Рішення від 27.09.2022 по справі 640/21225/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2022 року м. Київ № 640/21225/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Арсірій Р.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,

прийняв до уваги наступне:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 50 та 75 відсотків суми підвищення до пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року, починаючи з квітня 2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в міс ті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) пенсію у роз мірі, який обчислено з урахуванням і з виплатою перерахованої пенсії в 100 відсотковому від обчисленого розміру (суми підвищення пенсії) без обме ження максимальним розміром пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами починаючи з квітня 2018 року по день проведення доплати;

- визнання протиправними дій та бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у відмові та не проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплату пенсії на підставі до відки від Державної установи «Територіальне медичне об'єднанням МВС України по місту Києву» №162 від 28.05.2021 року з урахуванням всіх скла дових грошового забезпечення: за відповідним посадовим окладом, окладом за військове (спеціальне) звання, надбавки за вислугу років 50 відсотків поса дового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за особливості проходження служби 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, премії 40 відсотків посадового окладу та неврахування над бавки за спортивне звання «майстер спорту» 5 відсотків посадового окладу відповідно до статті 6, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та у відповід ності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 № 2262-ХІІ, з виплатою перерахованої пенсії в 100 відсотковому від об численого розміру (суми підвищення пенсії) без обмеження максимальним розміром пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами, починаючи з квітня 2018 року по день проведення доплати;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в міс ті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16) провести ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від Держав ної установи «Територіальне медичне об'єднанням МВС України по місту Києву» №162 від 28.05.2021 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення: за відповідним посадовим окладом, окладом за військове (спе ціальне) звання, надбавки за вислугу років 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за особ ливості проходження служби 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, премії 40 відсотків посадового окладу, врахувати та виплачувати надбавку за спортивне звання «майстер спорту» 5 відсотків посадового окладу відповідно до статті 6, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб ря дового і начальницького складу та деяких інших осіб» та у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звіль нених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 № 2262- ХІІ, з виплатою перерахованої пенсії в 100 відсотковому від обчисленого роз міру (суми підвищення пенсії) без обмеження максимальним розміром пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 10 квітня 2018 року по день проведення доплати.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статей 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України за наявними в матеріалах судової справи доказами (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги вмотивовані набранням законної сили 05 березня 2019 року судовим рішенням у справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та, які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, з огляду на те, що рішенням Окружного адміністративного суду України від 12.12.2018 у справі N 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 N 103, проте, нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України N 2262, після дати набрання рішення суду законної сили не приймалося. У зв'язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови N 103, виплата пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугою років з 03.10.2011.

8 травня 2021 року Державною установою «Територіальним медичним об'єднанням МВС України по місту Києву» видано довідку про розмір грошового забезпечення №162 від 28.05.2021 року, відповідно до якої розмір грошового забезпечення становить: - посадовий оклад -5.610,00 грн.; - оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник вн. сл.) -1.410,00 грн.;- надбавка за вислугу років (50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням) -3.510,00 грн.; - надбавка за особливості проходження служби (50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) - 5.265,00 грн.; - премія (40% посадового окладу) - 2.224,00 грн., усього 18.039,00 грн.

02 червня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою за № 16635/0-2600-21, у якій просив здійнити перерахунок і виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №162 від 28.05.2021 року, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання та відновити процентні надбавки за вислугу років (50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за особливості проходження служби (50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років), премії (40% посадового окладу) та урахувати надбавку за спортивне звання «май­ стер спорту» 5% посадового окладу (додаток 11) відповідно до статті 6, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

За наслідками розгляду заяви відповідач своїм листом за № 16119- 16635/0-02/8-2600/21 від 16.06.2021 року відмовив у задоволені заяви та не здійснив такого перерахунку пенсії, що на переконання позивача, свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що стало підставою для звернення до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Держав ної установи «Територіальне медичне об'єднанням МВС України по місту Києву» №162 від 28.05.2021.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

На виконання покладених на ІНФОРМАЦІЯ_1 повноважень, на виконання рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р. у справі №160/8324/19, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.06.2021 у справі №640/10712/21, видано довідку №8269 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п, з включенням додаткових видів грошового забезпечення, і вона пред'явлена до виконання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи викладене, видачу позивачу оновленої довідки, у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві наявні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на її підставі, а відповідні дії щодо відмови у проведенні перерахунку є протиправними.

Разом з тим, суд також вважає недоцільним зазначення конкретних складових грошового забезпечення у рішенні суду, оскільки спірним у цій справі є безпосередньо право позивача на перерахунок пенсії відповідно до оновленої довідки уповноваженого органу, тоді як спору щодо складових грошового забезпечення не виникало.

Щодо виплати пенсії у розмірі 100 % підвищення, суд зазначає наступне.

Пунктом 1 Постанови № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Поряд з цим, постановою № 103 були передбачені нові строки виплати суми різниці у розмірі між раніше призначеною та перерахованою пенсіями (тобто сум підвищення).

Судом встановлено, що відповідач у 2018 році здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, у 2018 році виплачувалось 50 %, а у 2019 році виплачувалось 75 % суми підвищення пенсії.

Пункти 1 та 2 Постанови № 103 були оскаржені до суду та рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103.

У зв'язку із скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Судом враховано, відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України правову позицію викладену в рішенні Верховного Суду від 06 серпня 2019 року по справі N 160/3586/19, в якій зазначено, що з 05 березня 2019 року пенсія колишньому військовослужбовцю підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, у зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі N 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виплати позивачу з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.

Отже, відповідач зобов'язаний здійснити виплату пенсії позивачу на підставі довідки Держав ної установи «Територіальне медичне об'єднанням МВС України по місту Києву» №162 від 28.05.2021, з урахуванням 100 % суми підвищення.

Відтак, позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 та Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 11.03.2020 (справа №160/3586/19).

Щодо вимог позивача за період з 01.04.2018 по 01.04.2019, суд зазначає таке.

У постанові від 17.03.2021 (справа №560/3762/18, розглянута у складі суддів палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду) Верховний Суд зазначив, що застосування принципу незворотності дії нормативно-правового акта у часі дає підстави для висновку, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пункту 2 постанови №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин - 01.01.2018 року відповідні норми постанови №103 були діючими, а тому підлягали застосуванню відповідачем.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 19.08.2021 у справі №640/5451/20.

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає наступне.

Зміст заяви позивача від 02 червня 202 року свідчить, що він звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві з проханням здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №162 від 28 травня 2021 року та в подальшому виплачувати перераховану пенсію в 100 відсотковому від обчисленого розміру без обмеження макси мальним розміром пенсії.

З огляду на вказане вище, суд приходить до висновку про те, що, в матеріалах справи наявні належні та допустимі докази того, що відповідачем безпідставно не розглянуто питання щодо здійснення перерахунку пенсії без обмеження максимальним її розміром, викладене у заяві позивача про перерахунок пенсії, що, в свою чергу, дозволяє дійти висновку про обґрунтованість позовних вимог в цій частині та як наслідок наявності правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без максимального обмеження її розміру.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75 відсотків суми підвищення до пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року, починаючи з квітня 2019 року;

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в міс ті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію у роз мірі, який обчислено з урахуванням і з виплатою перерахованої пенсії в 100 відсотковому від обчисленого розміру (суми підвищення пенсії) без обме ження максимальним розміром пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами починаючи з квітня 2019 року по день проведення доплати;

4. Визнати протиправними дій та бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у відмові та не проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплату пенсії на підставі до відки від Державної установи «Територіальне медичне об'єднанням МВС України по місту Києву» №162 від 28.05.2021 року з урахуванням всіх скла дових грошового забезпечення відповідно до статті 6, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та у відповід ності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 № 2262-ХІІ, з виплатою перерахованої пенсії в 100 відсотковому від об численого розміру (суми підвищення пенсії) без обмеження максимальним розміром пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами, починаючи з квітня 2019 року по день проведення доплати;

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в міс ті Києві (адреса: 04053, м. Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16) провести ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від Держав ної установи «Територіальне медичне об'єднанням МВС України по місту Києву» №162 від 28.05.2021 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення відповідно до статті 6, пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб ря дового і начальницького складу та деяких інших осіб» та у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звіль нених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 № 2262- ХІІ, з виплатою перерахованої пенсії в 100 відсотковому від обчисленого роз міру (суми підвищення пенсії) без обмеження максимальним розміром пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з квітня 2019 року по день проведення доплати.

6.У задоволенні решти позовних вимог відмовити

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.О. Арсірій