ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
30 вересня 2022 року м. Київ № 640/16462/22
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Качур І.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї документами
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА)
третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Укртрансконтракт»
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Укртрансконтракт», в якому просить суд:
- визнати незаконним рішення інспектора з паркування щодо тимчасового затримання транспортного засобу, яким я користувався;
- стягнути з Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) 1555 гривень 40 копійок на користь ОСОБА_1 .
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, спірні правовідносини пов'язані з притягненням ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення частини третьої статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосування наслідків вчинення такого правопорушення, а саме накладення штрафу.
Разом з тим, згідно з пунктом 1 частини першої статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною першою статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Отже, Кодексом адміністративного судочинства України визначені особливості розгляду даної категорії спорів, яка, в силу наведених вище положень процесуального законодавства, не може бути предметом розгляду Окружного адміністративного суду міста Києва.
Таким чином, дана справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу за місцем проживання позивача до Голосіївського районного суду м. Києва.
Керуючись пунктом 2 частини першої статті 29, статті 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Передати адміністративну справу № 640/16462/22 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Укртрансконтракт» про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії до Голосіївського районного суду м. Києва.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур