15 вересня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/6787/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якій просить:
- визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення з 01.01.2018 при здійсненні йому перерахунку основного розміру пенсії з 83 до 70 відсотків відповідних сум його грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, виходячи з розрахунку 83 відсотків відповідних сум його грошового забезпечення, з урахуванням рішень Полтавського окружного адміністративного суду від 01.12.2021 у справі №440/13577/21 та від 27.01.2022 у справі №440/18049/21, а також із врахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій управління щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2018 у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки позивачу при первинному призначенні пенсії було визначено розмір такої пенсії саме у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
31.08.2022 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні в повному обсязі, посилаючись на відсутність підстав для виплати позивачу перерахованої з 01.01.2018 пенсії саме у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки приписи частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ встановлюють максимальний розмір пенсії у вигляді 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач є військовим пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Пенсія позивачу призначена за вислугою років з 20.08.2004 та в подальшому перераховувалася з 01.01.2008, з 01.07.2012, з 01.09.2015, з 01.05.2016 та з 01.10.2017, виходячи з 83% грошового забезпечення (вислуга років 31).
На виконання пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 Полтавським обласним військовим комісаріатом складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 1 березня 2018 року з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.
На підставі цієї довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області проведено перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2018 року, виходячи з 70% грошового забезпечення.
Крім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області усі подальші перерахунки пенсії позивача по 01.03.2022 включно також проводилися, виходячи з 70% грошового забезпечення.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з 83% грошового забезпечення, на яку Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 25.07.2022 №8305-6890/С-02/8-1600/22 повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, виходячи з 83% грошового забезпечення.
Позивач, вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо зменшення з 01.01.2018 при здійсненні перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 83 до 70 відсотків відповідних сум його грошового забезпечення, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із статтею 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі також Закон №2262-ХІІ).
Редакція частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", норма якої визначала максимальний відсотковий розмір відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця для обчислення пенсії, змінювалася неодноразово.
Так, частина друга статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції статті Закону України від 25.03.1996 №103/96-ВР) викладена в такій редакції: "Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів".
В подальшому, частина друга статті 13 Закону №2262-ХІІ була змінена Законом України від 04.07.2002 №51-ІV "Про внесення змін до Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (чинний з 31.07.2002) - цифри "85" замінено цифрами "90" та загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011 (надалі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 01.10.2011, внесені зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", змінено у відсотках розмір обчислення пенсії від грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону №3668-VI, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому, Законом України від 27.03.2014 №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (надалі - Закон №1166-VІІ), який набрав чинності з 01.05.2014, внесені до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ зміни встановлювали, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Матеріалами справи підтверджується, що Закон України №1166-VII від 27.03.2014 набрав чинності після призначення та визнання за позивачем права на отримання пенсії у розмірі 83 процентів суми грошового забезпечення, а тому на позивача його дія не поширюється.
Таким чином, як при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, так і при усіх подальших перерахунках його пенсії, проведених до 01.03.2022 включно, її розмір мав обчислюватися із суми грошового забезпечення станом на момент проведення перерахунку, але виходячи із розміру пенсії позивача у процентах, право на який визнане за останнім пенсійним органом (83%).
З огляду на встановлені обставини та наведені правові висновки, суд не бере до уваги довід відповідача про правомірність застосування ним при перерахунку пенсії частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції, чинній на час здійснення такого перерахунку.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд, керуючись пунктом 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе визнати протиправними дії ГУПФУ в Полтавській області щодо здійснення перерахунків та виплати пенсії позивачу з 01.01.2018 по 01.03.2022 включно в розмірі 70 процентів відповідної суми грошового забезпечення.
Оскільки спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, суд, керуючись приписами частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе задовольнити вимоги позивача шляхом зобов'язання ГУПФУ в Полтавській області здійснити перерахунки та виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 01.03.2022 включно у розмірі 83 процентів відповідної суми грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Отже, позов підлягає задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні з огляду на звільнення позивача від сплати таких витрат як особи зі статусом ветерана війни - учасника бойових дій.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо здійснення перерахунків та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 по 01.03.2022 включно в розмірі 70 процентів відповідної суми грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунки та виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 01.03.2022 включно у розмірі 83 процентів відповідної суми грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Гіглава