Справа № 240/24176/21
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Горовенко Анна Василівна
Суддя-доповідач - Сушко О.О.
06 жовтня 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Мацького Є.М. Залімського І. Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язаня вчинити дії,
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати висновок Головного управління Національної поліції України в Житомирській області про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги; зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Житомирській області повторно розглянути заяву щодо призначення, нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності поліцейського без визначення інвалідності внаслідок поранення, отриманого під час виконання позивачем службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до пункту 5 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» в порядку, встановленому Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4.
Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач проходив службу в органах Національної поліції України з 07.11.2015 по 30.04.2019.
Сторонами не заперечується, що відповідно до Наказу Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 26.04.2019 №0023 о/с позивача звільнено зі служби у поліції за п.7 ч.1ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням).
З наявних у матеріалах справи: акту про нещасний випадок №2 форми Н-1 від 28.05.2020 та акту спеціального розслідування нещасного випадку від 28.05.2020 форми Н-5 слідує, що причиною групового нещасного випадку є організаційні, інші причини. В результаті дорожньо-транспортної пригоди колишній поліцейський ОСОБА_1 отримав політравму, закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, закриту травму грудної клітини, забій м'яких тканин грудної клітини.
30.12.2020 військово-лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України по Житомирській області" проведено медичний огляд позивача, за результатами якого встановлено, що травма (політравма) позивача, так, пов'язана з виконанням службових обов'язків, а захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в поліції. Вказано, що позивач є придатним до служби в поліції.
Згідно з довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА №046153 від 10.03.2021 позивачу встановлено 25% втрати працездатності, без встановлення групи інвалідності, у зв'язку з травмою, пов'язаною з виконанням службових обов'язків.
У зв'язку з встановленням позивачу 25% втрати працездатності, без встановлення групи інвалідності, внаслідок травми пов'язаної з виконанням службових обов'язків, позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Житомирській області із заявою (рапортом) щодо нарахування та виплату йому одноразової грошової допомоги.
Згідно з Висновком начальника Головного управління Національної поліції у Житомирській області від 20.05.2021 позивачу відмовлено в призначені одноразової грошової допомоги у зв'язку з не відповідністю вимогам п.3, 5 ч.1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію».
Листом від 20.05.2021 Головне управління Національної поліції в Житомирській області розглянуло заяву позивача про отримання одноразової грошової допомоги та повідомило про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, з тих підстав, що відповідно до п.3 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» причина звільнення з поліції повинна бути зумовлена захворюванням або пораненням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, однак позивач звільнений за власним бажанням.
Щодо п.5 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» зазначено, що вказаний пункт передбачає виплату допомоги для тих хто отримав часткову втрату працездатності без визначення йому інвалідності та без звільнення.
Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11.01.2016 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 року (далі - Порядок №4).
За змістом п. 2 р. ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати, з якої встановлено інвалідність, - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
В силу пунктів 2, 3, 5 Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи органів поліції, навчальних закладів у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.
Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).
У разі коли такий орган (заклад, установу) ліквідовано, заява подається до органу (закладу, установи) за місцем зберігання особової справи.
Для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає:
1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;
2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);
3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);
4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
6) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності);
8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Згідно з п. 1, п. 2 розділу IV Порядку №4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 6 розділу III, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).
У разі надсилання запитів до інших органів (підрозділів) поліції, підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення одноразової грошової допомоги, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє:
1) по центральному органу управління поліції, керівникам міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій;
2) у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
3) у навчальних закладах - керівник відповідного органу, закладу або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Пунктом 3 розділу IV Порядку №4 рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги приймається керівником органу поліції або навчального закладу, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.
Керівник територіального органу поліції у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови. Одноразова грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції.
У відповідності до ч. 1ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога, що є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави виплачується особам, які мають право на її отримання, у разі:
1) ...;
2) ...;
3) ...;
4) ...;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Водночас, аналізуючи вказані вище норми права, слід зазначити, що пунктом 5 частини 1 ст.39 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено право поліцейського на отримання одноразової грошової допомоги в разі визначення втрати працездатності поліцейського у разі отримання ним поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань, зокрема, поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Право на отримання такої допомоги виникає з дати видачі довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.
Враховуючи викладене, в даному випадку (пункт 5 частини 1ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію") законодавець не пов'язує виникнення права на призначення та виплату одноразової грошової допомоги зі звільненням поліцейського з поліції.
Отже, на підставі пункту 5 частини 1ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги як під час проходження служби в поліції, так і після звільнення його з поліції.
Разом з тим, він може реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в нього такого права.
Слід зауважити, що жодна норма Закону України "Про Національну поліцію" заборони щодо отримання одноразової грошової допомоги в разі часткової втрати працездатності поліцейського без визначення йому інвалідності після звільнення зі служби поліції не містить.
Також, вказаний Закон України "Про Національну поліцію" містить вичерпний перелік випадків, коли виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, і отримання одноразової грошової допомоги в разі часткової втрати працездатності поліцейського без визначення йому інвалідності після звільнення зі служби поліції до таких випадків не відноситься.
В свою чергу, позивач вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги на підставі п.5 ч.1ст.97 Закону України "Про Національну поліцію".
Беручи до уваги викладене та те, що підставою для відмови позивачу в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до п.5 ч.1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" стало звернення за призначенням та виплатою такої допомоги після звільнення зі служби в поліції, то суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивач, має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п. 5 ч.1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".
Оскільки у позивача наявне право на отримання одноразової грошової допомоги по втраті працездатності поліцейського у зв'язку з встановленням втрати професійної працездатності без встановлення групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків у відповідності до вимог пункту 5 частини 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", то рішення відповідача у формі висновку від 20.05.2021 про відмову в призначенні та виплаті такої допомоги є протиправним та підлягає скасуванню.
Так само, суд першої інстанції вірно не взяв до уваги посилання відповідача на рішення Конституційного Суду (справа 3-326/2019 (7846/190 від 22.04.2020) в частині доводів відсутності підстав для виплати одноразової грошової допомоги відповідно до п.5 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», оскільки предметом розгляду в цій справі була відповідність статті 21, частинам першій, другій статті 24, частині першій статті 46, частині першій статті 64 Конституції України положення пункту 3 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію".
Слід наголосити, що в даній справі позивач просить виплатити допомогу за пунктом 5 частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", Таким чином, зазначене рішення Конституційного Суду України не стосується спірних правовідносин, в частині наявності підстав для виплати одноразової грошової допомоги відповідно до п.5 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію».
Колегія суддів у відповідності до вимог ст. 308 КАС країни не переглядає рішення суду першої інстанції у частині розподілу судових витрат на правничу допомогу через відсутність оскарження його у цій частині.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Мацький Є.М. Залімський І. Г.