Справа № 420/13531/20
15 вересня 2022 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Радчука А.А.,
розглянувши в письмовому провадженні заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 04.02.2021 року по справі №420/13531/20, -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа №420/13531/20 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Одеської митниці Держмитслужби (вул. Івана та Юрія Лип, 21-а, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ 433333459) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання підготувати висновок.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року по справі №420/13531/20, яке набрало законної сили 15.04.2022 року, позовні вимоги задоволено частково, а саме визнано протиправним та скасовано рішення про відмову у митному оформленні автомобіля Chevrolet Volt, 2014 р.в, VIN НОМЕР_2 за поданою митною декларацією UA500500.2020.253470 від 21.07.2020, яке оформлено у вигляді картки відмови в митному оформленні (випуску) товарів №UA500500/2020/001379 від 22.07.2020. В іншій частині позовних вимог - відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці Держмитслужби (вул. Івана та Юрія Лип, 21-а, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ 43333459) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати у розмірі 5840 (п'ять тисяч вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.07.2021 року по справі №420/13531/20 внесено виправлення в текст рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року по справі №420/13531/20, а саме викладено 2 абзац резолютивної частини рішення суду в наступному вигляді: “Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у митному оформленні автомобіля Chevrolet Volt, 2014 р.в, VIN НОМЕР_2 за поданою митною декларацією UA500500.2020.253470 від 21.07.2020, яке оформлено у вигляді картки відмови в митному оформленні (випуску) товарів №UA500500/2020/001379 від 22.07.2020 з підстав прийняття рішення про визначення коду товару №KT-UA500500-0026-2020 від 22.07.2020”.
Ухвалою суду від 14.09.2022 року замінено відповідача (Боржника) з Одеської митниці Держмитслужби (вул. Івана та Юрія Лип, 21-А, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ 43333459) на Одеську митницю, як відокремлений підрозділ Держмитслужби України (код ЄДРПОУ ВП 44005631, місцезнаходження: 65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, 21-а) у справі №420/13531/20.
До суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 04.02.2021 року по справі №420/13531/20, в якій заявник просить зобов'язати Одеську митницю (ЄДРПОУ 44005631) подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 по справі №420/13531/20.
В обґрунтування поданої заяви заявник зазначив, що 04.08.2021 Позивач звернувся до Відповідача з заявою про внесення змін до митної декларації №UA500500/2020/253772, на підставі якої авто Позивача було випущено у вільний обіг на територію України.
Мету, яку переслідував Позивач: 1.) зазначення у митній декларації вірного коду товару (авто) згідно УКТ ЗЕД; 2.) зазначення вірних сум митних платежів, які підлягали сплаті, а також переплачених сум податків, які підлягають поверненню Позивачу.
14.09.2021 Відповідач відмовив Позивачу у внесенні змін до вказаної митної декларації зазначивши, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.02 2021 по справ №420/13531/20 нібито не було скасовано рішення про визначення коду товару № KT-UA500500-0026-2020 від 22.07.2020.
У зв'язку з чим, Позивачу довелось вдруге звернутися з позовною заявою до Одеського окружного адміністративного суду про визнання протиправною бездіяльності Відповідача та зобов'язання вчинення дій.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 по справі №420/25075/21 визнано протиправною бездіяльність Одеської митниці у наданні дозволу на внесення змін до митної декларації №UA500500/2020/253772, оформленої 22.07.2021р. та зобов'язано повторно розглянути заяву Позивача від 04.08.2021.
Позивач подав апеляційну скаргу рішення суду від 14.02.2022 в частині стягнення моральної шкоди.
Натомість, П'ятий апеляційний адміністративний суд від 25.05.2022 по справі №420/25075/21 вийшов за межі доводів апеляційної скарги та закрив провадження щодо всіх позовних вимог.
Свою позицію апеляційний суд обґрунтував тим, що «рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року по справі №420/13531/20 є підставою для внесення змін до митної декларації при належному виконанні такого рішення суду та не вимагає будь-яких додаткових дій збоку позивача, зокрема отримання дозволу на внесення змін».
Також на думку П'ятого апеляційного адміністративного суду «оскаржена бездіяльність Одеської митниці щодо внесення змін до митної декларації №UA500500/2020/253772 від 22.07.2021 року на підставі рішення суду у справі №420/13531/20 може бути оскаржена тільки відповідно до статті 383 КАС України, а не шляхом подання нового позову, такий спір не може бути вирішений в жодній юрисдикції».
Позивач зазначає, що він звертається до суду в порядку ч.1 ст. 382 КАС України, адже рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 по справі №420/13531/20 є підставою для внесення змін до митної декларації та поверненні переплачених Позивачем митних платежів, без будь-яких додаткових дій зі сторони Позивача. Натомість Відповідач не вжив жодних дій щодо виконання вищевказаного рішення суду від 04.02.2021.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду з огляду на наступне.
За змістом частини сьомої ст. 269 МК України порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.ст. 257, 260 та 269 МК України та п.п. 195.1.1 п. 195.1 ст. 195, п. 200.8 ст. 200 Податкового кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року № 450 затверджено Положення про митні декларації (далі Положення № 450).
Пунктом 37 цього Положення встановлено, що після завершення митного оформлення зміни до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа можуть вноситися шляхом:
- подання з метою продовження строку тимчасового ввезення товарів з частковим звільненням від оподаткування митними платежами, для сплати рівними частинами податку на додану вартість у разі надання розстрочення сплати податку на додану вартість під час ввезення на митну територію України устаткування та обладнання на підставах, визначених Податковим кодексом України, а також у випадках, визначених Митним кодексом України, декларантом або уповноваженою ним особою додаткової митної декларації та оформлення її митним органом;
- заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4.
Внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа шляхом оформлення аркуша коригування здійснюється в порядку, що встановлюється Мінфіном. Після оформлення аркуша коригування його електронний примірник засвідчується електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, вноситься до локальних баз даних митного органу і Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України посадовою особою митного органу, що його оформила, та передається спеціалізованим митним органом до відповідного органу державної податкової служби згідно з пунктом 32 цього Положення.
Оформлений митним органом аркуш коригування є невід'ємною частиною відповідної митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа.
Аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі:
необхідності виправлення відомостей, пов'язаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі у зв'язку із скасуванням рішення митного органу;
необхідності виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи відомостей, пов'язаних з коригуванням ціни товару, що вивозиться за межі митної території України, для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням, якщо таке коригування не призведе до зменшення суми податків, що підлягає сплаті до бюджету;
необхідності виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи помилково зазначених в оформленій митній декларації на бланку єдиного адміністративного документа відомостей про товари, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за такою митною декларацією;
необхідності відображення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи відомостей про товари, що стали відомі після закінчення митного оформлення товарів, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за митною декларацією на бланку єдиного адміністративного документа.
Таким чином, згідно приписів п.37 Положення №450 аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі необхідності виправлення відомостей, пов'язаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі у зв'язку із скасуванням рішення митного органу.
Суд зазначає, що скасування картки відмови рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року по справі №420/13531/20 є підставою для внесення змін до митної декларації при належному виконанні такого рішення суду та не вимагає будь-яких додаткових дій збоку позивача, зокрема отримання дозволу на внесення змін.
Аналогічного висновку дійшов П'ятий апеляційний адміністративний суд у постанові від 25.05.2022 по справі №420/25075/21
Таким чином, належним виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року по справі №420/13531/20 буде внесення змін до митної декларації №UA500500/2020/253772, оформленої 22.07.2020р., на підставі якої авто позивача було випущено у вільний обіг на територію України.
Разом з цим, як встановлено судом, відповідних змін до митної декларації №UA500500/2020/253772, оформленої 22.07.2020р. внесено не було.
Згідно з ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому суд враховує, що з огляду на правову позицію Великої Палати Верховного Суду по справі № 800/592/17 встановлення судового контролю може здійснюватися й після завершення розгляду справи.
Відповідно ч.2 ст.119 КАС України строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
Відтак, суд вважає за необхідне встановити місячний строк для суб'єкта владних повноважень на виконання судового рішення та подання відповідного звіту до суду з дати вирішення порушеного процесуального питання.
На підставі викладеного, беручи до уваги невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року по справі №420/13531/20, яке набрало законної сили, керуючись ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 04.02.2021 року по справі №420/13531/20 - задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року по справі №420/13531/20.
Зобов'язати Одеську митницю, як відокремлений підрозділ Держмитслужби України (код ЄДРПОУ ВП 44005631) подати протягом одного місяця з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.02.2021 року по справі № 420/13531/20.
Копію цієї ухвали надіслати заявнику та Одеській митниці для виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя А.А. Радчук