Постанова від 19.09.2022 по справі 440/5002/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2022 р. Справа № 440/5002/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Рєзнікової С.С.,

Суддів: Бегунца А.О. , Курило Л.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.10.2021, головуючий суддя І інстанції: Довгопол М.В., вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 01.11.21 по справі № 440/5002/21

за позовом ОСОБА_1

до Виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області , Секретаря Решетилівської міської ради Малиш Тетяни Анатоліївни

про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Решетилівської міської ради, секретаря Решетилівської міської ради Малиш Тетяни Анатоліївни, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії секретаря Решетилівської міської ради Малиш Т.А. щодо проведення позачергового засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради 26.02.2021 та підписання рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради від 26.02.2021 №45 "Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення";

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Решетилівської міської ради від 26.02.2021 №45 "Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення".

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено про протиправність дій відповідача, які полягали в проведенні 26.02.2021 позачергового засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради, що в свою чергу свідчить про протиправність оскаржуваного рішення від 26.02.2021 №45.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.10.2021 в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, згідно з якою апелянт просить суд скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Відповідачами подано відзиви на апеляційну скаргу, в яких вони просять суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

На адресу Другого апеляційного адміністративного суду від сторін по справі надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2022 постановлено апеляційний розгляд справи продовжити в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є депутатом Решетилівської міської ради, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення депутата.

22.02.2021 Решетилівське комунальне підприємство «Водоканал» звернулося до Виконавчого комітету Решетилівської міської ради з листом від 22.02.2021 № 28, в якому просило розглянути розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення та прийняти рішення про встановлення тарифу на послугу централізованого водопостачання для населення в розмірі 21,00 грн за 1 кубічний метр (з ПДВ) та послугу централізованого водовідведення для населення в розмірі 12,00 грн за 1 кубічний метр (з ПДВ), на послугу централізованого водовідведення для бюджетних організацій та установ - 16 грн за 1 кубічний метр (з ПДВ), для інших організацій - 18 грн за 1 кубічний метр (з ПДВ).

24.02.2021 Розпорядженням Решетилівського міського голови Дядюнової О.А. № 42 «Про скликання позачергового засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради» скликано позачергове засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради на 26.02.2021, на порядок денний якого винесено такі питання: 1) Про затвердження нормативів питного водопостачання для населення; 2) Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; 3) Про передачу автомобіля КП «Покровський комунгосп»; 4) Про прийняття майна від комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Решетилівської міської ради»; 5) Різне.

25.02.2021 Решетилівським міським головою Дядюновою О.А. прийнято розпорядження №20-в «Про відрядження ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ». Зі змісту вказаного розпорядження встановлено, що міський голова вибуває у відрядження до Департаменту охорони здоров'я Полтавської облдержадміністрації (м. Полтава, вул. Стрітенська, 44) для участі у засіданні регіонального штабу з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру, пов'язаної з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, на один календарний день, 26.02.2021, а також визначено, що виконання обов'язків міського голови на період відрядження покладено на секретаря міської ради ОСОБА_4

26.02.2021 відбулося позачергове засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради, на якому були присутні 26 членів виконавчого комітету (кількісний склад 31 особа), під головуванням секретаря міської ради Малиш Т.А., про що свідчить протокол позачергового засідання виконавчого комітету від 26.02.2021 № 6.

За результатами розгляду другого питання Порядку денного «Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» вирішено: проєкт рішення № 45 прийняти як рішення виконавчого комітету (результати голосування: «за» - 26, «проти» - немає, «утримались» - немає).

Рішенням Виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області від 26.02.2021 № 45 «Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» встановлено тарифи на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для споживачів, що надає комунальне підприємство «Решетилівське КП «Водоканал» на території Решетилівської міської територіальної громади: 1) централізоване водопостачання для населення - 15 грн за 1 куб. м з урахуванням податку на додану вартість; 2) централізоване водовідведення - для населення - 12,0 грн за 1 куб. м, для бюджетних установ - 16 грн за 1 куб. м, для інших споживачів - 18 грн за 1 куб м з урахуванням податку на додану вартість (розрахунок тарифу на централізоване водовідведення для споживачів Решетилівської міської територіальної громади - додаток 1) (пункт 1 рішення).

Пунктом 4 рішення від 26.02.2021 № 45 встановлено, що рішення набирає чинності з 01.03.2021.

Рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області від 26.02.2021 № 45 підписано секретарем міської ради ОСОБА_4 та оприлюднено на офіційному сайті Решетилівської міської ради (http://reshetrada.in.ua/index.php/normativna-baza/2015-03-24-11-23-08/2021) та у друкованому виданні "Решетилівський вісник".

Не погодившись з протиправними діями секретаря Решетилівської міської ради Малиш Т.А., які полягали в проведенні 26.02.2021 позачергового засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради, а також з рішенням Виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області від 26.02.2021 № 45, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Позивач, посилаючись на порушення порядку прийняття рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області від 26 лютого 2021 року № 45 та протиправність дій секретаря Решетилівської міської ради Малиш Т.А. , оскаржив відповідні рішення та дії до суду.

Так, система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування врегульовані положеннями Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР (надалі - Закон № 280/97-ВР, в редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 280/97-ВР, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону № 280/97-ВР, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 12 Закону № 280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 42 Закону № 280/97-ВР, повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

У разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 280/97-ВР, сільський, селищний, міський голова, зокрема: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади (п.1); організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету (п. 2); підписує рішення ради та її виконавчого комітету (п. 3); видає розпорядження у межах своїх повноважень (п. 20).

Згідно з ч. 1 ст. 50 Закону № 280/97-ВР, секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 50 Закону № 280/97-ВР, секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови.

Згідно з ч.ч. 6, 11, 12 ст. 59 Закону № 280/97-ВР, виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", дія цього Закону не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов'язаної з прийняттям: актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги.

Тобто, рішення, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги, не належать до регуляторних актів, відтак їх прийняття, розгляд та оприлюднення здійснюється в порядку, передбаченому Законом України «Про місцеве самоврядування».

Під час установлення органами місцевого самоврядування тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення для суб'єктів природних монополій, застосовується Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869.

Згідно з п.п. 32, 33 Порядку № 869, розгляд розрахунків тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення, поданих ліцензіатом, здійснюється уповноваженим органом протягом одного календарного місяця з дня отримання відповідної заяви у порядку, встановленому Мінрегіоном. Рішення про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення оприлюднюється уповноваженим органом у засобах масової інформації та/або на офіційному веб-сайті уповноваженого органу невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дати його прийняття.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (надалі - Закон № 2189-VIII), ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Згідно з ч. 4 ст. 10 Закону № 2189-VIII, інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності здійснюється виконавцями відповідних послуг в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

На вимогу органу місцевого самоврядування надається інформація про кількісні та якісні показники наданих комунальних послуг, їхню вартість, а також галузева звітність.

Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 № 130 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 753/32205) (надалі - Порядок № 130).

Відповідно до п.п. 1, 2 розділу ІІ Порядку № 130, виконавці комунальних послуг здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) комунальних послуг і подають їх для встановлення тарифів органам, уповноваженим встановлювати тарифи.

Протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, виконавці комунальних послуг інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи) у спосіб, визначений цим Порядком, та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.

Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється виконавцем комунальних послуг, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на комунальні послуги (або встановити тарифи).

Згідно з п. 5 розділу ІІ Порядку № 130, інформація, зазначена у пунктах 3, 4 цього розділу, доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті виконавця комунальних послуг (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.

Виконавець комунальних послуг може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці першому цього пункту, а також шляхом обов'язкового розміщення інформаційного повідомлення у платіжному документі, що застосовується для оплати спожитих послуг, виконавець комунальних послуг повідомляє споживачів про намір зміни тарифів (або встановлення нових тарифів) на комунальні послуги та обов'язково зазначає джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.

Виконавець комунальних послуг за власним бажанням може додатково також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.

Згідно з п.п. 11 - 13 Порядку № 130, у разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань або вмотивованого їх відхилення виконавець комунальних послуг після закінчення встановленого строку приймання пропозицій/зауважень (наступного робочого дня після останнього дня приймання пропозицій/зауважень) письмово сповіщає про це орган, уповноважений встановлювати тарифи.

Процедура доведення до відома споживачів інформації вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до виконавця комунальних послуг/органу, уповноваженого встановлювати тарифи, протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.

Контроль за дотриманням виконавцями комунальних послуг порядку доведення до відома споживачів інформації, передбаченої цим Порядком, здійснюється органами, уповноваженими встановлювати тарифи, відповідно до їх повноважень, визначених законом.

Надаючи оцінку відносинам, що склались між сторонами по справі, колегія суддів зазначає, що спір у цій справі виник з приводу дій секретаря Решетилівської міської ради Малиш Т.А. щодо проведення позачергового засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради 26.02.2021 та підписання нею рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради №45 від 26.02.2021 "Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення", внаслідок чого позивач вважає вказане рішення таким, що є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ст.ст. 12, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях, підписує рішення виконавчого комітету відповідної ради.

Водночас ч. 2 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради.

Для цілей застосування положень ч. 2 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» під «неможливістю здійснювати свої повноваження» необхідно розуміти фізичний та/або юридичний стан відповідного міського голови, що виключає фізичну та/або юридичну можливість виконувати свої повноваження: відсторонення від посади, хвороба, відпустка, відрядження тощо.

Тобто, основними ознаками випадків неможливості виконання міським головою своїх повноважень є їхня тимчасовість (обмеженість у часі на період дії певних обставин) та об'єктивність у вигляді певного зовнішнього прояву, що перешкоджає реалізації відповідних повноважень або їхньої частини.

Закріплення законодавцем за секретарем міської ради повноважень у передбачених законом випадках реалізовувати повністю або частково повноваження міського голови, має на меті забезпечення організаційно-правової визначеності та безперервності роботи ради й виконання покладених на неї функцій.

Вказані висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною Верховним Судом у постанові від 16.01.2020 у справі 712/13071/17.

Колегія суддів звертає увагу, що Розпорядженням Решетилівського міського голови Дядюнової О.А. від 25.02.2021 № 20-в визначено, що міський голова вибуває у відрядження до Департаменту охорони здоров'я Полтавської облдержадміністрації (м. Полтава, вул. Стрітенська, 44) для участі у засіданні регіонального штабу з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру, пов'язаної з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, на один календарний день, 26.02.2021, виконання обов'язків міського голови на період відрядження покладено на секретаря міської ради Малиш Т.А.

Враховуючи неможливість Решетилівського міського голови Дядюнової О.А. виконувати свої повноваження 26.02.2021 внаслідок відрядження, а також з урахуванням положень ч. 2 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування», суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що секретар Решетилівської міської ради Малиш Т.А. мала право здійснювати повноваження міського голови 26.02.2021, в тому числі проводити позачергове засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради та підписувати рішення, прийняті на ньому.

Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій секретаря Решетилівської міської ради Малиш Т.А. щодо проведення позачергового засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради 26.02.2021 та підписання нею рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради №45 від 26.02.2021 "Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення" є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

З урахуванням вказаних вище висновків, відповідно не підлягає визнанню протиправним і скасуванню з цих підстав і рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради №45 від 26.02.2021.

Доводи апеляційної скарги в частині того, що в порушення положень Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності відповідачем - Виконкомом Решетилівської міської ради, не здійснено контроль за дотриманням Решетилівським КП «Водоканал» порядку доведення до відома споживачів інформації, при цьому встановлені законодавством строки для приймання зауважень та пропозицій не були дотримані є необґрунтовані з урахуванням наступного.

Матеріалами справи підтверджено, що КП «Решетилівське комунальне підприємство «Водоканал» розміщено оголошення для інформування споживачів про намір зміни тарифів з обґрунтуванням такої необхідності 17.02.2021 (т. 1, а.с. 129) на офіційному веб-сайті підприємства, який згідно з наказом підприємства від 28.08.2019 № 37 (т. 1, а.с. 135) знаходиться за електронною адресою: htth://reshetilovsk-vodokanal.info-gkh.com.ua, а 19.02.2021 - на сайті Решетилівської міської ради (т. 1, а.с. 12), встановивши строк для подання зауважень та пропозицій щодо запропонованого тарифу 7 календарних днів з дня опублікування даної інформації. За таких обставин вказаний 7-денний строк з дня першого оприлюднення інформації закінчився 24.02.2021, у зв'язку з чим підприємство 25.02.2021 повідомило Решетилівську міську раду про те, що у період з 17.02.2021 по 24.02.2021 зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб не надходили (т. 1, а.с. 58).

Стосовно доводів позивача про те, що всупереч положенням ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» на сайті Решетилівської міської ради в розділі «Проекти рішень виконкому» відсутній проект рішення № 45 від 26.02.2021, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI "Про доступ до публічної інформації", розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати: нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Відповідно до ч. 11 ст. 59 Закону № 280/97-ВР, проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідно до доводів Виконавчого комітету Решетилівської міської ради проект рішення виконкому № 45 від 26.02.2021 оприлюднено на сайті ради в рубриці «нормативна база - проекти рішень виконкому», однак у зв'язку з тим, що доменна зона, яка розмістила офіційний веб-сайт міської ради, встановила обмеження щодо фізичного розміру відведеного простору (у мегабайтах), після прийняття відповідного рішення проект автоматично видалений.

Так, п. 4.3. Регламенту виконавчого комітету Решетилівської міської ради, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Решетилівської міської ради від 29.05.2020 № 104, підтверджує, що проєкти рішень виконавчого комітету згідно з вимогами Закону України «Про доступ до публічної інформації» оприлюднюються відділом організаційно-інформаційної роботи, документообігу та управління персоналом, не пізніш як за 20 робочих дні до дати їх розгляду виконавчим комітетом на офіційному веб-порталі ради в мережі Інтернет і знаходяться там до прийняття щодо них рішень виконавчим комітетом (т. 1, а.с. 78).

Виконавчим комітетом Решетилівської міської ради надано скріншот з кабінету управління офіційного веб-сайту Решетилівської міської ради (т. 1, а.с. 167) та витяг з Журналу реєстрації опублікованих документів на офіційному сайті Решетилівської міської ради (т. 1, а.с. 168 - 170), які підтверджують факт оприлюднення 24.02.2021 проектів рішень виконавчого комітету за 26.02.2021.

Стосовно недотримання строку, передбаченого Законом України "Про доступ до публічної інформації", під час оприлюднення проектів рішень, колегія суддів зазначає, що ч. 11 ст. 59 Закону № 280/97-ВР встановлює, що у випадках виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються негайно після їх підготовки, при цьому з письмових пояснень відповідача встановлено необхідність невідкладного розгляду питань, винесених на позачергове засідання виконкому 26.02.2021.

Крім того, ст. 24 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначена відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації. Так, відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень, зокрема, неоприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону.

Отже, Законом України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що неоприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону є підставою для притягнення винної особи до відповідальності. Проте, це не є підставою для скасування оскарженого рішення згідно з Законом України "Про доступ до публічної інформації", відтак, порушення порядку оприлюднення проекту рішення не може бути підставою для скасування такого рішення.

З урахуванням встановлених по справі обставин, що підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради №45 від 26.02.2021.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що рішенням Виконавчого комітету Решетилівської міської ради №15 від 31.01.2022 "Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення", зокрема, визнано таким, що втратило чинність рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради №45 від 26.02.2021 "Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення".

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.10.2021 по справі №440/5002/21 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя С.С. Рєзнікова

Судді А.О. Бегунц Л.В. Курило