Рішення від 12.10.2022 по справі 340/4115/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2022 року м.Кропивницький Справа № 340/4115/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 33, ЄДРПОУ: 43572010), Служби судової охорони (01601, м. Київ, вул.Липська,18/5, ЄДРПОУ: 42902258), Державної судової адміністрації України (01601, м. Київ, вул.Липська,18/5, ЄДРПОУ: 26255795) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної судової адміністрації України щодо нездійснення фінансування, а саме неперерозподілу видатків на суму 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць з 24 лютого 2022 і ненаправлення розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня Службі судової охорони відповідних асигнувань для виплати додаткової винагороди відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» контролеру І категорії 2 відділення 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області Фінарову О.О.;

- визнати протиправною бездіяльність Служби судової охорони щодо непідготування і ненаправлення до Державної судової адміністрації України наказів про виплату додаткової винагороди з 24 лютого 2022 контролеру І категорії 2 відділення 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області Фінарову О.О. відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»;

- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області щодо ненарахування і невиплату контролеру І категорії 2 відділення 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області Фінарову О.О., відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, починаючи з 24 лютого 2022 і до закінчення дії воєнного стану;

- зобов'язати Службу судової охорони підготувати і направити до Державної судової адміністрації України Накази про виплату додаткової винагороди з 24 лютого 2022 контролеру 1 категорії 2 відділення 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області Фінарову О.О. відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»;

- зобов'язати Державну судову адміністрацію України забезпечити фінансування шляхом перерозподілу видатків на суму 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць з 24 лютого 2022 і направлення розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня Службі судової охорони відповідних асигнувань для виплати додаткової винагороди відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» контролеру І категорії 2 відділення 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області Фінарову О.О.;

- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Херсонській області здійснити нараховування та виплату контролеру І категорії 2 відділення 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області Фінарову О.О., додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць відповідно до вимог п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», починаючи з 24 лютого 2022 і до закінчення дії воєнного стану.

Ухвалою суду від 12.09.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін (а.с.68-69).

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що проходить службу на посаді контролера ІІ категорії 2 відділення 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області.

У зв'язку з військової агресією російської федерації проти України відповідно до вимог Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», Закону України «Про затвердження Указу Президента України від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, на території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022, який в подальшому продовжувався.

Урядом України 28.02.2022 прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», якою передбачено на період дії воєнного стану виплату співробітникам Служби судової охорони додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць.

Позивач вказує, що передбачена Постановою №168 додаткова винагорода йому не виплачується, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідачів, а тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідачі 1, 2 заперечуючи проти позову надали письмові відзиви та вказують, що виплата додаткової винагороди, яка передбачена ПКМУ від 28.02.2022 №168 можлива лише за умови наявності відповідних бюджетних призначень, які у Державному бюджеті на 2022 рік не передбачені, що вказує на відсутність вини в діях відповідачів, а тому в задоволенні позову належить відмовити (а.с.75-81, 85-91).

Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до відповідей Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області від 21.07.2022 № 52.07-106 та Служби судової охорони від 19.08.2022 № 30/30.06.1-830 накази про призначення на посаду, в тому числі ОСОБА_1 знищено 24.02.2022 під час евакуації Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області.

Відповідно до наказів керівника Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області від 31 травня 2022 № 215 о/с та від 30.06.2022 № 249 о/с, залучений для здійснення охорони та підтримання громадського порядку на об'єктах (судах, судових установах, на прилеглій території), що взяті під охорону Територіальним управлінням Служби судової охорони у Кіровоградській області (а.с.20-23).

Урядом України 28.02.2022 прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», якою передбачено на період дії воєнного стану виплату співробітникам Служби судової охорони додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць.

Зважаючи на ненарахування та невиплату позивачеві додаткової винагороди передбаченої Постановою №168, він 15.07.2022 через свого представника звернувся до відповідача 1 із відповідним запитом.

Листом від 15.07.2022 представника позивача було поінформовано, що зважаючи на відсутність у Державному бюджеті на 2022 відповідних бюджетних призначень для виплати додаткової винагороди співробітникам Служби судової охорони накази про її виплату не видавались та відповідні виплати не здійснювались (а.с.29-31).

Аналогічні запити направлялись представником позивача до відповідача 2 та відповідача 3, на які також було отримано відповіді з інформацією про відсутність фінансування для здійснення виплати додаткової винагороди (а.с.29-39).

Вважаючи вказані дії протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Наказом Державної судової адміністрації від 26 серпня 2020 року № 384 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони (далі - Порядок №384).

Підпунктом 2 п. 4 розділу 1 Порядку №384 передбачено, що грошове забезпечення включає щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, який затверджено Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено військовий стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому продовжувався на 30 діб Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022; на 30 діб Указом Президента України від 19.04.2022 №7300; на 90 діб Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022.

28.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», яка набула чинності з 24 лютого 2022 року.

Пунктом 1 вказаної постанови, на дату набуття нею чинності, було установлено , що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

В подальшому до пункту 1 вказаної постанови вносили зміни, зокрема ПКМУ від 07 березня 2022 року № 217, від 22 березня 2022 року №350, від 01 квітня 2022 року № 400, від 01 липня 2022 року № 754, від 07 липня 2022 року № 793, при цьому вказані зміни застосовуються з 24 лютого 2022 року, а розмір додаткової винагороди залишався незмінним - 30000 грн. до змін внесених ПКМУ від 07.07.2022 №793, а після вказаних змін - до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, тобто по суті змінився лише підхід до визначення суми додаткової винагороди, а право на її отримання, в т.ч. і співробітникам Служби судової охорони залишилось незмінним.

Відповідно до Положення про територіальне управління Служби судової охорони у Херсонській області (а.с.52-61), управління очолює начальник (п. 5.1. Положення). Начальник управління: видає накази та доручення організаційно-розпорядчого характеру, які стосуються діяльності Управління, контролює їх виконання (п. 5.4.7. Положення); організовує планово-фінансову роботу в Управлінні, контролює використання фінансових і матеріальних ресурсів (п.5.4.15. Положення).

Таким чином, зважаючи на положення Постанови №168 та зміст повноважень начальника відповідача 1, саме на останнього покладено обов'язок видання наказів про виплату додаткової винагороди.

Отже, вимоги позивача адресовані відповідачеві 2 щодо визнання протиправною бездіяльність щодо непідготування і ненаправлення до Державної судової адміністрації України наказів про виплату додаткової винагороди та зобов'язання направити до Державної судової адміністрації України накази про виплату додаткової винагороди є безпідставними оскільки спрямовані до неналежного відповідача.

З матеріалів справи вбачається, що з часу набрання чинності Постановою №168 начальником відповідача 1 накази щодо виплати позивачеві додаткової винагороди не видавались, що вказує на протиправну бездіяльність відповідача 1, при тому, що право на отримання позивачем вказаної винагороди відповідачем 1 не заперечує, про що свідчить зміст листа від 07.07.2022, який адресований представникові позивача (а.с.18-21).

Щодо посилань відповідача 1 на відсутність цільових бюджетних асигнувань для здійснення виплати додаткової винагороди передбаченої Постановою №168, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-VI «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) і практику ЄСПЛ як джерело права.

За змістом правової позиції ЄСПЛ у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях також неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22 червня 2010 року у справі № 21-399во10, від 07 грудня 2012 року у справі № 21-977во10, від 03 грудня 2010 року у справі № 21-44а10).

Отже, суб'єкт владних повноважень не може посилатись на відсутність бюджетних асигнувань, на виплату додаткової винагороди, яка передбачена чинною на час вирішення спору Постановою Уряду України.

Щодо вимог позивача спрямованих до відповідача 3 суд зазначає про їх передчасність, адже за відсутності наказів про виплату додаткової винагороди, відсутні підстави стверджувати про неможливість їх реалізації через дії (бездіяльність) відповідача 3.

При цьому вимога про зобов'язання відповідача 1 здійснювати нараховування та виплату позивачеві додаткової винагороди до закінчення дії воєнного стану, також не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 2 КАС України захисту підлягає порушене право, а не право яке на думку позивача може бути порушене в майбутньому, саме із встановлення порушеного права обирається спосіб захисту цього права, отже вимога про захист права на майбутнє задоволенню не підлягає.

Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, а саме: - визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області щодо ненарахування і невиплату контролеру І категорії 2 відділення 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області Фінарову О.О., відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, починаючи з 24 лютого 2022; - зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Херсонській області здійснити нараховування та виплату контролеру І категорії 2 відділення 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області Фінарову О.О., додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць відповідно до вимог п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», починаючи з 24 лютого 2022.

Судові витрати сторонами у справі не понесено.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області щодо ненарахування і невиплату контролеру І категорії 2 відділення 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області Фінарову О.О., відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, починаючи з 24 лютого 2022.

Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Херсонській області здійснити нараховування та виплату контролеру І категорії 2 відділення 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони Територіального управління Служби судової охорони у Херсонській області Фінарову О.О., додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць відповідно до вимог п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», починаючи з 24 лютого 2022.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. Пасічник