Справа № 214/3949/22
1-кс/214/897/22
Іменем України
13 вересня 2022 року слідчий суддя Саксаганського районного суду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області Ткаченко А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Фастовець Ю.Ю.,
прокурора - Сафаряна О.Е.,
захисника - Кудрявцева А.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, в залі суду в місті Кривому Розі клопотання слідчого СВ Управління СБУ в Херсонській області Подопригори Світлани Володимирівни від 12.09.2022 року, по кримінальному провадженню №42022000000000366 від 06.03.2022 року про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Золочів Львівської області, громадянину України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч.5 ст.111-1 КК України, -
12.09.2022 року до суду надійшло клопотання слідчого СВ Управління СБУ в Херсонській області Подопригори С.В. від 12.09.2022 року, у кримінальному провадженні №42022000000000366 від 06.03.2022 року про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без визначення застави щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч.5 ст.111-1 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим відділом УСБУ в Херсонській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження №42022000000000366 за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч.5 ст.111-1 КК України.
24.02.2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.
15.03.2022 року Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 14.03.2022 №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким передбачено його продовження з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.
Так, 24.02.2022 військовослужбовці ЗС РФ, шляхом збройної агресії, з застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території.
У період з 24.02.2022 по 07.03.2022 більшу частину Херсонської області було захоплено представниками ЗС РФ та на даний час знаходиться під окупацією держави-агресора, в тому числі населені пункти м. Херсон та м. Каховка Херсонської області.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 , будучи радикально налаштованим до діючої легітимної влади в Україні, 04.09.2021 перетнув контрольний пункт в'їзду-виїзду через адміністративний кордон України на межі з анексованою Російською Федерацією АР Крим «Каланчак», після чого вирушив до РФ через т.зв. Керченський міст.
Перебуваючи на території держави-агресора ОСОБА_1 у період часу з 04.09.2021 по 02.02.2022, встановив контакт з її невстановленими представниками, домовившись про співпрацю та надання допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
02.02.2022 ОСОБА_1 перетнув контрольний пункт в'їзду-виїзду «Каланчак» у зворотному напрямку та, перебуваючи на території Херсонської області, очікував подальших вказівок від представників РФ.
Після початку збройної агресії, починаючи з 07.03.2022 ОСОБА_1 , знаходячись на території Херсонської області, достовірно знаючи, що військовослужбовці РФ окупували її частину та продовжують окупаційну діяльність на території України, діючи в умовах воєнного стану спільно з військами країни-агресора приступив до реалізації свого злочинного умислу.
ОСОБА_1 , діючи на тимчасово окупованих РФ територіях, долучився до організації масового заходу, який відбувся 13.03.2022 у парку Слави в м. Херсон поблизу Комунального закладу «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара», розташованого за адресою вул. Героїв Крут, 2, під видом мирного мітингу на честь 78-ї річниці звільнення м. Херсон від фашистів, який був використаний ОСОБА_1 для підбурювання мешканців м. Херсон до протидії українській владі, органам місцевого самоврядування та Збройним Силам України, а також призивав до покори окупаційним військам РФ та не чинення їм супротиву. Під час масового заходу учасниками активно використовувалась підтримка збройних сил РФ, а також маніпуляції настроями місцевого населення в інтересах держави-агресора та на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України в умовах воєнного стану.
Також, ОСОБА_1 16.03.2022 та 21.03.2022 продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, діючи в інтересах держави-агресора та на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України в умовах воєнного стану, закликав населення м. Каховка Херсонської області до підтримання окупаційної влади та повної покори збройним силам РФ, при цьому використовуючи штучно створені окупаційними військами на території Херсонської області умови життя на межі гуманітарної катастрофи, за підтримки та від імені РФ організував та особисто здійснив публічну роздачу місцевим мешканцям гуманітарної допомоги у м. Каховка, що з урахуванням інформаційної ізоляції регіону підносилось ним як «допомога» РФ з метою схилити населення до співпраці з окупаційними військами.
Таким чином, ОСОБА_1 , підозрюється у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі, її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинені в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 , будучи громадянином України та маючи політичний досвід, заручившись підтримкою військовослужбовців РФ, вирішив реалізувати свої політичні амбіції шляхом зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора у м. Каховка Херсонської області.
Так, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 01.04.2022, ОСОБА_1 , перебуваючи на території Херсонської області, домовився із окупаційними військами РФ про силове забезпечення йому умов для керівництва м. Каховка, в тому числі за рахунок збройного примушування органів місцевого самоврядування та комунальних підприємства до визнання ОСОБА_1 новим керівником міста.
На виконання таких домовленостей 01.04.2022, в приміщення Виконавчого комітету Каховської міської ради, розташованого за адресою м. Каховка, вул. Велика Куликовська, 103, увійшли озброєні військовослужбовці РФ разом з іншими невстановленими особами, зібрали в залі засідань всіх працівників міськвиконкому, які на той час були на робочих місцях у виконкомі, відібрали мобільні телефони та повідомили, шо міська влада, яка наразі організовує всю роботу в громаді, не справляється зі своїми обов'язками та від цього дня керувати містом буде ОСОБА_1 . Працівникам міськвиконкому, які були в приміщені, було запропоновано співпрацювати з вищевказаними особами, в іншому випадку всі будуть звільнені.
У невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 02.04.2022, будучи громадянином України, ОСОБА_1 добровільно зайняв посаду у створеній окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме посаду керівника т.зв. тимчасової військово-цивільної адміністрації м. Каховка Херсонської області (тимчасово окуповані території), пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, про що т.зв. військовою комендатурою м. Нова Каховка, м. Каховка, м. Таврійськ видано наказ від 02.04.2022, яким наказано, в тому числі ОСОБА_1 забезпечити організацію роботи всіх служб, організацій, підприємств міст та прилеглих населених пунктів.
Після цього, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 05.04.2022, позиціонуючи себе як керівника т.зв. тимчасової військово-цивільної адміністрації м. Каховка, ОСОБА_1 звернувся до мешканців міста Каховка шляхом публікації в різних джерелах, переважно російськомовного контенту та тих, що контролюються окупаційними військами, відеозапису, в якому він критикує діючу українську владу та позиціонує себе і мешканців ОСОБА_2 , як окремий регіон, який бажає «миру».
Керуючись підтримкою окупаційних військ, ОСОБА_1 , у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, але не пізніше 05.04.2022, діючи як керівник т.зв. тимчасової військово-цивільної адміністрації м. Каховка повідомив працівникам комунальних підприємств міста, що при владі РФ буде зменшення рівня заробітної плати, проте такі грошові кошти будуть виплачуватись стабільно, чим підтверджується його фактичну участь у окупаційній адміністрації держави-агресора та виконання відповідних функцій керівника т.зв. тимчасової військово-цивільної адміністрації м. Каховка.
Таким чином, ОСОБА_1 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, а саме в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Вина підозрюваного ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні вказаного кримінального правопорушення підтверджується зібраними в ході досудового слідства доказами у їх сукупності та взаємозв'язку, зокрема:
- показаннями свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ;
- протоколами оглядів від 18.04.2022, 09.04.2022, 07.04.2022, 05.04.2022, 04.04.2022, 26.03.2022, 07.03.2022;
- протоколами тимчасового доступу до речей і документів;
- копією рішення окупаційної адміністрації про призначення ОСОБА_1 головою військово-цивільної адміністрації м. Каховка Херсонської області;
- матеріалами виконання оперативним підрозділом доручення слідчого;
- матеріалами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
- іншими матеріалами вказаного кримінального провадження, які у своїй сукупності підтверджують вчинення ОСОБА_1 інкримінованих кримінальних правопорушень.
10 квітня 2022 року слідчим за погодженням з прокурором повідомлено про підозру ОСОБА_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч.5 ст.111-1 КК України, шляхом: надсилання ОСОБА_1 повідомлення про підозру за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , що підтверджується рапортом слідчого та довідкою Ф.20 АТ «Укрпошта»; надсилання ОСОБА_1 повідомлення про підозру у соціальній мережі Facebook, що підтверджується протоколом огляду від 10.04.2022; опублікування повідомлення про підозру на офіційному веб - сайті Офісу Генерального прокурора в мережі Інтернет за посиланням https://www.gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-filipcuku-pi, що підтверджується протоколом огляду від 12 квітня 2022 року.
Підставою для обрання щодо ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стала обґрунтована підозра останнього у вчиненні тяжкого та особливо тяжкого злочину, передбачених ч.5 ст.111-1 КК України та ч.2 ст.111 КК України, наявність ризиків, передбачених ст.177 КПК України, які дають підстави вважати, що ОСОБА_1 , перебуваючи на волі, вже переховується від органів досудового розслідування та суду, буде переховуватись і в подальшому, може вчинити інший злочин та продовжити кримінальне правопорушення, у якому обвинувачується.
Метою застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до ОСОБА_1 , згідно з ст.177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому обвинувачується.
З урахуванням викладених обставин, слідча вважає, що жоден інший більш м'який запобіжний захід, крім виключного запобіжного заходу - тримання під вартою, не зможе забезпечити запобігання існуючим ризикам та виконання завдань кримінального провадження.
Приймаючи до уваги те, що підозрюваний ОСОБА_1 , з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності переховується від органів досудового розслідування та перебуваючи на волі може вчинити інше кримінальне правопорушення та продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, а також враховуючи відсутність можливості запобігання цим ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, які не можуть гарантувати належної процесуальної поведінки підозрюваного, слідча звернулася до суду з вказаним клопотанням.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Захисник Кудрявцев А.Л. при вирішенні клопотання прокурора покладався на розсуд суду.
Дослідивши подане клопотання та надані слідчим матеріали, вислухавши думку прокурора та захисника, з огляду на підстави якими обґрунтовується доцільність обрання запобіжного заходу підозрюваному, вважаю за необхідне задовольнити клопотання та обрати щодо ОСОБА_1 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, виходячи з такого.
Згідно з витягом з кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022000000000366 від 06.03.2022 року, зареєстроване провадження по кримінальним правопорушенням, передбаченим ч.2 ст.111, ч.5 ст.111-1 КК України (а.с.12).
Відповідно до письмового повідомлення про підозру, згідно з ст.ст.36, 42, 276-278 КПК України, 10.04.2022 року захиснику Кудрявцеву А.Л. було вручено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_1 у скоєні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч.5 ст.111-1 КК України (том 1 а.с.180-186).
Постановою слідчого від 21.04.2022 року підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було оголошено у розшук та зупинено кримінальне провадження щодо нього (том 1 а.с.208-210).
Згідно з копією газети «Урядовий кур'єр» №168 (7284) від 28.07.2022 повідомлення про підозру ОСОБА_1 , відповідно до вимог ст.111, ч.8 ст.135, ст.278 КПК України опубліковано в засобах масової інформації у відповідному розділі газети «Урядовий кур'єр» (том 2 а.с.41-44).
Ухвалою слідчого судді Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24.08.2022 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні (том 2 а.с.102-106).
Підставами для пред'явлення підозри ОСОБА_1 є:
- показання свідка ОСОБА_3 , який показав, що ОСОБА_1 до початку військової агресії знаходився на території РФ. Повернувшись до України, ОСОБА_1 , після вторгнення військ РФ зайняв проросійську позицію, приймав участь у роздачі гуманітарної допомоги РФ, після чого був призначений представниками РФ на посаду т.зв. голови військово-цивільної адміністрації м. Каховка. Крім того, зазначив, що за поданням ОСОБА_1 т.зв. голова ВЦА Херсонської області ОСОБА_7 призначив директором аграрних підприємств «Деметро-Трейд» та «Златодар» особу за прізвищем ОСОБА_8 . До цього, директором цих підприємств був ОСОБА_3 . Зазначив, що ОСОБА_1 є особою, яка відкрито проводить колабораційну діяльність. Крім того, проводив збори з місцевими фермерами, у яких вимагав сплати податків задля видачі дозволів на роботу та з керівниками шкіл, схиляючи їх до роботи під проводом РФ, використовуючи в своїй роботі шкільну програму держави-агресора. ОСОБА_1 заволодів електронними ключами, за допомогою яких проводив нарахування заробітних плат та соціальних виплат за рахунок державного бюджету України (том 1 а.с.229-235);
- показання свідка ОСОБА_4 , який пояснив, що ОСОБА_1 , після вторгнення військ РФ на територію Херсонської області, а саме, м. Каховка, супроводжував військовослужбовців РФ по місцевій території. Також зазначив, що після того, як представники РФ зайняли будівлю міської ради м. Каховка, ОСОБА_1 призначили на посаду т.зв. голови військово-цивільної адміністрації (том 1 а.с.145-154);
- показання свідка ОСОБА_5 , яка показала, що постійно проживала у м. Нова Каховка Херсонської області. Свідкові відомо про проросійську позицію ОСОБА_1 , добровільне зайняття ним посади голови військово-цивільної адміністрації м. Каховка Херсонської області, співробітництво із військовослужбовцями РФ, активне використання ОСОБА_1 соціальних мереж та месенджерів для публікації інформації щодо своєї діяльності та схиляння громадян України до прийняття т.зв. «руского міра» (том 1 а.с.162-168);
- показання свідка ОСОБА_6 , яка пояснила, що постійно проживала у м. Нова Каховка Херсонської області. Свідкові відомо про протиправну діяльність ОСОБА_1 , добровільне зайняття ним посади голови окупаційної адміністрації м. Каховка Херсонської області, співробітництво із військовослужбовцями РФ, активне використання ОСОБА_1 соціальних мереж та месенджерів для публікації інформації щодо своєї діяльності та схиляння громадян України до прийняття т.зв. «руского міра» (том 1 а.с.155-161);
- протокол огляду від 18.04.2022 публікації у Телеграм-каналі під назвою: «Южный регион/Новороссия», якою підтверджується співпраця ОСОБА_1 із РФ, отримання ним т.зв. «гуманітарної допомоги» від держави-агресора для агітації мешканців тимчасово окупованих територій за т.зв. «рускій мір» (том 1 а.с.131-133);
- протокол огляду від 09.04.2022 публікації у Телеграм-каналі під назвою: «Херсонская народная республика», якою підтверджується співпраця ОСОБА_1 із РФ та зайняття ним посади голови військово-цивільної адміністрації м. Каховка Херсонської області (том 1 а.с.116-124);
- протокол огляду від 07.04.2022 публікації у соціальній мережі Facebook на Інтернет сторінці користувача OlehBaturin, якою підтверджується співпраця ОСОБА_1 із РФ та фактичне виконання ним обов'язків голови окупаційної адміністрації м. Каховка Херсонської області (том 1 а.с.112-115);
- протокол огляду від 07.04.2022 відеозвернення у відеохостінгу Youtube, на якому ОСОБА_1 , виконуючи роль голови окупаційної адміністрації м. Каховка Херсонської області, діючи у співпраці з РФ, висловлює сепаратистську промову щодо «втрати» Україною Херсонської області та агітує за «рускій мір» (том 1 а.с.109-111);
- протокол огляду від 07.04.2022 публікації у Телеграм-каналі під назвою: «Херсонская народная республика», у якій оприлюднено відеоролік інтерв'ю, наданого ОСОБА_1 у ролі голови окупаційної адміністрації м. Каховка Херсонської області, журналісту російського телеканалу «Россия 24» (том 1 а.с.104-108);
- протокол огляду від 05.04.2022 публікації у соціальній мережі Facebook на Інтернет сторінці користувача «Каховська міська територіальна громада», якою підтверджується співпраця ОСОБА_1 із РФ та фактичне виконання ним обов'язків голови окупаційної адміністрації м. Каховка Херсонської області (том 1 а.с.92-97);
- протокол огляду від 04.04.2022 публікації у Телеграм-каналі під назвою: «Херсонская народная республика», у якій оприлюднено новину щодо зайняття ОСОБА_1 посади голови військово-цивільної адміністрації м. Каховка Херсонської області та відповідне рішення окупаційної адміністрації (том 1 а.с.87-91);
- протокол огляду від 26.03.2022 публікації у Телеграм-каналі під назвою: «Херсонская народная республика», якою підтверджується співпраця ОСОБА_1 із РФ, отримання та роздача ним т.зв. «гуманітарної допомоги» від держави-агресора (том 1 а.с.79-86);
- протокол огляду від 07.03.2022 публікації у соціальній мережі Facebook на Інтернет сторінці користувача « ОСОБА_9 », якою підтверджується заклики ОСОБА_1 до «руского міра» у м. Каховка Херсонської області (том 1 а.с.58-78);
- протоколами тимчасового доступу до речей і документів (том 1 а.с.202-203);
- матеріалами виконання оперативним підрозділом доручення слідчого (том 1 а.с.47-57, том 2 а.с.45-49);
- матеріалами проведення негласних слідчих (розшукових) дій (том 2 а.с.1-34, 35-40).
Таким чином, обставини викладені в клопотанні та матеріалах, наданих слідчим доводять наявність обґрунтованої підозри у вчинені ОСОБА_1 кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч.5 ст.111-1 КК України та свідчать про існування ризиків, передбачених ст.177 КПК України.
Згідно з положеннями ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочину діяльність.
Відповідно до ст.29 Конституції України, ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше, як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.
Тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.
Згідно зі ст.178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного, розмір майнової шкоди, в заподіянні якого підозрюється особа.
Так, ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні особливо тяжких злочинів, передбачених ч.2 ст.111, ч.5 ст.111-1 КК України, за скоєння одного з яких передбачено покарання у виді довічного позбавлення волі з конфіскацією майна.
На думку слідчого судді, ОСОБА_1 може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, оскільки усвідомлюючи тяжкість покарання, не бажаючи нести відповідальність за свої дії, вже переховується може продовжити вказані дії в подальшому.
Також, суд приймає до уваги, що 21.04.2022 року, на підставі ст..281 КПК України, ОСОБА_1 оголошено у розшук. На теперішній час підозрюваний, згідно з матеріалами досудового розслідування, переховується від органів слідства та перебуває на тимчасово окупованій території м. Каховка Херсонської області, розшук останнього триває, повідомлення від слідчого він не отримує, на виклики не з'являється.
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 свідомо переховувався від органу досудового розслідування з метою уникнення покарання за інкриміновані йому злочини. Така поведінка ОСОБА_1 може продовжуватися і в подальшому під час судового розгляду.
Окрім того, на думку слідчого судді, ОСОБА_1 може вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
В підтвердження наявності вказаного ризику слідчий суддя приймає до уваги ту обставину, що ОСОБА_1 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України з метою продовження своєї злочинної діяльності та ухилення від кримінальної відповідальності.
До того ж, на цей час підозрюваний продовжує займати посаду керівника т.зв. тимчасової військово-цивільної адміністрації м. Каховка Херсонської області та активно вчиняє дії на шкоду Україні.
Обставини вчинення кримінальних правопорушень, в яких підозрюється ОСОБА_1 , на думку слідчого судді, беззаперечно свідчать про те, що останній може вчинити інше кримінальне правопорушення, в тому числі проти основ національної безпеки, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, або продовжити злочинну діяльність, зокрема, вчиняти державну зраду.
Більш того, ОСОБА_1 на даний час продовжує вчиняти державну зраду та здійснювати колабораційну діяльність.
Вважаю, що більш м'який запобіжний захід, крім тримання під вартою, буде недостатнім для запобігання спробам підозрюваного ОСОБА_1 переховуватись від органів досудового розслідування та суду або вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Так, відповідно до ч.6 ст.193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
При цьому, положеннями ч.4 ст.197 КПК України встановлено, що у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
За таких обставин, виходячи з необхідності уникнення ризиків, визначених п.п.1, 5 ч.1 ст.177 КК України, приходжу до висновку, що клопотання слідчої необхідно задовольнити та, відповідно до положень ч.6 ст.193 КПК України, обрати щодо підозрюваного ОСОБА_1 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
При цьому, після затримання підозрюваного, не пізніше як через сорок вісім годин з часу його доставки до місця кримінального провадження, слідчий суддя повинен розглянути за участю ОСОБА_1 питання про застосування обраного щодо нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його заміну на більш м'який запобіжний захід.
Згідно зі ч.4 ст.183 КПК України при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.131, 132, 176, 177, 178, 183, 184, 186, 188, 189, 190, 192, 193, 197 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого СВ Управління СБУ в Херсонській області Подопригори С.В. від 12.09.2022 року по кримінальному провадженню №42022000000000366 від 06.03.2022 року про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_1 , підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.111, ч.5 ст.111-1 КК України - задовольнити.
Обрати підозрюваному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено 16.09.2022 року.
Слідчий суддя А.В. Ткаченко