Рішення від 16.09.2022 по справі 440/377/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/377/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/377/22 за позовом Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , фізична особа - підприємець ОСОБА_2 , фізична особа - підприємець ОСОБА_3 , про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

30.12.2021 позивач, Комунальне підприємство "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (надалі - КП "Кременчукводоканал"), звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (надалі - Управління), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 17.12.2021 №506 в частині вимоги щодо повернення до Фонду коштів у розмірі 37 706,25 грн та застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 18 853,13 грн за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Мотивуючи заявлені вимоги, позивач вказує на обставини необґрунтованості рішення в оспореній частині, оскільки листи непрацездатності, на які йде посилання в акті, видані в установленому законом порядку, містять печатки ФОПів, що провадять господарську діяльність з медичної практики.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву (а.с. 73-78) зазначив, що за результатами планової виїзної перевірки виявлено та зафіксовані в акті №184 від 06.12.2021 допущені позивачем порушення вимог п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 30, ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" внаслідок неправомірного використання позивачем грошових коштів Фонду в сумі 37706,25 грн внаслідок надання працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, у тому числі за рахунок коштів Фонду, на підставі листків непрацездатності, які видані не у встановленому порядку, оскільки видані лікарем, який не є лікарем закладу охорони здоров'я та не є лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.01.2022 до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача залучено фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 , фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 , фізичну особу - підприємця ОСОБА_3 (надалі - треті особи).

У відповіді на відзив (а.с.84-87) позивач навів доводи аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Заперечення відповідача (а.с. 91-92) дублюють зміст відзиву на позов.

Треті особи правом на подання пояснень на адміністративний позов не скористалися.

Розгляд справи, відповідно до ст. 258, ч. 5 ст. 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до наказу Управління від 19.11.2021 №153-од про проведення документальної перевірки, повідомлення від 25.10.2021 №79, направлення від 19.11.2021 №170 (з урахуванням наказу від 02.12.2021 №157-од про продовження строків проведення документальної перевірки, направлення від 02.12.2021 №185) у період з 22.11.2021 по 06.12.2021 Кременчуцьким відділенням Управління було проведено виїзну планову документальну перевірку КП "Кременчукводоканал" щодо дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України за період з 01.07.2019 по 30.09.2021, за результатами якої складено Акт № 184 від 06.12.2021 (а.с.6-28).

Відповідно до Опису виявлених порушень вимог законодавства, за результатами перевірки встановлено наявність порушень вимог законодавства, зокрема: п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 30, ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", п. 1.2, п. 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №13, оскільки при наданнi матерiального забезпечення порушено порядок використання кошті Фонду: призначення, нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності проведені по листу непрацездатності, виданому не у встановленому порядку (листок непрацездатностi виданий не лікуючим лікарем закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності та не лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики, як фізична особа-підприємець): 21.09.2021: ЛН АЛА 971381 вiд 21.05.2021 ОСОБА_4 ; 19.03.2021: ЛН АЛД 255641 від 18.01.2021 ОСОБА_5 ; 26.07.2021: ЛН АЛА 758841 від 17.05.2021 ОСОБА_5 ; 15.03.2021: ЛН АЛД 255691 від 14.01.2021 ОСОБА_6 ; 31.08.2021: ЛН АЛА 758854 вiд 25.05.2021 ОСОБА_7 ; 14.06.2021: ЛН АЛА 758658 від 02.04.2021 ОСОБА_8 ; 29.01.2021: ЛH АЛД 249634 від 09.12.2020 ОСОБА_9 ; 15.03.2021: ЛН АЛД 255617 від 11.01.2021 ОСОБА_9 ; 27.08.2021: ЛН АЛА 758874 від 04.06.2021 ОСОБА_9 ; 29.01.2021: ЛН АЛД 249618 вiд 07.12.2020 ОСОБА_10 ; 11.01.2021: ЛН АЛД 280497 від 20.11.2020 ОСОБА_11 ; 26.02.2021: ЛН АЛД 280474 вiд 21.11.2020 ОСОБА_12 ; 26.02 2021: ЛН АЛД 249637 від 12.12.2020 ОСОБА_12 ; 29.01.2021: ЛН АЛД 249691 вiд 07.12.2020 ОСОБА_13 ; 21.09.2021: ЛН АЛА 971383 вiд 04.06.2021 ОСОБА_14 ; 14.04.2021: ЛН АЛГ 038268 від 22.01.2021 ОСОБА_15 ; 26.07.2021: ЛН АЛА 971356 від 11.05.2021 ОСОБА_16 ; 29.01.2021: ЛН АЛД 249649 від 07.12.2020 ОСОБА_17 ; 10.12.2020: ЛН АЛД 317938 від 02.11.2020 ОСОБА_18 .

Примірник вказаного акту вручений страхувальнику в особі головного бухгалтера Лукащук С.С. 06.12.2021 (а.с.27).

КП "Кременчукводоканал" надало до Управління заперечення (вих. №67/11385 від 06.12.2021) до Акту документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником коштів Фонду соціального страхування України за №184 від 06.12.2021 (а.с. 33-35).

За результатами розгляду заперечень, листом Управління №05.6-13/2034 від 09.12.2021 (а.с. 36-38) КП "Кременчукводоканал" повідомлено, що вищевказані листки непрацездатності видані неправомірно, не у встановленому порядку та не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій втраті працездатності.

За результатами розгляду матеріалів документальної планової перевірки КП "Кременчукводоканал" з питань дотримання порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування України (акт перевірки №184 від 06.12.2021, заперечення від 06.12.2021 №07/11385) Управлінням 17.12.2021 винесено рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду №506 (а.с. 39-40), відповідно до якого для повернення до Фонду соціального страхування України підлягає неправомірно витрачена сума страхових коштів у розмірі 47 366,49 грн та застосовано відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" фінансову санкцію у вигляді штрафу за порушення порядку використання страхових коштів у сумі 23 683,25 грн.

Примірник вказаного рішення вручений страхувальнику 29.12.2021 (а.с. 41).

Не погодившись із правомірністю рішення Управління №506 від 17.12.2021 в частині вимоги щодо повернення до Фонду коштів у розмірі 37 706,25 грн та застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 18 853,13 грн, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи даний публічно-правовий спір по суті, суд виходить з наступного.

Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 №16/98-ВР (надалі - Основи №16/98-ВР) відповідно до Конституції України визначають принципи та загальні правові, фінансові і організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян в Україні.

Статтею 4 Основ №16/98-ВР страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності включено до видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України від 23.09.1999 №1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі - Закон №1105-XIV).

Частиною першою статті 4 Закону №1105-XIV визначено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону №1105-XIV, робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду.

Пунктами 2 та 7 частини першої статті 9 Закону №1105-XIV встановлено, що основними завданнями Фонду та його робочих органів є: надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.

Згідно з пунктами 3 та 5 частини першої статті 10 Закону №1105-XIV Фонд має право: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 15 Закону №1105-XIV, роботодавець зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.

Пунктом 1 частини п'ятої статті 15 Закону №1105-XIV визначено, що роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.

Частиною 6 статті 15 Закону №1105-XIV встановлено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Відповідно до ст. 18 Закону №1105-XIV, страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону №1105-XIV, право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Частиною першою статті 30 Закону № 1105-XIV встановлено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності).

Відповідно до частини третьої цієї ж норми, рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

Приписами пункту 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України №13 від 19.07.2018 (надалі - Положення №13), передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана, зокрема, приймати рішення про призначення матеріального забезпечення; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 31 Закону №1105-XIV, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров'я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Отже, підставою для призначення комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Відповідно до положень пункту 1.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 № 455 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2001 за №1005/6196 (надалі - Інструкція №455 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.

Згідно з пп. 1.3.1 п. 1.3 Інструкції №455, листок непрацездатності видається громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, які проживають в Україні і працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних представництвах та консульських установах.

Пунктом 1.4 Інструкції №455 встановлено, що право видачі листків непрацездатності надається: 1.4.1. лікуючим лікарям державних і комунальних закладів охорони здоров'я; 1.4.2. лікуючим лікарям стаціонарів протезно-ортопедичних установ системи Міністерства праці та соціальної політики України; 1.4.3. лікуючим лікарям туберкульозних санаторно-курортних закладів; 1.4.4. фельдшерам у місцевостях, де відсутній лікар, а також на плаваючих суднах. Список цих фельдшерів затверджується щороку органами охорони здоров'я; 1.4.5. лікуючим лікарям закладів охорони здоров'я незалежно від форми власності та лікарям, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці.

Пунктами 1.6 та 1.7 Інструкції №455 передбачено, що видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюється лікуючим лікарем (фельдшером) при пред'явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу непрацездатного, і не може бути платною послугою в закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності.

Видача та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюються тільки після особистого огляду хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого з обґрунтуванням тимчасової непрацездатності. На період проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацією та ліквідацією її спалахів та епідемій в Україні, відповідно до вимог, встановлених Кабінетом Міністрів України, видаються листки непрацездатності на підставі звернення та опитування хворого за допомогою засобів телефонного зв'язку або інтернет-телефонії лікарем, який надає первинну медичну допомогу, з обов'язковим відповідним записом у медичній карті амбулаторного хворого, терміном до 5 календарних днів.

Згідно з п. 1.8 Інструкції №455, листок непрацездатності (довідка) видається і закривається в одному лікувально-профілактичному закладі, крім випадків доліковування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів. За наявності показань для подальшого лікування іншим лікувально-профілактичним закладом видається новий листок непрацездатності (довідка) як продовження попереднього.

Відповідно до приписів ст. 3 Закону України від 19.11.1992 №2801-XII "Основи законодавства України про охорону здоров'я" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників; медичне обслуговування - діяльність закладів охорони здоров'я та фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сфері охорони здоров'я, що не обов'язково обмежується медичною допомогою, але безпосередньо пов'язана з її наданням; мережа закладів охорони здоров'я - сукупність закладів охорони здоров'я, що забезпечують потреби населення у медичному обслуговуванні на відповідній території.

Статтею 34 цього Закону визначено, що лікуючий лікар - лікар закладу охорони здоров'я або лікар, який провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа - підприємець і який надає медичну допомогу пацієнту в період його обстеження та лікування. Лікуючий лікар обирається пацієнтом або призначається йому в установленому цими Основами порядку. Обов'язками лікуючого лікаря є своєчасне і кваліфіковане обстеження та лікування пацієнта.

Статтею 42 Господарського кодексу України встановлено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Згідно з частинами 1, 2 статті 43 Господарського кодексу України, підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом. Особливості здійснення окремих видів підприємництва встановлюються законодавчими актами.

Відповідно до пунктів 4, 32, 34 та 35 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №285, господарська діяльність з медичної практики (далі - медична практика) - вид господарської діяльності у сфері охорони здоров'я, який провадиться закладами охорони здоров'я та фізичними особами - підприємцями з метою надання медичної допомоги та медичного обслуговування на підставі ліцензії.

Суб'єкт господарювання забезпечує наявність щонайменше одного медичного працівника, зокрема з числа працюючих за сумісництвом, за кожною заявленою лікарською спеціальністю, спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою та немедичних працівників, які працюють у системі охорони здоров'я. Кількість посад медичних і немедичних працівників визначається керівником закладу охорони здоров'я та фізичною особою - підприємцем залежно від обсягу, нормативів надання медичної допомоги відповідного рівня та заявлених спеціальностей.

Фізична особа - підприємець має право приймати на роботу лікарів відповідно до заявленої спеціальності, а молодших спеціалістів з медичною освітою - залежно від профілю (спеціальності) за умови, що їх кваліфікаційний рівень відповідає єдиним кадровим вимогам, затвердженим МОЗ. Фізичні особи - підприємці з числа молодших спеціалістів з медичною освітою провадять медичну практику самостійно або під керівництвом лікаря.

Фізична особа - підприємець, яка не має спеціальної освіти та не відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ, має право отримати ліцензію. У такому разі фізична особа - підприємець зобов'язана укомплектувати штат медичними та немедичними працівниками відповідно до заявлених спеціальностей.

Отже, фізичні особи - підприємці, які провадять господарську діяльність з медичної практики, вправі приймати на роботу медичних працівників, в тому числі й лікарів, а фізична особа - підприємець, яка не має спеціальної освіти, що отримала відповідну ліцензію, зобов'язана укомплектувати штат медичними та немедичними працівниками відповідно до заявлених спеціальностей.

Статтею 51 Цивільного кодексу України встановлено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

Таким чином, до підприємницької діяльності фізичних осіб із забезпечення медичного обслуговування застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, що забезпечують медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників, тобто які є закладами охорони здоров'я у розумінні статті 3 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я".

Відповідно до положень пунктів 1-3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406 (надалі - Інструкція №532/274/136-ос/1406), листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів. Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному.

Насамперед заповнюється корінець ЛН. Підкреслюється слово "первинний" або "продовження", у разі продовження ЛН зазначається номер попереднього. Указуються: прізвище, ім'я та по батькові (повністю) непрацездатного та місце його роботи (назва підприємства, установи, організації), дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою зазначається рік), прізвище лікаря, який видав ЛН, номер медичної карти амбулаторного чи стаціонарного хворого, підпис одержувача у графі "Підпис одержувача". Паспортна частина ЛН (прізвище непрацездатного, ім'я та по батькові, вік) заповнюється за даними документів, місце роботи - зі слів непрацездатного. Після заповнення корінець залишається в закладі охорони здоров'я.

Далі заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному. У графі "Звільнення від роботи" у першому стовпчику "З якого числа" дата видачі ЛН (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику "До якого числа включно" дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря. У графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.

Тож листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, якщо він виданий лікарем, який наділений правом видачі таких листків (лікуючим лікарем закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності або лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа - підприємець), містить всі необхідні реквізити (прізвище лікаря, який видав ЛН, підпис та печатку лікаря, печатку закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності" тощо). При цьому право вносити записи до лікарняного листка має лікуючий лікар або молодший медичний працівник з медичною освітою.

Перевіркою встановлено, що позивач неправомірно використав 37 706,25 грн з коштів Фонду, а саме:

1) 1991,92 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатностi Бейгул Анні Володимирівнi на пiдставi листка непрацездатності АЛА № 971381, який видано 21.05.2021 і продовжено з 26.05.2021 лікуючим лікарем (лікарем терапевтом) ОСОБА_19 одноособово, а з 29.05.2021 по 02.06.2021- спільно з лікуючим лікарем (головою ЛКК) ОСОБА_20 , як працівниками фізичної особи - підприємця ОСОБА_21 (а.с. 42),

2) 316,57 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_5 на підставі листка непрацездатностi АЛД № 255641, який видано 18.01.2021 і продовжено з 21.01.2021 по 23.01.2021 лiкуючим лікарем (лікарем загальної практики - сімейним лікарем) ОСОБА_22 , як працівником фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (а.с. 43),

3) 1 158,42 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_5 на пiдставi листка непрацездатності АЛА № 758841, який видано 17.15.2021 i продовжено з 22.05.2021 по 24.05.2021 лікуючим лікарем (лікарем загальної практики - сімейним лікарем) ОСОБА_22 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (а.с. 44),

4) 1 444,20 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_7 на підставі листка непрацездатностi АЛД № 255691, який видано 14.01.2021 i продовжено з 19.01.2021 по 22.01.2021 лiкуючим лікарем (лікарем загальної практики сімейним лікарем) ОСОБА_20 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (а.с. 45),

5) 3 455,55 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_7 на підставі листка непрацездатності АЛА № 758854, який видано 25.05.2021 і продовжено з 29.05.2021 та з 02.06.2021 лiкуючим лікарем (лікарем загальної практики - сімейним лікарем) ОСОБА_20 одноособово, а з 04.06.2021 по 07.06.2021 - спільно з лікуючим лікарем (головою ЛКК) ОСОБА_22 , як працівниками фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (а.с. 46),

6) 1 666,89 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_8 на підставі листка непрацездатності АЛА № 758658, який видано 02.04.2021 і продовжено з 07.04.2021 по 09.04.2021 лікуючим лікарем (лікарем загальної практики сімейним лікарем) ОСОБА_20 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (а.с. 47),

7) 2 169,05 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_9 на підставі листка непрацездатностi АЛД № 249634, який видано 09.12.2020 і продовжено з 12.12.2020 та з 17.12.2020 по 18.12.2020 лікуючим лікарем (сімейним лікарем) ОСОБА_22 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (а.с. 48),

8) 3 092,25 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності Кравченко Марині Равiльiвнi на пiдставi листка непрацездатностi АЛД № 255617, який видано 11.01.2021 і продовжено з 16.01.2021 та з 21.01.2021 по 22.01.2021 лiкуючим лікарем (лікарем загальної практики - сімейним лікарем) ОСОБА_22 , як працівником фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (а.с. 50),

9) 1 535,79 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатностi ОСОБА_9 на підставі листка непрацездатності АЛА № 758874, який видано 04.06.2021 і продовжено з 08.06.2021 по 11.06.2021 лікуючим лікарем (лікарем загальної практики - сімейним лікарем) ОСОБА_22 , як працівником фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (а.с. 51),

10) 2 038,47 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатностi ОСОБА_23 на підставі листка непрацездатностi АЛД № 249618, який видано 07.12.2020 і продовжено з 12.12.2020 та з 17.12.2020 по 18.12.2021 лiкуючим лікарем (сімейним лікарем) ОСОБА_22 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (а.с. 52),

11) 1583,40 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатностi Литвиненко Інні Володимирівні на підставі листка непрацездатності АЛД № 280497, який видано 20.11.2020 і продовжено з 25.11.2020 лiкуючим лікарем (лікарем загальної практики сімейним лікарем) ОСОБА_20 одноособово, а з 28.11.2020 по 30.11.2020 - спільно з лікуючим лікарем (головою ЛКК) Чемерисом Сергієм Миколайовичем, як працiвниками фізичної особи - підприємця ОСОБА_24 (а.с. 53),

12) 3 084,80 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності Огняній Ірині Вiкторiвнi на пiдставi листка непрацездатності АЛД № 280474, який видано 21.11.2020 і продовжено з 26.11.2020 лiкуючим лікарем (сімейним лікарем) ОСОБА_22 одноособово, а з 01.12.2020 та з 05.12.2020 по 11.12.2020 - спільно із лікуючим лікарем (головою ЛКК) ОСОБА_25 , як працівниками фізичної особи - підприємця ОСОБА_24 (а.с. 54),

13) 2 506,40 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності Огняній Ірині Вiкторiвнi на підставі листка непрацездатностi АЛД № 249637, який видано 12.12.2020 як продовження листка непрацездатності № 280474, і продовжено з 16.12.2020 та з 19.12.2020 по 2.12.2020 лiкуючим лікарем (сімейним лікарем) ОСОБА_22 спільно з лікуючим лікарем (головою ЛКК) Онiкiй Іриною Ігорiвною, як працівниками фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (а.с. 55),

14) 1 268,92 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатностi Стороженко Наталії Володимирiвнi на пiдставi листка непрацездатності АЛД № 249691, який видано 07.12.2020 і продовжено з 12.12.2020 по 15.12.2020 лікуючим лікарем (лікарем загальної практики сімейним лікарем) ОСОБА_20 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (а.с. 56),

15) 1 839,95 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_26 на пiдставi листка непрацездатності АЛА № 971383, який видано 04.06.2021 і продовжено з 09.06.2021 лікуючим лікарем (лікарем терапевтом) ОСОБА_19 одноособово, а з 12.06.2021 по 15.06.2021 спільно з лікуючим лікарем (головою ЛКК) ОСОБА_20 , як працівниками фізичної особи підприємця ОСОБА_21 (а.с. 57),

16) 4 213,45 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_15 на підставі листка непрацездатності АЛГ № 038268, який видaно 22.01.2021 і продовжено з 27.01.2021 лiкуючим лікарем Кузнецовим Вiктором (по батькові встановити з печатки на листку непрацездатностi не вдалося) одноособово, а з 01.02.2021 та з 06.02.2021 по 12.02.2021 - спільно з лікуючим лікарем ОСОБА_27 , як працівниками фізичноi особи - підприємця ОСОБА_3 (а.с. 58),

17) 815,22 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_16 на підставі листка непрацездатностi АЛА № 971356, який видано 11.05.2021 і продовжено з 15.05.2021 по 18.05.2021 лiкуючим лікарем (лікарем загальної практики сімейним лікарем) ОСОБА_28 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (а.с. 59),

18) 2 163,35 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_17 на підставі листка непрацездатностi АЛД № 249649, який видано 07.12.2020 i продовжено з 12.12.2020 по 16.12.2020 лікуючим лікарем (сімейним лікарем) ОСОБА_29 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (а.с. 60),

19) 1 361,65 грн - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_30 на підставі листка непрацездатності АЛД № 317938, який видано 02.11.2020 і продовжено з 07.11.2020 по 11.11.2020 лікуючим лікарем (сімейним лікарем) ОСОБА_22 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (а.с. 61).

З відкритих даних суд встановив, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 19.11.2019, основним видом її економічної діяльності є 86.21 Загальна медична практика (https://leadscanner.com.ua/fop/006049433).

ФОП ОСОБА_1 за даними Ліцензійного реєстру МОЗ (https://e-mis.com.ua/moz/46649) має ліцензію, видану Міністерством охорони здоров'я України на провадження господарської діяльності з 28.12.2019 з медичної практики за спеціальністю - загальна практика-сімейна медицина; за спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою: сестринська справа за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець 23.109.20120, основним видом економічної діяльності є 86.21 Загальна медична практика (https://leadscanner.com.ua/fop/006453024).

ФОП ОСОБА_2 за даними Ліцензійного реєстру МОЗ (https://e-mis.com.ua/moz/40782) має ліцензію, видану Міністерством охорони здоров'я України на провадження господарської діяльності з 29.10.2020 з медичної практики за спеціальністю - загальна практика-сімейна медицина, Терапія; за спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою: сестринська справа за адресою: АДРЕСА_2 .

ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа-підприємець 14.02.2019, основним видом економічної діяльності є 86.21 Загальна медична практика.

ФОП ОСОБА_3 за даними Ліцензійного реєстру МОЗ (https://e-mis.com.ua/moz/20220) має ліцензію, видану Міністерством охорони здоров'я України на провадження господарської діяльності з 21.03.2019 з медичної практики за спеціальністю - загальна практика-сімейна медицина, Педіатрія; за спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою: сестринська справа за адресою: АДРЕСА_3 .

Зі змісту наведених вище листків непрацездатності (а.с. 42-61) очевидним є факт заповнення граф "Назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я" з назвами фізичних осіб - підприємців та їх адрес, у графі "Печатка закладу охорони здоров'я" містяться відтиски печаток ФОПів із зазначенням "Для листків непрацездатності" та ідентифікаційних номерів, у графі "Стати до роботи / печатка закладу охорони здоров'я" містяться відтиски печаток ФОПів із зазначенням "Для листків непрацездатності" та ідентифікаційних номерів.

У вказаних листках непрацездатності у відповідних графах також зазначені посада і прізвище лікуючих лікарів, які є медичними працівниками та працюють відповідно у ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 . Листки непрацездатності у відповідних графах містять підписи та печатки лікарів, якими видані ці листки-непрацездатності.

Зауваження щодо оформлення вказаних листків непрацездатності, крім тих, що вказані в акті перевірки (листок непрацездатності виданий не лікуючим лікарем закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності та не лікарем, що проводить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець) відповідачем, відповідно до акту перевірки, не встановлено.

Зважаючи на вищевикладене та враховуючи ту обставину, що до підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_3 із забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідних ліцензій Міністерства охорони здоров'я України застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність закладів охорони здоров'я, то здійснення такої підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_3 фактично прирівнюється до діяльності закладів охорони здоров'я. Відповідно лікарі, які працюють у державних та недержавних закладах охорони здоров'я мають рівні права, в тому числі і право виписувати листки непрацездатності.

Тож лікуючі лікарі ОСОБА_19 , ОСОБА_31 , ОСОБА_27 , ОСОБА_22 , ОСОБА_32 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , які працювали у ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_3 у періоді, що перевірявся, та безпосередньо надавали медичну допомогу пацієнтам, мали право виписувати листки непрацездатності.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про те, що листки непрацездатності ЛН АЛА 971381 вiд 21.05.2021, ЛН АЛД 255641 від 18.01.2021, ЛН АЛА 758841 від 17.05.2021, ЛН АЛД 255691 від 14.01.2021, ЛН АЛА 758854 вiд 25.05.2021, ЛН АЛА 758658 від 02.04.2021, ЛH АЛД 249634 від 09.12.2020, ЛН АЛД 255617 від 11.01.2021, ЛН АЛА 758874 від 04.06.2021, ЛН АЛД 249618 вiд 07.12.2020, ЛН АЛД 280497 від 20.11.2020, ЛН АЛД 280474 вiд 21.11.2020, ЛН АЛД 249637 від 12.12.2020, ЛН АЛД 249691 вiд 07.12.2020, ЛН АЛА 971383 вiд 04.06.2021, ЛН АЛГ 038268 від 22.01.2021, ЛН АЛА 971356 від 11.05.2021, ЛН АЛД 249649 від 07.12.2020, ЛН АЛД 317938 від 02.11.2020 видані у встановленому порядку повноваженими суб'єктами у чіткій відповідності до Інструкції №532/274/136-ос/1406.

Суд зазначає, що статтею 3 Закону №1105-XIV визначені принципи соціального страхування, зокрема державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав.

Застраховані особа мають право на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом (п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону №1105-XIV).

Отже, застрахований пацієнт має державні гарантії реалізації своїх прав, зокрема на відповідне матеріальне забезпечення та страхові виплати, та одночасно має право обирати лікуючого лікаря незалежно від того, працює такий лікар у юридичній особі чи у фізичної особи-підприємця, яка на підставі закону здійснює господарську діяльність з надання медичних послуг. Тому позбавлення пацієнта - застрахованої особи права на таке матеріальне забезпечення чи страхові виплати через видачу листка непрацездатності лікуючим лікарем, який безпосередньо надавав медичну допомогу та перебуває у трудових відносинах з фізичною особою-підприємцем, яка здійснює підприємницьку діяльність із забезпечення медичного обслуговування населення на підставі закону та має всі необхідні дозвільні документи, а не з юридичною особою, є порушенням принципів соціального страхування, встановлених Законом № 1105-XIV.

З огляду на приписи ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, суд дійшов висновку про недоведеність з боку відповідача факту порушення позивачем вимог п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 30, ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", що свідчить про неправомірність рішення, в основу якого покладені висновки про ці факти, в частині, що оскаржується.

Таким чином, рішення Управління №506 від 17.12.2021 в частині вимог щодо повернення неправомірно витраченої суми страхових коштів у розмірі 37 706,25 грн та відповідно й застосування до позивача фінансової санкції в розмірі половини цієї суми, що становить 18 853,13 грн, є протиправним, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

Отже, адміністративний позов КП "Кременчукводоканал" належить задовольнити у повному обсязі у спосіб, обраний позивачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тож сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 2 270,00 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , фізична особа - підприємець ОСОБА_2 , фізична особа - підприємець ОСОБА_3 , про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №506 від 17.12.2021 в частині вимоги щодо повернення до Фонду коштів у розмірі 37 706 (тридцять сім тисяч сімсот шість) грн 25 коп та застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 18 853 (вісімнадцять тисяч вісімсот п'ятдесят три) грн 13 коп за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36011, код ЄДРПОУ 41319427) на користь Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (пров. Героїв Бреста, 35-А, м. Кременчук, Полтавська область, 39602, код ЄДРПОУ 03361655) витрати зі сплати судового збору в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун