27 вересня 2022 року
м. Київ
справа № 640/31382/20
адміністративне провадження № К/990/7010/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів - Єресько Л.О.,
Соколова В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.07.2021 (головуючий суддя - О.М. Чудак)
та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.11.2021 (головуючий суддя - Я.М. Василенко, судді - О.М. Ганечко, В.В. Кузьменко)
у справі № 640/31382/20
за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго»
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство «Оператор ринку»,
про визнання протиправними та скасування постанов,
встановив:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. Акціонерне товариство «ДТЕК Західенерго» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач, НКРЕКП), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство «Оператор ринку», в якому просило:
- визнати протиправною та нечинною з моменту прийняття постанову від 24.06.2019 № 1169 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 308» в частині пункту 5.1 розділу V;
- визнати протиправною та нечинною з моменту прийняття постанову від 26.11.2019 № 2485 «Про затвердження Змін до Правил ринку та Змін до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку» в частині внесення змін до пункту 5.1 розділу V;
- визнати протиправною та нечинною з моменту прийняття постанову від 28.02.2020 № 517 «Про внесення зміни до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку».
2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що оскаржуваною постановою відповідач встановив граничні межі для цін, які можуть вказуватися учасниками ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку». В обґрунтування протиправності вказаних постанов позивач посилається на відсутність у відповідача повноважень для прийняття оскаржуваних постанов; порушення відповідачем Закону України «Про ціни і ціноутворення»; порушення відповідачем порядку підготовки рішення, що має ознаки регуляторного акта, під час прийняття постанов від 24.06.2019 № 1169 та від 28.02.2020 № 517; порушення відповідачем процедури прийняття рішення, що має ознаки регуляторного акта, в частині обґрунтування необхідності його прийняття та аналізу його впливу щодо усіх постанов, які оскаржуються.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.07.2021, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.11.2021, адміністративний позов Акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» задоволено частково. Визнано протиправною та нечинною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.11.2019 № 2485 «Про затвердження Змін до Правил ринку та Змін до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку» в частині внесення змін до пункту 5.1. розділу V Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №308. Визнано протиправною та нечинною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.02.2020 №517 «Про внесення зміни до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку». В задоволенні позову в іншій частині відмовлено.
4. При прийнятті рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що постанова від 24.06.2019 № 1169 у зв'язку із її нечинністю станом на час ухвалення рішення жодним чином не впливає на права позивача, а тому в цій частині позову відмовлено. Задовольняючи позов в частині скасування постанови НКРЕКП від 26.11.2019 № 2485, суди попередніх інстанцій виходили з того, що до 29.12.2019 законодавством не було закріплено повноважень НКРЕКП здійснювати державне регулювання у сфері діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, зокрема, шляхом затвердження нормативно-правових актів щодо встановлення граничних цін (тимчасові мінімальні та/або максимальні цінові межі) на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку для кожної торгової зони. Крім того, суди дійшли висновку, що граничні ціни на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку мають визначатися відповідно до методики, яка затверджується НКРЕКП у формі нормативно-правового акту. Водночас затвердження постановами від 26.11.2019 № 2485 та від 28.02.2020 № 517 граничних цін на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку до затвердження відповідної методики визначення таких цін не відповідає вимогам Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та свідчить про протиправність спірних постанов.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
5. Посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та грубе порушення норм процесуального права, скаржник просить рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та постанову апеляційного суду скасувати, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
6. Підставою касаційного оскарження судових рішень вказує пункти 1, 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Обґрунтовуючи посилання на пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України скаржник вказує, що судами попередніх інстанцій в межах спірних правовідносин застосовано статтю 2 Кодексу адміністративного судочинства України всупереч висновкам Верховного Суду, що викладені у постановах від 15.04.2020 у справі № 1440/2398/18, від 20.02.2019 у справі № 522/3665/17, від 06.02.2019 у справі № 826/13306/18 та в ухвалі від 01.02.2018 у справі № 800/554/17.
Обґрунтовуючи посилання на пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, заявник вказує, що станом на дату подання касаційної скарги відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування пункту 11 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», пункту 11.4. Регламенту, затвердженого постановою НКРЕКП від 06.12.2016 № 2133.
В обґрунтування вимог касаційної скарги відповідач наголошує про відсутність у НКРЕКП обов'язку щодо затвердження окремим документом методики визначення граничних цін на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку. Така методика визначена в Правилах ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 308, зокрема, в пункту 5.1. розділу V перехідних положень.
Позиція інших учасників справи
7. У відзиві на касаційну скаргу позивач з доводами та вимогами скаржника не погоджується, просить залишити касаційну скаргу без задоволення, рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
Рух касаційних скарг
8. Ухвалою Верховного Суду від 05.05.2022 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України. Посилання на пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України як на підставу відкриття касаційного провадження судом відхилено.
9. Ухвалою Верховного Суду від 15.09.2022 адміністративну справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи
10. 14.03.2018 НКРЕКП прийнято постанову № 308 «Про затвердження Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку» (Правила РДН/ВДР).
11. Постановою НКРЕКП від 24.06.2019 № 1169 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 308» Правила РДН/ВДР викладені у новій редакції, зокрема, до Правил РДН/ВДР додано пункт 5.1 розділу V «Перехідні положення» наступного змісту:
«Протягом перших дев'яти місяців з дати початку роботи РДН та ВДР учасники РДН/ВДР у своїх заявках на торги зазначають ціни на електричну енергію не вище цін, визначених ОР, що дорівнюють:
у години мінімального навантаження (з 00:00 до 08:00, та з 23:00 до 24:00) - добуток максимального значення із середніх фактичних добових оптових ринкових цін на електричну енергію у години (з 00:00 по 08:00 та з 23:00 по 24:00) мінімального навантаження1 за останні три календарні місяці до дати початку роботи РДН та ВДР2 та коефіцієнта3, що визначається як відношення фактичної оптової ринкової ціни без дотацій та фактичної оптової ринкової ціни за останні три календарні місяці до дати початку роботи РДН та ВДР2;
у години максимального навантаження (з 08:00 до 23:00) - добуток максимального значення із середніх фактичних добових оптових ринкових цін на електричну енергію у години (з 08:00 до 23:00) максимального навантаження4 за останні три календарні місяці до дати початку роботи РДН та ВДР2 та коефіцієнта3, що визначається як відношення фактичної оптової ринкової ціни без дотацій та фактичної оптової ринкової ціни за останні три календарні місяці до дати початку роботи РДН та ВДР2.
У разі зазначення учасником РДН/ВДР у заявці ціни, що перевищує таку ціну для відповідного періоду доби, така заявка відхиляється.
ОР визначає такі ціни та 28.06.2019 опубліковує їх на своєму офіційному вебсайті
Примітки до пункту 5.1:
1 - у період end-start;
2 - березень-травень 2019 року;
3 - коефіцієнт застосовується у разі зобов'язання Оператора системи передачі електричної енергії здійснювати в установленому Комісією порядку компенсацію постачальникам універсальних послуг економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних з виконанням зазначеними постачальниками спеціальних обов'язків, як це було передбачено пунктом 13 Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483 (без змін));
4 - у період start-end.».
12. Постановою НКРЕКП від 26.11.2019 № 2485 «Про затвердження Змін до Правил ринку та Змін до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку» внесено зміни до пункту 5.1 розділу V «Перехідні положення» Правил РДН/ВДР та викладено вказаний пункт у наступній редакції:
«Протягом перших дев'яти місяців з дати початку роботи РДН та ВДР учасники РДН/ВДР у своїх заявках на торги зазначають ціни на електричну енергію не вище цін, визначених ОР, що дорівнюють:
у години мінімального навантаження (з 00:00 до 08:00 та з 23:00 до 24:00) - максимальному значенню із середніх фактичних оптових ринкових цін на електричну енергію у години (з 00:00 до 08:00 та з 23:00 до 24:00) мінімального навантаження (у період end-start) за останні три календарні місяці до дати початку роботи РДН та ВДР (березень - травень 2019 року);
у години максимального навантаження (з 08:00 до 23:00) - максимальне значення із середніх фактичних оптових ринкових цін на електричну енергію у години (з 08:00 до 23:00) максимального навантаження (у період start-end) за останні три календарні місяці до дати початку роботи РДН та ВДР (березень - травень 2019 року).
У разі зазначення учасником РДН/ВДР у заявці ціни, що перевищує таку ціну для відповідного періоду доби, така заявка відхиляється.
ОР визначає такі ціни та 28.06.2019 публікує їх на своєму офіційному вебсайті.».
13. 28.02.2020 НКРЕКП прийняла постанову № 517 «Про внесення зміни до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку», якою пункт 5.1 розділу V Правил РДН/ВДР викладено у наступній редакції:
«Учасники РДН/ВДР у своїх заявках на торги зазначають ціни на електричну енергію не вище цін, визначених ОР, що дорівнюють:
у години мінімального навантаження (з 00:00 до 07:00 та з 23:00 до 24:00) - максимальному значенню із середніх фактичних оптових ринкових цін на електричну енергію в години (з 00:00 до 07:00 та з 23:00 до 24:00) мінімального навантаження (у період end-start) за останні три календарні місяці до дати початку роботи РДН та ВДР (березень - травень 2019 року);
у години максимального навантаження (з 07:00 до 23:00) - максимальному значенню із середніх фактичних оптових ринкових цін на електричну енергію в години (з 07:00 до 23:00) максимального навантаження (у період start-end) за останні три календарні місяці до дати початку роботи РДН та ВДР (березень - травень 2019 року).
У разі зазначення учасником РДН/ВДР у заявці ціни, що перевищує таку ціну для відповідного періоду доби, така заявка відхиляється.
ОР визначає такі ціни для кожної торгової зони, визначеної ОСП, та публікує їх на своєму офіційному веб-сайті.».
14. Акціонерне товариство «ДТЕК Західенерго» не погоджуючись із вказаними постановами НКРЕКП від 24.06.2019 № 1169, від 26.11.2019 № 2485 та від 28.02.2020 № 517 звернулося до суду із даним позовом про визнання протиправними та нечинними зазначених постанов НКРЕКП.
Релевантні джерела права й акти їх застосування (чинні на час виникнення спірних правовідносин)
15. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
16. За змістом частини першої статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
17. Пунктом 1 частини першої статті 2 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики, зокрема, діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, трейдерської діяльності.
18. Згідно із частиною першою статті 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
19. Приписами частини другої статті 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
20. Статтею 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено функції та повноваження Регулятора.
21. Відповідно до пункту 3 частини першої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розробляє та затверджує нормативно-правові акти, зокрема, правила ринку, правила ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку та зміни до них відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії».
22. Пунктом 11 частини другої вказаної статті передбачено, що Регулятор має право встановлювати граничні ціни (тимчасові мінімальні та/або максимальні цінові межі) на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку для кожної торгової зони відповідно до методики, визначеної Регулятором.
Оцінка висновків судів, рішення яких переглядаються, та аргументів учасників справи
23. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (частина перша статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).
24. Зі змісту ухвали від 05.05.2022 слідує, що касаційне провадження у справі відкрито на підставі пункту 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права у випадку, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
25. Обґрунтовуючи посилання на вказану норму процесуального закону, скаржник посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування пункту 11 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
26. Суд враховує, що вказану норму доповнено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг» від 19.12.2019 № 394-IX, який набрав чинності 29.12.2019 та вказана норма закону була чинною в період прийняття НКРЕКП постанови від 28.02.2020 № 517 «Про внесення зміни до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку».
27. З врахуванням меж касаційного перегляду, визначених частиною першою статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, та того, що скаржник вказує про відсутність висновку Верховного Суду саме з питань застосування пункту 11 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», суд касаційної інстанції не переглядає рішення судів попередніх інстанцій в частині оскарження постанови НКРЕКП від 26.11.2019 № 2485 «Про затвердження Змін до Правил ринку та Змін до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку», оскільки така прийнята відповідачем за редакції Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 17.11.2019.
28. Отже, спірним є питання щодо правильного розуміння сутності положень пункту 11 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», а саме чи зобов'язано вказаними приписами Регулятора затверджувати методику формування цін на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку у вигляді окремого документу.
29. Так, пунктом 11 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятору надано право встановлювати граничні ціни (тимчасові мінімальні та/або максимальні цінові межі) на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку для кожної торгової зони.
30. Водночас відповідно до вказаної норми права встановлення граничних цін має бути здійснено відповідно до методики, яка має бути визначена Регулятором.
31. Право Регулятора на встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку передбачено і Законом України «Про ринок електричної енергії (в редакції Закону № 330-IX від 04.12.2019), у пункті 9 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення) якого заначено, що у разі істотного коливання цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку та відповідно до методики, визначеної Регулятором, Регулятор має право встановлювати граничні ціни (тимчасові мінімальні та/або максимальні цінові межі) на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку для кожної торгової зони з відповідним обґрунтуванням. Рівень граничних цін має впливати на формування вільної (ринкової) ціни у мінімальний спосіб. Доцільність встановлення і рівень граничних цін у разі їх встановлення мають переглядатися Регулятором не менше одного разу на шість місяців. І знову ж таки, вказаною нормою таке право надано Регулятору на підставі методики, яка визначається Регулятором. При цьому, попередня редакція закону таких правил не містила.
32. Пункт 3 частини першої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» покладає на Регулятора розробку та затвердження нормативно-правових актів правил ринку, правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку та зміни до них відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії».
33. Аналіз статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» дає суду підстави для висновку, що порядок визначення істотного коливання цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку, та процедуру встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку має визначати саме методика, яка затверджується Регулятором у формі окремого нормативно-правового акту.
34. Враховуючи викладене, Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що затвердження постановою НКРЕКП від 28.02.2020 № 517 «Про внесення зміни до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку» граничних цін на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку до затвердження відповідної методики визначення таких цін є протиправним.
35. Доводи касаційної скарги про відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування пункту 11.4. Регламенту Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою НКРЕКП від 06.12.2016 № 2133, (щодо розробки проекту регуляторного акту) судом касаційної інстанції відхиляються, оскільки Регламент НКРЕКП установлює порядок організації діяльності НКРЕКП, пов'язаної із здійсненням її повноважень, що позбавляє суд можливості формування висновків щодо застосування його положень.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
36. Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
37. Враховуючи наведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень.
Висновки щодо розподілу судових витрат
38. З огляду на результат касаційного розгляду судові витрати не розподіляються.
Керуючись статтями 327, 341, 345, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
постановив:
1. Касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення.
2. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.07.2021 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.11.2021 у справі № 640/31382/20 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Ж.М. Мельник-Томенко
Судді Л.О. Єресько
В.М. Соколов