Рішення від 07.10.2022 по справі 340/3570/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3570/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Науменка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача: Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області (вул. Віктора Чміленка, б. 41, м. Кропивницький, 25006 ЄДРПОУ 40108709)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

1) визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області щодо відмови скласти та подати до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку з 01.12.2019 року пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення /надбавки, доплати, підвищення/ та премії;

2) зобов'язати Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року, відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови КМУ від 13.02.2008 р. «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій» та постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських НП», з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення /надбавки, доплати, підвищення/ та премії для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем безпідставно відмовлено у видачі довідки про розмір грошового забезпечення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, а тому вважає свої права порушеними, що й стало підставою для звернення з позовом до суду.

Ухвалою суду від 08.08.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та встановлено процесуальні строки для вчинення сторонами процесуальних дій (а.с. 14).

Від відповідача до суду надійшов відзив, зі змісту якого вбачається, що відповідач позовні вимоги не визнає, у задоволенні позову просить відмовити. Посилається на відсутність правових підстав для надання позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки з моменту виходу позивача на пенсію відповідний розмір грошового забезпечення не змінювався. Зазначає, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки жодних списків від органів Пенсійного фонду України до Національної поліції України щодо направлення довідки для перерахунку пенсії позивача не надходило, в Управління відсутні підстави для виготовлення та направлення такої довідки до органів Пенсійного фонду. Також вказує, що на теперішній час до постанови КМУ від 11.11.2015 №988 чи наказу МВС від 04.06.2016 зміни в частині визначення розміру складових частин, або введення нових видів грошового забезпечення не вносилося (а.с. 19-28).

Дослідивши надані сторонами матеріали та з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Позивач перебувала на службі у Національній поліції України, остання займана посада - помічник слідчого Долинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області.

Відповідно до наказу №212 о/с від 09.09.2016 ГУНП в Кіровоградської області позивач був звільнений зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с. 25).

Відповідно до подання про призначення пенсії ГУНП в Кіровоградській області №52 від 10.09.2016, Головним управлінням ПФУ в Кіровоградській області, позивачу з 10.09.2016 року призначено пенсію за вислугою років (а.с. 59).

На даний час позивач є пенсіонером органів Національної поліції, що сторонами не заперечується.

Предметом спору є ненадання відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Національній поліції, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою КМУ від 13.02.2008 р. №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів дає змогу зробити висновок, що підставою для перерахунку пенсії особам, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-XII, є підвищення розміру грошового забезпечення або ж зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення чи введення нового виду щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у порядку, на умовах та у розмірах, що встановлюються КМ України.

Постановою, прийнятою Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 №988 та яка набрала чинності 02.12.2015, затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських.

Відповідно до статті 94 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII «Про Національну поліцію», Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС України від 06.04.2016 №260 (дата набрання чинності - 27.05.2016) затверджений Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком №260 установлені такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

За змістом пункту 13 Порядку №260 поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем 10.10.2016 сформоване подання про призначення пенсії за №61, яким позивача представлено до призначення пенсії за вислугу років (а.с. 28).

Оскільки таке подання оформлене 10.10.2016 року, тобто після набрання чинності Постановою №988 та Порядком №260, суд дійшов висновку, що позивачу призначено пенсію з урахуванням вимог зазначених нормативно-правових актів.

На даний час до Постанови №988 чи Порядку №260 будь-яких змін у частині визначення розміру або ж введення нових складових частин грошового забезпечення не вносилось, як і не приймалось будь-яких інших нормативно-правових актів на врегулювання грошового забезпечення поліцейських.

Отже, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських та введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, передбаченими постановою КМУ №988, саме у відповідних категорій осіб відповідно до статей 43, 51, 63 Закону №2262-XII виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у судових рішеннях Верховного Суду у зразковій справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18) щодо перерахунку пенсій пенсіонерам МВС з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Натомість позивач отримав право на призначення пенсії, яке було реалізовано у вересні 2016 року, тобто вже після вказаних обставин.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06.12.2016 року, який набрав чинності з 01.01.2017 року, частину 4 статті 63 Закону України №2262-XII викладено у новій редакції, якою передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі постанова №103), яка набрала чинності 24.02.2018 року.

Пунктом 3 Постанови №103 постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

З огляду на зміст викладеної норми, суд дійшов висновку, що ці норми не можуть бути застосовні до правовідносин щодо перерахунку пенсії позивачу, оскільки останньому пенсія призначена з 10.09.2016 року, як працівнику поліції із застосуванням вимог Постанови №988 та Порядку №260 та яка не підлягала перерахунку у порядку, передбаченому Постановою №103.

Щодо посилання представника позивача на рішення судів у справах №826/3858/18 та №826/12704/18, суд зазначає, що останні стосуються інших/відмінних правовідносин, а саме перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), а тому не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Згідно з п.2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Отже, після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про перерахунок пенсії та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію, зокрема, Національній поліції. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яким у цьому випадку є відповідач у справі.

Згідно з п.3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Враховуючи, що позивачу пенсію призначено з 10.09.2016 року, правові підстави для зобов'язання відповідача видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 року, що враховується для перерахунку пенсій, із зазначенням складових, на яких наполягає позивач - відсутні, оскільки після призначення пенсії позивачу, грошове забезпечення поліцейських не підвищувалося, а Кабінетом Міністрів України не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій поліцейським, зокрема рішення щодо зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідач довідки, визначеної Порядком №45, не складав за відсутності обставин, визначених п.2 цього порядку, а відтак відсутня протиправність відмови у видачі нової довідки позивачу та підстав для зобов'язання Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області надавати позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення.

За таких підстав, у задоволені позову слід відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, підстави для стягнення на користь позивача судових витрат у справі відсутні.

Керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 287, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Судові витрати вважати фактично понесеними.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду В.В. Науменко