Справа № 308/12732/19
Закарпатський апеляційний суд
14.09.2022 м. Ужгород
Закарпатський апеляційний суд в особі судді Феєра І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Ужгороді справу про адміністративне правопорушення №33/4806/224/20 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 03.12.2019.
Цією постановою:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець АДРЕСА_1 , визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у виді 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 грн.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 384 грн. 20 коп.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №315977 від 02.11.2019 та постанови судді від 03.12. 2019 вбачається, що ОСОБА_3 02.11.2019 о 00 год. 35 хв., біля будинку №5А по вул.Льва Толстого в м.Ужгороді, керуючи автомобілем марки «PEUGEOT 301» номерний знак НОМЕР_1 , в порушення п.п.2.3 «б», 10.9 Правил дорожнього руху України, проявив неуважність, не стежив за дорожньою обстановкою, рухаючись заднім ходом, не впевнився у безпечності та скоїв зіткнення з транспортним засобом марки «FORD IDI» номерний знак НОМЕР_2 , який під керуванням ОСОБА_4 зупинився позаду, внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить постанову судді скасувати. Зазначає, що справу розглянуто за його відсутності, жодної судової повістки про судові засідання він не отримував. Вважає, що суддя, при винесенні оскаржуваної постанови взяв до уваги протокол про адміністративне правопорушення, який не відповідає вимогам ст.256 КУпАП, оскільки в доданій до нього схемі ДТП невірно зазначено номерний знак, номер кузова керованого ним автомобіля та номер свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, а також номер страхового полісу й безпідставно не повернув даний протокол для належного оформлення.
Постановою Закарпатського апеляційного суду від 09.01.2020, ОСОБА_1 поновлено строк на апеляційне оскарження постанови судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 03.12.2019.
-2-
Будучи неодноразово належним чином повідомленими про час та місце розгляду апеляційної скарги, ОСОБА_1 та потерпілий ОСОБА_4 на розгляд справи щодо ОСОБА_1 не з'явилися. Останні рухом справи не цікавилися, судову кореспонденцію отримували, до суду в черговий раз не з'явилися, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляли, а тому враховуючи вимоги закону про розгляд справи в розумні строки, передбачені ч.4 ст.294 КУпАП, а також рішення Європейського суду з прав людини «Юніон Аліментаріа проти Іспанії » від 07.07.1989 про те, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було знівельовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, якщо таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи, а тому апеляційний суд вважає за необхідне розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 та потерпілого ОСОБА_4 , що не може розцінюватись як порушення їх прав, передбачених ст.ст.268,269 КУпАП.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення,дослідивши зібрані докази та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. За змістом вказаної норми закону, провадження в справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності.
Відповідно до вимог ст.ст.245,280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд першої інстанції вказаних вимог закону дотримався та прийшов до обґрунтованого висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення та досліджених доказів апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_3 02.11.2019 о 00 год. 35 хв., біля будинку №5А по вул.Льва Толстого в м.Ужгороді, керуючи автомобілем марки «PEUGEOT 301» номерний знак НОМЕР_1 , в порушення п.п.2.3 «б», 10.9 Правил дорожнього руху України, проявив неуважність, не стежив за дорожньою обстановкою, рухаючись заднім ходом, не впевнився у безпечності та скоїв зіткнення з транспортним засобом марки «FORD IDI» номерний знак НОМЕР_2 , який під керуванням ОСОБА_4 зупинився позаду, внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП стверджується сукупністю зібраних по справі, досліджених суддею місцевого суду та наведених у постанові доказів, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення серії БД №315977 від 02.11.2019, схемою місця дорожньо-транспортної пригоди від 02.11.2019, письмовими поясненнями ОСОБА_4 та ОСОБА_1
-3-
Для забезпечення безпеки дорожнього руху, відповідно до п.2.3 «б» Правил дорожнього руху України, водій зобов'язаний: бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Пунктом 10.9 Правил дорожнього руху України визначено, що під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
З письмових пояснень ОСОБА_1 вбачається, що керуючи автомобілем марки «Пежо 301», виїжджаючи з парковки на вул.Л.Толстого в м.Ужгороді, відчув удар, вийшов з автомобіля і побачив, що в нього в'їхав автомобіль марки «Форд», якого він не бачив, а тому уникнути зіткнення не зміг.
З пояснень ОСОБА_4 слідує, що він виїжджав з парковки на вул. Л.Толстого в м.Ужгороді, попереду нього також виїжджав автомобіль марки «Пежо», який даючи заднім ходом допустив зіткнення з його автомобілем, не помітивши його.
При оцінці зібраних по справі доказів апеляційний суд вважає, що вимоги КУпАП та інші нормативно-правові акти, при збиранні та фіксуванні таких, порушені не були.
Під час розгляду справи апеляційним судом не встановлено даних, які би давали підстави вважати, що поліцейський - інспектор взводу 2 роти 4 батальйону УПП в Закарпатській області Садварій В.В., який склав щодо ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення, був упереджений при його складанні, що у нього були підстави для обмови ОСОБА_1 у порушенні Правил дорожнього руху України та підстави для фальсифікації протоколу та доданих до нього матеріалів, а також даних про його зацікавленість у результатах розгляду справи, - на ці дані не вказується як в апеляційній скарзі, так і не вказувала сторона захисту.
Тому, апеляційний суд приходить до висновку про те, що поліцейський ОСОБА_5 при виконанні своїх функціональних обов'язків та складанні відповідних документів діяв у межах наданих йому повноважень.
При розгляді справипро адміністративне правопорушення цим доказам суд дав належну оцінку та вірно кваліфікував дії ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП, а тому доводи останнього в апеляційній скарзі про відсутність його вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, є необґрунтованими і такі апеляційним судом відхиляються.
Також, під час розгляду справи апеляційним судом не встановлено й даних про те, що в потерпілого ОСОБА_4 , були підстави для обмови ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, - такі дані в матеріалах справи також відсутні й до апеляційної скарги таких також не додано й на такі не посилалася сторона захисту.
Отже, доводи апеляційної скарги про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, апеляційний суд розцінює як форму захисту і намаганням уникнути адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення, оскільки такі спростовуються дослідженими у судовому засіданні вищенаведеними доказами, які узгоджуються між собою, і які суд уважає належними, допустимими, достовірними та достатніми у даній справі.
Доводи апеляційної скарги про те, що всупереч вимог ст.268 КУпАП суд розглянув справу без участі ОСОБА_1 , всупереч відсутності даних про його належне сповіщення, апеляційний суд вважає також такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції викладених у судовому рішенні та не свідчать про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення,
-4-
передбаченого ст.124 КУпАП, а також не свідчать про порушення права ОСОБА_1 на захист. Відхиляючи доводи апеляційної скарги в цій частині, апеляційний суд враховує те, що: факт розгляду справи без участі правопорушника не являється підставою для скасування чи зміни судового рішення у справах про адміністративні правопорушення, більш того зазначені твердження були враховані апеляційним судом при розгляді клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку апеляційного оскарження постанови суду від 03.12.2019.
Вирішуючи питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, суддя врахував характер та ступінь тяжкості адміністративного правопорушення, особу правопорушника та обставини справи й призначив останньому адміністративне стягнення у виді штрафу. Апеляційний суд вважає, що адміністративне стягнення накладено на ОСОБА_1 в межах санкції вищевказаної статті, є справедливим і таким, що відповідає як характеру та ступеню адміністративного правопорушення, так і особі правопорушника, а також передбаченій ст.23 КУпАП меті адміністративного стягнення .
Враховуючи викладене, судом першої інстанції було вжито всіх заходів, передбачених КУпАП, для з'ясування питання про наявність чи відсутність вини ОСОБА_1 у вчиненні дій, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, відтак постанова суду є законною та обґрунтованою, підстав для її скасування немає, а тому апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
При прийнятті рішення враховуються положення передбаченого нормативно-правовими актами України принципу диспозитивності, відповідно до якого сторони провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених нормативно-правовими актами; ст. 294 КУпАП у частині перегляду судового рішення в межах апеляційної скарги; що суд, за відсутності обґрунтованих клопотань, не вправі самостійно витребовувати докази, викликати будь-яких свідків тощо; те, що апелянтом не було надано належних та допустимих доказів, які б спростовували висновки суду першої інстанції та могли б слугувати підставами для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення, і будь-яких обґрунтованих клопотань із цього приводу, в тому числі про витребування доказів, не заявлялось.
Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 03.12.2019, щодо ОСОБА_6 ,-без змін.
Постанова набирає законної сили негайно й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя