15 вересня 2022 року м.Київ № 320/10001/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головенко О.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Заступника керівника Броварської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_1 до Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області, третя особа Служба у справах дітей Броварського району Київської області про визнання протиправною бездіяльність,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Заступник керівника Броварської окружної прокуратури Київської області Шайтанова М.Г. з позовом до Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області, третя особа Служба у справах дітей Броварського району та просить суд:
визнати протиправною бездіяльність щодо ненарахування та невиплати випускникам загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Броварської міської ради, які мали статус дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбачної ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклуання";
зобов"язати нарахувати та виплатити всім випусникам загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Броварської міської ради, які мали статус дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбачної ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклуання" в розмірі, встановлених Законом України "Про Державний бюджету України на 2019 рік" та Законом України "Про Державний бюджету України на 2020 рік".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 провадження було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників розгляду справи (в порядку письмового провадження).
В обрунтування своїх вимог вказує, що Броварською окружною прокуратурою витребувано та опрацьовано інформацію щодо стану додержання органами, установами державної влади та місцевого самоврядування вимог законодавства з питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. За наслідками проведених заходів встановлено факт неналежного виконання відповідачем вимог ст. 8 Закону України від 13.01.2005 № 2342-1V «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» щодо нарахування та виплати випускникам навчального закладу з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Відповідач до суду направив відзив на позовну заяву та просить суд відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає, що не має обов'язку що нарахування та виплати такої допомоги.
Від третьої сооби надійшли пояснення, відповідно до яких останній спросить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи Броварською окружною прокуратурою, у порядку передбаченим ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» вивчено стан додержання вимог чинного законодавства з питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за результатами чого встановлено порушення в діяльності управлінь освіти і науки Броварської міської ради Київської області вимог ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» в частині ненарахування та невиплати одноразової грошової допомоги випускникам загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності на території міста Бровари, які мали статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Відповідно до інформації Управління освіти і науки Броварської міської ради Броварського району Київської області від 20.04.2021 № 696 навчальному році 13 випускників закладів середньої освіти комунальної форми власності м. Бровари із числа дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, закінчили 9-ті та 11-ті класи.
Згідно інформації Управління освіти і науки Броварської міської ради від 04.08.2021 № 3086 встановлено, що навчальні заклади середньої освіти комунальної форми власності м. Бровари із числа дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, закінчили:
ОСОБА_2 , позбавлена батьківського піклування закінчила Броварську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 1 Броварської міської ради Київської області;
ОСОБА_3 , позбавлена батьківського піклування, закінчила Броварську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 2 ім. В.О. Сухомлинського Броварської міської ради Київської області;
ОСОБА_4 , позбавлена батьківського піклування, закінчила Броварську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №3 Броварської міської ради Київської області;
ОСОБА_5 , позбавлена батьківського піклування, закінчила Броварську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №3 Броварської міської ради Київської області;
ОСОБА_6 , позбавлена батьківського піклування, закінчила Броварську гімназію ім.С.І.Олійника Броварської міської ради Київської області;
ОСОБА_7 , сирота, закінчила Броварську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №6 Броварської міської ради Київської області;
ОСОБА_8 , сирота, закінчив Броварську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №6 Броварської міської ради Київської області;
ОСОБА_9 , сирота, закінчила Броварську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №6 Броварської міської ради Київської області;
ОСОБА_10 , позбавлений батьківського піклування, закінчив Броварську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Ж7 Броварської міської ради Київської області;
ОСОБА_11 , позбавлений батьківського піклуванн" закінчив Броварську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №9 Броварської міської ради Київської області;
ОСОБА_12 , позбавлений батьківського піклування, закінчив Броварську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №9 Броварської міської ради Київської області;
ОСОБА_13 , сирота, закінчила Броварську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №10 Броварської міської ради Київської області;
ОСОБА_14 , позбавлена батьківського піклування, закінчила Броварське навчально-виховне об'єднання Броварської міської ради Київської області.
Зі змісту інформації Управління освіти і науки Броварської міської ради Броварського району Київської області вбачається, що жодному випускнику загальноосвітніх навчальних закладів м. Бровари із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразова грошова допомога в розмірі 6 прожиткових мінімумів, яка передбачена ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», впродовж 2019-2020 років не виплачувалась.
Про невиплату випускникам вказаної пільгової категорії загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності, які підпорядковані у своїй діяльності Управлінню освіти і науки Броварської міської ради Броварського району Київської області, засвідчує той факт, що відповідно до змісту інформації наданої Броварській окружній прокуратурі, виплати не здійснювались у звязку із відсутністю на території Броварської міської ради Броварського району Київської області закладів, в яких діти-сироти і діти позбавлені батьківського піклування перебувають на повному державному забезпеченні.
Також, відповідно до інформації Управління освіти і науки Броварської міської ради від 04.08.2021 № 3086 головним розпорядником бюджетних коштів на утримання закладів загальної середньої освіти є Управління освіти і науки Броварської міської ради Броварського району Київської області. На виконання ст. 23 Закону України «Про освіту», відповідно до рішень Броварської міської ради Київської області, усі заклади загальної середньої освіти переведено на самостійний бухгалтерський облік, з рівнем розпорядника 3.
Служба у справах дітей Броварського району Київської області, відповідно до інформації від 14.05.2021 № 1178 повідомляє, що одноразову грошову допомогу в розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку у 2019-2020 році, отримали лише 6 випускників Державного професійно- технічного навчального закладу «Броварський професійний ліцей».
Позивач вважає протиправною бездіяльність щодо ненарахування та невиплати випускникам загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Броварської міської ради, які мали статус дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбачної ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклуання", тому звернувся з даним адміністративним позово до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст. 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 53 КАС України.
Відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації державних гарантій захисту прав і свобод дітей, у тому числі соціально вразливих категорій (дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування).
Зокрема, органом, який уповноважений здійснювати заходи щодо реалізації державної політики з питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не здійснюється належним чином захист вказаної категорії дітей.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративним чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа визначено Законом України від 13.01.2005 № 2342-IV «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (далі - Закон № 2342), який є складовою частиною законодавства про охорону дитинства.
Згідно з визначеннями, наведеними у ст. 1 Закону № 2342:
діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов'язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також діти, розлучені із сім'єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов'язків з причин, які неможливо з'ясувати у зв'язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та безпритульні діти;
статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування;
випускники закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи, які перебували на повному державному забезпеченні у закладі для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, і закінчили своє перебування у зазначеному закладі у зв'язку із закінченням навчання.
З аналізу вищенаведеного вбачається, що статус дитини-сироти, надає таким особам право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг.
Як встановлено ст. 3 Закону № 2342 одним із основних принципів державної політики в частині соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є захист прав і інтересів таких дітей, а також забезпечення соціально-правових гарантій.
Відповідно до ст. 4 Закону № 2342 заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою.
Стаття 8 Закону № 2342 передбачає, що держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Таким чином, вказаною нормою Закону № 2342 встановлено обов'язок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії - тих, хто продовжив навчання в іншому навчальному закладі, та тих, хто працевлаштувався і інші. Отже, сам факт випуску з навчального закладу є підставою для виплати одноразової грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів, встановленої законом.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 18.09.2018 у справі № 493/407/16-а, висновки якого, в силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України, суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
У свою чергу, витрати на фінансування заходів щодо соціального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа передбачаються в Державному бюджеті України окремим рядком (ч. 2 ст. 9 Закону № 2342).
Відповідно до ст.. 25 Закону № 2342 порядок відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, у тому числі на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар на одну фізичну особу, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, а також інших виплат, передбачених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до державних соціальних стандартів.
Статтею 39-9 Закону № 2342 встановлено, що порядок відшкодування витрат на виплату допомоги випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, повне державне забезпечення відповідно до ст. 8 цього Закону при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу відповідно до норм забезпечення випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Зі змісту ст. 25, 39-9 Закону № 2342 вбачається, що вони регулюють правовідносини щодо відшкодування навчальним закладам або відповідним установам, в яких виховуються та навчаються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, понесених ними витрат на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, та не розповсюджуються на правовідносини навчальних закладів з їх випускниками, що є предметом спору у даній справі.
Отже, одноразова грошова допомога є соціальною гарантією державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Повноваження щодо виплати зазначеної допомоги державою делеговані навчальним закладам, у яких навчаються діти-сироти чи діти, позбавлені батьківського піклування.
Враховуючи зазначені норми законодавства та встановлені обставини справи, суд зазначає, що обов'язок із виплати, у тому числі дитям-сиротам, одноразової грошової допомоги покладено ц даному випадку на Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області, який є розпорядником бюджетних коштів на забезпечення діяльності тих навчальних закладів, де проходили навчання діти, що вищенаведенні.
У той же час, після закінчення навчального закладу дітям - сиротам не виплачено допомогу, передбачену вимогами ст. 8 Закону № 2342.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2019 року - 2 027 гривень (ст. 7) та відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (ст. 7) - 2 218,00 грн.
Отже, вказаним дітям-сиротам мала бути нарахована та виплачена одноразова грошова допомога після закінчення у 2019 - 2020 роках, відповідно у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідно віку. Однак матеріалами справи підтверджується, що вказані кошти дітям-сиротам нараховані та виплачені не були.
За приписами ст. 6 КАС України, суд при вирішення справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч. 2 та 3 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, держави-учасниці Конвенції зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем, як розпорядником коштів, протиправно не було нараховано та виплачено випускникам вказаних навчальних закладів у 2019 -2020 роках одноразові грошові допомоги, як дітям-сиротам, у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», у відповідності до ст. 8 Закону № 2342, чим порушено її права, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що мають бути задоволені.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до ст. 139 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області щодо ненарахування та невиплати випускникам загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Броварської міської ради, які мали статус дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбачної ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклуання".
Зобов"язати Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 02143838) нарахувати та виплатити всім випусникам загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Броварської міської ради, які мали статус дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбачної ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклуання" в розмірі, встановлених Законом України "Про Державний бюджету України на 2019 рік" та Законом України "Про Державний бюджету України на 2020 рік".
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головенко О.Д.