22.09.2022 Справа №607/12818/22
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого-криміналіста СВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна, -
Старший слідчий-криміналіст слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у межах кримінального провадження № 42022130000000095 від 15.04.2022 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, звернувся до слідчого судді із клопотанням про арешт майна, у якому просить накласти арешт на нерухоме майно - земельну ділянку площею 0,3787 га, яка розташована на території Рогівської сільської ради Новопсковського району Луганської області (кадастровий номер 4423387000:09:007:0081; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1379371344233), яка на праві власності належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; накласти арешт на нерухоме майно - квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна 22476901), яка на праві власності належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; накласти арешт на транспортний засіб - автомобіль марки Opel VECTRA 1796, 1994 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1 , № кузова НОМЕР_2 . Просить розглянути клопотання про арешт майна без повідомлення і виклику підозрюваного ОСОБА_5 та його захисника - адвоката ОСОБА_6 , з метою забезпечення арешту майна
Як вбачається із клопотання та доданих до нього матеріалів, відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку Російської Федерації проти України, приблизно 03 березня 2022 захоплено місто Старобільськ Луганської області, у зв'язку із чим, на підтвердження контролю міста, на будівлі Старобільської міської ради, розташованої за адресою: 92703, Луганська область, місто Старобільськ, вулиця Центральна, 36, незаконними збройними формуваннями встановлено прапор Російської Федерації, а також прапор так званої «ЛНР».
ОСОБА_5 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалася приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх корисливих інтересів, а саме отримання відповідної посади у незаконному правоохоронному органі в місті Старобільськ Луганської області, та відповідно наділенням його функціями керівника такого незаконного правоохоронного органу, тобто керівника Міжрайонного реєстраційно-екзаменаційного відділення (МРЕВ) «управління державної інспекції безпеки дорожнього руху (УДІБДР) МВС ЛНР», створених на тимчасово окупованій території, а саме в окупаційній адміністрації держави-агресора (Старобільська окупаційна адміністрація), приблизно в період часу з 03.03.2022 по 01.04.2022, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, перебуваючи на території міста Старобільськ Луганської області маючи умисел на зайняття посади у незаконному правоохоронному органі у місті Старобільськ Луганської області, та реалізуючи його вступив у злочинну змову з окупаційними військами Російської Федерації та представниками НЗФ, так званої «ЛНР», та отримавши від них пропозицію очолити Міжрайонне реєстраційно-екзаменаційного відділення (МРЕВ) «управління державної інспекції безпеки дорожнього руху (УДІБДР) МВС ЛНР» у місті Старобільськ Луганської області, в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно, умисно, протиправно погодився на вказану пропозицію.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_5 , у період часу з 03.03.2022 по 01.04.2022, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, будучи громадянином України, перебуваючи на території міста Старобільськ Луганської області, зі своїх особистих мотивів та бажання очолити незаконний правоохоронний орган, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - Російської Федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «ЛНР»,
ОСОБА_5 умисно, добровільно, протиправно зайняв посаду керівника Міжрайонного реєстраційно-екзаменаційного відділення (МРЕВ) «управління державної інспекції безпеки дорожнього руху (УДІБДР) МВС ЛНР» у місті Старобільськ Луганської області, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території - в місті Старобільськ Луганської області, де діє окупаційна адміністрації держави-агресора, незаконних збройних формувань, так званої «ЛНР» - Старобільська окупаційна адміністрація.
26.05.2022 в порядку ст. 135 та ч. 1 ст. 278 КПК України ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до інформаційної довідки № 308828724 від 02.09.2022 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_5 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,3787 га, яка розташована на території Рогівської сільської ради Новопсковського району Луганської області (кадастровий номер 4423387000:09:007:0081; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1379371344233).
Згідно з інформаційною довідкою № 308828797 від 02.09.2022 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, ОСОБА_5 на праві приватної власності належить квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна 22476901).
Крім того, на праві приватної власності ОСОБА_5 належить рухомий транспортний засіб - автомобіль Opel VECTRA 1796, 1994 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1 , № кузова НОМЕР_2 .
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
Згідно з ч. 5 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.
Санкцією ч. 7 ст. 111-1 Кримінального кодексу України передбачено покарання з конфіскацією майна або без такої, у зв'язку з чим належить арештувати майно, яке перебуває у власності підозрюваного ОСОБА_5 .
Окрім того, у разі повідомлення підозрюваного ОСОБА_5 про наміри накласти арешт на його майно, останній може його відчужити, тому просить клопотання задовольнити.
У судове засідання учасники розгляду клопотання не з'явились, що не перешкоджає розгляду клопотання.
Повідомлення власника майна не здійснювалось на підставі ч.2 ст.172 КПК України, оскільки це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії документів, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Як вбачається із ч.1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу. Арешт може бути накладений і на майно, на яке раніше накладено арешт відповідно до інших актів законодавства. У такому разі виконанню підлягає ухвала слідчого судді, суду про накладення арешту на майно відповідно до правил цього Кодексу.
На думку слідчого судді, дане клопотання підлягає задоволенню з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
Одночасно роз'яснюю, що згідно ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 167, 170, 172, 173 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого-криміналіста СВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна - задовольнити.
Накласти арешт на нерухоме майно - земельну ділянку площею 0,3787 га, яка розташована на території Рогівської сільської ради Новопсковського району Луганської області (кадастровий номер 4423387000:09:007:0081; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1379371344233), яка на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом заборони відчуження, розпорядження цим майном.
Накласти арешт на нерухоме майно - квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна 22476901), яка на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом заборони відчуження, розпорядження цим майном.
Накласти арешт на транспортний засіб - автомобіль марки Opel VECTRA 1796, 1994 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1 , № кузова НОМЕР_2 , який належить підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , шляхом заборони відчуження, розпорядження та користування цим майном.
Ухвала про арешт майна підлягає негайному виконанню.
Контроль за виконанням даної ухвали покласти на старшого слідчого-криміналіста СВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_3 .
Згідно ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково, якщо буде доведено, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, яка не була присутньою при оголошенні ухвали протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1