Постанова від 26.09.2022 по справі 448/1139/22

Єдиний унікальний номер 448/1139/22

Провадження № 3/448/676/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.09.2022 Мостиський районний суд Львівської області в особі головуючої судді Гіряк С.І., за участі секретаря судового засідання Семен І.І., розглянувши матеріали справи, що надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » 7 прикордонного ІНФОРМАЦІЯ_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м.Стебник, Львівської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, не працюючого,

учасники справи:

особа, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

про права передбачені ст.268 КУпАП, ст.ст.10,63 Конституції України особі роз'яснено,

УСТАНОВИВ:

1.07.09.2022 на адресу Мостиського районного суду Львівської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.185-10 КУпАП.

2.Із змісту протоколу про вищевказане адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №284036 від 25.08.2022 встановлено, що ОСОБА_1 25.08.2022 о 07.20 год. в пункті контролю для залізничного сполучення «Львів» на території Залізничного району міста Львова в ході оформлення потяга №705 «Київ-Львів-Перемишль», після винесення рішення щодо відмови в перетині державного кордону відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), у зв'язку з відсутністю підстав для виїзду закордон, він неодноразово відмовлявся покинути зону прикордонного контролю, не реагував на законні вимоги прикордонників, внаслідок чого був затриманий прикордонним нарядом «Старший прикордонних нарядів у пункті пропуску» від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип А) 7 прикордонного загону, чим вчинив злісну непокору законній вимозі військовослужбовця Державної прикордонної служби під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону та здійсненням прикордонного контролю в пункті контролю через державний кордон України, який бере участь в охороні державного кордону України.

3.Дослідивши адміністративний протокол, вважаю, що він підлягає поверненню для належного оформлення з таких підстав.

4.Відповідно до ст.1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

5.Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

6.Відповідно до положень ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

7.Відповідно до ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

8.Судом встановлено, що в порушення вказаних вимог закону, у протоколі відносно ОСОБА_1 не вказано конкретне місце вчинення даного правопорушення, а саме: назву населеного пункту, із зазначенням назви вулиці та відповідного номера, що унеможливлює визначити підсудність розгляду даної справи та ставить під сумнів підсудність даної справи Мостиському районному суду Львівської області.

9.Пунктом 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 передбачено, що суди мають право повертати протоколи про адміністративне правопорушення, у разі недодержання при їх складанні вимогст. 256 КУпАП, для доопрацювання.

10.Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).

11.Зазначені недоліки не дають можливості суду прийняти рішення у відповідності до вимог ст.245 КУпАП та надати об'єктивну оцінку діям особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

12.Відповідно до Інструкції з оформлення посадовими особами Державної прикордонної служби України матеріалів справ про адміністративні правопорушення, а саме: як передбачено п. 3 розділу III. Оформлення матеріалів справ про адміністративні правопорушення, не допускається заповнення протоколу олівцем та закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після підписання протоколу особою, стосовно якої він складений. Здійснені в протоколі виправлення обов'язково засвідчуються підписом особи, стосовно якої він складений. А тому, всі внесені зміни в протокол про адміністративне правопорушення повинні бути обумовлені з особою щодо якої такий протокол складений та вносяться після погодження з особою, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення. З врахуванням наведено, в разі внесення змін в протокол про адміністративні правопорушення такі складачу протоколу слід обумовити з особою відносної якої такий складено.

13. ОСОБА_1 у судовому засіданні не заперечив щодо повернення матеріалів справи до органу, що його надіслав, для належного оформлення.

14.З метою всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи та для забезпечення дотримання гарантованих законом прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, приходжу до висновку, що матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.185-10 КУпАП необхідно повернути до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » 7 прикордонного ІНФОРМАЦІЯ_2 для належного оформлення.

15.При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені судом недоліки.

Керуючись ст.19 Конституції України, ст. 245, 256, 268, 277, 278, 280 КУпАП, Суд,

ПОСТАНОВИВ:

1.Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 за ч.1 ст.185-10 КУпАП повернути до відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » 7 прикордонного ІНФОРМАЦІЯ_2 - для належного оформлення.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Світлана ГІРЯК