Рішення від 26.09.2022 по справі 640/29661/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2022 року м. Київ № 640/29661/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Державної міграційної служби України (01601, м. Київ, вул. Володимирська, 9),

Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (10008, м. Житомир, вул. Пушкінська, 44)

про визнання протиправними та скасування висновків, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) з адміністративним позовом до Державної міграційної служби України (надалі по тексту - відповідач-1), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати висновок УДМС України у Житомирській області за №66/2020 від 26.09.2019 за результатами службової перевірки за фактом оформлення 12.09.2015 Корольовським РВ у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 невстановленій особі, яка повідомила про себе установчі дані " ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 " Затверджений 20.02.2020 ДМС України;

- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Пушкінська, 44, м. Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 37808497) направити до Корольовського РВ у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області та до Інформаційної підсистеми "Функціональний модуль "Недійсні документи" Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами Державної міграційної служби України інформацію про скасування висновку Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області за № 66/2020 від 26.09.2019 за результатами службової перевірки за фактом оформлення 12.09.2015 Корольовським РВ у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 невстановленій особі, яка повідомила про себе установчі дані " ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 " Затверджений 20.02.2020 ДМС України;

- визнати протиправними та скасувати висновок Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області за № 127/2020 від 15.04.2020 за результатами службової перевірки за фактом оформлення органом 1829 (Попільнянський РВ Управління ДМС України у Житомирській області) 02.07.2016 паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 невстановленій особі, яка повідомила про себе персональні дані " ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 " затверджений 29.04.2020ДМС України;

- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Пушкінська, 44, м. Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 37808497) направити до Попільнянського РВ Управління ДМС України у Житомирській області та до Інформаційної підсистеми "Функціональний модуль "Недійсні документи" Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами Державної міграційної служби України інформацію про скасування висновку Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області за № 127/2020 від 15.04.2020 за результатами службової перевірки за фактом оформлення органом 1829 (Попільнянський РВ Управління ДМС України у Житомирській області) 02.07.2016 паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 невстановленій особі, яка повідомила про себе персональні дані " ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 " затверджений 29.04.2020 ДМС України.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що фактично відповідачем прийнято рішення про припинення громадянства України позивача, оскільки визнання недійсним та вилучення у нього паспорту громадянина України порушує його права, позбавляє його громадянства України та тягне за собою невизначений статус подальшого перебування на території України. При цьому, позивач набув громадянство України правомірно, ніяких фальшивих або підроблених документів для оформлення громадянства не подавав.

Також представник позивача вказав, що скасування рішення про оформлення набуття громадянства відбувається на підставі документів, які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України. Скасування рішення про оформлення набуття громадянства за територіальним походженням потребує наявності достатніх та належних доказів щодо встановлення факту подання особою свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів.

В той же час, жодних доказів на підтвердження обставин, які могли б бути розцінені як свідоме подання позивачем неправдивих відомостей або фальшивих документів також немає.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відзиву на адміністративний позов представник відповідача-1 не надав, як і не надав документів, які слугували підставою для прийняття спірного висновку.

Відповідною ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 січня 2021 року залучено до участі в справі в якості співвідповідача Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (10008, м. Житомир, вул. Пушкінська, 44).

У відзиві на адміністративний позов представник співвідповідача зазначив, що спірні рішення (висновки) про необхідність анулювання бланків паспортів громадянина України та громадянина України для виїзду за кордон є правомірними, адже матеріалами службової перевірки встановлено, що при оформленні та видачі паспортів заходи з ідентифікації особи не проводилися, рішення про оформлення та видачу паспортів прийняті з порушенням нормативних актів, у зв'язку з чим останні визнані недійсними та такими, що підлягають вилученню, анулюванню та знищенню.

Представник Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області також просив врахувати, що позивач навіть під час розгляду даної справи не надав жодних доказів, які б підтверджували його народження на території України, які створені/сформовані уповноваженими органами державної влади в установленому законодавством порядку.

З огляду на викладене вище та відсутність клопотань про розгляд справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Як стверджує позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), він є уродженцем м. Ялта, АРК та йому 12 вересня 2015 року Корольовським РВ у місті Києві УДМС України в Житомирській області видано паспорт громадянина серії НОМЕР_1 .

02 липня 2016 року ОСОБА_1 видано паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 .

Листом №1801.13-4710/18.1-21 від 21 липня 2021 року Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області у відповідь на запит повідомлено, що відповідно до затвердженого 20 лютого 2020 року ДМС України висновку за №66/2020 дані про визнання недійсним паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 відображено в інформаційній підсистемі «ФМ «Недійсні документи» Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами ДМС України зі статусом «підлягає вилученню».

Також, відповідно до вимог пункту 91 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2014 року №152, Управлінням ДМС України в Житомирській області проведено службову перевірку підстав оформлення 02 липня 2016 року органом 1829 (Попільнянський РС УДМС України в Житомирській області) паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 невстановленій особі, яка повідомила про себе персональні дані « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Висновок за результатами службової перевірки затверджено ДМС України 29 квітня 2020 року за №127/2020.

На підставі цього висновку до інформаційної підсистеми «ФМ «Недійсні документи» ЄІАС УМП внесено інформацію про визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 згідно вимог пункту 95 Порядку №152, зі статусом «підлягає вилученню».

Незгода позивача із висновками про визнання недійсними паспортів зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Закон України «Про громадянство України» від 18 січня 2001 року №2235-ІІІ (надалі по тексту - Закон №2235-ІІІ, в редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин) відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.

Згідно статті 1 Закону №2235-ІІІ громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Положеннями статті 5 Закону №2235-ІІІ визначено, що документами, що підтверджують громадянство України, є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Пунктом 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII (в редакції Постанови Верховної Ради України від 02 вересня 1993 року №3423-XII) (надалі по тексту - Постанова №2503-ХІІ, в редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Документом, що посвідчує особу громадянина України за кордоном і при перетинанні державного кордону України, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон або дипломатичний і службовий паспорти, посвідчення особи моряка і проїзний документ дитини. Ці документи виготовляються і оформляються відповідно до положень, що затверджуються Кабінетом Міністрів України на підставі рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IKAO, Doc. N 9303).

Паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку (пункт 2 Положення №2503-ХІІ).

Відповідно до пункту 12 Положення №2503-ХІІ видача та обмін паспорта провадиться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина.

Обмін паспорта провадиться у разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування (пункт 16 Положення №2503-ХІІ).

З обґрунтування адміністративного позову вбачається, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 від 12 вересня 2015 року та паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 від 02 липня 2016 року видані у зв'язку з втратою попередніх.

Так, станом на дату видачі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 від 12 вересня 2015 року чинним був Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом МВС України від 13 квітня 2012 року №320 (надалі також - Порядок №320, в редакції станом на дату видачі паспорта громадянина України позивачу).

Пунктом 1.2 Порядку №320 передбачалося, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається територіальними підрозділами Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи) за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку, а надалі в разі необхідності обмінюється, видається замість утраченого, викраденого або зіпсованого.

Заява та інші документи, необхідні для оформлення або обміну паспорта, у тому числі замість утраченого або викраденого, вклеювання фотокарток при досягненні особою віку 25 або 45 років, подаються заявником до територіальних підрозділів за місцем проживання, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру (пункт 1.4 Порядку №320).

Порядок видачі паспортів замість утрачених або викрадених врегульовувався розділом VI Порядку №320.

Так, згідно пункту 6.1 Порядку №320 для оформлення паспорта замість утраченого або викраденого особа подає: заяву про втрату або викрадення паспорта за зразком, наведеним у додатку 8 до цього Порядку (далі - заява про втрату паспорта); заяву; дві (три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі) фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см; платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або копію документа про звільнення від сплати державного мита; документи, на підставі яких у паспорті проставляються відмітки, визначені в пункті 2.3 розділу II цього Порядку (пред'являє за наявності); копію постанови про порушення або відмову в порушенні кримінальної справи за заявою особи до органів внутрішніх справ про викрадення паспорта (пред'являє за наявності).

Заява про втрату паспорта реєструється в Журналі реєстрації заяв про втрату або викрадення паспорта (додаток 9), після чого посадовою особою територіального підрозділу заводиться справа про втрату або викрадення паспорта (далі - справа про втрату паспорта), до якої долучаються подані документи та матеріали перевірки (пункт 6.2 Порядку №320).

При цьому, у відповідності до положень пункту 6.3 Порядку №320 працівником територіального підрозділу здійснюється перевірка особи за реєстраційними обліками. Якщо втрачений паспорт був отриманий у територіальному підрозділі, до якого подано заяву про втрату паспорта, здійснюється звірка даних особи та її фотозображення з даними і фотокарткою, уклеєною до заяви про видачу попереднього паспорта. У разі отримання паспорта в іншому територіальному підрозділі для підтвердження видачі втраченого паспорта саме тій особі не пізніше наступного дня після надходження заяви про втрату паспорта до цього територіального підрозділу надсилається запит за формою, наведеною у додатку 12 до цього Порядку, з долученою фотокарткою особи. Перевірка за запитом здійснюється протягом двох діб після його надходження. Під час перевірки відомості, наведені в запиті, та долучена до нього фотокартка порівнюються з даними заяви про видачу втраченого паспорта та вклеєною до неї фотокарткою. Одночасно в графі "Службові відмітки" оригіналу заяви проставляється відмітка про дату надходження запиту і орган, який оформлює паспорт замість утраченого, після чого заява поміщається до архівної картотеки. За результатами перевірки складається відповідь за формою, наведеною у додатку 13 до цього Порядку, до якої долучається копія заяви про видачу втраченого паспорта.

У відповідності до пункту 6.8 Порядку №320 після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта працівником територіального підрозділу складається висновок за заявою про втрату паспорта (додаток 15), який затверджується керівником цього підрозділу. У цьому висновку зазначаються результати перевірки і прийняте рішення про видачу паспорта.

Якщо в результаті проведених перевірок буде встановлено, що особа, яка заявила про втрату паспорта, є особою без громадянства, їй видається довідка (додаток 16).

Як вбачається із висновку №66/2020 про результати службової перевірки за фактом оформлення 12 вересня 2015 року Корольовським РВ у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 невстановленій особі, яка повідомила про себе установчі дані « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 », під час опрацювання листа ДГПР ДМС України від 09 вересня 2019 року №6.3/3184-19 щодо перевірки факту документування паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 з'ясовано, що в Книзі обліку надходження і витрачення бланків паспортів Корольовського РВ за період з 07 травня 2014 року по 30 листопада 2016 року (інв. №20/34) наявний запис про використання бланку паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 шляхом його оформлення 12 вересня 2015 року на ПІБ ОСОБА_1 з приміткою - втрата.

Листом Корольовського РВ від 19 вересня 2019 року №1810/1017-19 повідомлено, що справа по втраті паспорта громадянина України особи з установчими даними ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в районному відділі відсутня. Також у листі зазначено, що у зв'язку із виконанням пункту 1.1 Плану-графіку з переведення у 2019 році в електронний формат заяв про видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року та заяв про видачу паспорта громадянина СРСР зразка 1974 року, що зберігаються в територіальних підрозділах ДМС України, затвердженого наказом ДМС України від 01 лютого 2019 року №35, Корольовським РВ 04 липня 2019 року всі наявні заяви про видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року передано уповноваженій особі ДП «Документ».

В ході перевірки переданої до ДП «Документ» архівної та діючої картотеки заяв про видачу паспорта Корольовського РВ, проведеної представником робочої групи Управління, не встановлено наявність заяви про видачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 .

Згідно обліків відомчої інформаційної системи ЄІАС УМП особа з установчими даними ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) документована 02 липня 2016 року органом 1829 паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 (заява-анкета №3151859). До вказаної заяви-анкети долучено сканкопію заяви про видачу паспорту, яка у відповідних графах містить інформацію, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 оформлений у зв'язку з втратою та на підставі паспорта серії НОМЕР_4 , виданого 12 серпня 20__ (останні цифри не відображено) Гурзуфським РВ в АР Крим.

Обліки інформаційної підсистеми «ФМ Недійсні документи» ВІС ЄІАС УМП не містять інформацію про визнання недійсним паспорта громадянина України сереії НОМЕР_4 .

Обліки УДМС України в Житомирській області не містять інформацію про встановлення належності, оформлення набуття, прийняття до громадянства України відносно особи з установчими даними ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Перевірити факт оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_1 , заявленого як втрачений, не є можливим, оскільки на даний час Гурзуфським РВ в АР Крим не здійснює повноваження, так як знаходиться на тимчасово окупованій території АР Крим.

При цьому, листом ДГПР ДМС України від 13 вересня 2019 року №6.3/3296-19 повідомлено, що відповідно інформації про постачання бланків паспорта громадянина України за зразком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 квітня 1994 року №353, за період 2013-2015 року, наданою листом ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів від 22 червня 2016 року №57/610, останнє постачання бланків паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 до ГУ ДМС України в АР Крим згідно договору від 03 квітня 2013 року №39/24/ЦП-13 було здійснено 24 травня 2013 року.

У висновку вказано, що з'ясовані обставини доводять, що відомості про втрачений паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий Гурзуфським РВ в АР Крим, зазначені в скасованій копії заяви провидачу паспорта серії НОМЕР_1 , не відповідають дійсності. Матеріалами службової перевірки спростовано інформацію про можливе оформлення Гурзуфським РВ в АР Крим паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 у зв'язку з втратою та на підставі якого 12 вересня 2015 року Корольовським РВ невстановленій особі з установчими даними ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) оформлено паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 .

Вказаним висновком вирішено, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , оформлений 12 вересня 2015 року Корольовським РВ у місті Житомирі УДМС України в Житомирській області невстановленій особі, яка повідомила про себе установчі дані ОСОБА_1 є таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства та відповідно до абзацу 9 пункту 108 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 (надалі по текту також - Порядок №302), недійсним, підлягає вилученню, анулюванню та знищенню.

Пунктом 21 Порядку №302 (в редакції, яка була чинною на дату видачі позивачу паспорта громадянина України) визначено, що рішення про видачу паспорта особі приймається територіальним підрозділом ДМС виключно на підставі даних, отриманих з Реєстру.

Для обміну паспорта особа або її законний представник подають, зокрема, документи, що підтверджують обставини (події), у зв'язку з якими паспорт підлягає обміну (пункт 22 Порядку №302 (в редакції, яка була чинною на дату видачі позивачу паспорта громадянина України).

У відповідності до положень пункту 28 Порядку №302 (в редакції, яка була чинною на дату видачі позивачу паспорта громадянина України) замість втраченого або викраденого паспорта територіальний підрозділ ДМС після встановлення факту видачі раніше такого паспорта особі оформлює та видає новий паспорт.

Суд також враховує, що пунктом 2.7 Порядку №320 визначалось, що правильність оформлення паспорта разом з підставами для оформлення перевіряється посадовою особою територіального підрозділу, яка за своїми службовими обов'язками відповідає за оформлення та видачу паспорта громадянина України, про що робиться відповідна відмітка в графі 11 заяви.

Пунктами 31-34 Порядку №302 (в редакції, яка була чинною на дату видачі позивачу паспорта громадянина України) передбачено, що рішення про оформлення паспорта замість втраченого або викраденого паспорта, який було оформлено із застосуванням засобів Реєстру, приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи. Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з Реєстру. Ідентифікація осіб, які звернулися із заявою про обмін (у разі непридатності паспорта для подальшого використання), втрату або викрадення паспорта зразка 1993 року, а також осіб, які звернулися із заявою про оформлення паспорта вперше після досягнення вісімнадцятирічного віку і стосовно яких відсутня інформація в Реєстрі, здійснюється відповідно до наявних картотек територіальних підрозділів ДМС. Якщо особу не буде ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи. У разі відсутності документів (у тому числі офіційних довідок з фотокартками), згідно з якими може бути встановлено особу, з метою встановлення особи за її письмовою згодою проводяться опитування родичів, сусідів (не менше трьох осіб) та всі можливі перевірки за місцем проживання особи, за обліками МВС, МЗС та Мін'юсту, за результатами яких складається акт про встановлення особи.

Аналіз наведених норм законодавства, чинних на дату видачі паспорта громадянина України позивачу, свідчить, що саме на уповноважений територіальний підрозділ ДМС покладено обов'язок: встановлення факту видачі раніше такого паспорта особі; ідентифікації особи, яка звернулась за видачею паспорта; підстави оформлення паспорта.

З висновку про результати службової перевірки за фактом оформлення 12 вересня 2015 року Корольовським РВ у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 невстановленій особі, яка повідомила про себе установчі дані « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 26 вересня 2019 року вбачається, що при оформленні паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , при документуванні невстановленої особи паспортом громадянина України у зв'язку з непридатністю для користування паспорта або втрати раніше виданого паспорта, зокрема, виданого в АР Крим, посадовими особами Корольовського РВ у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області особу заявника та належність до громадянства не встановлено, жодних перевірочних заходів щодо ідентифікації особи заявника не проведено, будь-які перевірочні заходи щодо підтвердження видачі паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 , заявленого як втрачений, не здійснено, перевірку належності паспорта зазначеній особі не проведено.

Зазначеним висновком також встановлено, що посадовими особами Корольовського РВ допущено порушення вимог Порядку оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №289 від 04 червня 2014 року в частині ідентифікації особи заявника, проведення процедури встановлення особи, підтвердження його належності до громадянства України.

При цьому, зазначені порущення допущено начальником Корольовського РВ у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області ОСОБА_2 (який наказом ДМС України від 26 березня 2018 року №61-кт ОСОБА_2 звільнений із займаної посади та наказом УДМС від 27 березня 2018 року №32-к переведений на посаду завідувача сектору організації запобігання нелегальної міграції, реадмісії та видворення Управління. Наказом УДМС України від 14 травня 2018 року №55-к ОСОБА_2 звільнений із займаної посади відповідно до частини 2 статті 86 Закону України «Про державну службу») та провідним спеціалістом районного відділу ОСОБА_3 .

Враховуючи вищенаведені обставини в сукупності, суд приходить до висновку, що паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , оформлений 12 вересня 2015 року Корольовським ВР у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області невстановленій особі, яка повідомила про себе установчі дані ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства.

Абзацом 9 пунктом 108 Порядку №302 (в редакції станом на дату прийняття спірного висновку №66/2020 від 26 вересня 2019 року) паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується в разі: оформлення паспорта / паспорта зразка 1994 року з порушенням вимог законодавства.

У разі коли рішення про оформлення паспорта / паспорта зразка 1994 року прийнято працівником з порушенням вимог законодавства, керівник відповідного територіального органу або територіального підрозділу ДМС проводить службову перевірку. За результатами перевірки складається висновок у двох примірниках, який підписується працівником, що провів перевірку, та його безпосереднім керівником і погоджується керівником територіального органу ДМС. Висновки разом з матеріалами перевірки надсилаються до ДМС для затвердження. За результатами розгляду та в разі наявності підстав для визнання паспорта таким, що оформлений з порушенням вимог законодавства, висновки затверджуються керівником структурного підрозділу ДМС. Перший примірник затвердженого висновку зберігається в ДМС, а другий - надсилається до територіального органу ДМС. Висновки та матеріали перевірки зберігаються протягом 75 років (пункт 109 Порядку №302).

Виходячи з фактичних обставин справи, судом вбачається правомірність прийняття висновку УДМС України у Житомирській області за №66/2020 від 26.09.2019 за результатами службової перевірки за фактом оформлення 12.09.2015 Корольовським РВ у м. Житомирі УДМС України в Житомирській області паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 невстановленій особі, яка повідомила про себе установчі дані " ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 " Затверджений 20.02.2020 ДМС України та, як наслідок, відсутність підстав для його скасування в судовому порядку.

З матеріалів справи вбачається, що оформлений та виданий 12 вересня 2015 року Корольовським РВ у м. Житомирі УДМС паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 невстановленій особі, яка повідомила про себе персональні дані « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 », надав цій особі можливість подати зазначений паспорт громадянина України при оформленні та видачі 02 липня 2016 року органом 1829 (Попільнянським РС УДМС) паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 на ім'я « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Так, обліки ВІС ЄІАС УМП містять інформацію, що під час оформлення заяви-анкети №3151859 заявником в якості документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, надано паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , виданий 12 вересня 2015 року Корольовським РВ у місті Житомирі УДМС України в Житомирській області.

Згідно пункту 29 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2014 року №152 (надалі по тексту також - Порядок №152, в редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин) рішення про оформлення та видачу особі паспорта для виїзду за кордон приймається територіальним органом або підрозділом ДМС чи закордонною дипломатичною установою України на підставі даних, отриманих з бази даних Реєстру.

Однак, під час оформлення 25 червня 2016 року органом 1829 заяви-анкети №3151859 сканування із застосуванням засобів Реєстру документів, які подавались заявником, не проводилось по причині відсутності технічної можливості ВІС ЄІАС УМП.

Відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 доручення ДМС України від 02 жовтня 2015 року передбачалось, що у разі звернення до територіальних органів або підрозділів ДМС із заявою про оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон осіб, які звернулися за відповідною заявою не за місцем зареєстрованого місця проживання, з метою підтвердження інформації зареєстрованого місця проживання та документування паспортом громадянина України, в обов'язковому порядку надсилати запити до адресно-довідкових підрозділів територіальних органів ДМС та відповідно до територіальних підрозділів ДМС, здійснювати перевірки за довідковою базою даних «ДІС» та інформаційною підсистемою «Оформлення документів, що підтверджують громадянство України» ЄІАС УМП.

В той же час, додані до заяви-анкети від 25 червня 2016 року №3151859 матеріали не містять інформації про надсилання Попільнянським РС УДМС запиту до Корольовського РВ у місті Житомирі УДМС щодо підтвердження оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також, додані до заяви-анкети від 25 червня 2016 року №3151859 матеріали не містять інформації про підтвердження Корольовським РВ у місті Житомирі УДМС факту оформлення паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та надсилання копії заяви про видачу вказаного паспорта.

З матеріалів проведеної службової перевірки вбачається, що в ІП «Заява про видачу паспорта громадянина України» ВІС ЄІАС УМП наявна відсканована копія заяви про видачу паспорта серії НОМЕР_6 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , копію якого долучено до заяви-анкети від 25 червня 2016 року №3151859. У розділі орган видачі (володілець картотеки) зазначено 1829 Попільнянський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області», хоча паспорт серії НОМЕР_3 видано Корольовським РВ у місті Житомирі УДМС. Датою сканування заяви зазначено 15 вересня 2016 року, а паспорт серії НОМЕР_1 видано 12 вересня 2015 року.

З матеріалів службової перевірки вбачається, що при оформленні та розгляді заяви-анкети від 25 червня 2016 року №3151859, а також оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 на ім'я « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 », посадовими особами Попільнянського РС УДМС заходи з ідентифікації особи не проведені, рішення про оформлення і видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 прийнято з порушенням відомчих нормативних актів.

Відтак, порушення вимог Порядку та доручення ДМС України від 02 жовтня 2015 року №Д/152/2.1-15 у частині здійснення ідентифікації особи, надсилання запитів та отримання відповідей щодо підтвердження/спростування факту оформлення паспорта громадянина України особі, на ім'я якої 02 липня 2016 року оформлено паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , допущено з вини головного спеціаліста Попільнянського РС УДМС ОСОБА_4 та завідувача Попільнянського РС УДМУ ОСОБА_5 . При цьому, з огляду на те, що станом на дату проведення перевірки вказані особи не були працівниками відповідного структурного підрозділу ДМС України, останні не притягнуті до відповідальності за невчинення дії щодо ідентифікації особи, яка звернулась за отриманням паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Вимогами пункту 29 Порядку №152 визначено, що рішення про оформлення та видачу особі паспорта для виїзду за кордон приймається територіальним органом або підрозділом ДМС чи закордонною дипломатичною установою України на підставі даних, отриманих з бази даних Реєстру.

З огляду на те, що в ході службової перевірки, висновки якої підтвердились при судовому розгляді справи, встановлено, що при оформленні та розгляді заяви-анкети від 25 червня 2016 року №3151859, а також оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 на ім'я « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » посадовими особами Попільнянського РС УДМС заходи з ідентифікації особи не проводилися, то суд приходить до висновку, що рішення про оформлення і видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 прийнято з порушенням нормативних актів.

Підпунктом 8 пункту 55 Порядку №152 передбачено, що паспорт для виїзду за кордон вважається недійсним та знищується в разі: оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства.

З урахуванням наведеного в сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтовані підстави прийняття спірного висновку Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області за № 127/2020 від 15.04.2020 за результатами службової перевірки за фактом оформлення органом 1829 (Попільнянський РВ Управління ДМС України у Житомирській області) 02.07.2016 паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 невстановленій особі, яка повідомила про себе персональні дані « ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 » затверджений 29.04.2020ДМС України та відсутність підстав для його скасування в судовому порядку.

Суд також враховує, що фактично підстави позову зводяться до тверджень представника позивача про те, що відповідач при анулюванні позивачу паспорта громадянина України позбавив його громадянства.

Стосовно вказаного суд зазначає, що саме згідно положень пункту 2 частини 1 статті 19 Закону України «Про громадянство України» набуття особою громадянства України на підставі статті 9 цього Закону внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів є однією із підстав для втрати громадянства України. Тобто, ймовірність втрати громадянства можлива не внаслідок анулювання бланку паспорта, а якраз безпідставне отримання громадянства та його юридичне оформлення шляхом отримання паспорта є підставою для анулювання останнього.

З метою повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин справи судом витребовувалось у позивача ряд документів, що встановлюють особу, зокрема, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб.

Так, на виконання вимог ухвали суду ОСОБА_1 повідомив, що станом на лютий 2022 року у нього немає можливості надати належним чином завірену копію свідоцтва про народження, адже позивач знаходиться в процесі його поновлення згідно чинного законодавства. При цьому, жодних доказів на підтвердження дійсно вжиття таких заходів та подання відповідних заяв про втрату свідоцтва про народження до суду не надав.

Крім того, відповідачем вживалися заходи з метою з'ясування установчих даних особи ОСОБА_1 , зокрема, проведено перевірку за автоматизованими обліками Міністерства юстиції України щодо реєстрації актових записів цивільного стану про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За результатами проведеної перевірки не встановлено реєстрації актових записів про народження стосовно зазначеної особи.

Додатково позивач зазначив, що може надати копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного №4/433 та посвідчення водія серії НОМЕР_7 .

Суд критично ставиться до наданих копій вказаних документів, адже вони згідно статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» не відносяться до переліку документів, що підтверджують особу та підтверджують громадянство України, а є документами, які підтверджують особу та її спеціальний статус. При цьому, вказані документи отримані після видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , який в подальшому анульовано.

Водночас, представником Управління державної міграційної служби України в Житомирській області на виконання вимог ухвали суду повідомлено, що обліки інформаційних підсистем «Заява про видачу паспорта громадянина України», «Оформлення документів, що підтверджують громадянство України» Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами ДМС України не містять відомостей про оформлення документів засобами Єдиного державного демографічного реєстру на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 . Також, обліки інформаційної підсистеми «ФМ «Недійсні документи» ЄІАС УПМ не містять відомостей про визнання недійсним паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 .

Листом Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України від 13 вересня 2019 року №6.3/3296-19 повідомлено, що відповідно інформації про постачання бланків паспорта громадянина України за зразком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року №353, за період 2013-2015 роки, наданою листом ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовлення цінних паперів» від 22 червня 2016 року №57/610, останнє постачання бланків паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 до ГУ ДМС України в АР Крим згідно договору від 03 квітня 2013 року №39/24/ЦП-13 було здійснено 24 травня 2013 року. Тобто, бланк паспорта громадянина України серії НОМЕР_4 ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» не виготовлявся.

Наведене підтверджує, що позивачем не надано жодних чинних документів, які б підтверджували його народження на території України, які видані/оформлені уповноваженими органами державної влади в установленому законодавством порядку.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на висновок про необхідність відмови у задоволенні адміністративного позову, підстави для здійснення розподілу судових витрат - відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення встановленого ст. 295 КАС України строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя А.Б. Федорчук