Справа № 308/12188/22
05 жовтня 2022 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дергачова Н.В., за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Відділу поліції №1 Ужгородського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області, відносно громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянки України серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер платника податку - суду не відомий, за ч. 1 ст. 156 КУпАП,-
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 095013 від 29.05.2022 року вбачається, що 29.05.2022 близько 09 год. 30 хв. гр. ОСОБА_1 , будучи ФОП в АВС «Магазин із кафетерієм» в АДРЕСА_1 , на прилавку знаходилося пиво Staropramen ціна 24,00 грн. без перекладу і акцизного збору, також із складського приміщення винесла пиво, яке сховала. Чим вчинила правопорушення передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
В судовому засіданні гр. ОСОБА_1 вину у вчиненому адміністративному правопорушенні не визнала.
Дослідивши надані в розпорядження суду докази, зокрема протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 095013 від 29.05.2022 року, відеозапис на DVD-R диску, рапорт інспектора СРПП ВП №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області Свиди Віталія, повідомлення начальна ВП № 1 Ужгородського РУП ГУНП В Закарпатській області від 06.09.2022 року №11811/106/25/1-2022.
Згідно постанови судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.06.2022 року у справі №308/7370/22 матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 1563 КУпАП - повернути для належного оформлення до Відділу поліції №1 Ужгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області.
На виконання вимог даної постанови на адресу суду від ВП №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області повторно надійшли матеріали справи та додано супровідний лист про передачу пива Staropramen в кімнату зберігання, яку було приєднано до адміністративних матеріалів.
Проте недоліки зазначені в постанові від 23.06.2022 не були усунуті та до матеріалів справи долучено тільки супровідний лист від 29.05.2022 року про передачу пива Staropramen в кількості 10 штук в кімнату зберігання речових доказів відділу поліції №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області.
А саме, згідно з ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Інструкція з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376 (далі - Інструкція № 1376), встановлює порядок оформлення в органах Національної поліції України, у тому числі в їх структурних (відокремлених) підрозділах (далі - органи поліції), матеріалів про адміністративні правопорушення, порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також визначає порядок контролю за дотриманням законодавства під час оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення (крім правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху).
Згідно з п. 9 Розділу ІІ Інструкції № 1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Відповідно до положень КУпАП, чинного на момент складення протоколу серії ВАВ №095013 від 29.05.2022, статтею 156 передбачена відповідальність за:
1) роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку - тягне за собою накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі;
2) порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування як такі, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння заборонена, або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння через торгові автомати чи особами, які не досягли 18-річного віку, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особі, яка не досягла 18-річного віку, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби - тягне за собою накладення штрафу від чотирьохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
3) торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, - тягне за собою накладення штрафу від чотирьохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
4) дії, передбачені частиною першою чи третьою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу від восьмисот до однієї тисячі чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Окрім того, всупереч пункту 9 розділу ІІ Інструкції № 1376, який визначає, зокрема, що:
- у графі «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол» - прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень) - поліцейським Свида В.А. використано скорочення як при зазначенні найменування органу поліції, так і при зазначенні його імені та по батькові.
- у графі «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності» - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року (за наявності) - поліцейським Свида В.А. не зазначено відомостей про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Окрім того, в графі «до протоколу додається» зазначено, що до такого додається, зокрема, «… фото накладної…». Разом з тим, при ознайомленні з матеріалами справи, судом встановлено, що до такого додано примірник протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ №095013 від 29.05.2022, DVD-R диск, рапорт інспектора СРПП ВП №1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області Свиди Віталія, проте, фото накладної до матеріалів справи не додано.
Вищевказані недоліки, допущені при складанні та оформленні матеріалів про адміністративне правопорушення, позбавляють суд можливості здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти по ній законне рішення.
Протокол про адміністративне правопорушення - це документ, який офіційно засвідчує факт вчинення особою неправомірних дій і є одним із джерел доказів та підставою подальшого провадження у справі. З огляду на визнання його недопутимим доказом, оскільки останній складений з порушенням встановленого порядку, всі інші докази згідно з доктриною «плодів отруйного дерева» визнаються такими ж.
Оскільки, вказаний протокол складений з порушенням вимог ст. 254 КУпАП, суд вважає цей протокол недопустимим доказом у справі, який не може бути прийнятий судом.
Верховний Суд у постанові від 08.07.2020 року у справі № 463/1352/16-а зазначив, що у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Виходячи з положень ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року), «Малофєєва проти Росії» ( рішення від 30 травня 2013 року), «Карелін проти Росії» (рішення від 20 вересня 2016 року), Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи те, що ряд доказів по справі, отримані з порушенням законодавства, а інші докази у своїй сукупності не дозволяють встановити «поза розумним сумнівом» факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого за ст. 156 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в даному провадженні відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, у зв'язку з чим на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження слід закрити.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 247, 283, 284 КУпАП,
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянки України серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер платника податку - суду не відомий, за ч.1 ст.156 КУпАП закрити за відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Вилучені алкогольні напої, а саме: пиво «Staropramen» в кількості 10 штук, згідно з додатку до протоколу серії ВАВ №095013 - повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області Н.В. Дергачова