про продовження строку для подання звіту про виконання рішення суду
07 жовтня 2022 року Справа № 480/2235/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми звіт Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №480/2235/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено (а.с.27-32), зокрема:
- визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язано Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 9464,00грн.
Вказане рішення набрало законної сили та Сумським окружним адміністративним судом було видано 16.06.2021 виконавчий лист про зобов'язання Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 9464,00грн.
16.09.2021 позивач подав до суду заяву, в якій просив встановити судовий контроль за виконанням рішення у даній справі та накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, відповідального за виконання рішення з огляду на те, що державний виконавець в межах виконавчого провадження з виконання виконавчого листа, виданого судом у даній справі, виконав всі можливі дії в межах своїх повноважень.
За вказаною заявою позивача про встановлення судового контролю, ухвалою суду від 23.09.2021 за виконанням судового рішення у адміністративній справі №480/2235/21 було встановлено судовий контроль та зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради подати до суду звіт про виконання рішення у даній справі до 22.11.2021 включно (а.с.57-58), не погодившись з якою, представник відповідача подав апеляційну скаргу до Другого апеляційного адміністративного суду, та постановою апеляційної інстанції від 22.12.2021 ухвала Сумського окружного адміністративного суду від 23.09.2021 була залишена без змін (а.с.89-91). З Другого апеляційного адміністративного суду справа надійшла до Сумського окружного адміністративного суду 28.01.2022.
Водночас, 19.11.2021 від Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради надійшов звіт про виконання рішення у даній справі, у прийнятті якого ухвалою суду від 31.01.2022 було відмовлено та встановлено Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у адміністративній справі №480/2235/21 - до 31.03.2022 включно.
Ухвалою суду від 01.06.2022 за клопотанням відповідача про визнання поважними причин пропуску строку на подання звіту про виконання рішення суду було визнано поважними причини пропуску відповідачем строку для подання звіту про виконання рішення суду та продовжено Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у справі №480/2235/21 (а.с.138-139).
Так, Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради подано звіт про виконання рішення, однак, у прийнятті якого ухвалою суду від 01.06.2022 було відмовлено та встановлено Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у адміністративній справі №480/2235/21 - на два місця з дня отримання копії ухвали суду від 01.06.2022 (а.с.140-141).
Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради подано звіт про виконання рішення (а.с.146-149), однак, у прийнятті якого ухвалою суду від 15.08.2022 було відмовлено та встановлено Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у адміністративній справі №480/2235/21 - до 01.10.2022 (а.с.158-159).
У встановлений ухвалою суду від 15.08.2022 строк, від Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради надійшов звіт про виконання рішення суду (а.с.163-171), в якому представник відповідача вказує, що відповідачем після набрання рішення законної сили розпочав процес добровільного виконання судового рішення. Так, згідно з реєстром нарахованої суми недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік станом на 27.04.2021 Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради було виконано рішення суду у справі № 480/2235/21 в частині нарахування ОСОБА_1 9464,00 грн. недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
Відразу суми нарахованої потреби у коштах до виплати були направлені до розпорядника коштів вищого рівня, а саме до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації листом від 27.04.2021.
У подальшому Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради повторно було направлено лист до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації з проханням надати інформацію про стан фінансування на виконання рішення суду щодо результату розгляду. Однак, на момент надання даного звіту відповідь Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради не отримано, а також не отримано асигнування для фінансування спірних зобов'язань.
Водночас, представник відповідача наголошує, що 26.08.2021 постановою Кабінету Міністрів України № 902 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду у 2021 році (далі - Порядок №902), відповідно до п.11 якого позивача включено до черги виконання рішення та сформовано потребу у коштах та направлено її регіональному органу соціального захисту населення для наступного фінансування видатків для виконання рішення суду.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 538 було внесено зміни до Порядку №902, зокрема визначено дію порядку в тому числі і на 2022 рік, а тому на момент подання звіту в 2022 році було надано фінансування на виконання рішення суду відповідно до черги. Враховуючи зазначене, очікується фінансування для виконання рішення суд після надходження якого департаментом будуть одразу здійснені дії з перерахування коштів відповідно до Порядку №902.
Також додатково вказав, що на виконання вимог Порядку №902, департаментом щомісяця до 5 числа на адресу Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації надсилається інформація про потребу в коштах за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішення суду» для забезпечення виконання рішень суду, у яких департамент є боржником.
Також, департаментом додатково направлено лист до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації та Міністерства соціальної політики України з метою сприяння у вирішенні питання щодо виділення необхідних коштів для фінансування недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня громадянам відповідно до рішень суду, які потребують виконання. Станом на дату подання звіту відповідь від Міністерства соціальної політики України не надходила.
Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що відповідачем вжиті всі необхідні та вичерпні заходи, спрямовані на виконання рішення суду, тому підстав для додаткового судового реагування немає.
Суд, перевіривши матеріали справи, звіту про виконання з наданими доказами, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що підстави для прийняття звіту відсутні виходячи з наступного.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 №1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”).
У поданому звіті представник відповідача не заперечує того факту, що на виконання рішення у даній справі Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради було нараховано позивачу суму недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 9464,00 грн. Разом з тим зазначає, що така нарахована допомога у вказаному розмірі не виплачена, а до розпорядника коштів вищого рівня - Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, було направлено запит щодо потреб у коштах для забезпечення виконання рішення, відповіді на який не отримано, так само як і не отримано асигнування для фінансування спірних зобов'язань.
Однак, суд відмічає, що здійснення нарахування грошової допомоги є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов'язав відповідача не лише провести нарахування, але й виплату позивачеві суми нарахованої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 9464,00грн.
Таким чином, відсутні підстави для прийняття звіту Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення суду.
Згідно ч.2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто, за наслідками розгляду звіту або в разі неподання такого звіту суд може винести ухвалу якою встановити новий строк подання звіту або ж накласти штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення з встановленням нового строку подання звіту.
Разом з тим, судом враховано, що на виконання вимог Порядку № 902, Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради у липень-вересень 2022 року включно надсилалася інформація на адресу Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про потребу в коштах за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішення суду» для забезпечення виконання рішень суду, у яких відповідач є боржником (а.с.168-170).
Також, Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради додатково було направлено лист до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації з метою сприяння у вирішенні питання щодо виділення необхідних коштів для фінансування недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня громадянам відповідно до рішень суду, які потребують виконання (а.с.152).
Також, Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради направлено лист до Міністерства соціальної політики України з метою сприяння у вирішенні питання щодо виділення необхідних коштів для фінансування недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня громадянам відповідно до рішень суду, які потребують виконання (а.с.171).
Крім того, суд враховує, що Указом Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 р. №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 14.03.2022 р. №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 15.03.2022 р. №2119-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 18.04.2022 р. №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 18.04.2022 р. №2212-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17.05.2022 №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України №2263-IX від 22.05.2022, воєнний стан продовжений з 05 годин 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб. Указом Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженого Законом України від 15.08.2022 №2500-IX, воєнний стан в Україні продовжено з 05 годин 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб, - до 21 листопада 2022 року.
Відтак, з урахуванням зазначеного та враховуючи, що рішення суду від 13.04.2021 на момент розгляду звіту про виконання рішення суду відповідачем у повному обсязі не виконано, виплату позивачу нарахованої недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи у розмірі 9464,00грн. проведено не було, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч.2 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, відмовити у прийнятті звіту про виконання рішення суду від 13.04.2021 у справі №480/2235/21 та встановити відповідачеві новий строк для подання звіту про виконання рішення у даній справі - на три місяці з дня отримання копії даної ухвали суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 14, 248, 256, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у адміністративній справі №480/2235/21.
Встановити Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 у адміністративній справі №480/2235/21 - на три місяці з дня отримання копії даної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня прийняття ухвали.
Суддя І.Г. Шевченко