Рішення від 07.10.2022 по справі 560/6303/22

Справа № 560/6303/22

РІШЕННЯ

іменем України

07 жовтня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання відмови протипарвною, зобов'язання зарахувати до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 19.08.2003 по 31.12.2021, зобов'язання перевести на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" та здійснити нарахування і виплату пенсії з 14.01.2022 у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зазначеної у довідках, виданих Теофіпольською селищною радою №6 та №7 від 13.01.2022.

Посилається на те, що у січні 2022 звернулась до органу ПФУ з заявою про переведення її з пенсії по інвалідності , призначеної за законом № 1058, на пенсію по інвалідності, передбачену Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993, додавши довідки про складові заробітної плати, видані за місцем колишньої роботи. За цією заявою їй було відмовлено рішенням від 19.01.2022 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Позивачка зазначає, що їй безпідставно не зараховано до стажу державної служби період роботи у органах місцевого самоврядування. відтак у зв'язку з недостатністю спеціального стажу їй відмовлено у переведенні на бажаний вид пенсії.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що права на переведення на бажану пенсію позивачка не має, оскільки періоди роботи в органах місцевого самоврядування не зараховуються до стажу державної служби. Вважає, що відмова надана відповідачем правомірно. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просить у задоволенні адміністративного позову відмовити. Посилається на те, що позивачка не має права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 попередньо діючого закону про державну службу, оскільки на час звернення до з заявою не досягла 62-річного віку.

Дослідивши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 21.04.2017 отримує пенсію по інвалідності ( друга група, довічно), призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, перебуваючи на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

14 січня 2022 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про переведення її з пенсії, призначеної відповідно до Закону №1058-ІV, на пенсію по інвалідності згідно з Законом України №3723-ХІІ «Про державну службу» (з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 13.01.2022 №7 та №8.)

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 968150131578 від 19.01.2022 позивачці відмовлено у переході на пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про державну службу" та вказано, що зазначеним законом не передбачено призначення даного виду пенсії з 01.05.2016.

Про відмову позивачку додатково інформовано листом ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 19.05.2022, у якому зазначається, що призначення пенсії по інвалідності Законом № 889-VIII про державну службу не передбачено. Повідомлено також, що періоди роботи позивачки у органах місцевого самоврядування з 19.08.2003 по 31.12.2021 не зараховуються до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ.

Судом встановлено, що з 19.08.2003 по 31.12.2021 позивачка працювала в Теофіпольській селищній раді Хмельницької області. 19.08.2003 їй присвоєний 14-й ранг посадової особи та прийнято присягу державного службовця. 29.08.2005 присвоєний 13-й ранг посадової особи місцевого самоврядування. 08.12.2020 ОСОБА_1 переведена на посаду головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку звітності та господарського забезпечення апарату Теофіпільської селищної ради. 31.12.2021 позивачка була звільнена з посади.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначаються Законом № 889-VIII.

Відповідно до п. 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 втратив чинність попередній Закон України "Про державну службу" № 3723-XII крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених чинним на той час законодавством.

Посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби, були визначені "Порядком обчислення стажу державної служби", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 № 283 (далі - Порядок №283). Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Порядок №283 втратив чинність у зв'язку із затвердженням 25.03.2016 постановою № 229 Кабінетом Міністрів України нового Порядку обчислення стажу державної служби. Згідно з п. 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

У п. 4 ч. 2 статті 46 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 визначено, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Таким чином, час перебування на посадах у органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", входить до стажу державної служби. Така ж правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26 червня 2018 по справі №735/939/17 щодо аналогічних правовідносин.

Враховуючи це, період роботи позивачки у системі органів місцевого самоврядування підлягає зарахуванню до стажу державної служби, відтак стаж, набутий нею з 19.08.2003 по 31.12.2021, повинен бути врахований до спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу".

Пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Отже, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII.

Водночас, приписами ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Таким чином, оскільки позивачка є особою з інвалідністю ІІ групи, інвалідність встановлена під час перебування її на службі, мала стаж понад 10 років на посадах, який зараховується до стажу державної служби, станом на 01.05.2016, та перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, робота на якій зараховується до державної служби, вона має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону № 3723-XII.

Таким чином, судом встановлені підстави для переведення позивачки з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до Закону № 3723-XII. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 19 березня 2019 по справі №507/926/17, від 03 квітня 2019 по справі №398/3484/16-а, від 14 листопада 2019 по справі №348/2369/16-а.

У рішенні Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 по зразковій справі №822/524/18 зазначається, що закон не пов'язує виплату / нарахування пенсії по інвалідності з такою умовою, як досягнення особою певного віку ( аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 02 квітня 2019 по справі №687/545/17) З огляду на це, суд вважає, що рішення про відмову у переведенні позивачки на бажану нею пенсію є безпідставним.

Як вбачається зі змісту рішення Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у зразковій справі №822/524/18, належним способом захисту прав позивачів у таких типових справах є зобов'язання пенсійного органу призначити та здійснити нарахування і виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України №3723-ХІІ "Про державну службу".

Відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Суд відхиляє викладені у відзиві міркування пенсійного органу щодо неможливості врахування окремих складових грошового забезпечення позивачки, відображених у довідці для перерахунку пенсії. Оскільки зазначені доводи не були відображені у спірному рішенні і не були підставою відмови, пенсійний орган не може посилатись на такі обставини, заперечуючи відповідне суб'єктивне право пенсіонера. Крім того, правомірність включення або невключення до довідок тих чи інших складових не є предметом розгляду.

Отже, оскільки відповідачі не довели правомірність відмови та не спростували доводи позивачки належними доказами, позов обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.01.2022 №968150131578.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період її роботи на посадах у органі місцевого самоврядування, передбачених ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" - Теофіпольській селищній раді, згідно з відомостями трудової книжки з 19.08.2003 по 31.12.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу», здійснивши нарахування та виплату пенсії з урахуванням наданих нею довідок про складові заробітної плати, виданих Теофіпольською селищною радою 13.01.2022 за №7 та №8.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 07 жовтня 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна буд. 3,Слов'янськ,Донецька область,84122 , код ЄДРПОУ - 13486010)

Головуючий суддя І.С. Козачок