Рішення від 22.09.2022 по справі 300/1914/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" вересня 2022 р. справа № 300/1914/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

03.05.2022 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови в поверненні помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі продажу нерухомості та зобов'язання сформувати до Головного управління Державної казначейської служби в Івано-Франківській області подання про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 4 651 гривня.

09.05.2022 ухвалою суду відкрито провадження в даній справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, залучено до даної адміністративної справи Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Позивач заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовує тим, що ним помилково сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, оскільки на підставі пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" у позивача відсутній обов'язок щодо сплати збору у розмірі 1% від вартості квартири, з огляду на придбання 21.09.2021 житла вперше.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому позовних вимог не визнав. Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач вказує на те, що з урахуванням тієї обставини, що позивач, звернувшись до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про повернення коштів з бюджету, не надав документів, визначених підпунктом "в" пункту 15-2 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 на підтвердження того, що придбав житло вперше.

Позивач правом на подання відповіді на відзив не скористався.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області пояснення щодо позову не подало.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

21.09.2021 між ОСОБА_2 як Продавцем та ОСОБА_1 , ОСОБА_3 як Покупцями укладено договір купівлі-продажу, який посвідчено приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Сопків З.І. та зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за № 3185.

Відповідно до пункту 1 Договору ОСОБА_2 передає у власність - продає, а ОСОБА_1 приймає у власність - купує 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 68,9 кв.м, житловою площею 39,2 кв.м. Продаж квартири вчинено за ціною 930 200 гривень. (пункт 3 Договору).

Згідно з даними, які містяться у квитанції АБ "Укргазбанк" за № 58326247 від 21.09.2021, позивачем сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції придбання нерухомого майна у розмірі 4 651 гривеня (1% від вартості придбаного ним житла).

28.10.2021 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив сформувати до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 4 651 гривня. До вказаної заяви адвокат Гораль Т.З. додав:

1) інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, щодо суб'єкта;

2) електронну копію Договору купівлі-продажу квартири від 21.09.2021;

3) копію квитанції № 58326247 від 21.09.2021;

4) копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю;

5) ордер на надання правничої (правової) допомоги.

Відповідно до сформованої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_1 на праві спільної часткової власності належить один об'єкт житлової нерухомості, а саме 1/2 частки квартири за адресою: АДРЕСА_2 , державна реєстрація якого здійснена 21.09.2021 приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Сопків З.І. на підставі договору купівлі-продажу від 21.09.2021.

За результатами розгляду заяви, відповідач, згідно листа від 10.11.2021 за № 0900-0504-8/42050, повідомив про відсутність у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області правових підстав для повернення, як помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплаченого ОСОБА_1 при придбанні нерухомого майна, оскільки в поданій заяві не вказано, що позивач не приватизовував, не успадковував, не отримував у дар, не купував майно, зокрема як частку в спільному майні подружжя; відсутні дані про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду, а наданий витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не є повною інформацією, що підтверджує придбання ОСОБА_1 житла вперше.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що на переконання позивача він не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до вимог пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР, оскільки придбав житло вперше, а тому збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачений ним при укладанні договору купівлі-продажу квартири, підлягає поверненню. Позивач, вважаючи відмову відповідача протиправною, а свої права порушеними та такими, що потребують захисту, звернувся до суду з даним позовом.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з абзацами першим - третім пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону від 15.07.1999 № 967-XIV платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Пунктом 8 частини 1 статті 2 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Аналогічні за змістом норми положення містяться у пункті 15-1 та абзаці 1 пункту 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 за № 1740 (далі - Порядок № 1740), який регулює питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до абзацу 2 пункту 15-3 Порядку № 1740 документом, що підтверджує сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.

Згідно з підпунктом "б" пункту 15-2 Порядку № 1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо: право власності на житло, отримане фізичною особою в результаті його приватизації, відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду".

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України за № 866 від 23 вересня 2020 року внесено зміни до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, зокрема, доповнено пункт 15-2 вказаного Порядку підпунктами "в" і "г" такого змісту:

"в) особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року);

г) особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.".

Крім того, пункт 15-3 доповнено абзацом такого змісту:

"Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах "в" і "г" пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Вказана постанова Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 866 "Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій" набула чинності 26 вересня 2020 року.

Отже, з 26 вересня 2020 року держава конкретизувала законодавство, яке регламентувало підстави та процедуру звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Зокрема, держава чітко визначила коло осіб, які у розумінні Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" вважаються такими, що придбавають житло вперше (до придбання житла особа не набувала права власності на інше житло в будь-який із перелічених способів: не приватизувала державний житловий фонд, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя); перелік документів, котрі особа повинна зібрати та надати для підтвердження того, що вона вперше придбаває житло.

Таким чином, починаючи з 26 вересня 2020 року визначено механізм, за умови дотримання якого фізична особа, що придбаває житло вперше та, відповідно, не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна (житла), не сплачує збір при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу. Для цього фізична особа подає нотаріусу:

- заяву про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя);

- відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло,

- дані про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року).

За умови отримання від фізичної особи таких документів нотаріус на підставі абзацу четвертого пункту 15-3 Порядку № 1740 здійснює нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Якщо ж особа не скористалася цим механізмом на стадії посвідчення договору в нотаріуса та помилково сплатила збір, то вона вправі використати його вже після посвідчення нотаріусом договору, подавши відповідному територіальному органу Пенсійного фонду визначені підпунктом "в" пункту 15-2 Порядку № 1740 інформацію та пакет документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, для формування відповідного подання про повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. У разі отримання відмови особа може оскаржити таке рішення до суду.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.11.2021 у справі № 280/9714/20.

В межах спірних правовідносин, до заяви про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, направленої до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 28.10.2021, було додано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Разом з тим, суд зазначає, що інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта є належним доказом, однак недостатнім у підтвердження обставин придбання житла вперше позивачем, оскільки містить дані після впровадження згаданих Реєстрів.

Як підтверджується матеріалами справи, подана представником позивача заява від 28.10.2021 не містить передбачених підпунктом "в" пункту 15-2 Порядку № 1740 обов'язкових тверджень-декларацій про те, що ОСОБА_1 до 21.09.2021 (дата посвідчення договору купівлі-продажу квартири) не набував права власності на житло в спосіб приватизації, успадковування, приймання в дар, придбання як частки в спільному майні подружжя, також до заяви від 28.10.2021 не додано дані про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду, що повинні підтверджуватися довідками з місць проживання (після 1992 року).

Таким чином, суд прийшов до висновку, що поданий представником позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області пакет документів є недостатнім (некомплектним) на підтвердження того, що житло придбане позивачем вперше, а особа обґрунтовано звільняється від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за відсутності подання позивачем документів, визначених пунктом 15-2 Порядку № 1740 у редакції Постанови № 866, суд вказує на невиконання ОСОБА_1 вимог, необхідних для повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна, а тому, на переконання суду, є правомірною відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у формуванні та направленні до відповідного органу Державної казначейської служби України подання щодо повернення позивачу суми помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4 651 гривня, сплаченого згідно квитанції за № 58326247 від 21.09.2021.

Твердження представника позивача на те, що в Україні відсутній механізм перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше є безпідставними, оскільки саме прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року за № 866, внесено зміни до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та яка набрала чинності 26 вересня 2020 року та створено механізм перевірки цієї інформації у спосіб подання позивачем визначеного пакету документів.

При цьому, суд зазначає, що вказаний Порядок жодним чином не звужує права позивача, і відмова відповідача не є перешкодою для позивача повторно звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України із належно оформленою заявою про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з додатками, передбаченими підпунктом "в" пункту 15-2 Порядку № 1740.

Крім того, суд відхиляє доводи про те, що позивачем належними доказами підтверджено факт придбання житла вперше, оскільки чинне законодавство встановлює чіткі та конкретні вимоги, а також перелік документів, які мають бути подані для повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, відтак, у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області були відсутні правові підстави для формування подання про повернення позивачу сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за встановлених обставин.

Так, звертаючись після 26.09.2020 про повернення з бюджету помилково сплачених коштів, саме фізична особа повинна надати докази на підтвердження того, що помилилася, коли сплачувала збір. Отже, заявник повинен надати органу Пенсійного фонду України передбачені підпунктом "в" пункту 15-2 Порядку № 1740 документи на підтвердження того, що він придбав житло вперше. Суд не бачить підстав перекладати тягар доказування помилки особи на Державу, яка з 26.09.2020 створила цілком доступний та дієвий механізм доказування цієї обставини (придбання особою житла вперше).

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а відтак в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.

Судові витрати, які відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають розподілу, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Січових Стрільців, будинок 15, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20551088), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області (індекс 76018, вулиця Дністровська, будинок 14, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 37951998) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.