Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 жовтня 2022 року Справа№200/2388/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення одноразової грошової допомоги.
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення одноразової грошової допомоги.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має статус учасника бойових дій з 2016 року. Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірах які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законом України «Про державний бюджет України». Відповідач виплатив йому, як учаснику бойових дій, разову грошову допомогу за 2021 рік у сумі 1491,00грн. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не виплати йому разової грошової допомоги за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком протиправною, неконституційною та такою що порушує його права. Позивач просив визнати бездіяльність відповідача щодо невиплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком протиправною та просив зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити йому недоплачену суму грошових коштів до 5 травня за 2021 рік у розмірі 7354,00грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.05.2022 року повернуто позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області в частині позовних вимог про визнання бездіяльності Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області, щодо невиплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій протиправною та стягнення з Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області до 05 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.05.2022 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому зокрема зазначив, 08.04.2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» відповідно до ч.7 ст.20 Бюджетного кодексу України. Згідно з прийнятим КМУ рішенням виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивачу у 2021 році передбачено у розмірі 1491,00грн. Нарахування разової грошової допомоги до 5 травня здійснюється у програмному комплексі автоматизованої системи обробки персональних даних. Вищезазначеною постановою встановлено що у 2021 році головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» є Мінсоцполітики. Відповідач зауважив, що є органом уповноваженим здійснювати виплату разової грошової допомоги до 5 травня, але відповідач є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, бюджетною організацією і не має власних коштів на здійснення виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня. Усі рахунки відповідача, які відкриті в органах Державного казначейства є рахунками цільового використання. Відповідач використовує бюджетні асигнування тільки за цільовим призначенням, оскільки нецільове використання бюджетних коштів є порушенням ст.119 Бюджетного кодексу України. На підставі вищезазначеного відповідач просив відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
Позивач, ОСОБА_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 .
Відповідач, Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області (ЄДРПОУ: 26000411) є юридичною особою та суб'єктом владних повноважень.
Позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області від 22.06.2016 року.
Судом встановлено, що позивачу було виплачено разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік для учасників бойових дій у розмірі 1491,00 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Позивач не погодившись з тим, що йому виплачено суму щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року у не повному обсязі, звернувся 31.01.2022 року із заявою до відповідача. В якій просив призначити та виплатити йому щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідач отримавши заяву позивача, надав відповідь від 01.02.2022 за №06вх.Ш-55-5.1-6.2, в якій зокрема зазначив що відповідно до списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, позивачу нарахована та виплачена разова грошова допомога у 2021 році у сумі 1491,00грн., як учаснику бойових дій. Виплата здійснена шляхом перерахування коштів на картковий рахунок позивача відкритий у відділенні Ощадбанку. Виходячи з викладеного управління не має згоди розглянути питання про перерахунок та виплату йому недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.
Як встановлено судом, підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем, разової грошової допомоги до 05 травня позивачу за 2021 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виплачено не було. Зазначена грошова допомога до 5 травня була нарахована у розмірі 1491,00 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовий статус ветеранів війни та створення належних умов для їх життєзабезпечення забезпечує Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон №3551).
Відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону №3551 (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28 грудня 2007 року (набрав чинності 01 січня 2008 року) частину п'яту статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено у такій редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року.
В подальшому Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» (набрав чинності 01 січня 2015 року) розділ VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31 березня 2015 року, № 141 від 02 березня 2016 року, № 233 від 05 квітня 2017 року, № 170 від 14 березня 2018 року, № 237 від 20 березня 2019 року , № 112 від 19 лютого 2020 року та №325 від 08 квітня 2021 року, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 8 квітня 2021 року № 325 «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"», якою затверджено «Розміри виплати у 2021 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», зокрема, разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується в таких розмірах: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 гривня.
Водночас рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У цьому ж рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до положень ст.152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, саме з 27 лютого 2020 року норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, з 27 лютого 2020 року застосовуються положення статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008), а саме: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 28 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України від 15 грудня 2020 року № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році становить 8845,00 грн. (1769,00грн х 5).
З урахуванням того, що відповідачем було виплачено позивачу разову грошову допомогу до 5 травня на 2021 рік для учасників бойових дій у розмірі 1491,00 грн., залишок невиплаченої грошової допомоги до 5 травня на 2021 рік становить 7354,00 грн.
Отже, так як разову грошову допомогу позивачу виплачено у розмірі, меншому ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме у розмірі 1491,00 грн., суд доходить висновку про порушення прав позивача на отримання такої допомоги у належному розмірі.
При розгляді даної адміністративної справи суд ураховує правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 29 вересня 2020 року у справі №440/2722/20.
Таким чином з урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті позивачу разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік у повному обсязі, та зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 7354,00 грн.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підстав наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ) до Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області (85200, Донецька область, Бахмутський район, м.Торецьк, вул. Євгена Седнєва, буд.1 ЄДРПОУ 26000411) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання донарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області (85200, Донецька область, Бахмутський район, м.Торецьк, вул. Євгена Седнєва, буд.1 ЄДРПОУ 26000411) щодо невиплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Торецької міської військово-цивільної адміністрації Бахмутського району Донецької області (85200, Донецька область, Бахмутський район, м.Торецьк, вул. Євгена Седнєва, буд.1 ЄДРПОУ 26000411) донарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) недоплачену суму грошових коштів до 5 травня за 2021 рік у розмірі 7354,00 грн.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 10 жовтня 2022 року.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Голошивець