04.09.06 р. Справа № 28/182
11 год. 50 хв. вул. Артема, 157 м. Донецьк
нарада кімната (кабінет) № 213
Суддя господарського суду Донецької області Кониченко О.М. при секретарі судового засідання Трубачовій А.О. розглянув у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції
до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1
про стягнення фінансової санкції у сумі 4280,50 грн.
За участю
представників сторін:
від позивача: Басік Н.О. - за довір.
від відповідача:
Позивач, Шахтарська об'єднана державна податкова інспекція, звернувся до господарського суду з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення фінансової санкції у сумі 4280,50 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на виявлені в ході проведеної перевірки порушення вимог чинного законодавства.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суб'єкт господарювання - фізична особа ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність на підставі розпорядження голови Шахтарської районної державної адміністрацією Донецької області від 26.03.2001 р. В Шахтарській ОДШ зареєстрований, як платник податків 26.03.2001 р.
Позивачем була здійснена перевірка магазину, що розташований за адресою АДРЕСА_1, який належить відповідачу, за результатами якої складений Акт № НОМЕР_1 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, яким встановлені факти порушення чинного законодавства, а саме:
- п. 1, 2 ст. З Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме - за здійснення розрахункових операцій без застосування РРО, застосована фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів, відповідно до п. 1 ст. 17 Закону - 12,10 грн. х 5 =60,50 грн.;
- ч. 6 ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме - за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, застосована фінансова санкція у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 грн., відповідно до абзацу 5 ч. 2 ст. 17 Закону - 1700 грн.;
- ч. 6 ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме - за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, застосована фінансова санкція у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 грн., відповідно до абзацу 5 ч. 2 ст. 17 Закону - 1700 грн.;
- порушення Постанови Кабінету Міністрів України № 700 від 21.06.2001р., а саме за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін, застосована фінансова санкція у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1000 грн., відповідно до абзацу 11 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» - 1000 грн.
На підставі Акту перевірки прийняті податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_2 від 04.02.2004 р. якими застосована штрафна (фінансова) санкція в сумі 60,50 грн.; рішення про застосування фінансових санкцій № НОМЕР_3 від 04.02.2004 р. яким застосована санкція в розмірі 4400 грн.
Всього сума штрафу склала 4460,50 грн.
Зазначені рішення та податкове повідомлення - рішення були вручені відповідачу поштою.
Доказів оскарження податкового повідомлення - рішення № НОМЕР_2 від 04.02.2004 р., рішення про застосування фінансових санкцій № НОМЕР_3 від 04.02.2004 р. в судовому порядку або доказів їх сплати у повному обсязі відповідачем суду не надано.
З вказаної суми фінансових санкцій відповідач платіжним дорученням № НОМЕР_4 сплатив 180 грн., із яких 60,50 грн. направлено на погашення суми фінансової санкції, 60,50 грн. за податковим повідомленням - рішенням № НОМЕР_2 від 04.02.2004 р., а 119,50 грн. направлено на погашення фінансових санкцій за рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_3 від 04.02.2004 р. Тобто за відповідачем обліковується заборгованість тільки за рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_3 від 04.02.2004 р.
За результатами розгляду матеріалів справи суд вважає, що позовні вимоги позивача, підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1, 2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно із п. 1. ст. 17 Законом України “Про передбачене застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Відповідно до ч.6 ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, в тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно до ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про запровадження мінімальних цін на вітчизняні та імпортні горілку і лікеро - горілчані вироби» № 700 від 21.06.2001 року (яка була чинною на день складання акту перевірки, прийняття рішення про застосування фінансових санкцій) було передбачено, що мінімальна роздрібна ціна горілки у гривнях за 1 літр складає 31,22 грн. Відповідач здійснював реалізацію горілки об'ємом 0,5 л за 6 грн. за пляшку, тобто не дотримав вимоги зазначено нормативного акту, оскільки вартість пляшки горілки складає 6,24 грн.
Абзацом 11 частини другої ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів за оптову або роздрібну торгівлі коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
Таким чином позивачем правомірно застосовані до відповідача штрафні санкції за виявлені порушення чинного законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ст. 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. За порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції відповідно до ст. 17 вказаного Закону.
Частиною третьою ст. 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що рішення про стягнення штрафів за порушення вимог цього Закону, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
За змістом ст. 15 зазначеного Закону, Постанови КМ України від 7 серпня 2001 р. N 940 “Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору» та п. 2.6 Наказу Державної податкової адміністрації України від 21 серпня 2001 р. N 331 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 вересня 2001 р. за N 789/5980) органом, який видає згадані ліцензії є Департамент з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України та його підрозділи.
Згідно частини п'ятої ст. 17 вищезазначеного Закону у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. N 790 встановлено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Відповідно до п. 6 та п. 8 ст. 10 Закону "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" органи державної податкової служби забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства та стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені та штрафних санкцій у порядку, передбаченому законом.
З огляду на викладене позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись Конституцією України, Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» Законом України “Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 2-15, 17, 18, 33-35, 45-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 103-107, 110, 111, 122-143, 151-154, 158, 163, 167, 185, 186, 254, п. 6, 7 розділу 7 “Прикінцевих та перехідних положень» Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
Позовну заяву Шахтарської об»єднаної державної податкової інспекції до Суб»єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про стягнення фінансової санкції у сумі 4280,50 грн. задовольнити.
Стягнути з Суб»єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_5 (відомості про банківські рахунки відсутні) на користь Державного бюджету України (р/р 31115104600093, код платежу 3023030100 в УДК м. Шахтарська і Шахтарського району код ЄДРПОУ 24165131, МФО 834016) фінансові санкції у сумі 4280,50 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена в присутності представника позивача.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня складання постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кониченко О.М.