Ухвала від 27.09.2022 по справі 380/11989/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення апеляційного провадження

27 вересня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/11989/21 пров. № А/857/10966/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючий суддя -Судової-Хомюк Н. М.

суддів -Онишкевича Т. В.

Сеника Р. П.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові клопотання Акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» про зупинення провадження в адміністративній справі за апеляційною скаргою Акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 червня 2022 року у справі № 380/11989/21 за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг до Акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 1700000,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Восьмого апеляційного адміністративного суду перебуває справа за апеляційною скаргою Акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09 червня 2022 року у справі № 380/11989/21 за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг до Акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 1700000,00 грн.

Розгляд справи призначено до апеляційного розгляду на 04.10.2022.

Разом з апеляційною скаргою та 23.09.2022 відповідачем подано клопотання про зупинення провадження, на обґрунтування якого заявник зазначає про те, що предметом позову у цій справі є стягнення з відповідача суми штрафу у розмірі 850000,00 накладеного на нього постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг № 545 від 17.03.2021, яка була предметом розгляду у справі №380/5087/21 та суми пені в цьому ж розмірі.

Однак постановою Верховного Суду від 17.08.2022 касаційну скаргу Акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» задоволено, постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 січня 2022 року скасовано, а справу № 380/5087/21 направлено на новий судовий розгляд до цього ж суду, відповідач вважає, що відповідно до приписів пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України слід зупинити провадження у справі 380/11989/21.

На думку заявника, оскільки передумовою звернення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, до суду з позовом щодо стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» до Державного бюджету України штрафу та пені в загальному розмірі 1700000 гривень слугувала постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 545 від 17.03.2021 року, яка є предметом оскарження у адміністративній справі №380/5087/21, тому розгляд адміністративної справи №380/11989/21 об'єктивно неможливий до прийняття рішення Восьмим апеляційним адміністративним судом у справі №380/5087/21.

Розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, суд зважає на таке.

Підстави та порядок зупинення провадження у справі врегульовані статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

Так, частиною 1 цієї статті передбачено обов'язкові підстави для зупинення провадження у справі, а у частині 2 цієї статті наведено факультативні підстави.

Однією із обов'язкових підстав для зупинення провадження у справі є об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі. При цьому, суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду (пункт 3 частина 1 статті 236 КАС України).

Відтак, для зупинення провадження у справі на підставі пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України слід пересвідчитися щодо наявності об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі. Особливу увагу суд звертає на виключення, що містить вказаний пункт, яким встановлено додаткові умови, що слід враховувати, вирішуючи питання про зупинення провадження у справі з цієї підстави (зокрема, йдеться про випадок, коли наявні у матеріалах справи докази дозволяють суду прийняти рішення по суті).

Визначаючись з приводу наявності підстав для зупинення провадження у справі на підставі пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України, суд враховує наступне.

Так, в ході розгляду клопотання про зупинення провадження у справі судом установлено, що Акціонерним товариством «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» оскаржено в судовому порядку постанову відповідача від 17 березня 2021 року № 454 «Про накладення штрафу на АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2021 року у справі 380/5087/21 в задоволенні позову відмовлено повністю. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.01.2022 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2021 року у справі 380/5087/21 залишено без змін.

Однак, постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного від 17.08.2022 касаційну скаргу Акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» задоволено, постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 січня 2022 року скасовано, а справу № 380/5087/21 направлено на новий судовий розгляд до цього ж суду.

На думку суду, розгляд адміністративної справи №380/11989/21 об'єктивно неможливий до прийняття Восьмим апеляційним адміністративним судом рішення у справі №380/5087/21 з огляду на те, що оскаржувана постанова регулятора від 17.03.2021 №454, якою на АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» накладено штраф та нараховано пеню у такому ж розмірі, є предметом судового оскарження у адміністративній справі №380/5087/21, що перебуває на розгляді у Восьмому апеляційному адміністративному суді.

Відтак, визнання протиправною та скасування постанови від 17 березня 2021 року №454 виключатиме можливість стягнення з відповідача штрафу та пені.

Відтак, слушними є твердження відповідача щодо наявності підстав для зупинення провадження у справі №380/11989/21 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №380/5087/21, адже існує об'єктивна неможливість розгляду цієї адміністративної справи до завершення розгляду іншої адміністративної справи.

Наведене вище свідчить про наявність підстави, передбаченої пунктом 3 частини 1 статті 236 КАС України, для зупинення провадження у справі.

Керуючись ст.ст.236, 243, 325, 328, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання Акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» про зупинення провадження у справі задовольнити.

Провадження у справі 380/11989/21 за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг до Акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 1700000 грн. зупинити до прийняття Восьмим апеляційним адміністративним судом рішення у справі №380/5087/21 за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови від 17.03.2021 №454 «Про накладення штрафу на АТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО».

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк

судді Т. В. Онишкевич

Р. П. Сеник