Справа №2а - 8/10
"16" березня 2010 р. Тернівський районний суд м.Кривого Рогу
у складі: головуючого, судді - Коноваленко М.І.
при секретарі - Паращенко В.Д.
представника відповідача Зюкіной Л.С. .
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в залі №6 Тернівського районного суду м. Кривого Рогу адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову в перерахунку пенсії по інвалідності та зобов'язання вчинити дії , -
ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу в перерахунку пенсії та додаткову щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну її здоров'ю у відповідності зі ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, зобов»язати здійснення перерахунку та стягнення з управління Пенсійного фонду України недораховану суму за 2005, 2006, 2007 роки в сумі 34617,42грн..
В судовому засіданні позивач вимоги адміністративного позову підтримала та пояснила, що є ліквідатором ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії. На письмові звернення щодо перерахунку пенсії управлінням Пенсійного фонду України в Тернавському районі м.Кривого Рогу відмовлено. Вважає такі дії відповідача неправомірними, посилається на ч.1 ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», де встановлено, що особам, що віднесені до 2 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.63 Закону України «Про державний бюджет на 2005 рік», де прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить з 01.01.2005 року-262 грн., з 01.04.2005 року-290грн., з 01.07.2005 року-332 грн., ст. 65 Закон України «Про державний бюджет на 2006 рік» - з 01.01.2006 року -350 грн., з 01.04.2006 року - 359 грн., з 01.10.2006 року -366 грн., ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» - з 01.01.2007 року -380 грн., з 01.04.2007 року - 406 грн., з 01.10.2007 року - 411 грн., ст.ст. 8, 19, 22 Конституції України. Статтею 54 вищезгаданого Закону, 01.01.2006року підвищення до пенсії учасникам ліквідації аварії на Чернобильській АЕС у 1986 році здійснюється у 3,5 рази згідно якої в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим: по IIІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком,
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечує, посилаючись , що частиною п'ятою статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» питання щодо обчислення пенсій за цим Законом віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, який своєю постановою від 3 січня 2002 року № 1 встановив базову величину для обчислення конкретних державних пенсій та додаткових пенсій за шкоду, заподіяну особам, віднесеним до 1 категорії, відповідно 19,91 гривні. Саме згідно з положеннями цієї постанови відповідач визначив розмір пенсій позивачеві. Крім того, відповідач вказує, що ним відповідно до статті 67 Закону № 796-ХІІ зроблено перерахунок пенсій позивачеві в разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Право позивача на одержання пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою на додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідних розмірах, зокрема, інвалідам 3 групи - 50 %, відповідачем не оспорюється, а тому на підставі ст. 72 ч.3 КАС України доказуванню не підлягає.
Відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
В частині 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіка 25 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
При проведенні розрахунку пенсії позивача відповідачем застосовано положення постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року, зокрема, що розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” проводиться виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.
Листом від 03.07.2007 року №Я-89/03 позивачу відмовлено у встановленні розміру пенсії, зазначеному в ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та в її перерахунку (а.с.9).
Однак, суд не може погодитися з правильністю нарахування позивачу пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, на положення постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 року “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету” є безпідставним.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами посилання відповідача на положення ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є обґрунтованим, розмір пенсії позивача має становити:
за 2005 рік:
? з 01 січня по 01 квітня - 2137,92грн.(262 грн. Ч 6 мінім. пенс. за віком = 1572 грн.+ 131,00грн.(50%від мінімальної пенсії за віком ) + 78,60 грн.(30% від мінімальної пенсії за віком) + 356,32 грн.(20% за проживання в гірському населеному пункті). А за три місяці - 6413,76 грн.;
? з 01 квітня по 01 липня - 2366,40 грн.(290грн. Ч 6 мінім. пенс. за віком = 1740грн.+ 145грн. (50% від мінімальної пенсії за віком ) + 87грн.(30% від мінімальної пенсії за віком) + 394,40 грн. (20% за проживання в гірському населеному пункті). А за три місяці - 7099, 20грн.;
? з 01 липня по 1 січня 2006року - 2158 грн.(332грн. Ч 6 мінім. пенс. за віком = 1992грн.+ 166грн. (50% від мінімальної пенсії за віком ) + 87грн.(30% від мінімальної пенсії за віком) + 394,40 грн. (20% за проживання в гірському населеному пункті). А за шість місяців -12948грн.;
У 2005 році отримав 4835 грн. Недоплата становить - 16790,96грн.;
за 2006 рік:
? з 01 січня по 01 квітня - 2275грн.(350 грн. Ч 6 мінім. пенс. за віком = 2100грн.+ 175грн.(50%від мінімальної пенсії за віком ). А за три місяці - 6825грн.;
? з 01 квітня по 01 жовтня -2333,50 грн.(359грн. Ч 6 мінім. пенс. за віком = 2154грн.+ 179,50грн. (50%від мінімальної пенсії за віком ). А за шість місяців - 7000,50грн.;
? з 01 жовтня по 01 січня 2007 року - 2379грн. (366грн. Ч 6 мінім. пенс. за віком = 2196грн.+ 183 грн. (50%від мінімальної пенсії за віком ) А за три місяці - 7137 грн.
У 2006 році отримав 4393,98грн. Недоплата становить - 16568,52 грн.
за 2007 рік:
? з 01 січня по 01 квітня - 2470грн.(380 грн. Ч 6 мінім. пенс. за віком = 2280 грн.+ 190грн.(50%від мінімальної пенсії за віком ) А за три місяці - 7410грн.;
? з 01 квітня по 01 жовтня - 2639 грн.(406грн. Ч 6 мінім. пенс. за віком = 2436грн.+ 203грн. (50%від мінімальної пенсії за віком ) + 121,80грн.(30% від мінімальної пенсії за віком) 552,16грн.(20% за проживання в гірському населеному пункті). А за шість місяців - 15834 грн.;
? з 01 жовтня по 01 січня 2008 року - 2671,50 грн. (411грн. Ч 6 мінім. пенс. за віком = 2466грн.+ 205,50грн. (50%від мінімальної пенсії за віком ). А за три місяці - 8014,50грн.
У 2007 році отримав 6193,95 грн. Недоплата становить - 25064,55грн.
за 2008 рік:
? з 01 січня 2008 року по 01 квітня 2008 року - 3055 грн. (470грн. Ч 6 мінім. пенс. за віком = 2820грн.+ 235грн. (50%від мінімальної пенсії за віком ). А за три місяці - 9165грн.
У 2008 році отримав 2779,38 грн. Недоплата становить - 6385,62грн.
Отже сума, яка підлягає стягненню становить - 64809,65 грн.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином є неможливим зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення пенсійних прав позивача в майбутньому.
За таких обставин, заявлений позов підлягає до часткового задоволення.
Оскільки позивач та відповідач звільнені від сплати судового збору на підставі Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», у відповідності до ст. 94 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області по відмові ОСОБА_3 в перерахунку пенсії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Тернавському районі м.Кривого Рогу в Дніпропетровської області на користь ОСОБА_3 недовиплачену пенсію за 2005,2006,2007, січень - березень 2008 роки в розмірі - 64809,65 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судовий збір по справі провести за рахунок держави.
Постанова суду набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України, може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя: М.І.Коноваленко
Відповідно до ст..65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» встановлено прожитковий мінімум з 1 січня 2006 року - 350 гривен, з 1 квітня 2006року - 358 гривен. з 1 жовтня 2006року - 366гривен. Відповідно до ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність, встановлюється на рівні: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень.
Разом з тим, порядок обчислення та призначення пенсій регламентується і урядовими нормативно-правовими актами. Так згідно Постанови КМУ «Про збільшення розміру пенсій деяким категоріям громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської Катастрофи» №1293 від 27.12.2005 року було передбачено підвищення раніше призначених пенсій в 2,5-3,5 рази без урахування надбавок, підвищень та додаткових пенсій, при цьому розмір пенсії не може бути нижчим для інвалідів другої групи за 467 гривен. Згідно Постанови КМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів держбюджету» №1 від 02.01.2002 року розрахунок додаткової пенсії, призначеною відповідно до ч.4 ст.54 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проводиться виходячи з розміру 19грн.91коп.
Таким чином, вищенаведені нормативно - правові акти - Закони України та урядові нормативно-правові акти, які регулюють порядок обчислення та призначення пенсій є суперечливими. При цьому судом враховується що відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов»язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Тому виходячи з засад пріоритетності законів над урядовими нормативно правовими актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору підлягає застосуванню ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильскої катастрофи. Частина 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст.65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а не постанова Кабінету міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» №1 від 03.01.2002 року
Таким чином, починаючи з 15.11.2007 року, позивачу мали бути здійснюватись виплати щомісяця, однак п. 12 статті 71 і ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія норм закону, які передбачали вищевказані виплати, була призупинена.
Проте, рішенням Конституційного Суду України № б- рп від 9 липня 2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 3О, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають конституції (є неконституційними) положення п.12, статті 71, статті 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими встановлено, що на 2007 рік зупиняють дію положення ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням статті 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», де зазначено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.07.2007 року дійшов висновку, що зупинення законом про Державний бюджет України на 2007 рік дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено Законами України, не відповідає статтям 1,3, частини другою ст..6, частині другій ст..8, частині другій ст..19, статтям 21, 22 пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій ст..95 Конституції України.
Відповідно до ст..125 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Крім того, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в наступних підстав. Згідно зі ст..8 Конституції України, Конституція має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Саме тому суд дійшов висновку про неприпустимість при встановленні розміру державної соціальної підтримки дітей війни виходити з положень Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким виплата державної соціальної підтримки передбачена у значно менших розмірах, оскільки Конституція України має вищу юридичну силу порівняно з іншими Законами України.
Згідно з ч.2 ст3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно - правовими актами.
Відповідно до ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Позивач 15.11.2007 року звернувся до відповідача з заявою про нарахування доплати до пенсії в передбаченому законом розмірі, однак отримав відповідь про те що підвищення органами Пенсійного фонду України пенсій дітям війки буде можливим після визначення на законодавчому рівні розміру мінімальної пенсії для обчислення цього підвищення, суд дійшов до висновку, що заперечення відповідача про відсутність визначеного на законодавчому рівні розміру мінімальної пенсії для задоволення вимог позивача до уваги суду взяти не можна, оскільки доказів про відсутність визначеного на законодавчому рівні розміру мінімальної пенсії суду не надано.
На підставі вищевикладеного, враховуючи, що рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей відповідних законів, що визнані неконституційними, а також, що рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене, керуючись ст. ст. 8, 10, 11, 12, 17, 69, 94, 158, 160-163, 167, 170, 186 КАС України, ст-ст.1,3,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 9 липня 2007 року, суд -
Позовну заяву ОСОБА_4 - задовольнити.
Визнати незаконною бездіяльність управління Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у вигляді невиплати пенсії ОСОБА_4 у розмірах що передбачені ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни".
Зобов'язати управління пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області під вищит и ОСОБА_4 пенсію відповідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни", починаючи» з 15 листопада 2007р. та здійснювати подальшу виплату пенсії у розмірах передбачених законом.
Постанова суду може бути оскаржена у апеляційний суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня проголошення постанови шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Тернівський районний суд м. Кривого Рогу. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.