Рішення від 10.10.2022 по справі 160/13701/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2022 рокуСправа № 160/13701/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 06.09.2022 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині непроведення ОСОБА_1 виплати та перерахунку пенсії із врахуванням раніше виплачених сум додаткових видів грошового забезпечення у вигляді надбавок, доплат, підвищень та премії з 01.03.2022 відповідно до рішення суду № 160/20397/21 без обмеження максимального розміру пенсії;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести нарахування, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022, виходячи з розрахунку 95 відсотків від грошового забезпечення (рішення суду № 160/20397/21) без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених платежів та боргів, які виникли в зв'язку з перерахунком.

2. Ухвалою суду від 12.09.2022 прийнято позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

3. 29.09.2022 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

4. Позивач є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України з січня 2011 року, перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за 38 років вислуги у розмірі 95% від суми грошового забезпечення.

5. Після перерахунку за рішенням суду у справі № 160/20397/21 пенсія позивача становила 23160,49 грн, з 01.03.2022 пенсія отримана в сумі 19340 грн, в з 01.07.2022 в сумі 20270 грн, що не відповідає перерахованій пенсії за рішенням суду.

6. На заяву позивача про зняття обмеження призначеної пенсії в розмірі десяти прожиткових мінімумів та проведення доплати відповідач відмовив, що зумовило звернення до суду із цим позовом.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

7. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі № 160/20397/21 проведено перерахунок пенсії позивача у розмірі 95% від грошового забезпечення, зазначеного у довідці уповноваженого органу МВС України.

8. Враховуючи те, що зазначеним рішенням суду Головне управління не було зобов'язано перерахувати пенсію позивача без обмеження її максимального розміру, тому розмір пенсії та доплату на виконання рішення суду було обчислено з урахуванням обмеження, передбаченого статтею 43 Закону № 2262-ХІІ.

9. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

10. Бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження.

11. Виплата пенсії з 01.03.2022 проводилась у розмірі 19340 грн, а з 01.07.2022 здійснюється в розмірі 20270, який обчислено на виконання рішення суду.

12. Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку позивачу пенсії виконані у встановленому судовим рішенням порядку та в межах повноважень, покладених на управління Пенсійного фонду України.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

13. ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

14. Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» сформована довідка про розмір грошового забезпечення від 06.07.2021 № 33/24/С-2201, видана ОСОБА_1 , за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського «Заступник начальника сектору, що не входить до складу відділу / Відділу (відділення) поліції» становив: посадовий оклад 2850 грн, оклад за спеціальне звання підполковник поліції 2200 грн, надбавка за стаж служби в поліції 2525 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 4448,80 грн, премія 12355,66 грн, усього 24379,46 грн.

справа № 160/20397/21

15. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі № 160/20397/21, яке набрало законної сили 25.01.2022, адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, суд:

- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку основного розміру пенсії на підставі довідки наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» від 06.07.2021 за № 33/24/С-2201, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок з 01.12.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» від 06.07.2021 за № 33/24/С-2201, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;

- в задоволенні решти позовних вимог відмовив.

16. 22.07.2022 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, у якій просив зняти обмеження максимального розміру призначеної йому пенсії, що становить десять прожиткових мінімумів, та провести доплату.

17. ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на звернення позивача від 22.07.2022 з питання пенсійного забезпечення надано лист-відповідь від 18.08.2022 № 25087-18382/К-01/8-0400/22, у якому повідомлено, зокрема:

- з 01.01.2011 Вам призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262);

- на виконання рішення суду від 23.12.2021 у справі № 160/20397/21 Вам проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 в розмірі 95% від грошового забезпечення 24379,46 грн, яке зазначено у довідці від 06.07.2021 за № 33/24-/С-2201, яка надана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області»;

- статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність;

- Законом України від 23.11.2018 № 2629-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 01.12.2019 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановлено на рівні 1638 грн;

- Законом України від 14.11.2019 № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 01.01.2020 на рівні 1638 грн, з 01.07.2020 на рівні 1712 грн, а з 01.12.2020 на рівні 1769 грн;

- Законом України від 15.12.2020 № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 01.01.2021 на рівні 1769 грн, з 01.07.2021 на рівні 1854 грн, а з 01.12.2021 на рівні 1934 грн;

- Законом України від 02.12.2021 № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 01.01.2022 на рівні 1934 грн, а з 01.07.2022 на рівні 2027 грн;

- оскільки рішенням суду від 23.12.2021 у справі № 160/20397/21 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України виплачувати Вам пенсію без обмеження її максимального розміру, тому розмір пенсії та доплату на виконання рішення суду було обчислено з урахуванням обмеження, передбаченого статтею 43 Закону № 2262;

- доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.12.2019 по 28.02.2022 складає 258344,72 грн та обчислена з урахуванням обмеження, передбаченого статтею 43 Закону № 2262;

- бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження;

- доплату на виконання рішення суду, винесеного на Вашу користь, буде здійснено після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету;

- виплата пенсії з 01.03.2022 проводилась у розмірі 19340 грн, а з 01.07.2022 проводиться у розмірі 20270 грн, який обчислено на виконання рішення суду;

- таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку Вам пенсії виконані ГУ ПФУ в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Пенсійного фонду України.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

18. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

19. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

20. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

21. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

22. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

23. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

24. Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011.

25. Відповідно до положень статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

26. Водночас Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» внесено зміни у статтю 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

27. Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

28. Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.

29. Конституційний Суд України у рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким визнав таким, що не відповідає статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей, є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

30. Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни у статтю 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», шляхом викладення її в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

31. Тобто положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положення частини першої статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та є однаковими за змістом.

32. Конституційним Судом України у рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

33. При цьому положення статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

34. Тобто на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, та Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

35. Поряд з цим, суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

36. Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, належить дійти висновку, що вони явно суперечать один одному.

37. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

38. У постанові від 13.02.2019, ухваленій Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових прогалин щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

39. Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

40. Тому обмеження максимального розміру пенсії позивачу, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є протиправним.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

41. З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, із врахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

42. Застосування судом при вирішенні спору наведених норм права відповідає правовим висновкам Верховного Суду, висловленим у постановах від 20.07.2022 у справі № 340/2476/21, від 08.09.2022 у справі № 380/6429/20, від 11.07.2022 у справі № 620/613/21, від 02.08.2022 у справі № 240/1369/21, від 30.08.2022 у справі № 440/994/20, від 25.07.2022 у справі № 580/3451/21.

43. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

44. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; паспорт серії НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

45. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 із обмеженням її максимального розміру.

46. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.03.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 95 відсотків від грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки від 06.07.2021 № 33/24/С-2201, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

47. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба