про залишення касаційної скарги без руху
27 вересня 2022 року
м. Київ
справа № 280/5711/20
адміністративне провадження № К/990/24539/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Коваленко Н.В.,
перевірив касаційну скаргу Головного управління Держпраці у Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року (суддя Татаринов Д.В.) та
постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року (колегія у складі суддів Божко Л.А., Лукманової О.М., Дурасової Ю.В.)
у справі № 280/5711/20
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Головного управління Держпраці у Запорізькій області
про скасування постанови.
21.08.2020 Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) звернулася до суду із позовом до Головного управління Держпраці у Запорізькій області (далі - ГУ Держпраці у Запорізькій області), у якому просила визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 16.01.2020 № ЗПЗ829/570/АВ/П/ТД-ФС про накладення штрафу у розмірі 1 877 850,00 грн.
Запорізький окружний адміністративний суд рішенням від 12.07.2021, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.02.2022, задовольнив позов.
20.04.2022 ГУ Держпраці у Запорізькій області подало до Верховного Суд касаційну скаргу на зазначені судові рішення.
Верховний Суд ухвалою від 11.05.2022 повернув касаційну скаргу відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 332 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У червні та у серпні 2022 року ГУ Держпраці у Запорізькій області двічі повторно подавало касаційну скаргу на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.07.2021 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23.02.2022.
Верховний Суд ухвалами від 22.06.2022 та 11.08.2022 повернув ГУ Держпраці у Запорізькій області касаційні скарги з тієї ж підстави, передбаченої п. 4 ч. 5 ст. 332 КАС України.
05.09.2022 ГУ Держпраці у Запорізькій області учетверте подало касаційну скаргу, що 09.09.2022 надійшла до Верховного Суду, у якій, із посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просило скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.07.2021 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23.02.2022, та ухвалити нове рішення рішення про відмову у задоволенні позову.
Як на підставу касаційного оскарження покликається на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах. Протягом 2017-2019 років ФОП ОСОБА_1 допустила до роботи у кабаре бар «ІНФОРМАЦІЯ_1» 15 осіб без укладення трудового договору, чим порушила ч. 1 ст. 21, ч. 1, 3 ст. 24, ч. 3 ст. 32, ч. 1 ст. 142 Кодексу законів про працю України, пп. 1 п. 2.5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58.
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
щодо пропуску строку на касаційне оскарження
Статтею 329 КАС України передбачено, що касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів із дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 333 цього Кодексу.
Скаржник пропустив строк на касаційне оскарження, передбачений ч. 1 ст. 329 КАС України, оскільки оскаржувана постанова Третього апеляційного адміністративного суду ухвалена 23.02.2022, строк на подання касаційної скарги закінчився 25.03.2022.
ГУ Держпраці у Запорізькій області клопоче поновити строк касаційного оскарження. Клопотання обґрунтовує тим, що повернення касаційної скарги не є перешкодою для повторного подання касаційної скарги.
Суд зауважує, що повернення касаційної скарги з підстави, передбаченої п. 4 ч. 5 ст. 332 КАС України, та можливість повторного подання касаційної скарги пов'язана з тим, що касаційна скарга, яка не відповідає вимогам п. 4 ч. 2 ст. 330 КАС України, не залишається без руху та у скаржника, в силу закону, відсутній час на усунення недоліків такої скарги.
На відміну від випадку залишення касаційної скарги без руху, коли законодавець визначив граничний строк для усунення недоліків скарги, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху, положення КАС України не визначають строк, у який скаржник вправі повторно подати касаційну скаргу після її повернення з підстави, визначеної п. 1 ч. 5 ст. 332 КАС України.
Проте зазначене не свідчить, що після повернення касаційної скарги учасник справи не обмежений будь-якими строками на повторне подання скарги.
У такому разі, учасники судового процесу та їхні представники можуть скористатися правом на повторне подання касаційної скарги в межах розумних строків та при дотриманні вимог КАС України.
ГУ Держпраці у Запорізькій області пропустило строк касаційного оскарження більш ніж на 6 місяців, подало касаційну скаргу через 16 днів після отримання ухвали Верховного Суду від 11.08.2022, після того, як Суд тричі повернув йому скарги з однієї і тієї ж підстави, передбаченої п. 4 ч. 5 ст. 332 КАС України.
Такий пропуск строку на касаційне оскарження не може бути визнаний об'єктивно виправданим для виконання ГУ Держпраці у Запорізькій області вимог КАС України щодо зазначення підстав(и) касаційного оскарження та вчинення процесуальної дії (подання касаційної скарги).
Згідно з усталеної практики Верховного Суду, причина пропуску строку може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
При цьому, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом. В свою чергу, поважною може бути визнано причину, яка носить об'єктивний характер, та з обставин незалежних від позивача унеможливила звернення до суду з адміністративним позовом (Постанова Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 473/2236/17).
Крім того, ГУ Держпраці у Запорізькій області у порушення ч. 2 ст. 330 КАС України не підтверджує дату отримання копії постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 23.02.2022.
Тому Суд визнає вказані підстави поновлення строку на касаційне оскарження неповажними.
щодо незазначення підстав касаційного оскарження
Як зазначено вище, скаржнику тричі поверталася касаційна скарга із однієї і тієї ж підстави, передбаченої п. 4 ч. 5 ст. 332 КАС України - у зв'язку не зазначенням підстав(и) касаційного оскарження.
ГУ Держпраці у Запорізькій області, подаючи учетверте касаційну скаргу, лише цитує п. 4 ч. 5 ст. 328 КАС України, не зазначає, щодо якого питання застосування норм права Верховний Суд раніше не висловлював правову позицію, на підставі аналізу яких актів законодавства та який саме висновок необхідно сформулювати.
Відсутність у касаційній скарзі такого обґрунтування унеможливлює вирішення питання відкриття касаційного провадження із зазначеної підстави.
Згідно з ч. 3 ст. 332 КАС України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 329 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
За викладених обставин, касаційну скаргу слід залишити без руху з наданням ГУ Держпраці у Запорізькій області десятиденного строку з дня вручення цієї ухвали про залишення касаційної скарги без руху для (1) звернення до Суду із заявою про поновлення строку на касаційного оскарження постанови суду апеляційної інстанції, у якій слід зазначити поважні причини пропуску строку, та документально підтвердити дати отримання копії судового рішення (конверт із суду, довідка), (2) подання уточнення касаційної скарги у частині обґрунтування підстави касаційного оскарження, визначеної п. 3 ч. 4 ст. 328 КАС України.
Також скаржнику слід роз'яснити, що у разі неподання заяви про поновлення строку на касаційне оскарження або якщо наведені підстави для поновлення строку будуть визнані Судом неповажними, у відкритті касаційного провадження буде відмовлено (п. 4 ч. 1 ст. 333 КАС України).
У разі невиконання вимог цієї ухвали у частині уточнення підстав касаційного оскарження скарга бути повернута (п. 1 ч. 4 ст.169 КАС України).
Керуючись ст. 328, 333, 359 КАС України, Суд,-
1. Визнати неповажними причини пропуску строку на касаційне оскарження у зв'язку із непідтвердженням Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області наявності таких обставин відповідними та належними засобами доказування..
2. Касаційну скаргу Головного управління Держпраці у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 липня 2021 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2022 року у справі № 280/5711/20 залишити без руху.
3. Надати Головному управлінню Держпраці у Запорізькій області строк для усунення недоліків касаційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
4. Встановлений судом строк може бути продовжений за заявою особи, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з дією воєнного стану.
5. Роз'яснити, що в разі неподання заяви про поновлення строку на касаційне оскарження або, якщо наведені підстави для поновлення строку касаційного оскарження будуть визнані судом неповажними, у відкритті касаційного провадження буде відмовлено; в разі неподання уточненої касаційної скарги із зазначенням підстав касаційного оскарження - касаційну скаргу буде повернуто.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя Н.В. Коваленко