Справа № 474/535/22
Провадження № 2-а/474/4/22
про залишення позовної заяви без руху
23.09.22року смт. Врадіївка
Суддя Врадіївського районного суду Миколаївської області Сокол Ф.Г. при вирішені питання про відкриття провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про визнання протиправної та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
встановив:
22.09.2022р. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАР № 5803458 від 25.08.2022р. про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, поліцейським відділення поліції № 2 Первомайського районного відділу поліції ГУНП в Миколаївській області старшим лейтенантом поліції Ципліцьким Сергієм Анатолійовичем, про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 126 КУпАП, та притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 126 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 20 400, 00 гривень;
- провадження у справі закрити, у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу та події зазначеного адміністративного правопорушення.
Ознайомившись з матеріалами позовної заяви вважаю встановленим таке.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності;
5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Пунктом 5 ч. 5 ст. 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Однак позивач викладаючи обставини, якими обґрунтовує свої вимоги, не зазначає доказів, що підтверджують вказані у позовній заяві обставини, а обмежується лише посиланням на оскаржувану постанову.
Вищевказане свідчить про невідповідність позовної заяви приписам п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Відповідно до ч. 8 ст. 160 КАС України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Частиною 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Однак до позовної заяви не надано як документів про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі так і документів, які підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону. При чому у позовній заяві жодними чином не зазначено підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Водночас у постанові від 18.03.2020р. у справі № 543/775/17 Верховний Суд висловив правову позицію, згідно якої за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ст. 7 Закону України “Про Держаний бюджет України на 2022 рік” прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2022 року становить 2 481грн. 00 коп.
Таким чином позивач у позовній заяві має зазначити підстави для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону та надати документи, які підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону, або надати документи про сплату судового збору в порядку та розмірі, встановлених Законом України “Про судовий збір”, а саме в сумі 496 грн. 20 коп.
Частина 1-3 ст. 169 КАС України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Крім того позивачу слід врахувати, що у вступній частині позовної заяви зазначено третю особу на стороні відповідача - поліцейського відділення поліції № 2 Первомайського районного відділу поліції ГУНП в Миколаївській області старшого лейтенанта поліції Ципліцького Сергія Анатолійовича.
Однак, в порушення приписів ст. 49 КАС України, в прохальній частині позовної заяви жодним чином не обумовлено вимогу щодо залучення третьої особи до участі у справі на стороні позивача чи відповідача, а у мотивувальній частині - не зазначено яким чином рішення у справі може вплинути на права або обов'язки третьої особи щодо однієї зі сторін, та в матеріалах позовної заяви відсутня окреме клопотання про таке залучення, оформлена відповідно до вимог ст. 49 КАС України, що, в свою чергу, позбавляє суд можливості належним чином вирішити питання щодо необхідності залучення третьої особи до участі у справі.
У позовній заяві позивач також просить викликати свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , однак, в порушення приписів ч. 2 ст. 65 КАС України, не зазначає обставини, щодо яких вказані свідки можуть дати показання, що, в свою чергу, позбавляє суд можливості належним чином вирішити питання щодо необхідності виклику свідків.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, -
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про визнання протиправної та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк у 3 (три) дні, який рахується з моменту отримання ухвали, для усунення зазначених в ухвалі недоліків, а саме щодо:
- зазначення доказів, що підтверджують обставини зазначені у позовній заяві;
- зазначення підстав для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону та надання документів, які підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону, або надання документів про сплату судового збору в порядку та розмірі, встановлених Законом України “Про судовий збір”, а саме в сумі 496 грн. 20 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ч.ч. 3, 4 та 8 ст. 169 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 171 КАС України. Позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати ОСОБА_1 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ф.Г. Сокол