про відмову у відкритті касаційного провадження
27 вересня 2022 року
м. Київ
справа № 420/18822/21
адміністративне провадження № К/990/24472/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Берназюка Я.О., Єзерова А.А.,
перевірив касаційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1
на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2022 року (колегія у складі суддів Крусяна А.В., Єщенка О.В., Яковлєва О.В.)
у справі № 420/18822/21
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
06.01.2021 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1 ; відповідач), у який просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області (далі - ГУ ПФУ у Одеській області) довідок про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020 та 01.01.2021, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 надати до ГУ ПФУ у Одеській області довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 29.01.2020 та на 01.01.2021, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), ст. 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704), із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), для проведення з 29.01.2020 та з 01.01.2021 перерахунку основного розміру пенсії.
Одеський окружний адміністративний суд (суддя Самойлюк Г.П.) рішенням від 13.12.2021 відмовив у задоволенні позову.
ОСОБА_1 оскаржив зазначене судове рішення в апеляційному порядку.
П'ятий апеляційний адміністративний суд постановою від 21.07.2022 скасував рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.12.2021, ухвалив нове рішення про часткове задоволення позову.
- визнав протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Одеській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2020 та 01.01.2021 відповідно до ст. ст. 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ, Постанови КМУ № 704, з визначеним розміром посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, а також, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 та 01.01.2021 основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та направити до ГУ ПФУ в Одеській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2020 та 01.01.2021, відповідно до ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону № 2011-ХІІ та з врахуванням положень КМУ № 704, з визначеним розміром посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, а також, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 та 01.01.2021 основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
- відмовив у задоволенні іншої частини позовних вимог.
05.09.2022 ІНФОРМАЦІЯ_1 подав касаційну скаргу, що 09.09.2022 надійшла до Верховного Суду, у якій, із посиланням на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2022 та залишити в силі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.12.2021.
Як на підставу касаційного оскарження покликається на відсутність висновку Верховного Суду щодо наявності чи відсутності підстав для проведення перерахунку призначеної пенсії у зв'язку зі скасуванням у судовому порядку п. 6 Постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», із застосуванням як розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно із п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У цій справі оскаржуються дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці і направлення до територіального органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовця для перерахунку пенсії.
Одеський окружний адміністративний суд в ухвалі від 12.10.2021 про відкриття провадження вирішив питання про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У такому разі, ухвалені у цій справі судові рішення відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Доведення зазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.
ІНФОРМАЦІЯ_1 покликається на наявність у цій справі обставин, передбачених пп. «а» п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Проте не обґрунтовує у касаційній скарзі, у чому саме полягає фундаментальне значення розгляду цієї справи для формування єдиної правозастосовної практики, виняткове значення чи значний суспільний інтерес; не вказує приклади неоднакового застосування судами у інших справах у подібних правовідносинах Закону № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону № 2011-ХІІ, Постанови КМУ № 704 чи інших норм матеріального та / чи процесуального права.
Таким чином, Суд не вбачає обставин, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, для відкриття касаційного провадження у справі, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження.
Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_1 визначає для касаційного оскарження підставу, передбачену п. 3 ч. 4 ст. 328 КАС України.
Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 сформулював висновок щодо застосування ст. 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ № 704 у питанні видачі ІНФОРМАЦІЯ_1 довідки про грошове забезпечення відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років у подібних правовідносинах, який зводиться до того, що:
«<…> з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням».
П'ятий апеляційний адміністративний суд переглянув рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.12.2021, дійшов подібного висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправно відмовив ОСОБА_1 у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Одеській області оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення станом на 01.02.2020, на 01.01.2021, із зазначенням у довідках розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За викладених обставин, у відкритті касаційного провадження слід відмовити.
Керуючись ст. 328, 333, 359 КАС України, Суд,-
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2022 року у справі № 420/18822/21.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя А.А. Єзерова