Ухвала від 27.09.2022 по справі 127/21541/22

Справа 127/21541/22

Провадження 1-кс/127/8619/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2022 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

секретаря ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Вінниця клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області підполковника юстиції ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022130000000177 внесеному до ЄРДР 26.05.2022, за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, за фіксації судового розгляду за допомогою технічних засобів, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області звернувся старший слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області підполковник юстиції ОСОБА_5 , з клопотанням, яке погоджене з прокурором про здійснення спеціального досудового розслідування.

Клопотання мотивовано тим, що слідством проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022130000000177 внесеному до ЄРДР 26.05.2022, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, у зв'язку із чим постала необхідність у здійсненні спеціального досудового розслідування.

В ході розгляду, з матеріалів клопотання встановлено, що ОСОБА_6 , будучи громадянином України скоїв кримінальні правопорушення за наступних обставин.

Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; На території України не допускається розташування іноземних військових баз; Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Згідно ч. 3 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, військові адміністрації населених пунктів утворюються в одному чи декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання, або припинення їх повноважень згідно із законом.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацією здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.

Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України від 15.03.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.

Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України від 21.04.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.

Відповідно до Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17.05.2022 № 341/2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України від 22.05.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.

Відповідно до Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12.08.2022 № 573/2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України від 15.08.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.

У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, 26.02.2022 захоплено смт Станиця Луганська Щастинського району, у зв'язку із чим, на підтвердження контролю над містом, на будівлі Станично-Луганської селищної військово - цивільної адміністрації, розташованої за адресою: вулиця Центральна, 25, смт Станиця Луганська, Щастинський район, Луганської області незаконними збройними формуваннями встановлено прапор так званої «ЛНР».

В кінці березня - на початку квітня 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалася приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, перебуваючи на території смт Станиця-Луганська Щастинського району Луганської області маючи умисел на зайняття посади окупаційної влади в смт Станиця-Луганська Луганської області, та реалізуючи його вступив в злочинну змову з окупаційними військами російської федерації та представниками так званої «ЛНР», та отримавши від них пропозицію на зайняття посади в правоохоронному органі окупаційної влади в смт Станиця Луганська Луганської області, в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно, умисно погодився на вказану пропозицію.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в кінці березня - на початку квітня 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, будучи громадянином України, перебуваючи на території смт Станиця-Луганська Щастинського району Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - російської федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «ЛНР», ОСОБА_6 умисно, добровільно зайняв посаду - помічника прокурора в тзв. «Прокуратурі Станично-Луганського району Генеральної прокуратури ЛНР», в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Таким чином, ОСОБА_6 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Крім того, встановлено, що ОСОБА_6 , будучи громадянином України, достовірно знаючи, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан, який, в подальшому продовжено Указами Президента України № 133/2022 від 14 березня 2022 року, №259/2022 від 18 квітня 2022 року, № 341/2022 від 17.05.2022 та № 573/2022 від 12.08.2022, тобто в умовах воєнного стану, після тимчасової окупації представниками рф та учасниками терористичної організації «лнр» території України, а саме смт. Станиця-Луганська Щастинського району Луганської області, з метою завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній безпеці України надавав представникам іноземної держави допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, чим вчинив державну зраду, в умовах воєнного стану, за наступних обставин.

Так, ОСОБА_6 , усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, достовірно знаючи про введення у відповідності до чинного законодавства на території України воєнного стану, маючи прямий умисел на завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній безпеці України, а також з метою переслідування своїх особистих інтересів та вигоди, в кінці березня - на початку квітня 2022 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, після зайняття посади так званого «помічника прокурора Станично-Луганського району луганської народної республіки», а в подальшому, у квітні 2022 року, більш точний час не встановлено (можливості встановлення вичерпано) - посади так званого «тимчасово виконуючого обов'язки прокурора Станично-Луганського району луганської народної республіки», в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території за посередництва та політичної, силової, фінансової підтримки представників спецслужб рф, зс рф та терористичної організації «лнр», вчинив дії щодо надання представникам іноземної держави - спецслужбам рф та зс рф, допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, шляхом реалізації ним всупереч ст. 131-1 Конституції України та ст. ст. 1, 7, 15, 16, 19, Закону України «Про прокуратуру» повноважень прокурора на території України, не будучи при цьому прокурором у системі прокуратури України, а також здійснення повноважень прокурора в системі нелегітимних органів влади, створених представниками спецслужб рф на тимчасово окупованих територіях України.

Встановлено, що не пізніше 13.04.2022, більш точну дату та час в ході досудового розслідування з об'єктивних причин не встановлено, ОСОБА_6 , так званий виконувач обов'язків прокурора Станично-Луганського району лнр, провів нараду спільно з так званими керівниками освітніх закладів Станично-Луганського району.

На вказаній нараді ОСОБА_6 зауважив про необхідність дотримання законодавства так званої «Респібліки» та про активізацію роботи з реєстрації учбових закладів.

Своїми умисними, протиправними діями, ОСОБА_6 , усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, на допомогу іноземній державі, російській федерації, в проведенні підривної діяльності проти України, вчинив умисні дії на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній безпеці України.

Таким чином, ОСОБА_6 , підозрюється у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: наданні представникам іноземної організації допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчиненому в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

Вина громадянина України ОСОБА_6 у вчиненні вказаних вище кримінальних правопорушень, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, що в повній мірі підтверджують обставини, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні: протоколом допиту свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , протоколом пред'явлення для впізнання, протоколами оглядів веб-сайтів із додатками, а також іншими документами, матеріалами кримінального провадження в їх сукупності та взаємозв'язку.

Повідомлення про підозру ОСОБА_6 складено слідчим та погоджено прокурором 10.08.2022 та вручено у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлення. Крім того, 15.09.2022, після встановлення ознак вчинення ОСОБА_6 іншого кримінального правопорушення, слідчим складено та погоджено прокурором повідомлення про нову підозру, яке вручено (оголошено) ОСОБА_6 у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлення.

Відповідно до вимог ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Повістки про виклик ОСОБА_6 на 22, 25 та 26 липня 2022 року, а також на 19, 20 та 21 вересня 2022 року, для вручення повідомлення про підозру, допиту його як підозрюваного, проведення інших слідчих та процесуальних дій, опубліковано в газеті загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та розміщено на офіційному веб-сайті сайті Офісу Генерального прокурора, а також надіслано його захиснику - адвокату ОСОБА_10 .

Однак на виклик до слідчого ОСОБА_6 не з'явився. Про поважні причини неприбуття слідчого не повідомив, не дивлячись на те, що був повідомлений про виклики до слідчого у спосіб, передбачений кримінальним процесуальним законодавством України.

У зв'язку із цим, 22.09.2022 підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук, проведення якого доручено оперативним підрозділам Управління СБ України у Вінницькій області.

Крім того, під час досудового розслідування встановлено, що відповідно до матеріалів, які надійшли з 1 відділу ГВ ЗНД УСБУ у Вінницькій області, підозрюваний ОСОБА_6 на даний момент перебуває на тимчасово окупованій російською федерацією, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, території Луганської області, де переховується від правоохоронних органів та суду.

Враховуючи те, що ОСОБА_6 на виклики до слідчого не з'явився, переховується від органів слідства та суду, то вказане свідчить про умисні дії підозрюваного спрямовані на ухилення від кримінальної відповідальності.

У відповідності до ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених, в тому числі статтями 111 та 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик до слідчого, тобто переховується від органів слідства, перебуває на тимчасово окупованій російською федерацією території Луганської області, з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Таким чином, наявні усі підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22022130000000177 від 26.05.2022 відносно ОСОБА_6 спеціального досудового розслідування.

Свідки, яких необхідно допитати в ході судового засідання при розгляді даного клопотання відсутні.

На підставі викладеного, керуючись вимогами ч. 5 ст. 139, ст. 297-1, 297-2 КПК України, слідчий просив слідчого суддю клопотання задовольнити.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримавза обставин викладених у ньому, просивнадати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_6 .. Також зазначив, що підозра є обґрунтованою та вручена у встановленому порядку. Підозрюваний оголошений в міжнародний розшук, стосовно нього обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою. У зв'язку із викладеним, на думку прокурора, існують підстави для здійснення процедури спеціального досудового розслідування.

Захисник в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечував, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність.

Заслухавши пояснення прокурора, захисника та дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 2 ст. 294 КПК України слідчий суддя може розглянути клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, 116, 118, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Згідно клопотання слідчого та долучених в його обґрунтування матеріалів встановлено, що наявні достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за яке законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років або довічним позбавленням волі з конфіскацією майна або без такої.

Під час розгляду клопотання слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_6 дійсно переховується від органу досудового розслідування на території російської федерації, яка визнана державою агресором Постановою Верховної Ради України «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором» від 27 січня 2015 року № 129-VIII.

Постановою слідчого від 22.09.2022 ОСОБА_6 оголошений розшук.

23.09.2022слідчим суддею Вінницького міського суду Вінницької області підозрюваному ОСОБА_6 обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою.

Так, ОСОБА_6 викликався до слідчого у спосіб, передбачений ст. 111, 278 КПК України, до місця виклику не прибув, переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій російською федерацією, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, території Луганської області.

Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 умисно переховується від слідства та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності за кримінальні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України. Притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством неможливо.

З огляду на вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав, з якими закон пов'язує можливість надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, в порядку ст. 297 - 1, 297 - 2, 297 - 4 КПК України, стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні № 22022130000000177 внесеному до ЄРДР 26.05.2022.

Керуючись ст. 297 - 1, 297 - 2, 297 - 4, 309, 376 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області підполковника юстиції ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22022130000000177 внесеному до ЄРДР 26.05.2022, за підозрою ОСОБА_6 - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022130000000177 внесеному до ЄРДР 26.05.2022, за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя