"02" серпня 2010 р. Справа № 01-16/26
Суддя Слупко В.Л. розглянувши матеріали
за позовом державного комунального підприємства «Луцьктепло»
до Волинського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
про визнання частково недійсним рішення
Встановив: Позов заявлено до органу Антимонопольного комітету України.
Згідно зі ст.1 Закону №3659-ХІІ від 26.11.93 «Про Антимонопольний комітет України» АМКУ є державним органом зі спеціальним статусом, мета діяльності якого полягає в забезпеченні державного захисту конкуренції в підприємницькій діяльності, що відповідає ознакам суб'єкта владних повноважень, наведеним у п.7 ч.1 ст.3 КАС.
Публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, є справою адміністративної юрисдикції.
Як зазначено в ст.4 КАС, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами, юрисдикція яких поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Частиною 3 ст.6 закону №3018-ІІІ від 7.02.2002 «Про судоустрій України» встановлено правило, згідно з яким ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.12 ГПК господарським судам підвідомчі, зокрема, справи за заявами органів АМКУ з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції.
У ст.60 закону №2210-ІІІ передбачено, що заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів АМКУ повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк із дня одержання рішення (ч.1); при цьому рішення адміністративної колегії територіального відділення АМКУ оскаржуються до господарських судів Автономної Республіки Крим, областей, м.Києва та Севастополя (ч.2).
Закон №2210-ІІІ містить спеціальні норми щодо захисту економічної конкуренції та загальні, що стосуються визначення суб'єктом господарювання порядку захисту в суді прав, порушених органами АМКУ. З останнього питання спеціальними є норми процесуального законодавства, зокрема КАС і ГПК.
Таким чином, закон №2210-ІІІ не є процесуальним законом і після набрання чинності КАС не може визначати підсудність справ за публічно-правовими спорами за участю органів АМКУ.
З огляду на викладене юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб з органами АМКУ як суб'єктами владних повноважень щодо оскарження їхніх рішень, дій чи бездіяльності, які не віднесено ГПК до розгляду господарськими судами за правилами господарського судочинства.
Оскільки позов пред'явлений до органу АМКУ, підстав для її вирішення в порядку, визначеному ГПК, немає.
Керуючись п.1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ухвалив:
1.В прийнятті позовної заяви відмовити.
2.Позовні матеріали з додатками на 36 аркушах, в тому числі оригінали платіжних документів про сплату судових витрат повернути позивачу.
Суддя В.Л.Слупко
Суддя