Постанова від 26.09.2022 по справі 609/483/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 609/483/22

3/609/275/2022

26 вересня 2022 року суддя Шумського районного суду Тернопільської області Катерняк О.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції № 1 (м. Шумськ) Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , не працюючого, паспорт громадянина України НОМЕР_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИЛА:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №162570 від 29.06.2022 року вбачається, що 14 квітня 2022 року о 14 годині 55 хвилин в с. Новостав на автомобільній дорозі Р-26 гр. ОСОБА_1 відповідно експерта №364 від 26.04.2022р. в крові даного громадянина знайдено етиловий спирт концентрації 1.98%, враховуючи вище викладене гр. ОСОБА_1 керував мопедом «Viper» з явними ознаками алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.9 (А) Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 винуватість свою визнав повністю та підтвердив, що перед тим як сісти за кермо мопеда, випив пива. Просив розстрочити виплату штрафу на 5 місяців, зважаючи на неможливість сплатити суму штрафу одразу, посилаючись на скрутне матеріальне становище.

Суд, роз'яснивши ОСОБА_1 вимоги ст.268 КУпАП, заслухавши у судовому засіданні пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №162570 від 29.06.2022р.; Рапорт слідчого СВ Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області старшого лейтенанта поліції Віталія Щура від 29.06.2022р.; Висновок експерта № 364; письмове пояснення ОСОБА_1 від 27.06.2022р. та оцінивши їх у відповідності до положень ст.252 КУпАП, прийшов до наступного висновку.

Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

В силу вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності і чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з приписами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП доведена належними та допустимими доказами, які наявні в матеріалах справи та досліджені судом.

Згідно з диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №162570 від 29 червня 2022 року поліцейським відділення поліції № 1 (м. Шумськ) Кременецького РВП старшим сержантом поліції Остапюком Андрієм Леонідовичем інкриміновано ОСОБА_1 керування мопедом «Viper» 14 квітня 2022 року о 14 годині 55 хвилин в с. Новостав на автодорозі Р-26 в стані алкогольного сп'яніння. Стан сп'яніння ОСОБА_1 було визначено згідно з висновком експерта №364 і становив 1.98% проміле концентрації етилового спирту в крові.

Протокол сумніву не викликає, оскільки складений відповідно до вимог ст.ст. 254, 256 КУпАП, тому є належними доказом по справі. Крім того, будь-яких заяв, зауважень чи скарг при оформленні протоколу чи після його оформлення ОСОБА_1 не подавав, дії працівників поліції не оскаржував, протокол підписано ним власноручно, письмово підтвердив, що керував транспортним засобом випивши пива.

Отже, протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує факт вчинення неправомірних дій, та є одним із джерел доказів, в силу положень ст.251 КУпАП.

Факт керування водієм ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння підтверджується оглянутим в судовому засіданні Рапортом слідчого СВ Кременецького РВП ГУНА в Тернопільській області старшого лейтенанта поліції Віталія Щура від 29.06.2022р., з якого вбачається, що 14 квітня 2022 року близько 14:55 год. ОСОБА_1 керуючий мопедом «Viper Activ» р.н. НОМЕР_2 та рухаючись по вул. Шумська в с. Новостав на автодорозі Р-26 «Острог-Кременець» здійснив виїзд на зустрічну смугу руху в результаті чого допустив зіткнення із автомобілем «HIUNDAI santafe» р.н. НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_2 , жителя м. Ізяслав Шепетівського району. Внаслідок зіткнення ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження у вигляді: полі травми, ЗЧМТ, закрита травма грудної клітки та черевної порожнини, відкритий перелом правої гомілки. Відповідно до висновку судово-медичної експертизи у крові ОСОБА_1 знайдено етиловий спирт в концентрації 1.98 % (проміле), чим грубо порушив вимог п. 2.9 «а». Відповідно до показів ОСОБА_1 було встановлено, що 13.04.2022р. останній на території с. Новостав вживав спиртні напої. Після чого він пішов додому, де ліг спати, а наступного дня 14.04.2022 продовжив вживання спиртних напоїв, після чого близько 13:00 год. взяв мопед Viper Activ ZS50, р.н. НОМЕР_2 та поїхав у напрямку дому від будинку культури у с. Новостав, Кременецького району. У зв'язку з вищевикладеним, а саме тим, що внаслідок даної ДТП тілесні ушкодження отримав виключно ОСОБА_1 , який керував мопедом Viper Activ ZS50, р.н. НОМЕР_2 , з вини якого і трапилася дана ДТП, а інші особи не отримали будь-яких тілесних ушкоджень та враховуючи та враховуючи вище наведене, а також те, що ОСОБА_1 порушив вимогу п.п. 2.9 а), 10.1 ПДР України, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння не впорався із керуванням та здійснив виїзд на зустрічну смугу руху та зіткнення із транспортним засобом, який рухався у зустрічному напрямку з власної необережності, тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ст. 286 КК України. Враховуючи вище викладене і те, що в діянні ОСОБА_1 , відсутня об'єктивна у суб'єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, а тому в його діях вбачаються ознаки адміністративного правопорушення.

Також факт керування водієм ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння підтверджується Висновком експерта № 364, відповідно до якого слідує, що при газохроматографічному дослідженні взірця крові ОСОБА_1 , відібраного медичними працівниками КПН ШМР «Шумська міська лікарня» 14 квітня 2022 року о 16 годині 05 хвилин, - знайдено етиловий спирт в концентрації - 1.98% (проміллє).

Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (зі змінами та доповненнями). Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Згідно з ч. 5 ст. 14 Закону України "Про дорожній рух" учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.

Пунктом 1.3 ПДР передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

Так, відповідно до п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.

Згідно з п. 1.10 ПДР України водій - це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.

Даних вимог Правил дорожнього руху ОСОБА_1 не виконав, всупереч пункту 1.3 ПДР, який зобов'язує учасників дорожнього руху знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.

Крім того, в своєму рішенні від 29.06.2007 по справі О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства (O'Halloran and Francis v. the United Kingdom), заяви № 15809/02 і № 25624/02) Європейський суд з прав людини наголосив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання транспортним засобом є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти транспортними засобами та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Таким чином, ОСОБА_1 реалізував своє право володіти та керувати транспортним засобом, тим самим погодився нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі згідно з встановленими нормами закону держави Україна.

Одночасно суд звертає увагу на те, що відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.11.2015 для наявності складу адміністративного правопорушення не має значення чи було зупинено транспортний засіб працівником поліції, чи водій здійснив зупинку сам, визначальним є проведення такого огляду або пропозиція на місці зупинки транспортного засобу, що і було здійснено поліцейським.

Відтак, обставини зазначені в протоколі узгоджуються між собою та з іншими матеріалами справи, оглянутими в судовому засіданні, всі ці докази логічно доповнюють один одного та не суперечать один одному, суд вважає, що вони є правдивими, об'єктивними і підстав для недовіри до них немає.

Оцінені судом докази доводять винуватість правопорушника ОСОБА_1 "поза розумним сумнівом", тобто достовірно і достатньо підтверджують вчинення ним порушення вимог пункту п. 2.9.«а» ПДР України, а саме, заборона водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Враховуючи вищевикладене, досліджені в судовому засіданні матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, тобто керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.

Таким чином, ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.

Відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 наявність посвідчення водія є обов'язковою умовою для визначення особи як водія.

При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст.33 КУпАП, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, а саме те, що ОСОБА_1 умисно вчинив грубе порушення Правил дорожнього руху України, що безпосередньо впливає на безпеку дорожнього руху та її учасників; особу порушника; відсутність обставин, які обтяжують та пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, а тому вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави, з позбавленням права керування транспортними засобами.

Згідно із ст.304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.

Відповідно до ч.2 ст.301 КУпАП відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.

Статтею 33 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо, тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.

Враховуючи матеріальне становище ОСОБА_1 , відсутність у нього постійного місця роботи, потреба в подальшому лікуванні від травм, отриманих внаслідок ДТП, та те, що сума штрафу є значною, суд вважає за можливе задовольнити усне клопотання про розстрочку суми штрафу та розстрочити виплату штрафу на строком на 5 місяців з оплатою штрафу рівними частинами із розрахунку по 3400 (три тисячі чотириста) гривень щомісячно.

Згідно з ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у проваджені по справі про адміністративне правопорушення, особою на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, стягується судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, вважаю, що з ОСОБА_1 , слід стягнути в дохід держави судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 496 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 33, 40-1, 130, 221, 245, 251, 252, 280, 283-285, 291, 294, 301, 304, 321 КУпАП, ст.33 Закону України «Про виконавче провадження», суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в користь держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. 00 коп. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Розстрочити ОСОБА_1 сплату штрафу в розмірі 17000 грн. строком на 5 місяців з оплатою штрафу рівними частинами, по 3400 (три тисячі чотириста) грн. щомісячно.

Строк позбавлення зазначеного спеціального права обчислювати з дня здачі або вилучення у ОСОБА_1 документа, що посвідчує його право керувати транспортними засобами.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 496 грн. 20 коп.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Шумський районний суд Тернопільської області.

Суддя: О. М. Катерняк