Справа №: 398/1885/22
провадження №: 2/398/1379/22
Іменем України
"13" вересня 2022 р. м.Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської областіу складі: головуючого судді Подоляк Я.М.,
за участю секретаря судового засідання Карпушевої О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Олександрія в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів,
встановив:
Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації звернулось до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області з позовною заявою про стягнення з ОСОБА_1 надмірно сплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.08.2021 року по 31.08.2021 року у розмірі 3 217,19 грн та судових витрат у розмірі 2 481,00грн.
Стислий виклад позиції позивача
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення з липня 2021 року як одержувач державних допомог. За зверненням ОСОБА_1 (заява №685/42 від 02.06.2021 року) Управлінням 07.07.2021 року прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період: з 01.06.2021 року по 30.06.2021 року у розмірі 3029,54 грн, за період з 01.07.2021 року по 30.11.2021 року у розмірі 3217,19 грн.
За наданою Олександрійським міськрайонним центром зайнятості інформацією - ОСОБА_1 подала заяву про зняття з реєстраційного обліку як безробітна та припинила реєстрацію з 22.07.2021 року.В зв'язку з викладеним, Управлінням від 16.08.2021 року припинено ОСОБА_1 виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з 01.08.2021 року.
При цьому, в період з 01.08.2021 року по 31.08.2021 року відповідачу було безпідставно здійснено нарахування та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 3217,19грн.
19.10.2021 року головним державним соціальним інспектором Управління на адресу відповідача було направлено повідомлення, вих.№4250/01 від 06.10.2021 року, про факт надміру нарахованих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям за період з 01.08.2021 року по 31.08.2021 року у розмірі 3217,19, а також про необхідність сплатити зазначену суму на користь Управління в строк до 25.11.2021 року, однак відповідач зазначену суму в добровільному порядку не повернула.
Рух справи у суді
Позовну заяву подано до суду 30.06.2022 року.
Ухвалою суду від 01.08.2022 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Позиція учасників справи
Представник позивача в судове засідання не з'явилась, від позивача на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника, позовні вимоги підтримав повністю.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги визнала повністю, не заперечувала проти стягнення з неї на користь позивача безпідставно отриманих коштів в сумі 3217,19 грн та судового збору в сумі 2481,00 грн.
За таких обставин суд провів розгляд справи в порядку ч.2 ст. 247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до переконання про необхідність задоволення позовної заяви в повному обсязі з огляду на наступне.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Судом встановлено, що 02.06.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення у м.Горішні Плавні з заявою про призначенням усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг, відповідно до якої просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. У вказаній заяві ОСОБА_1 , що починаючи з 07.10.2022 року перебуває на обліку в центрі зайнятості, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 .
Як свідчить довідка виконавчого комітету Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області від 02.06.2021 року, вих.№920, ОСОБА_1 проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 .
З поданої декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_2 ., власного житла, транспортних засобів та земельної ділянки у своїй власності немає, отримує допомогу по безробіттю.
Згідно повідомлення про результати запиту на відповідність повідомленої реципієнтом інформації даним, що обробляються стосовно нього в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу від 06.07.2021 року надана ОСОБА_1 інформація відповідала дійсності.
Відповідно до довідки Олександрійського міськрайонного центру зайнятості від 31.05.2021 року, вих.№1306/04, ОСОБА_1 за період з 07.10.2020 року по 31.10.2021 року було отримано допомогу по безробіттю в сумі 5270,74 грн.
07.07.2021 року Управлінням соціального захисту населення Олександрійської РДА було прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Згідно з розрахунком нарахування державної соціальної допомоги від 07.07.2021 року ОСОБА_1 було призначено допомогу: з 01.06.2021 року по 30.06.2021 року у розмірі 3029,54 грн, за період з 01.07.2021 року по 30.11.2021 року у розмірі 3217,19грн.
Як свідчить інформація, надана Олександрійським міськрайонним центром зайнятості 30.07.2021 року, у зв'язку з поданням ОСОБА_1 письмової заяви 22.07.2021 року припинено її реєстрацію як безробітної.
Відповідно до довідки Управлінням соціального захисту населення Олександрійської РДА відділом виплати державних соціальних допомог зроблено перерахунок ОСОБА_1 соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї. Сума переплати за період з 01.08.2021 року по 31.08.2021 року складає 3217,19грн.
19.10.2022 року Управлінням соціального захисту населення Олександрійської РДА на адресу ОСОБА_1 було направлено повідомлення (вих.№4250/01 від 06.10.2021 року) про необхідність у термін до 25.11.2021 року повернути суму надмірно нарахованих коштів в розмірі 3217,19 грн. Вказане повідомлення було отримано ОСОБА_1 28.10.2021 року, що підтверджується її підписом в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Суд, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин справи та досліджених в судовому засіданні доказів, прийшов до висновку про задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільну справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Згідно ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї.
Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Пунктами 2, 3 вказаного Порядку визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Відповідно до п. 5 Порядку державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім'ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім'ї.
Згідно з п. 25 Порядку, якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку державна соціальна допомога, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплаченої суми державної соціальної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Як вбачається з поданої відповідачем до Управління соціального захисту населення заяви від 02.06.2021 року їй було відомо про припинення виплати допомоги у разі зняття з реєстрації у Центрі зайнятості.
Відтак, відповідач знала про обставини, що можуть вплинути на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та не повідомила позивача про них, що є зловживанням з її боку.
Станом на день розгляду цивільної справи в матеріалах справи відсутні підтвердження про повне чи часткове погашення відповідачем суми заборгованості.
Отже, кошти в розмірі 3217,19 грн. підлягають безумовному поверненню відповідачем позивачу, як набуті без достатньої правової підстави.
Розподіл судових витрат між сторонами
Відповідно до ст. 141 ЦПК України та абз. 1 п. 36 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №10 від 17.10.2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» суд стягує з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір, пропорційно до задоволених вимог в розмірі 2481,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 23, 76-81, 206, 258, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Позовну Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно сплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації надмірно сплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.08.2021 року по 31.08.2021 у сумі 3217 (три тисячі двісті сімнадцять) гривень 19 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації судовий збір в розмірі 2481 грн.
Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов'язки протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Учасники справи:
Позивач: Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації, ЄДРПОУ 03197813, юридична адреса: м.Олександрія Кіровоградської області, вул. Анатолія Кохана,14.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя Я.М.ПОДОЛЯК