отриманої при виконанні поточних обов'язків військової служби.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2022 у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що при розгляді справи судом не повністю були дослідження матеріали справи, вважаю, що суд не надав належної оцінки доказам, що призвело до ухвалення завідомо незаконного та несправедливого рішення суду. Просить суд звернути увагу на посилання суду першої інстанції про те, що травми отриманні позивачем в результаті виконання «поточних» військових обов'язків. Однак не зрозумілим є поняття «поточних», оскільки в правовому полі воно відсутнє, а тлумачення Закону не є компетенцією суду першої інстанції, взагалі. Отже суд посилається на неіснуючі тлумачення, що суперечить засадам верховенства права. Вважає, що травму він отримав при виконанні обов'язків військової служби, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК. Обставини та докази надані ним, свідчать про те, що інвалідність настала внаслідок травми, отриманої при виконанні поточних обов'язків військової служби

Відповідач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

За правилами п.3 ч.1 ст.311 КАС України, розгляд справи колегією суддів здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що у період з 22.04.2019 р. по 19.08.2020 р. ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних силах України, військовій частині № НОМЕР_1 .

Під час виконання робіт на території військової частини, в результаті падіння дерева ним отримано: відкриту черепно-мозкову травму, перелом С1 хребця, лінійний перелом потиличної кістки зліва, забій головного мозку, закриту травму грудної клітини, забій м'яких тканин верхньої третини лівого передпліччя, множинні садна лівої кисті, садна обличчя, волосистої частини голови, що підтверджується довідкою про обставини справи (поранення, контузії, каліцтва) від 08.04.2020 року №1094 на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 21.03.2020 року №1096.

Свідоцтвом про хворобу №623-п Госпітального військово-лікарської комісії психоневрологічного профілю НВМКЦ «ГВКГ» підтверджується, що вказана комісія 06.08.2020 року здійснила медичний огляд позивача, відповідно до якого встановила, що його захворювання пов'язані з виконанням обов'язку військової служби.

Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №627232 підтверджується, що позивачу 14.09.2020 року встановлена ІІ група інвалідності із-за травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.

Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №150561 повторно підтверджується, що позивачу 09.09.2021 року встановлена ІІ група інвалідності через травму, пов'язаною з виконанням службових обов'язків.

На підставі довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №150561 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті Кривому Розі ради для продовження дії статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

Листом Управління від 08.12.2021 року №6/15-126 позивача повідомлено, що згідно статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2015 року № 685, листа - роз'яснення Міністерства соціальної політики України від 11.06.2019 року №916/0/76-19/297, листа - роз'яснення Міністерства ветеранів України від 13.07.2021 року №7153/02/09.1-21, йому необхідно надати довідку про безпосередню участь в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, або довідку про участь в бойових діях, на що він повідомив, що таку довідку надати не можете, так як був призван на дійсну строкову військову службу і отримав черепно-мозкову травму під час виконання господарчих робіт на території військової частини в результаті падіння гілки від спиляного дерева. Також надіслано запит з копіями документів до Міністерства Ветеранів України. 07 грудня 2021 до управління надійшла відповідь з Міністерства Ветеранів України, в якій зазначено, що відсутні правові підстави для визнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю внаслідок війни, оскільки причиною інвалідності є травма, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби, яка не пов'язана з перебуванням на фронті в інші періоди чи з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

В силу вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначаються Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 Закону №3551-XII Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.

Статтею 4 Закону №3551-XII передбачено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Відповідно до пункту 9 частини другої статті 7 Закону №3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа, зокрема, осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на статус особи з інвалідністю внаслідок війни мають право особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали людьми з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю в бойових діях у мирний час.

До осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа

-військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами;

-осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами;

-осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних у районах бойових дій у період Великої Вітчизняної війни та від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння у повоєнний період, а також під час виконання робіт, пов'язаних з розмінуванням боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни незалежно від часу їх виконання;

-осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок воєнних дій громадянської та Великої Вітчизняної воєн або стали особами з інвалідністю із зазначених причин у неповнолітньому віці у воєнні та повоєнні роки;

-військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, а також колишніх бійців винищувальних батальйонів, взводів і загонів захисту народу та інших осіб, які брали безпосередню участь у бойових операціях по ліквідації диверсійно-терористичних груп та інших незаконних формувань на території колишнього Союзу РСР і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час виконання службових обов'язків у цих батальйонах, взводах і загонах у період з 22 червня 1941 року по 31 грудня 1954 року;

-учасників бойових дій на території інших держав, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у цих державах;

-осіб, які брали безпосередню участь у бойових діях під час Великої Вітчизняної війни та війни з Японією, та осіб, які у неповнолітньому віці були призвані чи добровільно вступили до лав Радянської Армії і Військово- Морського Флоту під час військових призовів 1941-1945 років і стали особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання або захворювання, отриманого під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;

-осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи;

-осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича, та які звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року;

-військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення АТО центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та стали людьми з інвалідністю внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;

-осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

-осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.

Таким чином, статус особи з інвалідністю внаслідок війни надається особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (пункт 1 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2015 року № 685).

Військово-лікарська комісія встановлює придатність до військової служби та видає постанову ВЛК про причинний зв'язок поранення (травми, контузії, каліцтва) та свідоцтво про хворобу. Дана постанова необхідна для встановлення зв'язку між пораненням та участю у бойових діях.

Відповідно до пункту 21.5 глави 21 розділу II наказу Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" формулювання висновків ВЛК залежить від наявності довідки про обставини травми чи інших документів, які підтверджують зв'язок поранення з участю в бойових діях.

В регулятивній частині висновку може міститися наступне:

якщо наявна довідка про обставини травми та посвідчення учасника бойових дій;

поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК (НІ), пов'язане із захистом Батьківщини;

якщо наявна довідка про обставини травми без посвідчення УБД:

поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК (НІ) пов'язане з виконанням обов'язків військової служби;

за відсутності довідки про обставини справи та посвідчення УБД:

захворювання (поранення, контузія, травма, каліцтво), ТАК (НІ) пов'язане з проходженням військової служби.

За відсутності довідки про обставини травми надається довідка про безпосередню участь в антитерористичній операції (АТО), витяг з наказу по стройовій частині, копію військового квитка та будь-які інші документи, які засвідчують участь в АТО у період отримання поранення. Комісія ВЛК може встановити зв'язок на підставі таких документів.

Висновок ВЛК підлягає перегляду після надання довідки про обставини травми, незалежно від часу надання. Висновок ВЛК підлягає перегляду вищою ВЛК.

З огляду на викладені обставини, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, щодо відмови у задоволені позову, оскільки абз. 1 п. 3 Положення №302 передбачено, що відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Інвалідам війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції спростовуються викладеним та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За приписами пункту 1 частини 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційних скарг є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для їх задоволення та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2022 в адміністративній справі №160/27131/21 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 10 жовтня 2022 року.

Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко

суддя С.В. Білак

суддя В.А. Шальєва