Рішення від 30.09.2022 по справі 380/7731/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/7731/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2022 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Мричко Н.І.,

за участі секретаря судового засідання Сов'як Д.О.,

представників позивача Шнира Я.Б., Шейхета М.Г.,

представника третіх осіб Гладченко Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання протиправними та скасування постанов про закінчення виконавчих проваджень, -

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу код ЄДРПОУ 21720365, місцезнаходження: 79054, м. Львів, вул. Кульчицької, 1, кв.94 (далі - позивач) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) код ЄДРПОУ 43315602, місцезнаходження: 18018, м Черкаси, проспект Хіміків, 50 (далі - відповідач; Відділ примусового виконання), в якій позивач просив:

- визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Вельган О.В. Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального Міністерства юстиції (м. Київ) про закінчення виконавчого провадження ВП № 60493366 від 25.11.2021;

- визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Вельган О.В. Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального Міністерства юстиції (м. Київ) про закінчення виконавчого провадження ВП № 60492861 від 23.11.2021;

- визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Вельган О.В. Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального Міністерства юстиції (м. Київ) про закінчення виконавчого провадження ВП № 60493131 від 20.12.2021.

Ухвалою від 27.05.2022 суддя залишила позовну заяву без руху.

Ухвалою від 13.06.2022 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, а також залучила до участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Уманську міську раду Черкаської області код ЄДРПОУ 26535796 місцезнаходження: 20300, Черкаська обл., м. Умань, пл. Соборності,1 (далі - третя особа Уманська міська рада) та Виконавчий комітет Уманської міської ради Черкаської області код ЄДРПОУ 21720365 місцезнаходження: 79008, м. Львів, вул. Федорова, 27/1 (далі - третя особа Виконавчий комітет).

Ухвалою від 21.06.2022 суд задовольнив клопотання представника третьої особи Уманської міської ради про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державний виконавець Відділу примусового виконання передчасно закінчив виконавчі провадження № 60493366; № 60492861 та №60493131 з приводу примусового виконання виконавчих листів Львівського окружного адміністративного суду № 2-а/7780/11 від 28.08.2019 без належної оцінки дій боржника і змісту рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 у справі № 2-а/7780/11 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

21.06.2022 представник третьої особи Уманської міської ради подав до суду пояснення щодо позову, в яких зазначив, що враховуючи специфіку роботи Уманської міської ради (проводить свою роботу сесійно, що складається з пленарних засідань ради) та виконавчого комітету Уманської міської ради (основною формою роботи є його засідання) та організацію роботи цих органів міським головою, вимоги державного виконавця та безпосередньо рішення Львівського окружного адміністративного суду №2-а/7780/11 від 21.01.2019 виконані у повному обсязі.

22.06.2022 на адресу суду надійшли пояснення третьої особи Виконавчого комітету Уманської міської ради в яких вказано, що Виконавчий комітет Уманської міської ради повністю підтримує позицію Уманської міської ради.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали. Просили суд позов задовольнити повністю.

У судове засідання відповідач явку представника не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Подав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

У судовому засіданні представник третіх осіб проти позовних вимог заперечила. Просила суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників позивача та третіх осіб, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 у справі №2-а/7780/11, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2019, позов Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Виконавчого комітету Уманської міської ради Черкаської області, Уманської міської ради Черкаської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури України, Управління культури Черкаської облдержадміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана з Бреслау про зобов'язання замовити проект землеустрою задоволено повністю, а саме:

- визнано протиправною бездіяльність Уманської міської ради Черкаської області та її виконавчого комітету щодо невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, в частині п.п. 2, 3, 4, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської;

- визнано протиправною бездіяльність Уманської міської ради Черкаської області щодо не замовлення розробки проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення-об'єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення;

- зобов'язано Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської;

- зобов'язано Уманську міську раду Черкаської області замовити розробку проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об'єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення.

28.08.2019 Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчі листи у справі №2-а/7780/11 про:

1) зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської (боржник - Уманська міська рада Черкаської області);

2) зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської (боржник - Виконавчий комітет Уманської міської ради Черкаської області);

3) зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області замовити розробку проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об'єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення.

04.11.2019 державний виконавець Відділу примусового виконання відкрив виконавчі провадження:

1) № 60493366 з примусового виконання виконавчого листа №2-а/7780/11, виданого 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Бєлінського, Перовської (боржник - Уманська міська рада Черкаської області);

2) № 60492861 з примусового виконання виконавчого листа №2-а/7780/11, виданого 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Бєлінського, Перовської (боржник - Виконавчий комітет Уманської міської ради Черкаської області);

3) № 60493131 з примусового виконання виконавчого листа №2-а/7780/11, виданого 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області замовити розробку проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об'єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення.

23.11.2021 державний виконавець Відділу примусового виконання у зв'язку з повним фактичним виконанням прийняв постанову ВП № 60492861 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а/7780/11, виданого 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Бєлінського, Перовської (боржник - Виконавчий комітет Уманської міської ради Черкаської області).

25.11.2021 державний виконавець Відділу примусового виконання у зв'язку з повним фактичним виконанням прийняв постанову ВП № 60493366 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а/7780/11, виданого 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Бєлінського, Перовської (боржник - Уманська міська рада Черкаської області).

20.12.2021 державний виконавець Відділу примусового виконання у зв'язку з повним фактичним виконанням прийняв постанову ВП № 60493131 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а/7780/11, виданого 28.08.2019 року Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області замовити розробку проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об'єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення.

Вважаючи вказані постанови про закінчення виконавчого провадження протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у вказаному Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, вказаним Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до вказаного Закону, а також рішеннями, які відповідно до вказаного Закону підлягають примусовому виконанню.

Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що відповідно до вказаного Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Суд зазначає, що виконавчі листи від 28.08.2019 №2-а/7780/11 є рішеннями немайнового характеру, а тому правова регламентація їх виконання здійснена, зокрема, у розділі VIII Закону України «Про виконавче провадження».

У частині шостій статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Підстави для закінчення виконавчого провадження викладені у частині першій статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно з пунктом 9 частини першої вказаної статті виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Як встановив суд, відповідач прийняв оскаржені постанови про закінчення виконавчого провадження на підставі фактичного виконання боржниками рішення згідно з виконавчими документами.

Оцінюючи правомірність постанов про закінчення виконавчих проваджень на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження», суд насамперед вказує на те, що постановою Верховного Суду від 23.01.2020 у справі №2-а/7780/11 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 і постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2019 у справі №2-а/7780/11 скасовано в частині визнання протиправною бездіяльності Уманської міської ради Черкаської області та її виконавчого комітету щодо невиконання п. 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р та зобов'язання Уманської міської ради Черкаської області та її виконавчого комітету виконати відповідний пункт і прийнято у цій частині нове рішення про відмову у задоволенні цих вимог. В іншій частині рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 і постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2019 у справі №2-а/7780/11 - залишено без змін.

Тобто після відкриття державним виконавцем Відділу примусового виконання виконавчих проваджень ВП № 60493366, ВП № 60492861 (з примусового виконання виконавчих листів №2-а/7780/11, виданих 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Бєлінського, Перовської) Верховний Суд скасував рішення суду першої інстанції в частині та відмовив у задоволенні позову в частині визнання протиправною бездіяльності Уманської міської ради Черкаської області та її виконавчого комітету щодо невиконання п. 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р та зобов'язання Уманської міської ради Черкаської області та її виконавчого комітету виконати відповідний пункт.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі скасування або визнання нечинним рішення, на підставі якого виданий виконавчий документ, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.

Постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини (частина друга статті 39 Закону України «Про виконавче провадження»).

Як вбачається з матеріалів виконавчих проваджень № 60492861, № 60493366, станом на момент прийняття постанов від 23.11.2021 ВП № 60492861 та від 25.11.2021 ВП № 60493366 про закінчення виконавчих проваджень у державного виконавця Відділу примусового виконання була наявна копія постанови Верховного Суду від 23.01.2020 у справі №2-а/7780/11.

Наведені обставини дають змогу сформувати висновок про те, що у відповідача були підстави для закінчення виконавчих проваджень ВП № 60493366, ВП № 60492861 в частині примусового виконання виконавчих листів №2-а/7780/11 про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги пункту 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Бєлінського, Перовської, у відповідності до пункту 5 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» (скасування рішення, на підставі якого виданий виконавчий лист), а не на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» (фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом).

З огляду на викладений висновок, суд вважає, що постанови про закінчення виконавчого провадження від 23.11.2021 ВП № 60492861, від 25.11.2021 ВП № 60493366 в частині примусового виконання виконавчих листів №2-а/7780/11 про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги пункту 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Бєлінського, Перовської, винесені не на тій підставі, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо аргументів позивача про безпідставний висновок відповідача про фактичне виконання виконавчих листів №2-а/7780/11, виданих 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги пунктів 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Бєлінського, Перовської, то суд зазначає таке.

Пунктом 3 розпорядження Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» від 20.07.1998 №604-р зобов'язано Раду міністрів Автономної республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, органи місцевого самоврядування із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин впродовж 1998-1999 років провести роботу з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження.

Варто додати, що у постанові від 23.01.2020 у справі №2-а/7780/11 Верховний Суд щодо пункту 3 розпорядження Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» від 20.07.1998 №604-р вказав, що проміжок часу виконання робіт (1998-1999 років) не свідчить про завершення його дії в часі, а навпаки вказує на тривалу бездіяльність відповідача щодо невиконання пункту 3 цього розпорядження щодо місць давніх поховань - «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХст., що знаходиться: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської.

Пунктом 4 вказаного Розпорядження Кабінету Міністрів України без зазначення часових обмежень зобов'язано Раду міністрів Автономної Республіки, Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, Держбуд, органи місцевого самоврядування не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишилися сліди давніх поховань та на території закритих кладовищ.

Повідомляючи відповідача про виконання вимог пунктів 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» від 20.07.1998 №604-р щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Бєлінського, Перовської, боржник Уманська міська рада надала розпорядження міського голови від 30.06.2021 № 250-р, яким наказано, зокрема:

1) створити та затвердити склад комісії з вивчення стану місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що розташовані за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія Бєлінського), ОСОБА_1 (Перовської);

2) Комісії провести роботу з вивчення стану місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами обстеження скласти акт;

3) КП «Комунальник» ( ОСОБА_2 ) здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження;

4) Управлінню містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради (Клімов Є.П.) не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишились сліди давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

Розпорядженням міського голови від 30.06.2021 № 250-р затверджено склад комісії з вивчення стану місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_3 ), ОСОБА_1 (Перовської), згідно з яким: голова комісії - Клімов Євгеній Петрович (посадова особа Уманської міської ради); секретар комісії - Маляр Вікторія Володимирівна (посадова особа Уманської міської ради); члени комісії - Загородній Валентин Бориславович (посадова особа Уманської міської ради), Онищак Леся Віталіївна (директор УКП «Комунальник»), Суховий Микола Олександрович (посадова особа Черкаської обласної державної адміністрації), ОСОБА_4 (посадова особа Уманської міської ради), ОСОБА_5 (посадова особа Уманської міської ради).

Суд звертає увагу на те, що до складу комісії на виконання вимог пункту 3 Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» від 20.07.1998 №604-р не включено громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин.

Більше того, обстеження місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що розташовані за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія Бєлінського), Володимира Мономаха (Перовської), яке оформлене актом від 30.09.2019, проводилось без залучення громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин, що також свідчить про невиконання вимог пункту 3 Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» від 20.07.1998 №604-р.

Окрім цього, не проведення, у відповідності до пункту 3 розпорядження Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» від 20.07.1998 №604-р, із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин, робіт з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, відсутністю доказів облаштування цих місць, їх утримання та збереження, а також доказів того, що такі заходи носять постійний, а не одноразовий характер, унеможливило собою повне виконання пункту 4 такого Розпорядження.

Зважаючи на викладені обставини, суд погоджується із доводами позивача про необґрунтований та передчасний висновок відповідача про фактичне виконання боржниками виконавчих листів №2-а/7780/11, виданих 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом в частині зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги пунктів 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Бєлінського, Перовської.

З огляду на сформований висновок, суд вважає, що постанови державного виконавця Відділу примусового виконання про закінчення виконавчого провадження від 23.11.2021 ВП № 60492861, від 25.11.2021 ВП № 60493366 в частині примусового виконання виконавчих листів №2-а/7780/11 про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги пунктів 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Бєлінського, Перовської, є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо аргументів позивача про необґрунтований висновок відповідача про фактичне виконання виконавчого листа №2-а/7780/11, виданого 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області замовити розробку проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об'єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення, то суд зазначає таке.

У постанові від 23.01.2020 у справі №2-а/7780/11 Верховний Суд вказав, що складовими проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об'єкту «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, в порядку визначеному для земель історико-культурного призначення є, зокрема, вивчення та аналіз обґрунтування необхідності створення або оголошення території історико-культурного призначення тощо, відтак розробка проекту землеустрою стане передумовою для подальшого визначення статусу зазначеної пам'ятки відповідно до законодавства України.

Повідомляючи відповідача про виконання ним вимог вказаного виконавчого листа боржник Уманська міська рада надала посилання на замовлення виконавцю щодо розробки проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об'єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря», XIX ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської.

Суд вважає, що підтвердженням належного виконання вищевказаного виконавчого листа є укладення відповідного договору щодо розробки проекту землеустрою, а не розміщення в електронній системі публічних закупівель Prozorro оголошення про проведення процедури публічної закупівлі - послуги з розроблення проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об'єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія, Володимира Мономаха».

Тобто саме лише розміщення такого оголошення може свідчити про вчинення боржником дій, спрямованих на виконання рішення, проте не підтверджує його фактичного виконання - замовлення розробку проекту землеустрою.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість та передчасність висновку відповідача про повне виконання боржником виконавчого листа №2-а/7780/11, виданого 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області замовити розробку проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об'єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення. З цих підстав суд вважає протиправною постанову державного виконавця Відділу примусового виконання від 20.12.2021 ВП № 60493131 про закінчення виконавчого провадження, а тому така підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 7443,00 грн, сплачений згідно з платіжними дорученнями від 19.05.2022 № 3916, від 27.05.2022 №3923.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати постанови головного державного виконавця Вельган О.В. Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального Міністерства юстиції (м. Київ) про закінчення виконавчого провадження від 25.11.2021 ВП № 60493366, від 23.11.2021 ВП №60492861, від 20.12.2021 ВП № 60493131.

Стягнути з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (код ЄДРПОУ 43315602, місцезнаходження: 18018, м Черкаси, проспект Хіміків, 50) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (код ЄДРПОУ 21720365, місцезнаходження: 79054, м. Львів, вул. Кульчицької, 1, кв.94) судовий збір у розмірі 7443 (сім тисяч чотириста сорок три) грн 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Мричко Н.І.