Справа № 296/6842/21
2/296/963/22
заочне
12 серпня 2022 року м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Маслак В.П.,
за участі секретаря судового засідання Репікової З.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Житомира цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям,
До Корольовського районного суду м. Житомира 30.07.2021 надійшла вказана позовна заява, де представник Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (далі - УСЗН) просить стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача надміру перераховані кошти державної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 2 981,05 грн. за період з 01.02.2019 по 31.07.2019, державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям на суму 1 466,61 грн. за період з 01.01.2018 по 31.07.2019 та сплачений в сумі 2 270,00 грн. судовий збір.
В обґрунтування позову вказано, що на підставі заяви відповідача від 08.02.2019 та відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, ОСОБА_1 призначалась державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям на період з 01.02.2019 по 31.07.2019, а також, згідно заяв останньої від 13.01.2018, 20.07.2018, 08.02.2019 і на підставі ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», призначалась допомога на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2018 по 31.07.2019.
Під час проведення перевірки правильності та повноти інформації, яка надавалась заявником для призначення соціальної допомоги, 04.06.2019 державним соціальним інспектором УСЗН було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід у вигляді орендної плати за земельний пай від ТОВ «Укрінагропром» в сумі 5 903,77 грн. за 2017 рік, в сумі 10 003,15 грн. за 2018 рік. Все це призвело до надмірної виплати відповідачу бюджетних кошів у вигляді державної допомоги в загальному розмірі 4 447,66 грн., яка підлягає поверненню до державного бюджету.
Добровільно відповідач кошти не повернула, в зв'язку з чим позивач змушений звернутися до суду із позовом про повернення вказаних грошових коштів в примусовому порядку.
Ухвалою судді від 06.09.2021 відкрито провадження у справі за позовом УСЗН з розглядом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою судді від 05.11.2021 вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Сторони у судове засідання не з'явились, про причини неявки не повідомили.
12.08.2022 від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, в якій ОСОБА_2 позовні вимоги підтримує повністю, просить їх задовольнити та не заперечує проти заочного розгляду справи.
Судом вжито всіх заходів для повідомлення відповідача про розгляд справи, однак, відповідач станом на 12.08.2022 не скористалася процесуальним правом подачі відзиву на позовну заяву, не надала доказів на підтвердження своїх заперечень та поважності причин неподання заяв по суті справи.
Враховуючи викладені обставини і те, що у справі є достатньо матеріалів про спірні правовідносини сторін, суд згідно ст.280-282 ЦПК України вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що на підставі заяв ОСОБА_1 від 08.02.2019, 13.01.2018, 20.07.2018, 08.02.2019 та відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям і ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідачу була призначена державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім'ї на період з 01.02.2019 по 31.07.2019 і допомога на дітей як одинокій мамі у період з 01.01.2018 по 31.07.2019.
Під час проведення перевірки правильності та повноти інформації, яка надавалась заявником для призначення соціальної допомоги, 04.06.2019 державним соціальним інспектором УСЗН було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід у вигляді орендної плати за земельний пай від ТОВ «Укрінагропром» в сумі 5 903,77 грн. за 2017 рік, в сумі 10 003,15 грн. за 2018 рік і це призвело до надмірної виплати їй бюджетних кошів у вигляді державної допомоги в загальному розмірі 4 447,66 грн.
У квітні 2018 року відповідачу були надіслані повідомлення УСЗН про перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям із зобов'язанням ОСОБА_1 повернути надміру отриману суму допомоги.
Станом на день розгляду судом цієї справи, відповідач не надала жодного доказу того, що грошові кошти повернуті.
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Статтею 1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі у розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.4 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону).
Згідно п.2, 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24 лютого 2003 року №250 (далі - Порядок №250), соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
За змістом п.6 Порядку №250, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно.
У ч.4 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Крім того, ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено право на допомогу на дітей одиноким матерям (які не перебувають у шлюбі).
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою КМУ від 27 грудня 2001 року №1751 (далі - Порядок №1751), визначає умови призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в тому числі і допомоги на дітей одиноким матерям.
Пунктом 33 Порядку №1751, встановлено, що відповідно до ст.18-1 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям (які не перебувають у шлюбі).
Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги.
Відповідно п.34, 35 Порядку №1751, допомога на дітей одиноким матерям надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подається, в тому числі, декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру.
Згідно п.36 Порядку №1751, виплата допомоги на дітей одиноким матерям припиняється, якщо сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення.
Законодавцем передбачені два винятки із вказаних Правил: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
У відповідності до ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч.6 ст.81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи те, що при поданні Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 були приховані відомості про наявний її дохід, суд вважає, що остання повинна повернути УСЗН надміру перераховані кошти зазначеної державної допомоги.
Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача судові витрати.
На підставі викладеного та керуючись ст.1-18, 76, 77-81, 95, 141, 228, 229, 235, 241, 244, 245, 258, 259, 263-265, 268, 280-284, 354 ЦПК України, суд
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру перераховані кошти державної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 2 981,05 грн. за період з 01.02.2019 по 31.07.2019, державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям на суму 1 466,61 грн. за період з 01.01.2018 по 31.07.2019 та сплачений в сумі 2 270,00 грн. судовий збір, а всього 6 717 (шість тисяч сімсот сімнадцять) грн. 66 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення, подавши апеляційну скаргу Житомирському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя В. П. Маслак
Сторони у справі:
позивач: Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, код ЄДРПОУ 42103215, адреса: м. Житомир, площа Польова, 8, 10009;
відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий 27.08.2002 Житомирським МВ УМВС України в Житомирській області, адреса: АДРЕСА_1