Постанова від 12.10.2022 по справі 520/23288/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2022 р. Справа № 520/23288/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бегунца А.О.,

Суддів: Курило Л.В. , Рєзнікової С.С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.01.2022, головуючий суддя І інстанції: Біленський О.О., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 10.01.22 по справі № 520/23288/21

за позовом ОСОБА_1

до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області"

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", які полягають у визначені розміру посадового окладу в довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року від 29.07.2021 №33/41-2856 у розмірі 3800,00 грн. за посадою заступник начальника відділу;

- зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 із зазначенням окладу за посадою - старший викладач кафедри за 17 тарифним розрядом відповідно до додатку 2 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557 "Схема тарифних розрядів посад керівних та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації", згідно із Законом України від 23 листопада 2018 року № 2629-VІІІ "Про державний бюджет України на 2019 рік", постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1037 "Про оплату працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року №1298 "Про оплату працівників на основі Єдиної тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", який станом на 19.11.2019 складає - 6396,93 грн., з урахуванням окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та наказу МВС України № 260 від 06.04.2016, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.12.2019.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає, що ОСОБА_1 проходив службу в Харківському національному університеті внутрішніх справ на посаді старший викладач кафедри, спеціальне звання - підполковник поліції, та з 23.12.2002 звільнений. Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262- XII з 23.12.2002. На пенсійному обліку перебуває в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області. На підставі звернення позивача, ДУ "ТМО МВС України по Харківській області" склала оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 від 29.07.2021 №33/41-2856. Зазначену довідку ДУ "ТМО МВС України по Харківській області" направила до ГУПФУ за вих. №33/41-1109 від 02.08.2021 для перерахунку пенсії. ДУ "ТМО МВС України по Харківській області" розмір грошового забезпечення позивача у зазначеній довідці визначено за посадою заступник начальника відділу виходячи з наступних складових: посадовий оклад - 3800,00 грн. (за посадою заступник начальника відділу); оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 50% - 3000,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання та надбавки за стаж служби) 89,41% - 8046,90 грн. та премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) 38,73% - 6602,26 грн. Усього грошове забезпечення для обчислення пенсії: 23649,16 грн.

В той же час, відповідно до листа Харківського національного університету внутрішніх справ № 1/4-3004 від 15.12.2020, ОСОБА_1 , який до 23 грудня 2002 року працював на атестованій посаді старшого викладача кафедри ХНУВС було встановлено 17 тарифний розряд посадового окладу - згідно з додатком 2 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557 "Схема тарифних розрядів посад керівних та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації", який станом на 19.11.2019 складає - 6396,93 грн., згідно положень Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-УІІІ "Про державний бюджет України на 2019 рік", постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1037 "Про оплату працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298 "Про оплату працівників на основі Єдиної тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (враховуючи підвищення посадових окладів науково-педагогічних працівників з 01 січня 2019 року на 11% згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 січня 2019 року №36 "Про підвищення посадових окладів науково-педагогічних працівників»). Проте, відповідачем при виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 було помилково визначено посадовий оклад у розмірі 3800,00 грн. за посадою заступник начальника відділу. Зазначені дії відповідача позивач вважає протиправними.

Відповідно до відзиву на апеляційну скаргу, відповідач зазначає, що довідка № 100/26243 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 29.07.2021 № 33/41 -2856 викладена з урахуванням середніх розмірів додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії у відповідності до вимог чинного законодавства та відповідно до листа Національної поліції України від 24.02.2021 №2388/09/48-2021 "Про надання інформації щодо грошового забезпечення поліцейських" про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, що були фактично виплачені поліцейським за листопад 2019 року. Таким чином, розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 та його складові, встановлені для перерахунку пенсії на підставі довідки, що підготовлена та видана установою за листопад 2019 року за № 100/26243, відповідають положенням чинного законодавства.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Харківському національному університеті внутрішніх справ на посаді старший викладач кафедри, спеціальне звання - підполковник поліції, та з 23.12.2002 був звільнений.

Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262- XII з 23.12.2002, що підтверджується висновком про призначення пенсії за вислугу років.

Позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

На підставі звернення позивача, та з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 по справі №826/12704/18, та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, ДУ "ТМО МВС України по Харківській області" склала оновлену довідку №100/26243 від 29.07.2021 за вих.№33/41-2856 про розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.

ДУ "ТМО МВС України по Харківській області" розмір грошового забезпечення позивача у зазначеній довідці визначено за посадою заступник начальника відділу виходячи з наступних складових: посадовий оклад - 3800,00 грн. (за посадою заступник начальника відділу); оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 50% - 3000,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання та надбавки за стаж служби) 89,41% - 8046,90 грн. та премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) 38,73% - 6602,26 грн. Усього грошове забезпечення для обчислення пенсії: 23649,16 грн.

Зазначену довідку ДУ "ТМО МВС України по Харківській області" направила до ГУПФУ за вих. №33/41-1109 від 02.08.2021 для перерахунку пенсії.

Також, на адвокатський запит представника позивача Харківський національний університет внутрішніх справ листом №1/4-2912 від 17.09.2020 повідомив, що розміри складових грошового забезпечення старших викладачів Харківського національного університету внутрішніх справ, окрім посадового окладу, встановлюються згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а тарифний розряд посадового окладу - згідно з додатком 2 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557 "Схема тарифних розрядів посад керівних та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації", а саме 17 тарифний розряд. Згідно із Законом України від 23 листопада 2018 року № 2629-УІІІ "Про державний бюджет України на 2019 рік", постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1037 "Про оплату працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298 "Про оплату працівників на основі Єдиної тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", розмір посадового окладу за 17 тарифним розрядом станом на 19 листопада 2019 року складав 6396,93 грн. (враховуючи підвищення посадових окладів науково-педагогічних працівників з 01 січня 2019 року на 11% згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 січня 2019 року №36 "Про підвищення посадових окладів науково-педагогічних працівників").

Не погоджуючись з діями Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", які полягають у визначені розміру посадового окладу в довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року від 29.07.2021 №33/41-2856 у розмірі 3800,00 грн. за посадою заступник начальника відділу, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції враховуючи наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст.51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (в подальшому - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 2 пункту 5 Порядку № 45, в редакції Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2020 р. (в подальшому - Постанова № 103), передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 3 Постанови № 103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно із п. 5 Постанови № 103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Тобто, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 р. у справі № 826/12704/18 набрало законної сили 19.11.2019.

У вказаних рішеннях суди дійшли висновку, що пункт 3 Постанови № 103, передбачає перерахунок пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України №260 від 06.04.2016 р. За таких обставин оскаржуваний пункт 3 Постанови № 103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам, а тому звужують зміст вже існуючих прав таких осіб. Отже, Кабінет Міністрів України, визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно із ч. 2 ст. 265 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 р. №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (в подальшому - Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку № 260).

Таким чином, починаючи з 19.11.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 містилась форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Постановою №103 доповнено Порядок №45 Додатком 3, а саме Довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому доповнено Порядок додатком 3, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.

Колегія суддів зазначає, що Верховний суд у рішенні по зразковій справі №160/8324/19 від 17.12.2019, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 з вказаного питання зазначив: "Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін."

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Отже, оскільки пункт 3 Постанови №103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), визнано протиправним рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019 року, саме з 01.12.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами №988, №260 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Водночас, обов'язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.

Аналогічні висновки містяться в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року.

Відповідно до матеріалів справи, Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" виконала обов'язок щодо направлення на адресу пенсійного органу довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії у зв'язку з набранням чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.

Матеріалами справи встановлено, що при визначенні посадового окладу позивача у вказаній довідці застосовано посаду заступника начальника відділу та визначено розмір окладу 3800,00 грн.

Позивач в апеляційній скарзі зазначає, що він до 23.12.2002 працював на посаді старшого викладача кафедри ХНУВС, якому встановлено 17 тарифний розряд посадового окладу, згідно з додатком 2 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557 "Схема тарифних розрядів посад керівих та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації", який станом на 19.11.2019 складає 6396,93 грн.

Однак, відповідач визначив розмір грошового забезпечення позивача у довідці від 29.07.2021 №33/41-2856 не за посадою старшого викладача кафедри, яку обіймав позивач перед звільненням, а за посадою заступника начальника відділу у розмірі 3800,00 грн., що є суттєво меншим розміром.

Колегія суддів зазначає, що вказані доводи позивача є помилковими, з урахуванням наступного.

Так, дійсно, відповідно до Схеми тарифних розрядів посад керівих та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557, посада старший викладач відноситься до 17 тарифного розряду, розмір посадового окладу станом на 19.11.2019 складає 6396,93 грн.

Тобто, вказана схема затверджена з метою упорядкування умов оплати праці працівників.

Однак, питання що стосується право на пенсійне забезпечення, визначається наказом МВС України за №138 від 17.02.2017.

Відповідно до вказаного наказу, з урахуванням до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" затверджено перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських.

Згідно пункту 7 розділ XVIII наказу МВС України за №138 від 17.02.2017, посада старшого викладача кафедри криміналістики Національного університету внутрішніх справ прирівнюється до посади поліцейського - заступника начальника відділу.

Відповідно до листа Національної поліції України від 24.02.2021 № 2388/09/48-2021 "Про надання інформації щодо грошового забезпечення поліцейських", посадовий оклад заступника начальника відділу за листопад 2019 року складає 3800,00 грн., середній розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції - 89,41%, середній розмір премії 38,73%.

Тобто, саме вказані показники і були застосовані відповідачем при виготовленні довідки №100/26243 від 29.07.2021 за вих.№33/41-2856 про розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, що свідчить про правомірність визначення посади та розміру складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Також, з наявних матеріалів справи встановлено, що попередня довідка №100/26243, видана Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року також містила посаду - старший викладач кафедри криміналістики Національного університету внутрішніх справ - заступник начальника відділу та розмір окладу 3800,00 грн. При цьому судом не встановлено факту оскарження позивачем вказаних складових грошового забезпечення та визначення посади позивача, за якою визначено грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016.

Таким чином, підстави для задоволення позовної вимоги про визнання протиправними дій Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області", які полягають у визначені розміру посадового окладу в довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року від 29.07.2021 №33/41-2856 у розмірі 3800,00 грн. за посадою заступник начальника відділу - відсутні.

При цьому, позовна вимога зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 із зазначенням окладу за посадою - старший викладач кафедри за 17 тарифним розрядом відповідно до додатку 2 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557 "Схема тарифних розрядів посад керівних та науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації", згідно із Законом України від 23 листопада 2018 року № 2629-УІІІ "Про державний бюджет України на 2019 рік", постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1037 "Про оплату працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року №1298 "Про оплату працівників на основі Єдиної тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", який станом на 19.11.2019 складає - 6396,93 грн., з урахуванням окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та наказу МВС України №260 від 06.04.2016, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.12.2019, є похідними та також не підлягають задоволенню.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява №4909/04, відповідно до п. 58 якого Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torijav.Spain) від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції в повному обсязі досліджено положення нормативних актів, що регулюють спірні правовідносини та дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позовниз вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процессуального права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.

Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.01.2022 по справі № 520/23288/21 - залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя А.О. Бегунц

Судді Л.В. Курило С.С. Рєзнікова