Рішення від 23.09.2022 по справі 140/5153/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2022 року ЛуцькСправа № 140/5153/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною у недотриманні встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит про доступ до публічної інформації вхідний від 21.06.2022 року з розгляду всіх порушених у запиті питань, а також задокументованої будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформації щодо ОСОБА_1 .

Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області розглянути запит про доступ до публічної інформації ОСОБА_1 вхідний від 21.06.2022 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні, а також допустити негайне виконання судового рішення.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 21.06.2022 позивач звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації, а саме рішень, наказів, розпоряджень, актів, розрахунків тощо органу державної влади та їх посадових осіб з 26.04.2022 - по теперішній час щодо результатів виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.03.2022 в справі №140/492/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо перерахунку його пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області листом від 28.06.2022 №5961-5042/К-02/8-0300/22 повідомило про те, що враховуючи той факт, що запитувана інформація не відповідає критеріям Закону України “Про доступ до публічної інформації”, відповідь на звернення надано відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян”.

Таким чином, відповідь позивачем на його запит в межах Закону України “Про доступ до публічної інформації”, не отримано.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.08.2022 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач у відзиві на позовну заяву від 25.08.2022 проти позову заперечив з тих підстав, що 22.06.2022 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надійшло повторне звернення позивача, іменоване як “Запит на отримання публічної інформації” щодо виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.03.2022 по справі №140/492/22 (вх. №5042/К-0300- 22). У зверненні (запиті) позивач запитував, зокрема: інформацію щодо розпорядчих документів з розгляду питання його судового позову у справі №140/492/22; документ, що підтверджує право позивача мирно володіти своїм майном новим розміром пенсії; документи, що підтверджують прийняття та реєстрацію заяв позивача на виконання судового рішення у справі №140/492/22.

Розглянувши зазначене звернення, листом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №5961-5042/К-02/8-0300/22 від 28.06.2022, протягом 5 робочих днів, повідомлено позивача, що по суті порушеного питання управлінням вже надавалась відповідь №5530-4505/К-02/8-0300/22 від 08.06.2022. Крім того, позивачу повідомлено, що запитувана ним у зверненні інформація не є публічною за критеріями, визначеними Законом України “Про доступ до публічної інформації” від 13.01.2011 №2939-VI, у зв'язку з цим відповідь на запит надано відповідно до Закону України “Про звернення громадян” від 02.10.1996 №393/96-ВР.

З огляду на вказане, позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 21.06.2022 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із запитом на отримання публічної інформації, а саме рішень, наказів, розпоряджень, актів, розрахунків тощо органу державної влади та їх посадових осіб з 26.04.2022 - по теперішній час щодо результатів виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25.03.2022 в справі №140/492/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо перерахунку пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області листом від 28.06.2022 №5961-5042/К-02/8-0300/22 повідомило про те, що враховуючи той факт, що запитувана інформація не відповідає критеріям Закону України “Про доступ до публічної інформації”, відповідь на звернення надано відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян”.

Позивач, вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або межах повноважень та інший спосіб - на свій вибір.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акту, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Стаття 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» гарантує, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єкта владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується:

1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;

2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;

3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;

4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством;

5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації;

6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до публічної інформації здійснюється на принципах:

1) прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень;

2) вільного отримання, поширення будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом;

3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Відповідно до частини 2 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Відповідно до частини статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» у разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Наведений перелік є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Крім того, частиною другою статті 6 Закону передбачено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог («трискладовий тест»):

1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошення інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;

2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;

3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

3 огляду на вищевказане відмова у наданні інформації є обґрунтованою у разі, якщо розпорядник на запит вказує якому саме з інтересів загрожує розголошення запитуваної інформації, в чому полягає істотність шкоди цим інтересам від її розголошення, чому шкода від оприлюднення такої інформації переважає право громадськості знати цю інформацію. В іншому випадку така відмова надати запитувану інформацію є необґрунтованою та такою, що суперечить Закону.

Аналізуючи вищенаведені норми, суд зазначає, що розпорядник інформації повинен надати відповідь на письмовий запит запитувача інформації, при цьому, такий повинен бути повним, достовірним та точним або мотивовану відмову у наданні запитуваної інформації, у разі наявності підстав, визначених статтею 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Як вказано у частині першій статті 20 Закону, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Як встановлено судом, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області листом від 28.06.2022 №5961-5042/К-02/8-0300/22 повідомило позивача про те, що враховуючи той факт, що запитувана інформація не відповідає критеріям Закону України “Про доступ до публічної інформації”, відповідь на звернення надано відповідно до вимог Закону України “Про звернення громадян”.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем фактично відмовлено позивачу у наданні запитуваної інформації, дана відмова є необґрунтованою, до того ж відповідачем порушено строк розгляду вказаного запиту на інформацію, що суперечить вимогам ч.1 ст.20 статтею 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Статтею 23 Закону встановлено, що рішення, дії або бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію; відстрочку задоволення запиту на інформацію; ненадання відповіді на запит на інформацію; надання недостовірної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації; невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; інші рішення, дії або бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

У пункті 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України вказано, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

З урахуванням того, що підставою для звернення позивача до суду є ненадання відповідачем інформації на запит, доказів надання якої відповідачем суду не надано, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в цій частині шляхом визнання бездіяльності у недотриманні встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит про доступ до публічної інформації вхідний від 21.06.2022 року з розгляду всіх порушених у запиті питань, а також задокументованої будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформації щодо ОСОБА_1 протиправною, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області розглянути запит про доступ до публічної інформації ОСОБА_1 вхідний від 21.06.2022 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про доступ до публічної інформації ”, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області у недотриманні встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит про доступ до публічної інформації вхідний від 21.06.2022 року з розгляду всіх порушених у запиті питань, а також задокументованої будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформації щодо ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області розглянути запит ОСОБА_1 про доступ до публічної інформації вхідний від 21.06.2022 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Ю.Ю. Сорока