16 вересня 2022 року Справа № 280/2402/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., за участю секретаря Щербини В.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним дії відповідача по не виплаті позивачу , як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік в передбаченому розмірі у зв'язку з чим утворилась заборгованість перед позивачем;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу за 2021 рік в розмірі передбаченому ч. 5 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,
Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначив, що з 20.10.2016 позивач має статус учасника бойових дій, та з 2019 року перебуває на обліку у відповідача. Відповідно до Постанови КМУ №325 від 08.04.2021 у 2021 році учасникам бойових дій здійснюється виплата в розмірі 1491 грн. Так, позивачу у 2021 році не було здійснено виплату щорічної разової грошової допомоги в розмірі, передбаченому ч. 5 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». На звернення позивача до відповідача, управління повідомило, що здійснює виплату згідно зі списками, наданими військовими формуваннями, районними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, ГУ ПФУ в Запорізькій області та іншими організаціями, і у жодному списку, які було надано до управління, позивач не значився. У зв'язку з цим, позивач звернувся до суду .
Ухвалою судді від 21.02.2022 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач відзив на позов до суду не надав.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 20.10.2016.
Як, вказує позивач у позовній заяві, ним у 2021 році від відповідача не отримано щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі передбаченому ч. 5 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району із заявою про щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році.
Листом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району від 18.01.2022 №К-40 позивачу повідомлено, що питання виплати разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій здійснюється відповідно до Закону України «Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Відповідно до Постанови № 325 виплату разової грошової допомоги , управління здійснює згідно зі списками наданими військовими формуваннями, районними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, ГУ ПФУ в Запорізькій області та іншими організаціями. У жодному списку, які було надано до управління, позивач не значиться, у зв'язку із чим допомога у 2021 році управлінням позивачу не нараховувалась.
Позивач не погодившись з такою відповіддю відповідача, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.
Згідно з ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відносини з приводу соціального захисту учасників бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни, як особливої окремої категорії громадян унормовані, насамперед, приписами Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.
Пільги часникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни встановлені статтями 12, 13 вказаного Закону.
Законом України Про внесення змін до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту від 25.12.1998р. №367-XIV статті 12 та 13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту було доповнено частинами четвертими (відповідно до Закону України від 04.07.2002 р. N 52-IV, частини п'яті) наступного змісту: Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком., Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом б підпункту 1 пунктом 20 Розділу ІІ Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік від 28.12.2007 №107-VI згадані вище норми права викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
У подальшому зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008.
Поряд із цим, внаслідок законотворчої діяльності Верховної Ради України було створено іншу норму права, яка регламентує ти ж самі відносини - п.26 розділу VI Бюджетного кодексу України.
Так, Законом України від 28.12.2014 р. № 79-VIII, розділ VI Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким зокрема було передбачено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Ця норма діяла з 01.01.2015.
На реалізацію приписів цієї норми закону Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 19.02.2020р. №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", де, зокрема, передбачено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах:
- учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1390 гривень;
- особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи - 4120 гривень; II групи - 3640 гривень; III групи - 3160 гривень.
27.02.2020 рішенням Конституційного Суду України №3-р/2020 було визнано неконституційним окреме положення п.26 розділу VI „Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, з 27.02.2020 ані приписи п.26 розділу VI Бюджетного кодексу України у частині дії ст.12 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ані приписи статей 12 та 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції п.20 Розділу ІІ Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік об'єктивно не можуть запроваджувати правил призначення та виплати допомоги до 5 травня для учасників бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни.
Тому, з 27.02.2020 позивач набув суб'єктивне право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.1998р. №367-ХІV у відповідному розмірі.
Однак, Кабінетом Міністрів України 08.04.2021 прийнято постанову №325 Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань, де, зокрема, передбачено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1491 гривня.
Тобто, Кабінет Міністрів України у постанові №325 установив, що у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбачена Законом №3551-XII, учасникам бойових дій здійснюється в розмірі 1491,00 грн., а саме у розмірі меншому, ніж це передбачено статтею 12 цього Закону. Отже, у 2021 році ( на час на час виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня) одночасно діяли Закон №3551-XII і Постанова №325.
Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році слід застосовувати не Постанову №325, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.
При цьому, суд наголошує, що норми будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов КМУ, на які посилається відповідач, не можуть змінювати приписів закону України, і не позбавляють позивача цього суб'єктивного права.
Підсумовуючи викладені вище міркування, суд доходить до переконання про те, що позивач має право на нарахування та виплату допомоги до 5 травня з урахуванням змісту рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020.
Відповідно до положень ст. 17 -1 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.
Тобто, виплата разової грошової допомоги позивачу здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.
Однак, відповідач у справі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району, згідно відповіді заперечує взагалі факт та його обов'язок щодо нарахування та виплати позивачу щорічної допомоги відповідачем, яка виплачується до 5 травня за 2021 рік саме у зв'язку з відсутністю позивача у наданих до відповідача списках пільговиків, що мають право на допомогу.
Так, ухвалою судді про відкриття провадження від 21.02.2022 зобов'язано позивача надати пояснення та докази в обґрунтування того, що він перебуває з 2019 року на обліку саме у відповідача та саме він повинен здійснити виплату допомоги до 5 травня за 2021 рік позивачу, чи нараховувалась позивачу допомога до 5 травня відповідачем за 2019, 2020 роки.
Копія ухвали від 21.02.2021 була направлена на адресу позивача, проте 12.04.2022 на адресу суду повернувся потовий конверт із написом «за закінченням терміну зберігання».
В подальшому копія ухвали про відкриття провадження від 21.02.2022 була отримана позивачем особисто в приміщенні Запорізького окружного адміністративного суду, що підтверджується наявною в матеріалах справи розпискою позивача про одержання копії ухвали.
У своїх рішеннях Європейський суд наголошує, що позивач як сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Позивачем не надано до суду жодних доказів того, що він, як учаснику бойових дій з 2019 року перебуває на обліку саме у Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району, або ттого, що позивачу саме Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району нарахувалась та виплачувалась щорічна разова грошова допомога до 5 травня зокрема за спірний 2021 рік.
Отже, суд позбавлений можливості встановити на обліку якого органу праці та соціального захисту населення перебував позивач у 2021 році.
Отже, відсутня можливість застосування положень ст. 48 КАС України щодо заміни первісного відповідача належним відповідачем.
Таким чином, враховуючи предмет спору та суб'єктивний склад сторін у справі, надані сторонами докази, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позовної заяви розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6-9, ст.ст. 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (69106, м. Запоріжжя, вул. Аматорська, буд. 56, код ЄДРПОУ 37573859) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Стрельнікова