Ухвала від 27.09.2022 по справі 705/1140/18

Ухвала

Іменем України

27 вересня 2022 року

м. Київ

справа № 705/1140/18

провадження № 61-9100ск22

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Зайцева А. Ю. (суддя-доповідач), Коротенка Є. В., Тітова М. Ю.,

розглянувши касаційну скаргу Відділу державної виконавчої служби у м. Умані Уманського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на постанову Черкаського апеляційного суду від 02 серпня 2022 року у справі за скаргою ОСОБА_1 на дії начальника Уманського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Гудзовського О. О.,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду зі скаргою, в якій просив визнати неправомірними дії начальника Уманського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Гудзовського О. О. (далі - Уманського МВДВС ГТУЮ у Черкаській області) щодо винесення постанови від 20 лютого 2018 року під час здійснення контролю за законністю зведеного виконавчого провадження № 52020545, у складі якого перебуває виконавче провадження № 51846410 з примусового виконання виконавчого листа від 29 липня 2016 року № 705/6550/16к 1кп/705/124/16;

визнати неправомірною та скасувати постанову начальника Уманського МВДВС ГТУЮ у Черкаській області Гудзовського О. О. від 20 лютого 2018 року під час здійснення контролю за законністю вказаного зведеного виконавчого провадження; здійснити перевірку законності зведеного виконавчого провадження № 52020545 у відповідності з вимогами Закону України «Про виконавче провадження» та Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5.

Свої вимоги ОСОБА_1 мотивував тим, що на виконанні Уманського МВДВС Уманського управління юстиції перебував виконавчий лист від 29 липня 2016 року № 705/6550/16к про стягнення з ОСОБА_2 на його користь матеріальної шкоди в сумі 213 940,00 грн. Постановою державного виконавця від 03 серпня 2016 року було відкрито виконавче провадження № 51846410, яке у подальшому об'єднано у зведене виконавче провадження № 5202545. У березні 2018 року він отримав копію постанови начальника Уманського МВДВС ГТУЮ у Черкаській області Гудзовського О. О. від 20 лютого 2018 року, яка була прийнята під час здійснення контролю за законністю виконання вказаного зведеного виконавчого провадження. Вважав дії начальника Уманського МВДВС ГТУЮ у Черкаській області Гудзовського О. О. щодо винесення вказаної постанови неправомірними, оскільки вони суперечать вимогам Закону України «Про виконавче провадження» та Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5.

Уманський міськрайонний суд Черкаської області ухвалою від 13 липня 2021 року скаргу задовольнив. Визнав неправомірними дії начальника Уманського МВДВС ГТУЮ у Черкаській області Гудзовського О. О. щодо винесення постанови від 20 лютого 2018 року під час здійснення контролю за законністю зведеного виконавчого провадженню № 52020545, в складі якого перебуває виконавче провадження № 51846410 з примусового виконання виконавчого листа № 705/6550/16к 1кп/705/124/16 від 29 липня 2016 року. Зобов'язав начальника Уманського МВДВС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гудзовського О. О. скасувати постанову начальника Уманського МВДВС ГТУЮ у Черкаській області Гудзовського О. О. від 20 лютого 2018 року, винесену під час здійснення контролю за законністю зведеного виконавчого провадження № 52020545, в складі якого перебуває виконавче провадження № 51846410 з примусового виконання виконавчого листа № 705/6550/16к 1кп/705/124/16 від 29 липня 2016 року. Зобов'язав начальника Уманського МВДВС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гудзовського О. О. здійснити перевірку законності зведеного виконавчого провадження № 56879215, в складі якого перебуває виконавче провадження № 51846410, відповідно до вимог чинного законодавства.

Черкаський апеляційний суд постановою від 09 листопада 2021 року апеляційну скаргу начальника Уманського МВДВС ГТУЮ у Черкаській області Гудзовського О. О. задовольнив частково. Ухвалу Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 13 липня 2021 року скасував, провадження у справі закрив. Роз'яснив ОСОБА_1 про наявність у нього права протягом десяти днів з дня отримання ним даної постанови звернутися до суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.

Верховний Суд постановою від 10 травня 2022 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнив. Постанову Черкаського апеляційного суду від 09 листопада 2021 року скасував, справу передав до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

Черкаський апеляційний суд постановою від 02 серпня 2022 року апеляційну скаргу ВДВС у м. Умані Уманського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) залишив без задоволення, а ухвалу Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 13 липня 2021 року - без змін.

ВДВС у м. Умані Уманського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 14 вересня 2022 року подав засобами поштового зв'язку касаційну скаргу на постанову Черкаського апеляційного суду від 02 серпня 2022 року, в якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі постанову Черкаського апеляційного суду від 09 листопада 2021 року, якою скасовано ухвалу Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 13 липня 2021 року.

Перевіривши доводи касаційної скарги, оскаржуване судове рішення, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для відкриття касаційного провадження у цій справі.

Відповідно до статті 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Згідно з частиною другою статті 451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).

Судами встановлено, що 29 липня 2016 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області видав виконавчий лист у кримінальній справі № 705/6550/16к 1кп/705/124/16 щодо виконання вироку від 10 червня 2016 року, яким ОСОБА_2 засуджено за частиною першою статті 286 КК України, а також стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 213 940,00 грн у рахунок відшкодування матеріальної шкоди.

Вказаний виконавчий лист перебував на виконанні в Уманському МВДВС ГТУЮ у Черкаській області.

Постановою начальника Уманського МВДВС ГТУЮ у Черкаській області Гудзовським О. О. від 20 лютого 2018 року визнано дії старшого державного виконавця Кравченко М. В. при виконанні зведеного провадження № 52020545 як такі, що відповідають вимогам Закону України «Про виконавче провадження», а також вирішено, що постанова про повернення виконавчого документа стягувачу при виконанні виконавчого провадження № 51846410 винесена на підставі пункту 7 статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» відповідає вимогам Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно із частиною першою статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню..

Статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Частиною третьою статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що керівник вищого органу державної виконавчої служби у разі виявлення порушень вимог закону визначає їх своєю постановою та надає доручення начальнику відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, щодо проведення дій, передбачених абзацами другим і третім цієї частини, а саме: своєю постановою скасувати постанову або інший процесуальний документ (або їх частину), винесені у виконавчому провадженні державним виконавцем, якщо вони суперечать вимогам закону; зобов'язати державного виконавця провести виконавчі дії в порядку, встановленому цим Законом; виправити допущені у процесуальних документах, винесених у виконавчому провадженні, граматичні чи арифметичні помилки, про що виноситься відповідна постанова.

Порядок проведення перевірок законності виконавчого провадження визначений розділом XII Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5.

За змістом пункту 1 цього розділу Інструкції начальник управління державної виконавчої служби може проводити перевірку законності виконавчого провадження, що перебуває (перебувало) на виконанні у відділі примусового виконання рішень цього управління та відділах державної виконавчої служби, що йому підпорядковані, - у трьох випадках: за дорученням керівника вищого органу державної виконавчої служби; з власної ініціативи, а також за скаргою на дії та бездіяльність начальника органу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець.

Отже, перевірка законності виконавчого провадження віднесена до виключної компетенції, зокрема, начальника управління державної виконавчої служби.

Пунктами 3, 4, 5 розділу XII Інструкції визначено, що перевірка законності виконавчого провадження проводиться на підставі матеріалів виконавчого провадження або їх копій, які підлягають витребуванню з відповідного органу державної виконавчої служби, про що виноситься відповідна постанова та передбачені вимоги до її змісту і оформлення.

Встановивши дотримання судом першої інстанції норм ЦПК при встановлені фактичних обставин справи та правильне застосування норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, апеляційний суд дійшов правильного висновку про обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, якою встановлено передчасність постанови начальника відділу від 20 лютого 2018 року, без встановлення та належної перевірки ним правомірності дій державного виконавця, що є порушенням Закону України «Про виконавче провадження».

Висновки апеляційного суду відповідають обставинам справи, які встановлені відповідно до вимог процесуального закону, а також узгоджуються з нормами матеріального права, які судом застосовані правильно.

Наведені у скарзі доводи зводяться до незгоди заявника з висновками апеляційного суду щодо встановлених обставин справи, містять посилання на факти, що були предметом дослідження й оцінки апеляційним судом. В силу вимог статті 400 ЦПК України суд касаційної інстанції не вправі встановлювати нові обставини та переоцінювати докази.

Відповідно до частини четвертої статті 394 ЦПК України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.

З огляду на викладене, у відкритті касаційного провадження необхідно відмовити, оскільки касаційна скарга є необґрунтованою, а оскаржувана постанова апеляційного суду є законною, постановлена з додержанням норм права, підстави для її скасування відсутні.

У зв'язку з відмовою у відкритті касаційного провадження не підлягає окремому розгляду клопотання ВДВС у м. Умані Уманського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про поновлення строку на касаційне оскарження постанови Черкаського апеляційного суду від 02 серпня 2022 року.

Керуючись частиною четвертою статті 394 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Відділу державної виконавчої служби у м. Умані Уманського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на постанову Черкаського апеляційного суду від 02 серпня 2022 року у справі за скаргою ОСОБА_1 на дії начальника Уманського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Гудзовського О. О.

Копію ухвали та додані до скарги матеріали направити заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді:А. Ю. Зайцев

Є. В. Коротенко

М. Ю. Тітов